• Xtrem14

    Ahoj bikeři. Potřeboval bych sundat kliky a vyměnit zapouzdřený střed. Poraďte jaké si mám koupit nářadí. Vím,že je několik druhů stahováku a klíčů na středy a chtěl bych hned na poprvé koupit ty správné. Přikládám foto (bohužel mám starý foťák, tak kvalita nic moc).

    0 0
    • scota  

      Na sundání klik budeš potřebovat stahovák na 4 hran např. Kovys, nebo univerzální např. Parktool.

      http://kovys.cz/index.php…

      http://www.peksport.cz/…k-kliky-uni/

      0 0
    • cagalam  

      Ty dva šrouby zespodu to je ***** co!

      0 0
    • Doyle  

      Hlavně si změř celkovou délku středu, abys koupil ten stejný. Dělají se v různých délkách.

      0 0
    • Xtrem14  

      Díky za info… A ten střed já vyndám a s ním si zajdu do servisu.

      0 0
    • petrun  

      Nářadí + osa je cca. pětikilo. To je moc na takovou vykopávku. Požádej raději nějakého bikera poblíž ať ti tu hrůzu shodí, připlať si a kup kliky s integrovanou­ osou.

      http://www.kupkolo.cz/…4203_z96557/

      0 0
      • Kouba_2005  

        To je dobrej nápad. Mám to k němu kousek a i stahovák mám.

        0 0
      • Jakobo  

        Ja bych se 4hranu zastal. Potrebuje stahovak a klic na stred. Na dutou osu potrebuje zase klic na misky, ve vysledku zaplati za naradi kolem 200 Kc tak jako tak.

        Ale jinak souhlas, naradi se da pujcit od znameho.

        Kliky vypadaji OK, 4hran preci jen vydrzi dele jak duta osa, u me 15.000 km a pak jsem kolo prodal. HT2 menim 2× za rok.

        4hran stoji od 150 do 300 Kc. Shimano stredy BB UN51 byly nesmrtelne, ale dnes se tezko shani, UN55 nejsou tak kvalitni. Stred s prumyslama zase muze rozdelat, loziska vycistit a namazat, to jsem delaval preventivne jednou za rok.

        Takze bych se 4hranu nebal, vymena osy prijde na 200 Kc bez naradi (500, pokud ji bude kupovat v kamenaku, ale to bude stejny problem i s dutou osou). Pokud je to plecka kolo, neni co resit.

        0 0
        • Xtrem14  

          Tak stahovak a klic na stred uz mam obednanej. Stred koupim jakej mo doporuci v snyergy bike na Brezove u Sokolova. Mno kolo zadna slava neni ale plecka snad taky ne :D Ram je hai bike, vidle rst, bzrdy tecpro ( sice vecka ale kotouce nechci),riditka a presdtavec fsa, stredy ted z hlavy nevim. Prehazovacka a presmykac shimano.

          0 0
          • Kouba_2005  

            Jestli chceš, tak ti vše půjčím a klidně s výměnou pomůžu, objednávka se dá vždycky zrušit a nevyhodíš peníze. Kdyžtak napiš mejla.

            0 0
            • Xtrem14  

              Díky za nabídku, budu ale rád když budu mít nářadí svoje. Příště se může hodit zase.

              0 0
        • petrun  

          Při troše opatrnosti není klíč na misky nezbytně nutný. Na misky svých prvních klik (Shimano LX) s dutou osou jsem použil sikovky a pod ně hard. Ty kliky a osa slouží bez dotahování ještě dnes. Misky u Hollowtech 2 není nutné utahovat na krev. Klíč jsem si pořizoval až později.

          0 0
          • Brzda  

            u čtyrhranné osy potřebuješ stahovák, rozhodně to sikovkama nevyndáš. Už jen z toho důvodu, že obě misky jsou zalezlí skoro celý do rámu, ne jako u HT2 a taky často jedna miska bývá plastová.

            0 0
            • Xtrem14  

              Mno stahovák jsem si obednat tuten http://www.kupkolo.cz/…kaleny_z541/

              0 0
              • Brzda  

                jo, tím stáhneš samotný kliky, pak misky vyšroubuješ pomocí stahováku na misky co postoval tfoltynek výše.

                Kdyžtak pro představu co tě čeká:

                http://www.ivelo.cz/…tredove-osy/

                0 0
                • Xtrem14  

                  JJ to uz mam nastudovany :) … na tom nic neni, me slo v podstate jen o to koupit spravnej vercajk :) . na netu jsou toho mraky tak at nekupuju zbytecne neco jinyho.

                  0 0
            • Jakobo  

              No vsak on mluvi o miskach HT2! Ja jsem si klic koupil, ale se sikama to jde taky dobre. Ty misky jsou stejne spotrebak, nejaky ten skrabanec pri montazi bych neresil. Na 4hran potrebujes klic, to bez debat.

              0 0
              • Brzda  

                Vím že měl petrun na mysli misky HT2, ale původní tazatel se ptal na 4hran, proto nějak nechápu proč petrun začal řešit sundávání misek HT2.

                0 0
                • Jakobo  

                  Protoze tu kdosi napsal, at si radeji poridi kliky s dutou osou. Pak v dalsim prispevku je: Potrebuje stahovak a klic na stred. Na dutou osu potrebuje zase klic na misky, ve vysledku zaplati za naradi kolem 200 Kc tak jako tak. No a Petrun pasal, ze na HT2 staci sikovky.

                  Ja osobne bych jen vymenil/nechal vymenit osu.

                  0 0
          • Pajas04  

            To je solidní prasárna :'(.

            0 0
            • petrun  

              To je tím, že jsi zažil kulový. Za komárů se nic speciálního nedalo sehnat a museli jsme si poradit sami. A vždycky jsme si poradili!

              0 0
              • Vilém  

                Ono pokud je zavit v ramu dobre udelanej, chytnes misku treba pres pasek kuze, tak nic neposkodis, pokud nejsi hovado.

                0 0
                • petrun  

                  Přesně tak!

                  0 0
                • Pajas04  

                  není lepší koupit klíč za 200Kč a mít klid? Když vezmu, že střed mění člověk, co dost jezdí, třeba 3× a více ročně.

                  0 0
                  • Vilém  

                    Ale on nikde nepise, ze to tak montuje standartne. Pise, ze montaz svych prvnich HT2 klik takto provedl. Takze si to naradi asi uz poridil.

                    Za urcitych podminek to proste takto proveditelne je, at uz ti to prijde jako prasarna sebevetsi. Furt 100× lepsi, nez kdyz jsem treba potkal misky dotahovane kladivem a sekacem.

                    0 0
                  • petrun  

                    Klíč už mám. Tenkrát byl HT2 absolutní novinka a nikdo nevěděl čím se to dotahuje. Po montáži jsem to zjistil a klíč objednal. Ale jak bylo uvedeno výše na funkci to nemělo žádný vliv a osa i kliky slouží dodnes :-))

                    0 0
                    • Pajas04  

                      Tenkrát ale stejně nebylo za komunismu, takže nedostupností nářadí to nebylo, že ne ;).

                      0 0
                      • petrun  

                        V roce 2005 ještě nebyl na e-shopech (kterých v té době moc nebylo) klíč na HT2 běžně k dostání. To přišlo až s větším rozšířením této tehdy novinky. Dost pochybuju, že jsi už ve 13 stavěl kola a věděl co HT2 je :-(

                        0 0
                        • petrun  

                          Navíc když splácíš hypotéku a živíš partneku a dítě spoustu věcí si koupíš až když na to máš. Časem to pochopíš taky :-)

                          0 0
                          • Pajas04  

                            Tyhle věci má člověk plánovat až když na to má…aspoň si to je můj názor. Každopádně to není o tom, je to o tom, že jsi hned začal s osobními útoky a o tom, že nedostupnost či dostupnost nářadí v roce, kdy se začal používat systém HTII nesouvisí s komunismem :).

                            0 0
                            • Vilém  

                              Co je tak tezkyho pochopit, ze komunismus pouzil jako priklad? Ta doba proste naucila cloveka improvizovat, zhruba to tim chtel rict.

                              0 0
                            • petrun  

                              A o čem tu ***** celou dobu mluvím? Co nepotřebuji hned to nahradím něčím jiným pokud to jde. A když na to mám tak to dokoupím. Zkus na chvíli vstát ze židle, sedíš si na vedení!

                              0 0
                              • Pajas04  

                                Vidím, že máš asi ***** nějaký problém. Tak si ho ***** vyřeš a mě do toho netahej. Zkus psát jako člověk!

                                0 0
                                • petrun  

                                  Když je někdo zabedněný nelze si s ním psát jako s člověkem ale musí se na něj zařvat.

                                  0 0
                                  • Pajas04  

                                    Podle mě je zabedněnost z drtivé většina na tvé straně.

                                    0 0
                        • Pajas04  

                          To ne, ale pořád nechápu souvislost roku 2005 s argumentací pomocí doby „komárů“.

                          0 0
                          • petrun  

                            To mělo být něco jako přirovnání:-( Máš vůbec nějakou fantazii nebo jsi detailista-maniak? Člověk se tehdy naučil řešit problémy doma na koleně za pomoci toho mála co měl a nepotřeboval mít na všechno nějaké udělátko. Tím se nučil manuální zručnosti díky které nezkurvil součástku ani když nepoužil speciální nářadí. Nevím proč nedokážete pochopit, že když vezmeš tu misku sikovkama přes jelenici, tak při rozumném dotažení žádné poškození nevznikne. To mi připomíná myšlení inkvizice (Pro blbé, je to metafora!).

                            0 0
                            • Pajas04  

                              Jsem detailista, přiznávám. Fantazii mám, ale prostě to spolu nesouvisí – je to jednoduchý klíč, ne nějaké udělátko, kdyby to byl složitý a drahý nástroj, tak neřeknu půl slova. Nejde o zkurvení součástky, ale o princip toho, že utahovat něco takového sikovkama je prostě hodně punk způsob. Utahuju i se speciálním klíčem přes hadru, abych neodřel barevný elox, a aby nešel vidět surový hliník pod tím…

                              Myšlení inkvizice mi tady nesedí ani jako metafora ;).

                              0 0
                              • petrun  

                                Speciálním klíčem přes hadru? Proboha proč? Chceš si to vystavit v obýváku jako fetiš? Kolo je spotřební materiál.

                                0 0
                                • Pajas04  

                                  Nechtěl jsem podřít barevný elox – bál jsem se, že by se to poškrábalo ;). Pokud něco podřu při montáži, zamrzí mě to, pokud na kole, tak to vůbec neřeším.

                                  0 0
                              • bruco  

                                Pokial dokazes dat medzi kluc a misku handru, tak mas dost blby kluc. ;-)

                                0 0
              • Pajas04  

                Já sem zažil kulový a ty utahuješ misky jako prase – co je horší? Je to sice prasárna, ale ušetřím 200Kč, logika jak sviňa.

                Za komunistů snad ještě neexistoval standard HTII, tak co to sem pleteš?

                0 0
                • petrun  

                  To že más chromé ruce ještě neznamená, že je mají druzí. Prasárna je komentovat něco co jsem neviděl. Zatím si nic nedokázal, tak raději věnuj svůj zbytečný život užitečnějším věcem než navážení se do druhých.

                  0 0
                  • Pajas04  

                    Já jen řekl, že je to prasárna, což je prostě pravda, a pokud to nechápeš, tak je něco hodně špatně.

                    Ještě jsi nevysvětlil, co má společného malá nabídka zboží za komunismu s technologií HTII.

                    K osobním útokům jsi přešel ty, když ti došly argumenty. Já jen doufám, že až mi bude 44, tak se budu chovat důstojněji než jako malé uražené děcko v situacích, kdy se mnou náhodou nebude někdo souhlasit.

                    0 0
                    • petrun  

                      Jsi k smíchu :D

                      0 0
                      • Pajas04  

                        Tvá argumentace je zase k pláči…je z tebe starý děděk už v tomhle věku, bacha na to ;).

                        0 0
                        • Smazaný účet  

                          nejsme od sebe tak daleko, ale i tak ti napisu, ze se chovas jako cucak:)

                          0 0
                          • Pajas04  

                            Nejsme tak daleko vzdáleností bydliště nebo věkem?

                            Každý má právo na názor, já ale narozdíl od něj s osobními útoky a osočováním nezačal.

                            0 0
                            • Smazaný účet  

                              vekem

                              0 0
                              • Pajas04  

                                to jsme celkem daleko

                                0 0
                                • Luker  

                                  Ok, tak ti to řeknu já. Chováš se jako idiot.

                                  0 0
                                  • Pajas04  

                                    Větší idiot je podlě mě ten, kdo označí člověka jako idiota v prvním příspěvku, který mu píše.

                                    Tento tvůj příspěvek zato přímo čiší ne-idiotstvím, že ano?

                                    0 0
                              • Jakobo  

                                Ale uz ho neprovokuj nebo si na tebe pocka pred barakem!

                                0 0
                            • petrun  

                              A kdo začal jako první osočovat toho druhého, že dělá prasárnu? Tobě normálně hrabe!

                              0 0
                              • Pajas04  

                                Však to taky prasárna je! Utahování misek středového složení sikovkama prasárnou je! Ale do osobní roviny a vykřičníků jsi to převedl ty! Tak se nerozčiluj nebo ti praskne cévka.

                                0 0
    • Xtrem14  

      Tak hlásim že vercajk dorazil, rovnou jsem si koupil střed a vyměnil. Jen pri dotahování pravé misky za použití veškeré síly se mi ji nepodačilo dotáhnout tak, aby doléhala tou částí která je vidět k rámu. Takže to vypadá, že by to ještě o jednu možná dvě otočky šlo, ale nejde. Uvidim, třeba až najedu nějaké kilometry tak si to sedne a pak to dotáhnout půjde.

      0 0
      • Vilém  

        Nekoupil jsi nahodou stredovou osu pro pouziti smyku pod misku? Takovy stred miva osazeni a nekde dotahnout zcela, je treba pouzit podlozku, pokud nemas smyk v tomto provedeni.

        No a nebo by to chtelo protahnout zavity ramu a to uz se servisu nevyhnes.

        0 0
        • Xtrem14  

          NN vzal jsem starou osu a s tou jsem zasel do servisu,tak mam tu samou. A zavit je ok, ten jsem si prohlizel

          0 0
          • Vilém  

            Prave nevim. Z te prvni fotky to neni zrela zrejme, ale tak to taky vypada, ze neni zasroubovana. Teda pokud to neni nejaka plastova ochrana klik proti zapadnuti retezu.

            0 0
          • Ice-goofy  

            A kluci na Březové mají svůj obchod či jen dílna? Jinak je pozdravuj ;)…

            0 0
            • Xtrem14  

              U Milana Panzera jsem nebyl, byl jsem u Makone v Sokolove

              0 0
              • Ice-goofy  

                Aha tak to pak chápu… Tam nechodím tam by na pozdravení asi koukali ;)

                0 0
        • petrun  

          Podle fotky nahoře nebyla dotažená ani ta původní osa.

          0 0
          • Xtrem14  

            Mno ona byla praskla plastova miska a bylo vysypany lozisko tak se to cely povolilo.

            0 0
            • Vilém  

              A nepraskla ta plastova kvuli tomu, ze stred nebyl poradne dotazeny a tu plastovou tam nekdo narval co to slo?

              0 0
              • Xtrem14  

                Těžko říct, s tim stredem jsme kolo koupil a drzel tam 5 let, takze uz mel narok na to odejit si myslim.

                0 0
                • Vilém  

                  To klidne mel, ja jen aby to nedopadlo stejne a nejezdil jsi s nedosroubovanym stredem. Jednak by se vic krizil retez, nebyly by symetricky pedaly atd.

                  0 0
                  • Xtrem14  

                    Tak mi to nedalo, cely jsem to sundal. Ten zavit jsem protahl zavitnikem, ten to vycistil, promazal jsem to a uz to tam sedi jak prdel na hrnci. Manzelka si musela myslet ze jsem se zblaznil kdyz jsem v 9 vecer pritahl kolo z kulny do obejvaku a zacal se tam v tom vrtat :D

                    0 0
              • petrun  

                +1

                0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.