"nezabíjejte lesní stezky" - pomozte prosim

376 nepřečtených
  • speedy gonzales

    smutny pribeh palkovicke stezky

    Krásná lesní stezka přináší radost všem, kteří se po ní vydají. Jednu takovou měli také u Frýdku-Místku. Milovali ji lidé ze širokého okolí. Proto o ni dobrovolníci z ČeMBy s láskou pečovali. Jednoho dne však jejich stezku zbytečně zabil buldozer…

    Podívejte se na fotografie nebo video, jak se zabijí lesní stezka, přečtěte si její příběh.

    Není vám její osud lhostejný? Podpořte pozůstalé turisty a bajkery, kteří ji tolik postrádají.

    Váš podpis pomůže, vždyť příště to může být třeba právě „vaše“ stezka.

    video: /www.youtube.com/wat­ch?v=AI5GWfnZkYY

    mrtvastezka.cem­ba.cz

    nejen za frydecke bajkery diky

    0 0
    • kesu  

      na to,ze sem tam nikdy nejel(bohuzel) se me to dotklo.Tohle je opravdu dost bidnej pristup mistniho magistratu.Mozna by nebylo od veci vzit v potaz,ze les neni jen zemedelska puda urcena na kseft ale misto rekreace .A podle meho by mel tento zpusoub vyuziti prevazovat nad pozadavky dopravy tezke mechanizace.preju hodne stesti v boji proti lesnim dalnicim at uz jakehokoli tipu.

      0 0
    • nooski  

      TeĎ tam rozryli i silnici, třeba komplet přeorávají dědinu.

      0 0
      • hribik A1  

        maju malo asfaltu, nemaju na tu v tom lese co dat, tak musia zobrat odtial kde bolo :-)

        0 0
        • nooski  

          No vidíš hribíku jsi uhodil hřebíček na hlavičku! Bikeři můžou jezdit po bývalé silnici a já budu na bývalém trailu! ;-)

          0 0
          • hribik A1  

            zmena je zivot :-) musite si to navzajom vymenit aby ste nejazdili furt tymi istymi trasami :-)

            0 0
            • nooski  

              Líbí se mi, že si někdo dokáže najít něco pozitivního i na něčem úplně špatném :-)

              0 0
    • jecnak  

      Takze, co s tim budete delat. Co je mozne s tim delat?

      0 0
      • Black knives  

        Je možné něco dělat. A doufám,že to podpoří bikeři i turiské. A doufám,že to bude velký mazec!

        0 0
        • jecnak  

          Aha, tak „mazec“.

          0 0
          • Black knives  

            Tak dobře,pokud chceš vyjádření hloupého kopáče,tedy dobrá. Podpisem se přidávám k otevřenému dopisu primátorce. Co jsme na Hůrkách odpracovali je snad dostatečně prezentováno.Vy­jádření občanské nespokojenosti,me­diální prezentace v tisku,nožná v TV.

            0 0
          • speedy gonzales  

            jde o to aby se k tomu mesto postavilo konstruktivne. doted na nejakou rekreaci z vysoka kaslali, i kdyz to je jejich les. doufame, ze se diky tlaku lidi chytnou za nos, ze je neco spatne. na zaklade toho se bude jednat, jak by se mohly napachane skody napravit..

            tech moznosti je nekolik…

            1. uprava cesty alespon do civilizovaneho stavu
            2. nova stezka nad cestou
            3. odstehovani se z kraje:-)))
            0 0
            • kolombo  

              Docela rád bych znal politickou příslušnost paní primátorky a členů rady a zastupitelstva, abych náhodou při nějakých volbách neudělal chybu. Jdu to hledat na jejich web.

              No jasně, červený a oranžový komunisti: www.frydek-mistek.cz/…_clenove.php?…

              0 0
              • keo  

                Nejhorší na tom je,že toto se děje obecně všude a to napříč politickým spektrem.Jedni by nás nejraději z lesa vyhnali a druzí v něm vidí jen peníze a třetím to je jedno.Trochu pesimistické ..nu což.

                0 0
              • Vegan  

                osobne si spis myslim ze nekdo neukociroval uredni siml a ti si jak byva jejich zvykem delali co se jim zachtelo, nedostatek managerskych schopnosti vest vlastni lidi pani primatorky jsou asi jen jednim z aspektu proc se neco takoveho stalo jde tam hlavne o demenci uredniku o ktere snad netreba vest jakoukoli diskuzi

                0 0
              • BOREK  

                ja to tusil, ze koministi na kolach nejezdi, cha

                0 0
                • BOREK  

                  komunisti

                  0 0
                  • CZiko  

                    Zeptal bych se pana Klause, které další sporty kromě snowboardu jsou levičácké…

                    0 0
                    • kolombo  

                      Spíš mi připadá, že by stálo za to obeslat ty červené, co je to za neúctu k naší práci, když se soudruzi zdraví „Čest práci“

                      0 0
              • kovar  

                to si asi nadělili dárek k 60. výročí

                0 0
              • Max Fact  

                Asi budou komunisti vsude i u nas, vcera jsem si malem zlamal kosti, tak krasny sjezdecek to byl, ono to mozna neni z foto videt, ale je to sama klada a koleje od stroju, pesky jsem mel co delat…, kdyby ty svine tezarsky alespon trochu mysleli na jiny…

                0 0
            • drtyc  

              pokud to c) je do jineho ceskeho kraje, tak to obvykle byva reseni situace, jak z blata do lejna.

              0 0
    • Smazaný účet  

      sive, tak to viideo je fakt masakr ;-) vam fakt hrabe ;-))

      0 0
    • hribik A1  

      celkom by ma zaujimalo CI sa po nej do buducna bude prepravovat to drevo, ked sa tym tak ohanaju. pretoze s ochranou toto co spravili moc spolocne nema, kedze je samotne rozbagrovanie radovo vacsou skodou nez by tam spravili bikeri svojou pritomnostou-cize bud ide o drevo a zaujem vyrubat lesy v danej lokalite, alebo o naschval prave preto, aby tam bikeri uz nejazdili. ked, ako pisete, spravca nechcel udelit pisomne povolenie, zjavne si nechavali zadne vratka prave pre toto. keby az tak o to islo, kludne vam to rozoraju aj druhykrat

      0 0
      • Forester  

        vyrubat lesy je neco zcela normalniho. po cca 100 letech sklidis, co tvoji predkove zaseli. Na poli se taky nedivis, ze se sklizi.

        0 0
        • hribik A1  

          no prave, v tom vidim ten rozdiel – ci je to rozoranie na ucelovy vyrub, alebo z trucu aby tam bikeri tolko nejazdili. preto ta otazka, ci sa bude ta zruda aspon vyuzivat pri tazbe dreva. bez odpovede na nu je tazko zaujat k celej veci akekolvek jednoznacne stanovisko

          0 0
        • kolombo  

          Bohužel mi nepřipadá úplně normální nechat na podzim partu lidí s motykama upravovat cestu a na jaře poslat buldozer a pěkně to porovnat po lesácku :-(

          0 0
          • hribik A1  

            na prvy pohlad to posobi tak ako keby nieco take aj planovali a zatajili vam to schvalne. takze ide aj o to, ci ste v tej dobe mohli vedet, ze sa tam bude tazit drevo (a nezistili si), alebo nejake take rozhodnutie o tazbe prislo az potom (kalamitne drevo?) alebo, a to je najhorsi pripad, to preorali len ztrucu a tazit drevo sa nebude. a konkretne na toto tu ziadnu odpoved nevidim

            0 0
            • speedy gonzales  

              tezilo se kvuli kurovci. do svedomi lesniho spravce, ktery udrzbu povoloval nevidime.kazodpadne nic nerekl

              klicova otazka je jak moc to slo udelat jinak.lesni cesty byly nad i pod stezkou…je mozna tezba lanovkou… ja z toho mam pocit, jakoby nekdo zapomnel na to, ze existuji lidi, kteri si chodi do lesa odpocinout (a maji na to pravo)

              0 0
              • Forester  

                jen pro upřesnění, netěží se lanovkou, ale lanovka slouží k přiblížení dřeva. K použití lanovky jsou daný pravidla, např. sklon, délka, průměrná hmotnatost jednotlivých stromů, atd. pokud je tam toho dříví více, tak jednoznačně vede cesta … vyjde to levněji jinak reaguji bez znalosti konkrétního místa, pouze na obecné věci a nepřesnosti v textu.

                0 0
            • Radek Broz  

              Že by to někdo dělal naschvál nevěřím. Nebuďme zase paranoidní – lesákům jsme lhostejný, jen volí pro ně nejlevnější/nej­jednodušší metodu. Že by si jen „z trucu“ vyrobili cestu, kterou by nepoužili, je podle mě nesmysl.

              0 0
              • speedy gonzales  

                taktak

                0 0
              • Black knives  

                Jisté je,že jsem vyfotil soukromníka kousek vedle ve strmějším svahu,jak stahuje koněm. Takže,tvrzení,že to koněm nejde neobstojí. Kdyby byla stezka na pár místech poškozena svozem dřeva od koní,snadno bychom to opravili.

                0 0
                • Radek Broz  

                  Jen aby bylo jasno – o tom se vůbec nepřu, že tenhle způsob je ten nejhorší a jde to šetrněji.

                  0 0
                • Forester  

                  to je sice hezký, ale musíš uznat, že je rozdíl přiblížit řádově desítky kubíků koněm a nebo stovky traktorem (ekonomicky) … a to vůbec nemluvím o tom, že koně už skoro nejsou. lidi už nejsou ochotný se tomuto věnovat, je to velmi náročné tvrzení o nápravě škod po přibližování koněm jsou trochu mimo … stačí se podívat na místa, které slouží jako stezky pro koně

                  0 0
        • gumid  

          Jasně, obmýtí je dáno. Jde jen o to, zda vytěžení hmoty potřebovalo zrovna tuto komunikaci – pokud jsi lesák, jakože jsi, asi vidíš, že „výroba“ bulďákem nebyla šetrná ani trochu – vždyť se ten břeh sesunu při prvním větším dešti, o únosnosti taky nemůže být řeč – po opakovaném průjezdu LKT vznikne totální tankodrom.

          0 0
          • Forester  

            jasně, jak jsem uvedl, konkrétní lokalitu neznám, takže nemohu přesně soudit, byla to pouze taková vsuvka o tom, že těžba dřeva není nic nemravného, jak z většiny příspěvků vyplývá. jinak předpokládám, že ta úprava cesty bude pokračovat … teda snad to nebude asfaltka :-(

            0 0
            • gumid  

              No, já taky nejsem místní, ale už jen z fotek vyplývá, že se určitě nepodaří skloubit šíři koruny cestního tělesa při dodrženímax.pří­pustných úhlů zářezu a násypu… v tomto stadiu „realizace“ se nedá poznat o jaký typ cesty se jedná dle specifikace – tp je ale celkem nepodstatné. Co je podstatné je způsob myšlení lidí, kteří zodpovídají, dohlížejí a provádějí tato „díla“. Nechci se navážet do lesáků jako celku, bohužel asi dost lidí z tohoto okruhu má pořád ještě zafixovánu ideu, že lesu rozumí nejlépe oni-lesu jakožto výrobnímu prostředí pro produkci dřevní hmoty, nástroji plnění LHP. Akceptovatelná je myslivost a toť asi vše. Časy se však mění a myslím, že pokud chtějí dostát stavovské cti, musí změnit své pojetí. Koneckonců, z historie plyne, že lesní personál byl poměrně osvícenou skupinou, jež se nebránila tvořivému přístupu a příjímání nových myšlenek a postupů. Tak kde je chyba?

              0 0
            • tk  

              citace z otevreneho dopisu primatorce:

              Podle našich informací lesní správce neplánuje pro cestu rozrytou buldozerem žádné další terénní a stavební zásahy.

              viz: mrtvastezka.cem­ba.cz/dopis-primatorce/

              0 0
    • Belial  

      Buď v klidu. U nás (konkrétně Cáb – Soláň – Bumbálka) to rozjezdili taky LKTčka, traktory, apod. a to za sponsoringu EU, která se ještě chlubí tím, že se jedná o cyklostezku vybudovanou z jejích fondů asi na 5 tabulích. V podstatě šlo o promyšlený tah (nejmenovaného podnikatele) a EU zaplatila cestu k přibližování dřeva na celém hřebenu. Nedovedu si jinak vysvětlit proč do lesa vozili na cyklostezku makadam (dříve nádherný single trail) ?

      0 0
    • Bajker16  

      Chjo,škoda každý takovýhle cesty :o(…přidávám podpis.

      0 0
    • Pablo  

      :( přidal jsem podpis a poslal příspěvek na 2008

      0 0
    • pajik  

      Smutné, fakt! Já osobně jsem z Roztok a kdo zná trochu sever Prahy tak ví, že je to tu s takovými stezkami bída… a přece jich tu pár je. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem se po zimě vydal na oblíbený lesní revír kolem Sv. Juliány kousek od Přední kopaniny a ejhle. Asfaltka ve výstavbě přímo až k zmiňované Sv. Juliáně. Ptal jsem se nějaké místní ženy jestli netuší, proč to tam budují. Odpovědí mi bylo, že si to vyprosili místní občané aby mohli pohodlně do lesa a že cyklisti si ztěžovali na rozdupané cesty od koní. Dokonce snad že se tamtudy bude dát časem jezdit autem až do Horoměřic či co.

      Osobně by mě zajímalo, jestli takovéto „nepodepsané“ petice mají vůbec nějaký význam, krom vyjádření souhlasného názoru atp..?

      0 0
      • Black knives  

        Když tu petici uvidí bikeři,turisté,ochra­náři,politici,no­vináři,vedení lesů čr?

        0 0
      • sway  

        Coze? Na Julianu bude asfaltka? Ach boze, uplne vidim, jak vyasfaltuji tu zlutou dolu a bude po srande…

        0 0
    • Polka  

      Speedy, ta hudba v tom videu je husta :-) Me spis trosku rozesmala, ale lidi to by to mohlo rozplakat – vazne. Napred jsem myslel, ze je to z Angeliky, ale Morricone je Morricone. Good job!

      0 0
      • Medunka  

        Ha, tak tim to bude, ja si rikala, proc neslysim zadnou hudbu, zda se Speedy snazil tichem uctit pamatku mrtve stezce. Mela jsem zrovna pustenyho Morricone

        0 0
    • pitos  

      Letos jsem chtěl na Hůrky,konkrétně na tuto stezku vzít své známé a ukázat jim co se tam vybudovalo. Bohužel už nevezmu,je to smutné co se stalo , mám strach aby se to neopakovalo a nerozšířilo dále do Beskyd :(

      Určitě tedy držím palce a budu sledovat jak to vše dopadne. Odkaz této události jsem poslal všem které znám,jezdím s nimi a vím že B-F nenavštěvují.

      0 0
    • Oakey  

      Jo, to i u nás na Karlovarsku se dějou takový zvěrstva a kraj se ještě vychvaluje, jak nám cyklistům pomáhá. Třeba takovou pěknou stoupavou širší cestu na štěrku vyasfaltoval od zdola naštěstí jenom k rozcestí asi v dýlce 3 km a ještě si ji hrdě nazval „cyklotrasa Zdemyšl“, to si nedělám řiť, fakt tomu dali tohle méno a pak, že na kraji nefetujou ;) Aneob další případ parádní technický stoupání asi tak metr a půl širokym korytem potoka, kterej se tudy prožene jenom brzo na jaře proměnili v rovnou, sice ne asfaltovou, ale technicky skoro nezáživnou cestu a nahoru pro cyklisty jedoucí z druhý strany umístili docela vtipnou značku, která jim po asi sjezdu oznamuje „cyklisto pozor klesání“. To se asi pánům na kraji něco v noci zdálo a ráno se probudili s rohlíkem v puse.

      0 0
      • dieegoo  

        A už vás napadlo, že existují i cyklisti, rodiny s dětmi atd kteří se netouží drkocat po uzoučkých singlech, trnout, kdy se malýmu prckovi na prvním kořenu smekne kolo a rozbije si nos, ale naopak chtěj vzít děti na výlet na kolech mimo silniční provoz do přírody a všechno si užít bez větších starostí?

        Chtělo by to brát asi i z druhý stránky a ne jen slepě prosazovat vaše vize.

        0 0
        • Lišák  

          Singly jsou různých obtížností a jestli ses díval na fotky z toho Palkovického, tak jsi na něm viděl dceru Black Knivese na kole. Nevypadal, že by se tam bála…

          0 0
          • dieegoo  

            Pořád to bereš z pohledu lidí, kteří jezdí. Kdybys byl ale sváteční turista, přjel s malym prckem k takovýhle cestě, tak tě myslim nenapadne zkoumat, jestli existuje víc obtížností singlů nebo ne. Jako rodič bych dal určitě přednost široký rovný cestě, jako biker by rozhodnutí bylo pochopitelně opačný.

            0 0
            • pitos  

              nevidím důvod to brát z pohledu lidí co nejezdí a vyjedou si jen vyjímečně na výlet,pro ně je plno jiných cest,třeba šotolinových,pro ty co jezdí aktivně se nebuduje nic a to co je se ničí.

              0 0
            • Lišák  

              Jak píše Pitos nade mnou-nemyslím si, že sváteční cyklistická rodina pojede někam, kde je kopec. Znám i pár těchto svátečňáků a jejich rejdištěm jsou Litovelské Pomoraví, Lednicko-Valtický areál (tam se ale v současné době na kole nesmí-myslím), nebo Soutok Svratky a Dyje… Takže pokud tam jsou kopce, což na singlu jsou, tak to je mimo zájem svátečních cyklistů. Toť moje zkušenost.

              0 0
            • Vegan  

              asfaltovych cyklostezek je u nas vice jak 4000km nebo 40 000km ted z hlavy nevim at tak ci tak je to v pomeru k existujicim singlum celkem drtive takze si myslim, ze lidi maji pravo aby byl pomer alespon vyrovnany a pak si muzes brat dite klidne na asfaltku kde ti umre nudou pac ho nebude bavit slapat a slapat, ale na to si asi musis prijit sam :) je to neco jako hriste kte je dite samo a je to vyasfaltovany plac 25×10m a nebo hriste jez je na trave a jsou na nem prolizacky ...... deti maji rady spinu a neco u ceho maji pocit ze stim musi bojovat ze to musi prekonavat a zaroven je to takove obtiznosti, aby to zvladly proto jsou treba BMX trate pres leto narvane k prasknuti a ty jsou jiste nebezpecnejsi jak kdejaky singl ......

              0 0
              • hribik A1  

                ten pomer neni nevyrovnany ked pripocitas k „singlom“ vsetky mtb dobre zjazdne lesne chodnicky, turisticke znacky a tak podobne. tych 40000 su mozno cyklotrasy, dost pochybujem ze cykloasfaltky, to su zvacsa normalne cesty druhej, tretej triedy + lesne a polne cesty.

                0 0
            • kolombo  

              A jsi tedy toho názoru, že právě tak, jak ta cesta vypadá dnes, že takhle je to pro ty sváteční cyklisty lepší?

              Nikdo nikomu nebere právo na rovné cesty, ale spoustě lidí se tu bere právo na ty klikaté a zábavné !!!

              Mimochodem, loni jsem asistoval u nehody 14ti leté dívky na rovné asfaltce, moc se jí to rozjelo a ošklivě se potloukla hned na začátku prázdnin. Na klikatém singlu by se jí to nestalo !!!

              0 0
              • dieegoo  

                Přesně proto sem zařadil svůj příspěvek tam, kam jsem ho zařadil. Reagoval jsem na stížnost, že se asfaltují široké cesty, nikoliv na to, co udělali se stezkou, kterou si vyšperkovali čembisti. V tom stavu jaký je určitě nemá sloužit jako turistická cesta, ale na svoz dřeva. Nemyslim si, že by lesáci byly takový mrchy, aby nám ty úzký cestičky naschvál likvidovali.

                0 0
                • Lišák  

                  Tu štěrkovou cestu, jak píše ten, na něhož jsi reagoval-no budiž, ale metr a půl široké koryto potoka? To snad není ideální cesta pro svátečňáky!?

                  0 0
                  • dieegoo  

                    Nebudem přece bazírovat na jednom konkrétním případu, mně jde o všeobecný přístup. Jasně, v současným postavení taky nejsem nadšenej z toho, že pěkný lesní cesty mizí – mezi nima i některé moje oblíbené, ale určitě je i spousta lidí, kteří vybudování „cyklotras“ tímhle způsobem ocení.

                    0 0
                    • pitos  

                      a já znám třeba lidi co by ocenili aby po hřebenech hor vedly asfaltky ,potom by se tam mohli pohybovat v autech a nemuseli chodit pěšky nebo na kole.

                      0 0
                      • dieegoo  

                        Nebudem snad zacházet do extrému. Stejně tak by oni mohli říct, že my jsme ti pošuci, co prosazujou jen uzoučký cesty, kde se nedá ve víc lidech rozumně pohnout. Každej vidí to správný někde jinde, nikdy se nemůžou všichni dohodnout na jednom řešení.

                        0 0
                    • Lišák  

                      Ano, s tím se dá souhlasit. Proto je tady taky ČeMBA, aby hájila zájmy trénních cyklistů. Protože asfaltování je ekonomicky fajn džob pro zadavatele i vykonavatele, není pořeba, aby lidé, co po asfaltu netouží ještě sami pomáhali asfaltování. To zvládnou jiní… Pokud mají sváteční cyklisté potřebu jezdit po asfaltu, nebo jinak vyrovnané a upravené, široké cyklodálnici, mohou si založit svoje sdružení, aby hájilo jejich zájmy.

                      Je to jen můj soukromý názor, mluvím jen za sebe, i když jsem členem ČeMBA!

                      0 0
        • Oakey  

          Ale myslel. Kam bys radši vzal děti zajezdit si a věděl bys, že tam budou padat, na asfalt, nebo na prašnou cestu, nu? Já mám v tomhle jasno.

          0 0
        • Black knives  

          Jezdi se svým potomkem tak,kde budeš chtít.Neber těm,kdo mají rádi singltrek to jejich.Asfaltových cyklostezek je docela dost. Až tvůj potomek bude zvládat lesní pěšinu,vem ho na ni. Mít rád přírodu lze i takto. Pokud ty nemáš rád přírodní pěšiny,jezdi tam,kde to máš rád.Beber lidem,co mají rádi.

          0 0
        • krhac1  

          Tahle debata je příkladná:cyklisti nadávaj na cyklisty,turisti na cyklisty a opačně,oba tábory svorně na koňáky a všichni na motorkáře,proto že každej chce něco jinýho.A jaký je nejjednoduší řešení??Nase..m tam asfalt a je pokoj od všech.Bajkeři,ko­ňáci a motorkáři si najdou jinou,pro ně záživnou cestu,cyklisti a turisti zůstanou.Problém je elegantně vyřešen a zúčastnění úředníci a spol s.r.o si namažou kapsu v eurech.Stěžovat si můžeš tak akorát na lampárně,proto že pár souhlasnej podpisů se vždy nějak sežene a tím pádem se to dělá pro rozvoj čehokoliv.

          0 0
        • marapara  

          Máš docela zcestný názor. Asfaltových a šotolinových a zpevněných cyklostezek je tu hafo ve srovnání se singletracky. Rodinky s dětmi si takto můžou zajezdit podle libosti. Akorát ubývá přírodních cest pro teréní cyklisty, když se takto cesty ničí. Pokud by z toho měla být nějaká asfaltová cyklostezka, tak to je fakt zoufalost, takový čin, lít nový asfalt do lesů. Už tak je ho dost.

          0 0
          • dieegoo  

            Však nikde NEříkám, že to podporuju. Úředníci prostě udělaj to, co je výhodnější pro ně (ze singlu jim do kapsy asi nic nekápne), náklady na údržbu jsou u asfaltu ve finále asi taky nižší a bojim se, že kdybys dal mezi veřejností hlasovat, jestli nechat singl nebo postavit dálnici, tak by vyhrála dálnice.

            To, že je tomu skutečně tak vidíme všichni, je to škoda, to bez debat.

            0 0
            • JakubG  

              tak ted sem to trochu nepochopil. myslels to tak ze udrzba asfaltky nekde v kopci je levnejsi jak udrzba singletracku? Hlavne me desi jedna vec. EU dava stedre na stavbu cyklostezek, ale na udrzbu uz myslim neda ani kacku a vono az asfaltem prorostou koreny a trochu zabubla horkem, diky spatnemu trasovani ho vetsi voda kousek strhne.nebudou tam jezdit ani ty rodinky a akorat budem met krajinu plnou nepouzitelnych sedych koridoru…

              0 0
              • Volf  

                Já jem osobně zvědavý na úplně to stejný co píšeš. EU rozhazuje plnými hrstmi na stavby cyklostezek,ale na následnou údržbu už nedá ani korunu. Na druhou stranu při vysoké úrovni čecháčkovské vychcanosti bych se ani nedivil, že asfaltování lesních cest má společného s cyklistikou jen to, že pojmenvání cyklostezka je nutné k získání dotací, ale nudou se po ni v lese stejně prohánět lesáci. Ono taky když se podíváš na technologický postup, tak asfaltová cesta se musí udělat vlastně úplně stejným způsobem nezávisle na tom, jestli po ní bude jezdit kolo nebo traktor.

                0 0
                • MARIN  

                  stejnym technologickym postupem by se delat mela ale nedela aspon u nas v okoli ne . trava na asfaltovych cyklostezkach zacala prorustat cca 2–3 roky po uvedeni do provozu a ted uz se to jen zhorsuje a jet tam na silnicce uz je dobrodruzstvi

                  0 0
                • hmi  

                  Co se tyce financovani cyklostezek z prostredku EU, je to trochu slozitejsi;) mam pocit, ze o tom moc nevite a pisete nesmysly…

                  0 0
                  • Lišák  

                    Tak zkus, aspoň rámcově, napsat, jak to funguje.

                    0 0
                    • hmi  

                      EU stanovuje jenom velmi ramcove podminky pro podporu, které navíc může ČR ovlivnit.

                      Co konkrétně se bude financovat, jaký projekty a za jakých podmínek si určujeme sami. Zjednodušeně – EU je úplně jedno jestli budem stavět asfaltový stezky nebo singly.

                      Jinak EU zásadně nefinancuje provoz a údržbu čehokoliv…a je to tak asi správně…

                      0 0
                      • Michal.J  

                        Jenže právě zrada je v tom že tohle ti starostové co jsou rádi že dostanou dotaci neví. A nebo to ví ale je jim to jedno, berou to tak že až bude třeba oprava už to nebude jejich starost.

                        0 0
                        • hmi  

                          …rýsuje se další oblast pro osvětovou činnost…;)

                          0 0
                          • Michal.J  

                            Přesně. ostatně každý si to může vyzkoušet, napište na svůj obecní úřad kolik peněz mají vyčleněných na opravu cyklostezek:-)

                            0 0
                      • Volf  

                        a v čem se liší to co jsem napsal já a ty???

                        0 0
                • autor_trek  

                  Někde si naši zemědělci vylepšují polňačky.....

                  0 0
            • kolombo  

              Dieegoo, ty dost kecáš a vždycky plácneš nějakou blbost, abys z toho vybruslil. A nahoře jsi mi zapomněl vyvrátit to, že asfaltu je už dneska dost a to, že na asfaltu se padá o hodně nebezpečněji !!!

              V Českém ráji se teď řeší, kudy povede dálnice a je tam poměrně dost lidí co jí nechtějí za barákem. Takže co se hlasování dálnice / singltrek týče, mám dost jasno, co by lidi chtěli mít třeba 50 metrů od oken domu. A do nákladů na cestu musíš počítat i pořízení cesty, protože pokud si nezapočítáš tenhle náklad, tak Ti taky může vyjít údržba singltreku dražší, než provoz dálnice …

              0 0
              • Vegan  

                naklady na udrzbu u dobre postaveneho singlu jsou 100% nizsi nez u asfaltu uz z podstaty letitych pesin krete pokud se po nich chodi a jsou dobre odvodnene coz dobry singl je tak jsou praktycky samo udrzovane a casem neznicitelne

                0 0
            • marapara  

              Náklady na údržbu singlu jsou podle mě zanedbatelné ve srovnání s náklady na údrždu asfaltové cyklostezky. Krom nějakých drobností se dobře stavěný singl více méně udržuje sám. Asfaltové cyklostezky, které mají nějaký význam beru jako spojnice mezi vesnicemi a městy, aby cyklisti nemuseli jezdit po silnici, kde řidiči lítají jako prasata. V tomto případě to má určitě smysl, jedná se o ušetřené lidské životy. A nemusí to být asfaltové cesty, klidně i šotolina, zpevněné cesty. Ale budovat takovýmto stylem asfaltovou cyklodálnici v lese je podle mě holá zoufalost.

              1. Velký zásah do lesa, krajiny, když ji rozorají buldozery.
              2. Vysoké pořizovací náklady a časem při chátrání se na údržbu takové cyklostezky tolik prostředků nevěnuje.
              3. Vyšší nebezpečí úrazu, než na singlu.
              0 0
              • hribik A1  

                tak v pripade dopravnych ciest by ti na sotolinu kazdy kaslal, je to pomaly a nie tak pohodlny povrch, pre ukrajinu a ine dopravne pouzivane dvojkolaky (do roboty ti ten, kto parkuje prakticky na ulici na nicom lepsom nepojde, a nie kazdy ma moznost parkovat bajk vo vlastnej kancelarii) nic moc. sotolina patri na rekreacne chodniky. pri hlavnych cestach by sme skor potrebovali dokoncit normalne dialnice nech tam intenzita dopravy poklesne. akurat ze to je vec tak vzdialenej buducnosti, ze pri koridoroch hlavnych ciest aj taka „cyklodialnica“ pomoze. inac s bodmi 1, 2 suhlasim, v lese to neni optimalne, bolo by lepsie ked tak opravit povrch sucasnych lesnych asfaltiek, ktore su casto velmi rozbite, nez stavat nove. to vyssie nebezpecenstvo urazu, to by som netvrdil. na singloch sa pada ako na beziacom pase, na asfalte raz za turecky rok

                0 0
                • Lišák  

                  To, že se na přírodní cestě padá častěji než na asfaltu může být pravda, ale já jsem si udělal nejvěší „bebina“ vždycky na asfaltu (roztržený ret až k nosu, uražené dva zuby, zlomenina krčku stehenní kosti…). V lese na pěšince se mi nic vážného nikdy nestalo. Jezdím na kole od r.1987 a do r.2000 jsem střídal bajk a silničku. Teď už jenom bajk a pokud to jde, vyhnout se asfaltu.

                  0 0
                  • hribik A1  

                    tak ja zase nie. pady na asfalte aj mimo neho boli pre mna viacmenej porovnatelne. ide o to, neprestrelit rychlost, ist len tolko co to umoznuje cesta. na asfalte sa ani neda padnut pokial to nepalis napr. 70 niekade kde je zatacka ktora sa da vybrat 40kou. najvacsie riziko tam su auta a silny vietor, ktory casto vanie na otvorenych asfaltkach. tazsie pady na asfalte moze mat asi len ten, kto si nedokaze udrzat rozumnu rychlost

                    0 0
                • marapara  

                  Pády na asfaltu jsou horší. A hlavně při vyšší rychlosti, kterou dovoluje rychlejší povrch a širší cesta.

                  0 0
      • hribik A1  

        vyasfaltovat neni take zlo ako tamto. tym vznikne aspon cesta vyuzitelna pre x inych cyklistov. hentym vzniklo nieco co neni vyuzitelne skoro vobec

        0 0
    • Mobster  

      Chodím do turistického oddílu Karinská Trojka pod záštitou asociace ATOM. Jsme na stránkách spolužáci a tam jsem dal echo ať si to každý přečte a ať vyjádří nesouhlas. Takže nějaké hlasy naskočí.

      0 0
    • Adrenaline  

      Zdravím bikeři a bikerky,vyjadřuji soustrast s Vaší stezkou. A le dnes jsem se byl projet na hostýnky a ve sléze i na hostýn, ale co jsem viděl po cestě tak to byla hrůza, veškeré sjezdy z cesty do lesa byly rozorané jako pole a nikoho to asi netrápí. Tak mám strach, že až trošku dá počasí a vjedu do lesa tak to asi nikdo z nás nerozdýchá.Neděje se to jen tady ale všude.Stím se musí něco udělat. Místo lesa oraniště? S takovou se MTB závody přesunou na silnici.

      0 0
      • nooski  

        Aby to na těch silnicích nebylo ještě daleko horší ;-) Čím dál víc se to začíná podobat slalomu. Prakticky polovinu cesty se člověk drží řidítek jednou rukou, aby druhou ukazoval ty krátery člověku jedoucímu za ním.

        0 0
        • Adrenaline  

          Tak to máš pravdu stakovou brzo půjde silnice a mtb do kytek a všichni si koupí pořádný freeridový celopéra at se nezabijem ani na těch silnicích:o)

          0 0
    • Buf  

      O co jde ? Nejde o to jestli se má dřevo tahat, koněm, lanovkou, traktorem nebo oslem. Nejde o to jestli je singletzrack pro někoho sjízdný nebo ne. Jde o to , aby se turistické trasy , které jsou zanesené v mapách staly komunikací ve veřejném zájmu a nikdo je nemohl svévolně zničit. Pokud na nich je nutno dělat činnost , tak je povinnost uvést takovou komunikaci po ukončení této činnosti, do původního stavu. A je jedno jestli to udělá lesák, povodí, správa silnic nebo eletrikáři. Na Hůrkách to byla turistická značená cesta, naučná stezka, značený okruh kondičních běžců a čembatrack. A taky tady jezdili motorkáři a potkal jsem i koně.

      0 0
    • Buf  

      O co jde ? Nejde o to jestli se má dřevo tahat, koněm, lanovkou, traktorem nebo oslem. Nejde o to jestli je singletzrack pro někoho sjízdný nebo ne. Jde o to , aby se turistické trasy , které jsou zanesené v mapách staly komunikací ve veřejném zájmu a nikdo je nemohl svévolně zničit. Pokud na nich je nutno dělat činnost , tak je povinnost uvést takovou komunikaci po ukončení této činnosti, do původního stavu. A je jedno jestli to udělá lesák, povodí, správa silnic nebo eletrikáři. Na Hůrkách to byla turistická značená cesta, naučná stezka, značený okruh kondičních běžců a čembatrack. A taky tady jezdili motorkáři a potkal jsem i koně.

      0 0
    • sosacek  

      Tak to je pěkná prasárna,podobně mě sejří i motorkáři a čtyřkolky..

      0 0
    • xentar  

      přidal jsem podpis, teď jen držím palce…

      0 0
    • zbartos  

      Představte si, že vám uhyne na zahradě ovocný strom a vy ho skácíte, rozřežete např. na dvoumetrové výřezy a po zemi odtáhnete (za pomoci celé rodiny) ke dřevníku na další zpracování. A teď k vám přijde na návštěvu nějaký známý a bude vám nadávat, že jste tím taháním těžkého kmene po zemi, odřeli trávu na vaší louce a dokonce polámali nějaké vaše kvítka. Myslíte, že je to absurdní představa ?

      Přesně toto se ale stalo v zahrádce lesů města F-M. Lidé podepsaní v petici teď z pozice navštěvníků cizího majetku nadávají lesákům z F-M, že si dovolili kvůli přibližování svého dříví ze svého lesa vybudovat přibližovací linku (resp. možná jen znovuzprůjezdnit již dříve existující, ale zarostlou, přibližovací linku) a změnili tak vzhled a schůdnost/sjízdnost trasy, která tudy vedla.

      Pokud je vybudování/zno­vuobnovení přibližovací linky v pořádku z hlediska stavebního zákona, zákona na ochranu přírody a lesního zákona (a to ať posoudí příslušné orgány), můžeme jen kritizovat vlastníka lesa (město F-M), že asi NENAŘÍDIL svým podřízeným lesníkům, aby, při přibližování dříví z této lokality, všemi dostupnými prostředky ochránili stávající značenou trasu KČT (která byla zároveň značenou naučnou trasou a byla využívána cyklisty i koňáky) a neznehodnotili tak práci členů ČeMBy, kteří ji v posledním období zvelebili. Toto zvelebení ale proběhlo jen na základě tichého souhlasu lesního správce, který „čembisty“ předem upozornil na to, že se tudy může v budoucnu přibližovat dříví.

      Nevím, proč vlastník lesa svým lesníkům nenařídil ochranu výše uvedené trasy, ale je možné, že použití jiného řešení by bylo technologicky v krátké době (např. kůrovcovou těžbu je třeba provádět rychle) těžce řešitelné, nebo finančně více náročné. Rozhodování vlastníka (města F-M) o tom, zda dát nějaké peníze na ochranu trasy resp. na udržení dřívější kvality rekreačního využívání lesa (když po čase trasa bude vypadat skoro jako před prohrnutím buldozerem), nebo např. na opravu školy, je pochopitelné. Peníze se dají na školu. Les je tady přece proto, aby vylepšoval rozpočet městské pokladny a ne, aby se z pokladny na les ještě přispívalo......

      Není sporu o tom, že stezka mohla být ochráněna a finančně by to městký rozpočet nijak významně nepoškodilo, ale proč by se to vlastně mělo dělat, když cesta za rok zase zaroste a laici (nelesníci) budou opět s nadšením skákat, že v tajemném hlubokém lese vede taková krásná cesta… Potom budou jásat nad cestičkou, pak nad pěšinou a nakonec ? Pěšina zaroste a pokud ji nebudou udržovat pracovité ruce „čembistů“ či členů KČT, nebo ji znovu neprohrne buldozer či přibližovací traktor, nikdo tudy už chodit ani jezdit nebude........

      Bývalé Československo je velmocí v oblasti značených rekreačních tras. Bohužel si toho asi nikdo z mocných neváží a tak tady neexistuje právní ochrana ani rekreačního pásového značení ani takto označených cestiček. Dokud tato nedobrá situace potrvá, je situace řešitelná asi jen individuálními smlouvami o chraně cest a značení s vlastníky lesů luk a strání, kudy rekreační trasy vedou nebo povedou........ Musíme tedy počítat i s tím, že se s nějakým vlastníkem KČT či ČeMBA nedohodne, nebo bude dohoda možná jen za obtížně splnitelných podmínek (např. vysoký finanční poplatek).

      Protože nepovažuji nevhodně formulovanou nátlakovou petici na lesníky pracující pro vlastníka lesa (město F-M) za vstřícný krok k případnému uzavření smlouvy o ochraně jakékoliv rekreační cesty v jejich lese, petici jsem nepodepsal a nepodepíšu.

      0 0
      • Bonsai  

        Zhruba tak nějak to také vidím

        0 0
      • MARIN  

        „když cesta za rok zase zaroste“ to jsi snad nemyslel vazne – tohle nezaroste ani ta 5 let

        0 0
      • Splinter  

        //Není sporu o tom, že stezka mohla být ochráněna a finančně by to městký rozpočet nijak významně nepoškodilo, ale proč by se to vlastně mělo dělat, když cesta za rok zase zaroste a laici (nelesníci) budou opět s nadšením skákat, že v tajemném hlubokém lese vede taková krásná cesta… // Tohle nemyslíš vážně?

        Jinak zbytek zařadím taky sem: Okolo Brna najedeš 100km po lese a musíš sakra plánovat trasu aby tě to aspoň 7–8km bavilo.. Jinak asfalt/šotoli­na/makadam…

        Máme síť stezek, jasně, červená, modrá, zelená, fialová, růžová, ať je těch barev kolik chce, ale po kolika z nich pojedeš víc než jedenkrát? Moc takových není

        A argument bezpečnosti cest? Budeme budovat nebo kreslit barevný proužky na stromy (sloupy osvětlení) jen tam kde projede dítě na třikolce po 4m široké asfaltce se stánkem s párkem v rohlíku a kolou za 30Kč s pocitem, že se mu nemůže nic stát? Prostě, když nemám techniku na černou sjezdovku tak tam taky nepolezu, že?

        Na lesy se v ČR nahlíží jen jako na kasičku s penězma a každej se snaží urvat co nejvíc pro sebe…

        0 0
        • Luka  

          presne!

          0 0
        • krhac1  

          Naprostej souhlas.

          0 0
        • Blade  

          „když nemám techniku na černou sjezdovku tak tam taky nepolezu“ přesně tak.. Jenže u nás sou lidi schopní právě tu černou narovnat a udělat z ní modrou :-( Jinak naprostej souhlas. Zbartos je dobrej komik..

          0 0
      • pos3k  

        Protože nepovažuji nevhodně formulovanou nátlakovou petici na lesníky pracující pro vlastníka lesa (město F-M) za vstřícný krok k případnému uzavření smlouvy o ochraně jakékoliv rekreační cesty v jejich lese, petici jsem nepodepsal a nepodepíšu.

        nejak jsem z tech hromady „ne“ zamteny ;-)

        Jinak s tvym nazorem nesouhlasim a s vetsinou vyse napsanych argumentu nejsou primerene dane situaci. Okolnosti, ktere vedly k vytvoreni svobodneho vyjadreni obcanu nemuzes pri trosce vhledu povazovat za natlakovou (nebo uz nekoho tlaci?). Duvody, vcetne rekace na tvuj prispevek, mas napsane „u nas“.

        0 0
      • marapara  

        Řekl bych, že je to snůška demagogií.

        0 0
      • speedy gonzales  

        Představte si, že vám uhyne na zahradě ovocný strom a vy ho skácíte, rozřežete např. na dvoumetrové výřezy a po zemi odtáhnete (za pomoci celé rodiny) ke dřevníku na další zpracování. A teď k vám přijde na návštěvu nějaký známý a bude vám nadávat, že jste tím taháním těžkého kmene po zemi, odřeli trávu na vaší louce a dokonce polámali nějaké vaše kvítka. Myslíte, že je to absurdní představa ?

        zdenku, neni presne tohle trochu demagogie?

        neni to v teto konkretni situaci spis tak, ze tata musel skacet jablon. ok, nebylo zbyti. ale pri kaceni rozbil synovi prulezku. synek prisel za hlavou rodiny a rika: tato ja vim zes tu jablon musel skacet, ale kde si ted mam hrat? opravis mi ji nebo co bude??? (vztah obcan – mesto – mestsky les = clen rodiny – hlava rodiny- jablon je prece mnohem trefnejsi, nebo ne?)

        0 0
      • MaPa  

        K tvé analogii: Ano, já jako tvůj známý, který zahradu používá, protože ji používat smí a dokonce na to má právo, ti v petici napíšu proč jsi to dřevo po trávě vláčel a proč právě tudy! Ty si možná myslíš že je to továrna na dřevo, já si myslím že zrovna tenhle kousek je tráva k rekreaci. Ale je to demagogie, která s opravdovým modelem nemá moc společného…

        Pokud ta cesta dříve sloužila jako přibližovací linka, proč nemohla ve stejném rozsahu sloužit i nyní? Kvůli maximalizaci zisku nebo protože se na rekreaci kašle?

        Souhlas, ale je to strašně alibistické a rozhodně to tak není v pořádku.

        Mě přijde analogie se školou zcela zcestná. Spíš se zeptám, proč jdou peníze na fotbal a ne na cyklistiku (v tomhle případě jen na zachování cesty, tedy nejen na cyklistiku), protože kdyby někdo spočítal kolik dětí hraje organizovaně fotbal a kolik jezdí na kole asi by poznal že při přerozdělování peněz je něco špatně…

        To snad nemyslíš vážně? Byl jsi někdy v lese? A byl jsi někdy na Šumavě? Tak to je ten rozdíl. – je to řečnická ale mám pocit že tady jsi fakt ulítnul.

        Cože? Takže vlastník lesa má ze zákona les udržovat i pro rekreaci, ale KČT nebo ČeMBA za to má platit?

        Ano, na to máš samozřejmě právo stejně jako na příspěvek tady…

        0 0
      • marapara  

        Asi si neuvědomuješ, že les není jen „pole“, kde se zaseje na jaře a na podzim sklidí úroda. Napsat, les je pole, kde se zaseje a sklidí, je hodně zkreslené tvrzení. Les plní pro 95% lidí (nemyslím tím lesníky a myslivce) i společenskou a rekreační úlohu. A to jde především. Kdyby se všichni chovali j lesu jako ke kase peněz, tak tady za pár let nic mít nebudem.

        0 0
      • pepek  

        Před rokem jsi tady z nás dělal zločince, že jsme na biku projeli po „vašem“ mysliveckým chodníčku. A teď je najednou buldozer v pořádku? Myslivec je lepší člověk než biker?

        0 0
        • zbartos  

          Pepku, nepleť si myslivce s lesákama a pracujícího/pod­nikajícího člověka s rekreantem/bi­kerem. Lesní dělník pracovat musí (resp. majitel lesa v lese musí těžit), aby si vydělal na živobytí a dodal Ti žádané dřevo na Tvůj stůl, noviny, krovy či dveře, ale rekreant se rekreovat nemusí a už vůbec ne bejkováním.

          Přibližovací linky ve strmém svahu se budují buldozerem nebo trochu šetrněji bagrem. O ničem jiném nevím. Jiná věc je, že se tam ta přibližovací linka zřejmě nemusela budovat a dříví se mohlo asi přiblížit i něčím jiným než traktorem. O tom jsem ale již psal ve svém původním textu 26.02.2008 17:58:27.

          Určovat, zda je myslivec lepší člověk než biker, není bez dalších podrobností možné. Zvláště když není daná definice „lepšího člověka“.

          0 0
          • pepek  

            Nepletu lesáky s myslifcama, ale napsal sem to tak, že když šlo o myslivecký chodníček, tak Ti vadila stopa od kola, ale když jde o nějaký „jiný“ chodníček, tak Ti ani buldozer nevadí. Prostě bližší košile než kabát, zabaleno do ekologických obezliček. Myslím, že kdyby se mělo těžit okolo toho vašeho chodníčku, tak by se myslifci už nějak s těma lesákama domluvili, že? Aji nějaká šetrná metoda odvozu by se našla, třeba by ŠLP použil vrtulník.

            0 0
            • zbartos  

              Budování přibližovacích linek pro traktor ve strmých svazích, kde se má přibližovat lanovkou či v kombinaci kůň+lanovka+traktor či mobilní navíjedlo+lanov­ka+traktor mi samozřejmě vadí. Protože ale místo činu ani pravý důvod práce buldozeru neznám (Buf v jiném vlákně psal, že se tam možná buduje rekreační cesta a ne přibližovací linka), nemohu to odsoudit na 100%.

              To nic nemění na tom, že majitelé v lese prostě hospodařit chtějí a musejí (BTW dělají to kvůli tomu, že lidé chtějí výrobky ze dřeva a platí jim za dříví více, než kolik stojí na mnoha místech jeho výroba, jinak by se na těžbu a přibližování dříví samozřejmě dávno vykašlali a udržovali jen prostupnost některých cest vedoucích přes les). A hospodaření v lese s sebou nese i věci, které se laikovi zdají neslučitelné s rekreací či ochranou přírody ale jsou V SOULADU se současnými zákony.

              Můžeme tedy jen diskutovat nad tím, jak by se mělo v lese hospodařit aby se Ti to líbilo, o kolik víc to pak bude stát než teď, kdo to zaplatí a jak donutit majitele lesa aby tak hospodařil.

              Vaše ježdění po lovecké pěšince, kde se nedá ani slušně jít, není zřejmě jízdou po lesní cestě, tudíž NENÍ V SOULADU s lesním zákonem.

              Chodníček není náš (resp. nevím co myslíš výrazem „váš chodníček“), myslivci jsou na něm totožní s lesáky, takže se domlouvat nemusejí (ŠLP provozuje honitby na svém území ve své vlastní režii) a protože vede uzemím přírodní rezervace, musí se k případnému buldozerovému budování přibližovací linky pro traktory vyjádřit ochranáři, kteří to nedovolí. Navíc tam nejde o les hospodářský, ale jde kvůli velmi prudkým svahům o les zvláštního určení s funkcí ochrannou (protierozní) a dříví se tam zřejmě vůbec netěží ani nepřibližuje.....

              0 0
              • Polka  

                Tys na tom mysliveckym snad ani nebyl, podle toho co pises. Vychozena pesina tam uz byla a je, tudiz je to povazovano za lesni stezku/cestu ne? Vzdyt ani sam si nejses jistej, kdyz pises „zrejme“. Me je napr. fuck, jestli to JE/NENI v souladu se zakonem, jezdime tam totiz jednou za cas a zadnej bordel tam nepachame, protoze mame selskej rozum. Coz se ovsem neda rict o lesacich na Palkovickych Hurkach.

                Jsem myslel, ze Cemba bude hlavne „bojovat“ proti urednikum a vypada to, ze nakonec bude muset presvedcovat vlastni lidi.

                0 0
                • rock  

                  A já se prostě musím zeptat (i když mi po tom nic není, takže nečekám odpověď): Ono se předpokládá, že člen Čemby nebude mít svůj názor ? Nota bene, když ho prezentuje jako názor svůj a ne jako stanovisko Čemby ?

                  0 0
                  • Polka  

                    Ale samozrejme at ma svuj nazor. Debatovat nad tim, kudy co povede, jak se to nejlip udela, jake reseni je nej..to je samozrejmosti.

                    Ale zrovna z pripadu Palkovickych Hurek je imho natolik jasny pochybeni lesaku, ze o tom neni treba diskutovat. Ani mozna ne pochybeni, ze to tam rozbuldozerovali, ale to ze se napred dohodli s Cembisty a pak je proste podrazili. O tom „rozbuldozerovani“ by se samozrejme taky dalo polemizovat, zda se to takhle dela normalne nebo to byl nestandardni postup…atd. nevim, nejsem lesak, ale selskym rozumem bych takovou zhovadilost neudelal. Navic takhle rozryt stezku KCT?

                    Je to o tech hodnotach:

                    1. Cembisti si upravili stezku na peknej singl, udelali na tom kus prace a vazili si toho co udelali, proto jim je to ted lito.
                    2. Lesaci vlastnima rukama udelaj co? Drevo a prachy, pak k tomu nemuzou mit prece zadnej vztah :-( Na sazeni mladejch stromku maj prece brigose z MZLU (sam sem jednou takhle sazel).
                    0 0
                    • rock  

                      To nic, jenom se mi valně nelíbila poslední věta Tvého předchozího příspěvku, tak rejpu. Z některých fotek a toho, co si pamatuju (v září jsem jsem si ten singlík projel): na vrstevnicové části toho singlu byly zarostlé pasáže, které možná mohly sloužit jako (relativně) široká vrstevnicová cesta (taková, jakých je třeba v okolí Malé Říčky hafo), ale taky to mělo pasáže, kde ten zářez byl max 1m široký. Když si tak čtu definici PŘIBLIŽOVACÍ LINKY nebo PŘIBLIŽOVACÍ CESTY, ta pěšina nesplňovala parametry ani jednoho a už vůbec to nebyla lesní cesta 1–3 třídy. Lesní dělníci tedy změnili kategorii té komunikace a to je na pováženou …

                      Ad Zdeňkův názor na lesnický chodník:

                      1. jednou je to pěšina, takže podle ČSN 73 6108 bodu 6.1.1.1 f) je to druh lesní cesty a pak je podle lesního zákona dovoleno po ní jet …
                      2. a kdyby bylo podezření, že už to pěšina přestává být, lovci ji pro jistotu označkovali, takže bych to považoval za vyznačenou trasu (např. stezky značené turistickými značkami nebo JINÝM ZPŮSOBEM), ergo je to cesta, ergo se tam může na biku …
                      0 0
                    • kolombo  

                      Taky doufám, že má každý právo mít svůj názor.

                      A pokud má Zdeněk názor, že po lesnické stránce je to v pořádku, tak má právo ho říkat. Mimo jiné i proto, že k tomu z nás má profesně nejblíže.

                      Fakt je ten, že pochybení lesníků je v tomto případě spíše morální, než z hlediska zákona :-(

                      Doufám, že příště, až dojde k podobné situaci, už bude lesník vědět, že velká skupina obyvatelstva přikládá kvalitním pěšinám stejnou důležitost, jako on těženému dřevu a že to vezme v úvahu.

                      0 0
                      • zbartos  

                        Ja jsem nenapsal, že je to po lesnické stránce v pořádku. Nemohu dělat definitivní závěry, když jsem tam v životě nebyl.

                        Myslím si jen, že není vhodné vytvářet zemními úpravami (ať už buldozerem či bagrem) přibližovací linku pro traktor ve svahu, který asi překračuje ekologicky přijatelný limit podélného náklonu traktoru, což je dle moderní terénní klasifikce 33% (Macků, Popelka, Simanov 1992). Samozřejmě že limitní příčný náklon traktoru je výrazně menší, cca 10%.

                        V takových terénech by se měly používat jiné technologie, např. lanovka, mobilní navíjedla, sapinování po svahu, případně koně po svahu (pokud není svah i pro ně příliš strmý, t.j. nad cca 70% sklonu).

                        Je samozřejmě také možné dříví jen relativně „levně“ pokácet a odkornit či postříkat insekticidem (mimo PHO vodních zdrojů), pokud by náklady na ekologicky (a „rekreacně“) přijatelné technologie přibližování dříví způsobovaly majiteli lesa vyšší finanční ztátu než jen těžba a ochrana před kůrovce.

                        Pokud by snad měl někdo zájem o odborný posudek, doporučuji Výzkumnou stanici ŠLP Křtiny //www.slpkrti­ny.cz/vs/vyzkum­.php , kde jsou podle mne na to ti nejlepší experti u nás (Ing. Horek, Ing. Popelka).

                        Samozřejmě posudek nevyřeší za vedení města F-M otázku, zda jinou (než buldozerovo-traktorovu) technologii také zaplatí nebo ne........

                        0 0
                        • zirecek  

                          Z větší části s Tebou souhlasím po věcné stránce. Vybudovaná cesta mi připadá poměrně solidně zvládnutá, na to, že byla konána buldozerem a dřevařským smýšlením. Dokážu si tam představit kolmé spojnice po spádnici a tahání dřeva lakatošema přímo dolů. Dokážu si tam představit mnohem horší varianty vzhledem k pěší turistice, mnohem horší varianty vzhledem k působení tekoucí vody. Tahle varianta mi připadá poměrně šetrná. Bohužel jsi se vrhl (já nyní také) do jámy lvové, kdy to dotčení bikeři z FM berou osobně a ti co na místě nebyli, tak na ně vyrobená prezentace působí jak červený hadr na býka, tudíž se budou také tvrdě prát. Petici jsem podepsal z důvodu zadrhnutí komunikace ze strany města, z důvodu nevhodného chování města. Lesáci se chovali ± průměrně vhodně.

                          0 0
                          • rock  

                            Vybudovaná cesta mi připadá poměrně solidně zvládnutá … dokážu si tam představit kolmé spojnice po spádnici a tahání dřeva lakatošema přímo dolů.

                            Jo, to asi jo. Kdyby vytvořili novou cestu, tak jim snad i zatleskám. Ale oni trasu nevymýšleli, použili existující stezku, takže jejich intelektuální vklad do návrhu téhle přibližovací linky je roven nule. Teď mne napadá, že při rozsahu úprav, které na ní museli udělat, už rovnou mohlu vyrobit novou cestu o 10m výš nebo níž, vyšlo by to skoro nastejno … ale to by museli chtít.

                            0 0
                            • zirecek  

                              Oni tam jsou od těžby dřeva, ne o vkládání intelektu do budování přísupových cest, které už jednou byly zřízeny. Proč by měli ničit jiný kus lesa, když tam ta cesta leží, jen potřebovala „pročistit“?

                              0 0
                              • rock  

                                Udělat z tohodle www.bike-forum.cz/…m/682317.jpg cestu do té míry širokou, aby po ní mohla jezdit lesní technika – to není začištění. Nebo tomu pojmu každý přikládáme úplně jiný význam.

                                0 0
                                • zirecek  

                                  Fotky jsem viděl hodně už dříve. Cesta je tam vedena jako cesta lesní – lesáci to budou vést pořád jako obnova stavu, apod..

                                  0 0
                                  • rock  

                                    Hmm, z tohoto pohledu a s tím, cos psal o příspěvrk výš, je to z pohledu dělníků akceptovatelné. Alibistické, tupé, ale akceptovatelné.

                                    0 0
                                  • zbartos  

                                    Kde je cesta vedena jako lesní cesta ? Ty jsi viděl lesnickou mapu 1:10000 toho území kde vedl singl a v místě singlu tam byla zakreslena nějaká cesta ? Jaký měla ta čára vzhled ? Bylo tam nakresleno ......... nebo -.-.-.-.-. nebo snad =========== ? Nebo napiš, jaká značka z obrázku v příloze tam byla, díky.

                                    0 0
                        • zbartos  

                          Ještě musím doplnit, že limit „ekologického“ podélného sklonu ve výši 33% platí pro speciální lesní kolové traktory (SLKT či LKT – viz obrázek v příloze), harvestery a s přimhouřením očí i pro naložené forwardery. Univerzální kolové traktory (UKT) mají technický limit pro podélný sklon jen cca 20% !

                          0 0
          • Jenda  

            Bych rekl ze problem bude v tom ze (jak jsem alespon pochopil) se jedna o les ve vlastnictvi mesta – tedy to co se v nem bude dit by melo rozhodovat mesto a mesto udelalo chybu. Lesaci udelali jen to co po nich majitel chtel – ty za to opravdu moc nemuzou. A taky myslim ze cela kampan neni zamirena moc proti nim ale spis proti vedeni FM. Samozrejme mohl nekdo kompetentni z lesaku na mesto rict podivejte tady vam vede naucna stezka udelame to teda mozna draz ale setrneji, jenze takovyto osviceny pristup v dnesni dobe asi cekat nejde. Druha vec je ze jak uz jsem psal kdesi jinde – ekonomickej uzitek z lesa ve forme drivi je snadno spocitatelnej, bohuzel ekonomickej uzitek z toho ze les poskytuje kvalitni odpocinek se nikdo spocitat ani nepokusil – pritom zamestnanec ktery je v pohode a ma kde relaxovat bude vykazovat daleko vetsi nasazeni a pracovni vykon. Jenze to je spis filozoficka uvaha nez neco co by slo zakalkulovat. Ale ja jsem presvedcen ze alespon v nekterych lesich je finalni ekonomicky prinos z kvalitni rekreace vetsi nez tezba dreva akorat ty penize nejsou videt tak konkretne. Nicmene diky Zdenku za tve kriticke nazory a pohled z druhy strany – i kdyz s tebou velmi casto nesouhlasim, rozhodne je poucny i uzitecny dozvedet se nazor druhy strany v nejake vecne debate. A jeste jedna vec – postupem casu zjistuju strasnou vec a to ze me jako bikerovy by ve finale snad vic vyhovovaly rozsahly holosece kde se bude dva tri roky dovadet s tezkou technikou a pak se na to dalsich 100 let moc nesahne (jasne ze jo ale minimalne:-) nez takovyto tuhle porazime tri stromy 3 nedel tam budou lezet pak zase tamhle dojedeme na misto trikrat do roka traktorem a cesta je furt rozjezdena:-(

            0 0
            • hribik A1  

              o ekonomickom prinose z rekreacie by sa dalo hovorit vtedy, keby islo o obrovsku plochu, alebo osobitne cenne uzemie (napr. velky kamenolom priamo na stitoch vysokych tatier…), nie o jeden chodnik. takto nebudu ti, co by isli na ten chodnik, trcat doma, ale pojdu na iny chodnik v okoli. kvoli tomu ze mi niekto rozdrbe jednu trasu, akokolvek casto by som ju vyuzival, predsa neprestanem celkom jazdit…proste o to viac budem vyuzivat ostatne

              0 0
              • hribik A1  

                a este jedno – ekonomicky prinos z rekreacie nenadobudne ten isty, kto nadobudne prinos z dreva

                0 0
              • speedy gonzales  

                hribiku hribiku, ze ty zase tak trochu placas a nevis o cem? ohodnoceni rekreacni funkce lesa neni vykazovano pouze „tvrdymi“ prijmy. kdyz nahradis turisticky chodnik rozdrbanou lesni cestou jakych je plny les, clovek stoji pred volbou jestli se nadale bude rekreovat v lese, kdyz mu to nedokaze uspokojit jeho potreby (peknou projizdku) a dost mozna misto vyjizdky v lese zvoli jeden ze substitutu- fitko, lazne, hospoda…

                0 0
                • hmi  

                  …rozdrbana lesni a hospoda jsou komplementy;)

                  0 0
                • hribik A1  

                  chces povedat ze to bol JEDINY vyuzivany chodnik v oblasti, v okruhu 20 – 30 km? to by som chcel videt kolko bolo takych co vyuzivali len ten jeden chodnik a ziadny dalsi

                  0 0
                  • Michal.J  

                    O co přesně ti jde?

                    0 0
                    • pos3k  

                      mylsim si, ze si neumi uvedomit, ze svym konickem, bikerstvim, v prirode, dela velkou sluzbu svemu psychickemu i fyzickemu zdravi. Ze mu to dava tolik, ze by asi nechtel pak videt „vyuctovani“ (nebavme se kldyz tak i nebezpeci a rizicich, ok). Alepson co jem vypozoroval, tak je jasne, ze radeji pravidelne jezdi na kole, nez pravidelne vysedava po zakoureych hospodach.

                      0 0
                    • hribik A1  

                      mohol by si konkretizovat svoju otazku? teraz neviem, co vlastne akoze chces odomna pocut…

                      0 0
                      • kovar  

                        sorry, že vám do toho lezu, ale třeba já bych od tebe nechtěl počuť už vůbec nic:-)

                        0 0
                      • Michal.J  

                        nechápu smysl tvých otázek, pokud teda smysl tvých otázek není „být v opozici kdykoliv a proti každýmu názoru“.

                        0 0
                        • hribik A1  

                          nejsom v opozicii proti kazdemu. len mi neni jasne, na co sa vlastne teraz pytas. na to preco o jeden chodnik menej neznamena stratu vsetkych cyklistov alebo na co?

                          0 0
                          • speedy gonzales  

                            ne, ale znamena vyrazne omezeni hodnoty rekreacni funkce lesa v dane lokalite

                            0 0
                            • hribik A1  

                              v danej lokalite ano, je to ale JEDINA bikersky vyuzivana lokalita v okoli? ak je niekto bikerom a rad jazdi, urcite pre stratu JEDNEJ cesty nesekne so svojou zalubou, skor sa presune na ine blizke lokality. docasnym obmedzenim rekreacnej funkcie lesa v tej lokalite je uz aj samotna tazba dreva, po nej by bolo na mieste dat chodnik do poriadku

                              0 0
                              • Lišák  

                                Jasně, je to JENOM JEDNA stezka. Zatím. Proč se ale neozvat, a čekat, až přibudou další? K čemu by potom ČeMBA vznikla?

                                „Mít kde jezdit“ – už jsi to někde četl/slyšel?

                                0 0
                              • speedy gonzales  

                                hribiku, nevykladej si to prosim jako urazku, ale ty mas v teto diskuzi jeden ohromny handicap. uz od tve zakladajici reakce na Jendu nechapes obsah terminu na ktere reagujes. potom to tak vypada:-(

                                0 0
                                • hribik A1  

                                  tak ked myslis, tak mi vysvetli, co si pod nimi predstavujes ty. inac je tato tvoja reakcia bezcenna

                                  0 0
                                  • speedy gonzales  

                                    hribiku ja ti to klidne vysvetlim, jen se bohuzel trochu obavam ze to nepochopis pokud jsi to nepochopil do ted.

                                    jenda: Ale ja jsem presvedcen ze alespon v nekterych lesich je finalni ekonomicky prinos z kvalitni rekreace vetsi nez tezba dreva akorat ty penize nejsou videt tak konkretne.

                                    tvoje reakce: o ekonomickom prinose z rekreacie by sa dalo hovorit vtedy, keby islo o obrovsku plochu, alebo osobitne cenne uzemie (napr. velky kamenolom priamo na stitoch vysokych tatier…), nie o jeden chodnik. takto nebudu ti, co by isli na ten chodnik, trcat doma, ale pojdu na iny chodnik v okoli. kvoli tomu ze mi niekto rozdrbe jednu trasu, akokolvek casto by som ju vyuzival, predsa neprestanem celkom jazdit…proste o to viac budem vyuzivat ostatne

                                    muj komentar: nechapes termin „hodnota rekreacni funkce“ a pletes do diskuze uplne neco jineho. a pak kdyz te na to nekdo upozorni tak zacnes utocit na nej, misto aby sis zjistil co to opravdu znamena a nedelal dal ze sebe troubu.

                                    0 0
                                    • hribik A1  

                                      a zase si nepovedal nic

                                      0 0
                                      • speedy gonzales  

                                        hribiku proc nejdes na google a nezjistis si o cem mluvis? proc ti to tu mam psat ja?

                                        0 0
                                        • hribik A1  

                                          dokazne bremeno necham na tom, kto sa navaza ze ten druhy nieco nevie, a sam nechce napisat, co to teda je. na mna napriklad tvoje prispevky posobia tak, ze ani sam to nevies, ked sa vyhybas tomu, aby si to definoval. ked mi chces dokazat, ze to neviem, tak teda napis co to je a ja si to nasledne odtial overim

                                          0 0
                                          • speedy gonzales  

                                            hribiku ty si borec. pet lidi ti napise ze placas nesmysly, ale vlastne jsou to oni, kteri nevi co mluvi. jake dokazovani? jake navazeni? ja myslel ze je v tvem zajmu tu ze sebe nedelat obecniho idiota.

                                            0 0
                                            • hribik A1  

                                              placas tu aj ty:

                                              • napriklad prva vec je, ze ja som sa nikde nezmienil o tom ze rekreacna funkcia lesa sa hodnoti LEN TVRDYMI PRIJMAMI. prva blbost co mi vkladas do ust
                                              • taktiez som sa nikde nezmienil o tom ze jedneho chodnika neni skoda, skoda je kazdeho dobreho chodnika, iba o tom ze v globale je to iba jedna trasa z mnohych v oblasti, a tak sa zanikom jedneho chodnika neda robit katastroficke scenare o nedozernych skodach na rekreacnej funkcii, ake sa tu objavili

                                              z mojho pohladu napriklad blbca robi zo seba ten, kto tvrdi ze druhy nieco nevie, ale sam odmietne dokazat, ze je to inac. tak nejak to posobi tak, ako keby to ani oponent bud nevedel, alebo mal predstavu pri ktorej by mohlo byt az nebezpecne blizko k zhode

                                              0 0
                                              • speedy gonzales  

                                                hribiku kdyz mas detske hriste na ktere jsou dve prulezky a jednu prulezku ti znici, rekreacni hodnota tohoto hriste klesne bez ohledu na to jestli jsou v okoli dalsi hriste nebo ne. je ti tento primer blizsi?

                                                0 0
                                                • hribik A1  

                                                  to nejde povedat tak jednoducho. tak pri 1:0 to pochopitelne klesne na nulu. pri 2:1 klesne rekreacna hodnota v zavislosti na dovtedajsej vytazenosti oboch preliezok, ak boli poloprazdne a zostavajuca je kapacitne dostatocna, pri preliezkach by rekreacna hodnota vyrazne neklesla (teda ak ide o dve podobne preliezky), pri cyklistickych chodnikoch by pri tomto pomere rozdiel stale bol, kvoli vzniku monotonnosti jednej trasy. pri 3:2, 4:3, 5:4 bude tento rozdiel cim dalej tym mensi, az od urcitej hodnoty sa prakticky strati, keby bolo na tom ihrisku 100 neprilis vytazenych preliezok a niekto by jednu znicil, kolko deti by asi prestalo chodit na preliezky, ak to doteraz bola ich vyznamna zaluba?

                                                  0 0
                                                  • speedy gonzales  

                                                    no a uz jsme skoro tam. kolik je udrzovanych lesnich chodniku ve skvelem stavu se zabavnym profilem a vynikajici lokaci (tzn. prirozene spojujici vhodne vychozi body rekreace) nejen v palkovickych hurkach ale v cr (sr) obecne???

                                                    0 0
                                                  • pepek  

                                                    Hribík to nepochopí, Hribík jezdí (chodí) po cestě a těch je dost a jsou ± všechny stejné. Takže on kvalitu trailu vubec nechápe, asfalt je furt stejnš blbý, akorát někdy je estě k tomu hrbatý.

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  
                                                    1. zdaleka nejsu vsetky stejne, a hlavne, pre mna maju rekreacnu funkciu aj tie, ktore su ktore su teoreticky absolutne nevhodne, nevyhladavam len idealne podmienky (analogiou k umelemu singlu je rovna, siroka, malofrekventovana cesta bez strmych kopcov). takisto sa da povedat ze je par ciest s idealnymi podmienkami a vela takych ktore nejsu idealne. tie idealne by som spocital na prstoch, to je tak pri vsetkom, ale keby som sa len tych par takych drzal, to by som fakt nemal kde jazdit. ani trvale, ani kratkodobo napr. pri uzavierke jednej z tych idealnych ciest
                                                    2. ked idem do terenu, idem tam podla cieloveho miesta, nie podla kvality povrchu, pri tej ma zaujima iba zjazdna/nezjazdna.
                                                    3. upinat sa na par umelych zidealizovanych veci – prechod k nude, akokolvek by boli spociatku zabavne.
                                                    0 0
                                                  • speedy gonzales  

                                                    hmmm a proc nam tu vykladas svoje zazitky kdy se bavime o rekreacni funkci lesa?:-))))

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  

                                                    hovori pepek vo svojom prispevku nieco o rekreacnej funkcii lesa? odpovedal som mu na to

                                                    0 0
                                                  • Lišák  

                                                    Ad 2) Pro Tebe je cesta jen spojnice k cíli. Pro někoho je cílem samotná cesta.

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  

                                                    o tom nepochybujem. cele to o co mi v tejto diskusii ide je, ze mam pocit, ze niektori zvelicuju. iste, je aj pocetna skupina takych, ktorych zidealizovane singletracky bavia, taktiez im nikto nebere moznost sa o prave take cesty zasadzovat, starat atd.. su zase aj pocetne skupiny takych ktori jazdia aj v lesoch, a predsa su aj bez nich spokojni

                                                    0 0
                                                  • Lišák  

                                                    Jasně! A nejspokojenější bych byl, kdybyh mohl jezdit po lesních cestách a kombinovat to se singlem. Mít možnost jezdit JEN po sikglu by bylo jako jezdit na silničce po velodromu. Právě ta kombinace normálních cest a „speciálně“ upravených je fajn. A navíc-dobře postavený singl odolává erozi, je tudíž k přírodě šetrnější, než některé cesty, které sp rovozem doslova „sesypou“.

                                                    0 0
                                                  • BOREK  

                                                    bike – singl jako silnicka-velodrom, trochu mi to prirovnani nahani husi kuzi…

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  

                                                    preco? pride mi to celkom analogicke – biker – singel, ziletkar – velodrom alebo rovna, siroka, nehrbata cesta, vyslovne rekreacny cyklista – „cyklostezka“, motorista – dialnica

                                                    0 0
                                                  • Lišák  

                                                    Pokud bych (z jakéhokoliv důvodu) byl nucen jezdit JEN po singlu (tzn. i kolo si k němu přivézt autem), tak bych byl vážně dost na*raný. Asi jako silničář na velodromu.

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  

                                                    je to tak…este okrem toho by dobre postaveny singel mal byt pred jeho stavbou jednoznacne dohodnuty so spravcom lesov, aby sa nestalo, ze ho lesak svojvolne a bez varovania rozora. podla uvadzanych zdrojov mi to pripada tak, ze v tomto pripade to bola ciastocne aj nedbalost jeho tvorcov

                                                    0 0
                                                  • Lišák  

                                                    Ano, jistě. Byl to v podstatě PRVNÍ singl v ČR, tak nebylo jistě všechno PŘESNĚ tak, jak být mělo. Ty když děláš něco poprve jsi vždy naprosto dokonalý a bezchybný? Já ne.

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  

                                                    ok, do buducna je ovsem dolezite sa z toho poucit

                                                    0 0
                                                  • Lišák  

                                                    Ano.

                                                    0 0
                                                  • Black knives  

                                                    Hele,Hřebíku,nechceš takhle kandidovat na ředitele zeměkoule?Takovým jako ty říkáme všeználek,a tvoji krajani tuším používají označení „chrobák vreco“

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  

                                                    take nepoznam, len „chrobak truhlik“ :-D

                                                    0 0
                                                  • Tušnak  

                                                    myslím, že nikdo neví nebo neumí hned něco napoprvé! Podle mě máte pravdu oba dva, jak s tím nasmlouvaným podchycením, aby se zabránilo takovému zbytečnému zdevastováni, tak i to, že tohle byl začátek singlů u nás a určitě ještě všechno nebylo tak zařízené, aby se právě tomuto zamezilo… Je to smutné to co se stalo, ale jak se říká: Chybami se člověk učí a je to ponaučení pro příště.

                                                    0 0
                                                  • Black knives  

                                                    Když tak krásně kážeš o ponaučení,co takhle abys to šel za nás vyjednat mezi poslanci,s veškerou legislativou,která zatím není?A nebude,pokud lidi nebodou tuto změnu chtít.Pro pár bláznů se nic dělat nebude.Jak jsi ty přispěl k rozvoji MTB v čr?Pouč hloupého kopáče.

                                                    0 0
                                                  • Tušnak  

                                                    jako proč na mě útočíš? jan jsem konstatoval holá fakta a pokud se tě to dotklo, tak jsi mě jen přesvědčil o tom hloupém kopáči… nebudu se tady před tebou obhajovat co jsem pro MTB udělal nebo neudělal, ale opravdu mi příjde postavený na hlavu tvůj postoj k lidem, kteří nemají takový názor jako ty! proti ČeMBě nemám vůbec nic,ba naopak jsem rád, že se i u nás našel někdo, kdo chce něco dělat pro bikery a MTB jako takové u nás v ČR! Jen jsem vyjádřil svůj názor, že je sice hezké, že se najdou takoví kopáči jako ty, kteří si na singlech a trailech máknou, ale podle mě to chce vzít z jiného konce, postaratse o to aby postavený singl, či jakákoli jiná stezka nebyla tak lehkomyslně zničena jako se to stalo v Palkovických Hůrkách! Myslím si, že přijít a hned začít stavět singly kde se to zrovna hodí není to pravé ořechové. Je to logický vývoj… nejdříve se postarat o to, aby bylo kde stavět a potom stavět!

                                                    0 0
                                                  • Black knives  

                                                    To máš tak.Neůtočím,to by vypadalo jinak.Jen se zamysli nad sebou,nad vlastním textem.Je tady takové množstní příspěvků,a ty to napíšeš takto.Pokud se tě tohle dotýká,budeš asi netýkavka.Ta tvá holá fakta se tady omílají shora,sdola.Čím novým jsi přispěl?A co se týče názorů,problém nemám,ale sneseš i ty kritiku?Mě kritizuje stále někdo,jsem v tom kalený mnoho let.Nepřečetl jsi zjevně ani základní prohlášení ČeMBA,jinak by to znamenalo,že nerozumíš textu.Ten však byl psán tak,aby mu porozuměl každý.A to už stojí za zamyšlení.Tvůj hloupý kopáč.

                                                    0 0
                                                  • Medunka  

                                                    Nejsi z toho vseho uz nejak moc podrazdeny? Uz se zacinas chovat tak, jak by ses jako Cembista chovat nemel. Nedelej ze sebe chudinku co se jako jediny stara o to aby tady bylo po cem jezdit a tim, ze ti tu nekdo znici tvuj singl je konec sveta – zivot jde dal, byly chyby na obou stranach, co si budeme lhat – vzdy tomu tak je. Tak proc takovy rozruch.

                                                    Tusnak nenapsal nic zleho, jen konstatovani, a ty se do nej hned zacnes navazet a takovym zpusobem, ze me to od tebe zarazilo.

                                                    Je spousta lidi, co si ceni tve prace, ale vse ma sve hranice.

                                                    0 0
                                                  • Black knives  

                                                    Jo,jenže kostatování po tak dlouhé době,kdy je stále dokola vysvětlováno,jak to bylo,jaký byl postup.Podrážděný memám důvod být.Možná jen se mi zdá,že je lepší více číst,než psát rovnou další „moudro“.Pokud tedy myslíš,že se mě to dotýká osobně.Jsi vedle.Já opravuju stezky už dvacet let,mnoho set hodin ročně.Tohle je jen malá lapálie,která mediálně poukázala na neexistenci právní ochrany stezek pro rekreaci.

                                                    0 0
                                                  • Medunka  

                                                    Ano, medialni kampan udelala sve, lidi se zajimaji, tak je nech polemizovat a neutoc hned, ze chces vedet, co oni udelalil pro MTB v CR.

                                                    Mel by te tesit zajem lidi o problem, cim vic lidi o problemu vi, premysli nad nim. Cim vic lidi se nad tim zamysli, tim vetsi bude pozdeji podpora, pokud bude problem.

                                                    Ne vsichni maji potrebu jen tise cist, chteji se k tomu vyjadrit, rici svuj pohled.

                                                    Pokud se do nich budes navazet, uvidi, ze za Cembou stoji arogantni kopaci a ne rozumni lide a nepodpori jeji plany

                                                    0 0
                                                  • Tušnak  

                                                    pěkně řečeno:)

                                                    0 0
                                                  • Black knives  

                                                    Buďte trochu soudní.ČeMBA není sdružení Mirků Dušínů. Jen normální lidi,kteří věří v dobrou věc.Arogantní je podle tebe to,že jako formu diskuse na webu volím raději svůj způsob,než jen rozdávání letáčků?Vážně si myslíte,že názory jednoho člověka jsou vztažné na všechny ostatní? Kvalitní přínosné názory si rád přečtu,vyslechnu,viz ZBartoš.Ale pokud se domníváte,že vést jen moralizování je k něčemu,budiž,váš názor. Myslím,že podpora musí být myšlence legálního MTB dění.Mít kde jezdit.Je to na každém letáku čendy.Singltrek je jen navíc,třešnička na dortu.Nebude pro všechny lákavý,nebude všemi milován. Takže zpět ke stezce na Palkovických Hůrkách.Znáte jinou možnost,jak legálně docílit změn,než mediálním křikem,a tlakem občanů po změně? V tomhe státě všechny magistráty a všechny ůřady mají problémy,jež se na ně valí ze všech stran.Co je tedy donutí na chvíli se věnovat problematice turistiky na MTB?Jen tlak veřejnosti.Pokud jsem správně četl,říká se tomu společenská poptávka.Vyvolejme ji.Společně.Všichni,kdo máme rádi MTB.

                                                    0 0
                                                  • Tušnak  

                                                    S tímhle naopak souhlasím!!! Tohle by měl být prioritní úkol nejen pro ČeMBu, ale pro všechny kteří mají vztah k horským kolům!!!

                                                    0 0
                                                  • scoty  

                                                    Scoty

                                                    Až na ty trochu přecitlivělé zmínky o kopáči atd. s tebou souhlasím. Je zajímavé co se tu najde „usazovatelů“, ale jak jde o to něco udělat, tak přijdou vždycky ti samí…

                                                    0 0
                                                  • Medunka  

                                                    nez zacnes vyvolavat poptavku, ujisti se, ze jsi schopen prijmout naval reakci – ruznorodych (k veci, nesmyslu i jen konstratovani). Pokud ne, zustan u cteni.

                                                    0 0
                                                  • Black knives  

                                                    Počítám i s tím,že mnoho bikerů je proti myšlenkám čendy.O to jsou potíže větší.Prosadit novou myšlenku tak,aby o ní začali uvažovat lidé z celé čr je jistě obtížné,doufám však,že ne nemožné.Osvěta a diskuse,od toho je tady TK a mediální mluvka. Já píšu za sebe.Ne každému to však dochází.Naopak jsem rád,když se mi ozvou lidi,kteří si už skusili boj s ůředním šimlem,a poradí.A protože se osobně neznáme,bývá obvyklé nějak prezentovat,kdo co jsme,a co jsme v životě zkusili.Vím,že je to mnohem jednodušší na nějaké bikerské akci,kdy si lidi vidí do obličejů,ale republika je velká,a bikerů mnoho.Tak nezbývá,než napsat,mám ty a ty zkušenosti,a snad se budou hodit..

                                                    0 0
                                                  • Medunka  

                                                    Jasne, jsi Roman S, ale taky jsi clen sdruzeni CEMBA, prezentujes ji, jsi hlavnim organizatorem akce kolem Hurek a urcite i dalsich, takze uz neprezentujes jen Romana S, ale prezentujes Romana S, aktivniho clena CEMBY a lide by si z tebe meli brat priklad. Koukni na TK, mluvku PS jak se zde prezentuji. Ikdyz to jsou jen lidi a urcite by zde sami za sebe poslali nektere jedince do urcitych mist, musi si davat pozor na to co pisi, aby tim neublizovali CEMBE. Tim, ze se aktivne podilis v CEMBE, by si mel delat DOBROU REKLAMU i vyjadrovanim a ne jen odvedenou manualni praci.

                                                    Neni to nic proti tobe jako cloveku, nezname se a treba vim,ze az se nekdy sejdem osobne, budeme si mit o cem povidat, ale jdu tu o prezentaci CEMBY – proc davat anicembistum duvod navazet se

                                                    0 0
                                                  • kovar  

                                                    dávat nedávat důvody, to je jedno. I kdyby nebyly žádné důvody k navážení se, tak přesto se mnoho důvodů dá vykonstruovat, a nejen dá, ony se tu vesele konstruují, a pořád ti samí konstruktéři.

                                                    0 0
                                                  • Tušnak  

                                                    souhlasím s Medunkou a děkuji! nejsem první do koho jses tady na fóru opřel. Je fakt, že tady skoro pořád všem předhazuješ jaký jsi kopáč a když se náhodou stane to co stalo, že někdo pošle singl na kterém jsi dělal do kytek a někdo poukáže, že je to opravdová škoda, ale že teď může člověk křičet sebevíc, ale nic se na tom nezmění, protože systém selhal (prostě nebylo to nijak právně podchyceno, aby nedošlo k té devastaci singlu, který byl u nás ojedinělý), tak začneš být agresivní a odháníš nejen od sebe, ale třeba i od ČeMBy jiné lidi, kteří by rádi pomohli, ale tvůj postoj jim to zhnusí natolik, že než na tom dělat s tebou, tak to raději nebudou dělat vůbec!!! Já snesu kritiku, ale nesnesu, když jednám s člověkem, který má klapky na očích a odmítá jiný pohled na věc než máš on sám… To je můj názor a přeber si ho jak chceš.

                                                    0 0
                                                  • Kachnička  

                                                    No já jen čumím co to tu píšeš a akorát lidi od Čemby odrazuješ svým chováním:-(

                                                    0 0
                                                  • Black knives  

                                                    Odpověď jsem vám napsal o příspěvek výše.Vás dva to možná odradilo mě v životě nikdy nepotkat.Jiné,kteří zde jen čtou,naopak ne.„Není jeden člověk ten,jež by se zavděčil lidem všem“.

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  

                                                    idealnych pravda neni mnoho, ale kedy bolo? a jazdilo sa. vychadzam z toho, ze ani zidealizovana cesta neni jediny prvok rekreacie, mozno pritiahne par rodiniek a dochodcov z niektorej asfaltky alebo miestnej polnej cesty, ale sama jedina by vacsinu ludi asi dlho nebavila, stale dookola. len pri velkej sieti zidealizovanych ciest, alebo singlov, sa da predpokladat ze by trvale pritiahla vacsie mnozstvo takych, ktori by inac SEDELI DOMA. ked postavis pri meste 5 km „cykloasfaltky“, rekreacnu funkciu pre tychto ludi splnis tiez, pojdu tam trebars na in-linoch, bicykloch ci pesi len tak pokecat. v tomto pripade sa strata tejto funkcie spaja so znicenim celej tej siete, alebo jej podstatnej casti

                                                    0 0
                                                  • speedy gonzales  

                                                    omlouvam se ze utikam z diskuze. uz nemam silu…

                                                    0 0
                                                  • pepek  

                                                    Hribíka ještě nikdo nedokázal „upsat“, ten Tě porazí samotnou rozsáhlostí příspěvků, aniž by v nich bylo cokoliv logického, nového, nebo přínosného. Je to jako bys mluvil s hluchým. On tady přece napsal, že pro něho je cesta spojnicí k cíli, kdežto pro nás ( a pro Mao-ce Tunga): CESTA JE CÍL !!.

                                                    0 0
                                                  • zbartos  

                                                    Tohle jsem tady nechtěl rozpitvávat, ale nemohu tvrdit, že svoje rekreační nedopravní vyjížďky (svůj CÍL) plánuji podle toho, jaká má cesta povrch a obtížnost (resp. jestli jde o singl nebo ne). Prvotní je pro mne vynechávání veřejných komunikací, ale co je na dalších místech, to je těžké říci. Určitě je tam klid, pěkné výhledy, průzkum cestiček v neznámé krajině, logické hřebeny bez velkého převýšení (to se samozřejmě v okolí Brna vylučuje s vynecháním veřejných komunikací, takže často jezdím napříč hřebeny a údolí), možnost začít a skončit u vlaku či možnost udělat okruh, přijatelný podíl (cca do 1 km na 50 km) nesjízdných úseků, za mokra vynechání jílovitých úseků a mnoho dalších věcí.

                                                    Je ale jasné, že CÍLEM vyjížďky na kole mimo asfalt může být pro každého něco jiného. Určitě by stálo za to zjistit, co vlastně kdo od bejkování očekává a jaký je podíl jednotlivých skupin podobného zaměření.

                                                    0 0
                                                  • pepek  

                                                    No myslím, že právě Speedy je ten, pro koho „cesta je cíl“, jiní jezdí pro stále vyšší a vyšší AVG (že Blade:-), další do hospody pokecat a většinou je to kombinace všech možných cílů. Ale rozhodně pro bikera je tragické, když mu zničí perfektní trail kousek za barákem.(Brněnská analogie: Soběšická naučná stezka). Takových trailů je málo, kdežto asfaltu je dostatek, takže proto jsem psal, že to Hribík nepochopí, protože mu ty cesty nikdo nezničí. P.S: tragický víkend se projevuje ve větší rozsáhlosti a zbytečnosti příspěvků. :-(

                                                    0 0
                                                  • hribik A1  

                                                    vies kolko mi kedy znicili vselijakych mojich oblubenych lokalit? keby som mal vyplakavat nad kazdou z nich, tak by som pomaly nic ine nerobil. je v tomto smere jedno, ci ide o rozjazdenie oblubeneho chodnika (a ze takych bolo, co boli kedysi chodnikmi a dnes su rozjazdene, ci uz autami, buldozerom pri stavbe, cimkolvek), alebo zniceny kusok prirody ktory padol za obet nejakej stavbe, alebo trebars aj narast premavky a zhorsovanie povrchu na asfaltke.

                                                    0 0
                                                  • Black knives  

                                                    Máš hodně pravdu.To míváš často.Doufám,že nebude dlouho trvat,a někde na čenda akci to proberem.Myslím si,že hodně lidí zatím(zatím) singltrek nevyhledává pro to,že tu prostě speciální stezka tohoto typu není.Všichni známe kolem sebe pěkné ůzké pěšinky,ale to není přesně to samé.Snad si to vyříkáme.Ale myslím si,že se vznikem něčeho takového bude uživatelů singlu velmi přibývat.Jednou zažít je stokrát lepší,než o tom dlouze psát.

                                                    0 0
      • Polka  

        Jsi se teda pekne vybarvil, soudruhu :-(

        0 0
      • Blade  

        No jesi ti ten mrdík co z té původní cesty udělali tuto původní cestu jen VZDÁLENĚ připomíná, nebo jestli myslíš, že v horizontu několika let a samovolně z toho opět bude ta původní cesta, tak pak nevím, jestli se ti mám smát, nebo nad tvým názorem brečet… Zrovinka od tebe bych tohle nečekal. Jinak bych se moh podepsat snad pod všechny argumenty co jdou teď proti tvýmu názoru…HOWGH

        0 0
        • zbartos  

          Nebude z toho ta původní cesta, ale zaroste to (bez používání lidmi či traktory) během pěti let tak, že se tam nebude dát projít. Když zbavíš zem humusové vrstvy, semena trav, keřů i stromů se nemusí pracně k půdě prodírat přes vrstvu mechu a drny trávy a zaklíčí tak v daleko větším množství než dříve. Takzvaná bodová či plošná příprava půdy (odhumusování) se používá např. v listnatých porostech tehdy, když je semenný rok (bývá třeba jednou za pět let) a lesníci chtějí aby se co nejvíce semen spadlých na zem samo ujalo a oni tam nemuseli uměle zalesňovat......

          0 0
          • Forester  

            zdravím, po delší době nacházím podobný náhled na věc. Bohužel se pak člověk na těchto stránkách stává psancem :-). Už chystám thread na téma něco jako „Les a lesníci – mýty a skutečnosti“.

            0 0
            • Andrzej  

              to byste s zbartosem mohli, ale myslim ze se to zvrhne ve flame a i hodne slusni useri budou lini cist dlouhe vysvetlovaci prizpevky… :-/

              0 0
              • Jenda  

                mozna by to bylo lepsi hodit na cembu – tam je preci jenom uroven diskuteru o neco lepsi

                0 0
                • Andrzej  

                  jo, jenze treba zdenek bartos uz urcite spoustu veci probral na brnenskych schuzich a v jinych threadech.

                  0 0
            • gumid  

              Dostali jsme se od F-M až do Brna..... teď vážně. Nemyslím, že je potřeba polarizovat své postoje tak ostře. Tohle je setkání zájmové činnosti s „výrobní“ praxí. Bohužel. Lidé, pro něž je „les“ zdrojem obživy se na něj skutečně dívají jinak, byť by měli i svůj soukromý názor bližší té „rekreační funkci“. Postupy a technologie používané při těžbě jsou výsledkem snahy skloubit ekonomické ukazatele s ostatními požadavky. Pokud se nezmění obecný pohled na fci „lesa“, dokud se nezvrátí poměr mezi lesem jako zdrojem obnovitelné suroviny na jedné straně a ostatními funkcemi lesa ( mezi nimi i ta rekreační ) na straně druhé alespoň na „remízu“, není možná náprava. Samojediný lesník je schopen dle služební úrovně ovlivnit něco, ne však celek. Na svou výplatu si holt musí vydělat a nejsnažší cesta k jeho výdělku si nerozumí s představami „laické“ veřejnosti. Není to omluva, na profesní slepotu, lajdáctví a neschopnost neexistuje omluva, to je prostě konstatování faktu. To, že tady Zdeněk ukazuje i jinou stranu téhož, není na škodu, stejně jako Forester. Je dobré znát všechny názory a stanoviska a oni nám zprostředkovávají právě ono „jiné“ vidění.

              0 0
              • gumid  

                A kdyby Čemba nikdy nic jiného neudělala, jen by dotlačila „společnost“ svou činností k změně chápání „sporu“ mezi laickou veřejností a lesnickou výrobní praxí ve věci společného prostoru zájmu a jeho využívání… pro mě je to dostačující.

                0 0
              • Forester  

                No, sice bych s tebou mohl diskutovat, ale asi to nemá fakt cenu. Zajímalo by co, co si představuješ pod pojmem rekreační funkce lesa. Tak, jak tady čtu příspěvky „zasvěcených“ pisatelů, pro většinu to znamená, že se v lese nebude nic dělat. Pokud se nad tím člověk zamyslí, tak je to nesmysl. Skoro se dá říct, že tomu je naopak. výrazná změna by měla být také v použití technologií. Ale opět narážíme na to, že to někdo musí zaplatit. Nemělo by se zapomínat na to, že většina peněz, který do lesa plynou, jsou právě peníze utržený za prodané dříví.

                0 0
                • Michal.J  

                  No z celkové rozlohy lesa jsou plochy zabrané pro rekreaci jenom relaivně malý (cesty, pěšiny atd).

                  Takže rekreační funkcio lesa si představuju třeba tak že se při těžbě bude brát ohled na ty cesty a pěšiny co jsou turisticky používané, minimálně aspoň na ty kde vede značka. Což je v případě palkovické stezky splněno dvojnásobně – je tam značka K%CT i naučná stezka města.

                  0 0
                • kolombo  

                  Víš, docela rád jsem jezdil z Jizerek do Liberce po zelené značce. Pak se v okolí začalo těžit a cesta se postupně měnila z lesní cesty na pruh rozježděné zeminy. To ještě dokážu akceptovat. Co ale nechápu: na konci se cesta dělila na 3 metry hluboké koryto, kterým se přibližovalo dřevo a pěšinku mladým, asi 20 let starým lesem, kudy vedla značka a kudy se dalo i dobře jezdit. A když jsem tam byl naposledy, tak místo pěšiny bylo už taky koryto. Ty cesty vedou skoro stejně, rozhodně tím neušetříš ani čas, ani naftu. Prostě jen se někomu už nechtělo jezdit korytem, tak to vzal traktorem po pěšině :-( Na hřebenech Jizerek se ta koryta náročně asanují a erozi se brání, ale tam, kde lesní hospodáři jedou podle svého se na koryta mění každá cesta, kde se těžilo. A to je les jen kousek od rezidenční čtvrti majitelů města Liberce :-( Asi tam trefí jen na čtyřkolce, tak je jim osud cest fuk …

                  0 0
                • gumid  

                  Ale já v tom s Tebou plně souhlasím. To co většinou chápeme jako „hezký“ les je dílem lesního hospodaření – kulturním lesem. Problém je spíš v přístupu k zásahům a jejich faktické provedení. A v tom už rozdíly nalézt lze. Pokud upřednostníš nejsnažší řešení (nejlevněji, co nejmíň problémů, bez zodpovědnosti za následky), následky budou zcela jiné než v případě, kdy si dáš tu práci a nebudeš pojímat zásah jako jednotlivost. To je hodně kostrbaté – tak jinak. Těžba je dána, technologie zásahu taky – přesto se výsledek může z pohledu laika-turisty,bikera,procház­káře či já vím koho, dramaticky lišit. V jednom případě rozježděné cesty s hlubokými kolejemi, neuklizené zbytky po těžbě, odpadky po dělnících – v podstatě klasika. V druhém případě vyčištění okolí, opravená „cesta“ ( úměrně původnímu stavu ). A znám případy, kde to tak jde – je to o lidech. Zásadní problém je v nazírání na lesní systém jako na dojnou krávu – s tou poslední větou máš, bohužel, pravdu. A protože dlouhodobě to tak funguje, tak je těžké to měnit. V podstatě se jedná o klasický problém laik vers. odborník. Něco jako pacient vers. lékař. Nikdy to nebude asi shoda, což ale neznamená, že jedni mohou ignorovat druhé – a lesu „rozumíme“ všichni a „zmetky“ v práci lesních „odborníků“ se dají poměrně lehce zdokumentovat. A v případě F-M to je o tom PROČ a PROČ PRÁVĚ TAKTO. Taky bychom se na to mohli vykašlat a počkat až to přírodní vlivy a čas zaretušují – koneckonců, hodně námi oblíbených singlů takhle vzniklo. HOWGH

                  0 0
          • pos3k  

            ted aby se to dozvedel nekdo z F-M a konal

            0 0
      • Tukos  

        Vyvážená reakce, se kterou lze jen souhlasit. Dodal bych jen, že tímto agresivním postojem si čembisté zadělají jenom na problémy. Jestli jim doteď správce lesa jejich aktivity tiše schvaloval, pak si vůbec nejsem jistý, že po této mediální kampani (něco prý bylo v TV)jim další činnost hlasitě nepovolí.

        0 0
        • Black knives  

          Zkus si to po sobě přečíst,cos napsal.Ale můžeš dál zuřit v koutě v hospodě u piva,jak mizí poslední kousky hezkých míst v republice.Anebo se hlasitě ozveš.Je tady něco,čemu se říká veřejné mínění.A naši politici se musejí ze zákona alespoň tvářit,že jsou tady pro občana.

          0 0
          • Tukos  

            Ano správně, stylistická chyba ve druhé větě. Místo „pak si nejsem vůbec jistý“, mělo být: „jsem si téměř jistý“.

            0 0
        • jaroh  

          Tukos, to nie je dobry postoj. Naopak, ukazuje sa, ze medializacia a asertivita su jednym z mala, co este na uradnikov zabera. Majitelom tych lesov nie je nejaky sukromnik, ale mesto FM. Kto iny, ako obcania FM by mali rozhodovat, co sa s tymi lesmi bude robit? A co maju obcania FM robit, ak sa im nieco nepaci? Maju plne pravo ozvat sa a ak sa ozyvaju, tak to treba robit tak, aby to bolo efektivne. Ticha kabinetna politika alebo vyjednavanie mozu byt efektivne aj same od seba, ale v drvivej vacsine pripadov su ovela efektivnejsie, ked pred tym spravis medialnu delostrelecku pripravu – to by si sa divil, ako rychlo menia uradnici nazory, ked sa ich meno objavi v novinach v zapornom zmysle.

          Mimochodom, je to iba hypoteza, ale na zaklade skusenosti z inokadial si dovolim odhadnovat, ze im tam neslo o boj so skodcami, ten pouzili iba ako zamienku na tazbu a teda na predaj dreva … nie je to sice nelegalne, ale nebolo by to legitimne. Ale to je uz ina kapitola.

          0 0
          • Black knives  

            Ne,nečteč to pořádně.Bohužel,ků­rovec tam je.Muselo se kácet.A já znova opakuji,nemám to zazlé správci lesa.Držel se zákona,a platných předpisů.Takže z toho snad dost vyplývá,že ne lesák,ale předpisy,zákony jsou špatně.A proto ten kravál.

            0 0
            • jaroh  

              Ja viem, ze tam lykozrut je, to je v poriadku. Ale velmi casto (ci lepsie povedane skoro vzdy) sa boj proti lykozrutovi zneuzije aj na zakroky, ktore by neboli potrebne a zdovodnuju sa prave lykozrutom. Ako som napisal, je to len hypoteza, ale proti lykozrutovi sa da bojovat aj inak, ako masivnou tazbou. Ale uznavam, ze som zacal debatu bez znalosti konkretneho pripadu a kedze nechcem lesakom krivdit, tak ju radsej aj ukoncim :-) Chcel som len Tukosovi naznacit, aby neveril slepo vsetkemu, co lesaci hovoria a vsetkemu, co sa pise v novinach :-)

              0 0
      • Smazaný účet  

        pouzivas oblibenou frazi lesniku

        lesy cr = soukromy pozemek.

        JENZE tohle je kravina

        lesy cr = verejne vlastnictvi. tedy patri i mne, tobe, obcanum F-M. Proto ano, mam co kecat do toho co si tam kdo dela.

        Pokud nekdo argumentuje ziskovosti, tak kolik ja, jakozto obcan a „spoluvlastnik“ lesa budu mit ze zisku LC? 1000Kc / rok, ktere mi z dani stejne nikdo nestrhne? Tak na to se muzu vykaslat, radsi hezky les, nez nejaky „zisk“, ktery stejne ke me nedoputuje a skonci v kapse nekoho po ceste.

        Btw. tyhle argumenty budou mit za chvili smysl: az si panove nahore lesy zprivatizuji, jak to v soucasne dobe planuji… :(

        0 0
        • kovar  

          ano, proto by čemba mohla začít střádat miliony na les a na úplatky, aby taky něco výhodně zprivatizovala, aby bylo kde jezdit

          0 0
        • Tukos  

          Správně, tady objektivně hrozí nebezpečí. Privatizací lesů může dojít k novému rozdání karet a významnému roztříštění přístupu k volnočasovým aktivitám v lese.

          Nezapomeňme, že například myslivecká loby je daleko silnější než cyklistická. Navíc neznám nikoho, komu by v lese cyklisté vadili více než myslivcům (lovcům).

          Takže resumé: Tlak na zákonodárce může vlivem privatizace lesů způsobit omezení veřejného užívání lesa (např. jasnou definicí, kde se může/nemůže jezdit). A že to „nemůže“ bude silnější, na to můžeme vzít jed.

          0 0
    • mastihuba  

      Debatu těžba versus rekreační funkce lesa už tu rozběhl ZB. Mne celý projekt Palkovických H. utvrzuje v názoru, že budování singltreku musí být ve velmi těsné spolupráci s vlastníkem lesa, aby do budoucna k podobným konfliktům docházelo co nejmíň. Alespoň se na tomto příkladu naučíme jak takový patálie řešit.

      0 0
      • Black knives  

        Domníváš se snad,že v ČeMBA jsou hlupáci,kteří tohle nevěděli? Přesně jsme věděli,jak to může dopadnout.Ale když už toto nastalo,proč bychom nemohli vyjádřit jako občané tohoto státu svou nespokojenost?A k ro­zeznání rozdílu staré/nové stezky nemusí být nikdo studovaný lesák,aby řekl,co se mu líbilo více.

        0 0
        • speedy gonzales  

          bleku nemusis byt hned tak „vostrej“. vzdyt mastihuba to rekl dobre…

          0 0
        • mastihuba  

          já to nemyslel nijak zle, jenže když vidím ten neradostnej výsledek, tak se ptám kde se při spolupráci stala chyba.

          0 0
          • MaPa  

            Bych prostě řek, že se o tý spolupráci někdo nedověděl, nebo aspoň ne včas. Nebo prostě někdo udělal chybu. A nebo tu jde o něco, co někdo nehodlá vysvětlovat (arogance). Ale stejně by bylo fér, kdyby někdo z F-M vysvětlil, co se bude dít dál, popř. proč se to stalo.

            0 0
            • Polka  

              Sak slysels borca z F-M v tym Reportu „Nebyla jina moznost…“ :-))

              0 0
          • Black knives  

            Já taky neůtočím.A pořád opakuji,ČeMBA stále doufá v další spolupráci s e stranami,které zájem o spolupráci mít budou. Jisté nyní je však to,že tato problematika je celoplošně v celé republice.Proto věřím,že čtu podpisy lidí odevšad.Tedy,vešlo ve známost,že bikeři,turisté na horských kolech si váží přírodního bohatství,a umějí se ozvat,když se jim něco nelíbí.tomu se tuším říká vyjádření občanské nespokojenosti.Na jejím základě je viditelná společenská poptávka po tomto druhu rekreace.Moje zkušenost je taková,že v čr je to tak,že pokud někdo dostatečně dlouho,a důrazně prudí,tak má.Doufám,že tako petice neukazuje na konflikt s lesáky,ale víru v lepší pozice na jednání se státními ůřady. Dali jsme najevo,že jsme tady,a je dobré si nás vyslechnout.Dou­fám,že to může přinést užitek všem stranám jednání.

            0 0
    • Krocan  

      Taková prasárna Tak ti lidi se tam o tu krásu celou dobu staraj ve svým čase a oni si tam jen tak přijedou a zničí to. Já říkám že je to největší hnus co mohli udělat. Sice jsem tam nikdy nebyl ale z toho videa jsem poznal že to byla opravdu zachovalá a krásná cesta jak pro bikery tak pro pěší turysty nebo důchodce na procházce. Mor na ty co to tam zničily

      0 0
      • zirecek  

        Dovol, abych Tě trochu upravil v myšlenkách: Ta cesta tam byla odjakživa – fungovala prvotně pro lesníky, kteří si ji nyní obnovili pro původní účel. Ti co ji zničili jsou možná větší milovníci přírody než my všichni tady. Pochybení je možné hledat spíše ve straně vlastníka, kterým je město.

        0 0
        • Polka  

          Pokud by byli takovymi milovniky prirody, tak mohli otevrit hubu a za tu prirodu se prat a navrhnout jiny varianty.

          0 0
          • zirecek  

            Máš na mysli, že by měli udělat tu stezku jinde? Moc teď nechápu, za co myslíš, že se měli ptát. (Nemyslím to ironicky, nechápu příliš tvou odpověď).

            0 0
          • zirecek  

            Omlouvám se za překlepy, ještě jednou: Máš na mysli, že měli udělat tu cestu jinde či za co se měli lesáci prát? Oni těží dřevo dle pokynů majitele, povolení… .

            0 0
            • Polka  

              Mno myslim to tak, ze kdyz dostanu pokyn od majitele, tak bud:

              1. „udelejte novou cestu a vytezte napadeny drevo“, tak mu jako lesak reknu: „hele, vono o neco vys a niz vede taky cesta, nemusime zryt zrovna znacenou stezku“

              nebo

              1. „vytezte napadeny drevo“ a lesak si rekne, ze ho vytezi jakkoli, udela nejjednodussi cestu a rozryje stezku KCT
              0 0
    • zirecek  

      PRO VŠECHNY (prosím, zkuste mi odpovědět na můj tok myšlenek):

      1. „Zničená“ (dle mne protažená, pročištěná) stezka, ano, kdo za to může, ten kdo dal povel, kdo dal povel, vlastník (zde město), těžící firma, může za to? Myslím si, že ne. To říkám proto, protože se tu začíná zvedat zobecněná vlna odporu na lesníky, firmy, které za to přímo nemohou. Ti lidé tráví v lese hodně času, myslím, že mají k přírodě v mnoha případech velmi blízko.
      2. Je ta cesta špatná, je naše vlna odporu adekvátní, nebude kontraproduktivní? Zbrojíme proti takovému stylu lesní těžby (často jsou na b-f jakékoliv fotky „čerstvé“ lesní cesty s odsuzujícími slovy). Přístupové cesty pro lesní těžbu budou pod tímto odporem ještě více přecházet do budování nových umělých cest s propustky, zářezy, odvodňovači, šotolinou, makadamem. To nemůže Vaše mysl ustát dočasně rozrytou lesní cestu, která do roku zaroste a časem opět zmizí? Kterou variantu by si zvolil „les“, kdyby mohl mluvit; není Váš pohled příliš sobecký, neadekvátní?
      0 0
      • Krocan  

        Asi takhle. Myslíš si že kdyby rozryli cesty kudyma jezdíš a řekli ti že to přece za rok bude jako kdyby nic nedělali tak bys říkal to samý co teď? Podle mě bys byl pěkně naštvanej a smutně bys vymíšlel kde ten rok budeš jezdit. Zkus to psát až si zvážíš jak bys asi reagoval ty kdyby se to nestalo tam, ale u tebe.

        0 0
        • zirecek  

          Říkám to samé, protože se to tady děje taky, říkám to samé, protože to tady taky zarůstá, zaroste. Nikdy nezorají souvislou plochu. Holt jezdím jinde. Když se kací dřevo, létají třísky. Pořád mi to připadá šetrnější než, když vznikají šotoliny, betonové mostky, retardéry, asfalty v lese. Pořád raději hromadu hlíny, bláto, vyjeté tóry, vytrhané kořeny, než tvrdý povrch, štěrk, tekoucí pramíny asfaltu v létě… . V lese je spousta cest, cestiček, vlásének, i v rodné domovině se dají najít pořád další cesty, cestičky pro bika.

          0 0
          • gumid  

            Máš pravdu v jedné věci – jezdíme po cestách a cestičkách, která už v lese jsou. Je jasné, že je „nevyprodukovala“ současná doba – to by byly komunikace, které ty popisuješ – silniční díla s technickými parametry pro těžkou mechanizaci. A můžeš mě říct, co brání tomu, aby po těžbě někdo alespoň srovnal hluboké koleje, udělal minimální protierozní opatření a „uklidil“?

            0 0
            • zirecek  

              Nevím, co tomu brání. Když chce člověk něco řešit, musí se bavit konkrétně. Tedy řešit konkrétní případ, kdy zůstaly v lese značné stopy po nešetrné těžbě. Zobecněním akorát v sobě pěstujeme odpor k lesním pracovníkům. Pořád jde o majitele, pro nějž většinou těžaři pracují (případně je vlastník i těžař); pořád je to jen a pouze o lidech. Třeba, když člověk jede okolo takových lidí v lese, proč jim něco neříct?

              0 0
        • zirecek  

          Ano, taky mi to vadí, ale vím, že je to z větší části z mé pohodlnosti, že jsem se vydal na svou oblíbenou cestu a je tam bahno. Ale což, otočím to, jedu jinam, bika čistit nechcu, :-).

          0 0
      • Jenda  

        vicemene s tebou souhlasim, jenom si nejsem jiste se vztahem k prirode u tech lesniku – prinejmensi urcita cast to bere les primarne jako fabriku na drevo, nicmene verim ze vetsina ne. Druha vec je uroven lesnich delniku jako takovejch – lesnik muze neco krasne naplanovat a vymyslet ale pak se na to vrhnou delnici kteri ve valny vetsine (aspon takova je myslim nejen moje zkusenost) jsou proste zamestnanci kterym je uplne jedno co se deje – oni maji za ukol vytezit a odvezt drivi a je jim uplne jedno jak hlavne aby to bylo rychle – takze plastovej bordel po tezbe (kanystry od oleje pripadne benzinu) petky od piti, desitky krabicek od cigaret rozhazenych vsude v miste tezby – tihle lide vztah k prirode nemaji. Nicmene tohle je jinej problem. Ja myslim ze cela tahle akce neni spatna tim ze se to stalo ale jak se to stalo. Verim ze kdyby nekdo predem prisel a rekl sorry premnozil se kurovec musime to projet buldozerem tak je to zkousnutelny. Jenze to by zase nekdo jinej musel priznat ze bud netusi co se v lese za pul roku bude dit a nebo to schvalne zatajil.

        0 0
        • zirecek  

          Za kým by vším museli jít, aby řekli „sorry, přemnožil se kůrovec…“ – tahle pěšina se dotýká půlky aktivních lidí FM. Chápu, že tam může být alespoň cedule před zoranou pěšinkou. Za počínání v lese je spíše zodpovědný majitel. Je to nechuť pracovat, konat povinnost dotčených úředníků na magistrátě; trochu přemýšlet. Jen je mi líto, že se tu zobecňuje pojem lesního hospodaření s majitelem lesa – úředničinou ve FM.

          0 0
          • Polka  

            A ten lesnik je snad robot, kterej pouze vykonava pokyny majitele? Lesnik by tomu snad mel rozumet vic.

            0 0
          • Jenda  

            no tak obecne je to problem koho informovat ale v tomto konkretnim pripade vedeli kdo tu stezku obnovil. Mas pravdu ze chyba uredniku ve F-M je ted hodne hazena na lesniky ale na druhou stranu – pokud nejaky urednik udela chybu (nebo prinejmensim ne nejlepsi rozhodnuti) mel by ten lesnik jako odbornik mu navrhnout jiny varianty ale myslim ze casto se tak nedeje. Jinak lesni spravce FM pan Krobot jak se o nem pise na jinych mistech zrejme prilisny odbornik nebude a mozna to je ten zasadni problem. Jinak ja z pohledu svy domoviny nemuzu proti lesnikum rict jediny krivy slovo – rekl bych ze lesy Nizbor se staraji temer ukazkove – napr jako jedni z mala si zpevni cesty pred tezbou, hlavni lesni tahy upravuji a opravuji porad do prefektniho stavu (pro bikery az moc:-) kdyz nekde tezi tak je to problem maximalne pul roku a jinak je klid.

            0 0
            • zirecek  

              Tohle je dobrý příklad jak argumentovat vůči případu v Palkovických Hůrkách. Opřít se o ukázku práce lesníků v jiné oblasti; že to může jít i takhle.

              0 0
        • mastihuba  

          paradoxně lesní dělník kerej to dělá dobře 30 let mi říkal že nejvetší bordel je v lese kolem turistických tras.

          0 0
          • kolombo  

            S tím souhlasím, ale je nutné říci, že to jsou především pohozené odpadky od takyturistů :-( Rozhodně ty odpadky nemají vliv na použitelnost cesty, spíše na estetický zážitek z ní.

            0 0
          • Jenda  

            jo to verim – je to ale logicky – krome houbarsky sezony lidi mimo cesty nejdou takze kdyz uz je nekdo prase tak ten bordel necha u cesty. Ze bych ale pozoroval nejakej dramatickej humus to zase ne. Kdezto skutecne desitky plastovejch flasek vsecho druhu po tezbe biji do oci. To samy rozpadajici se prepravky od malejch stromku po vysadbe. Ale jak rikam to je problem tech delniku a spravce lesa ma vetsinou jen velmi omezene paky jak je donutit to uklidit.

            0 0
            • mastihuba  

              správce lesa páky má, záleží na tom jak moc je používá. Ale to už jsme zas někde jinde.

              0 0
          • zirecek  

            To jsme opět u nicneříkajících zobecňujících případech. Jestli chci něco řešit, k něčemu se dopátrat, je třeba řešit konkrétní situaci. Určitě se dají najít místa, kde hází odpadky dělnící a po nich je sbírají turisté, určitě se dají najít oblasti, lidé, kde dělnící zvednou odpadek po turistovi.

            0 0
            • kolombo  

              Nedávno jsem byl v NP České Švýcarsko, kolem cesty papírky od bombónů a tatranek, to tedy určitě nebylo po lesnících. A po cyklistech taky ne. Prostě část lidí jsou čuňata, to je fakt :-(

              0 0
            • Jenda  

              s tim zevseobecnovanim mas do urcity miry pravdu ale na druhou stranu obcas zevseobecneni ma vyhodu ze je mistne prenesitelny. Myslim ze diky humbuku kolem Hurek je sance ze aspon nekdo nekde nedky udela neco lepe, setrneji.

              0 0
    • Medunka  

      K tematu: Dnes na SM v regionalnich denicich vysel clanek, konkretne primo titulni stranka Frýdecko-místecký a třinecký deník. Pak Karvinsky denik, Havirovsky denik a Moravskoslezsky de­nik.

      Nekym avizovany clanek v Mlade fronte vysel vcera, v Moravskoslez­ske mutaci

      0 0
      • Darkson  

        asi to nemáš v elektr.podobě, co?

        0 0
        • Buf  

          Základní pochybení je na straně magistrátu FM. Nejde tak ani o turistický chodník a aktivity Čemby, jako o to že tady vede naučná trasa Hůrky , a zřizovatelem byl Okresní úřad ve FM. Nyní to je tedy pod Městským úřadem FM. Takže když sami sobě zlikvidovali naučný chodník, nemůžeme chtít aby se ptali turistů, cyklistů,…

          0 0
          • zirecek  

            Nějaká dohra, vyjádření, řešení, příslib větší úpravy po ukončení těžby?

            0 0
          • zbartos  

            Bingo ! Díky za upřesnění stavu věci přímo od zdroje......

            Nesouhlasím s Tebou ale v tom, že v tomto sporu nejde o ČeMBu. Nevím, kdo se o průchodnost a povrch této stezky staral před rokem 2007, ale loni to byla určitě hlavně (příp. jenom) parta lidí kolem Blacka, což můžeme snad ztotožnit s místní pobočkou ČeMBy.

            A hlavně práce této party byla buldozerem asi nenávratně znehodnocena. Pokud tam Black vytvořil nějaké houpavé úseky a zatáčky s menším poloměrem, než je schopen buldozer, není možné tvrdit, že po zatravnění a ušlapání/uježdění této buldozerky se tam bude jezdit stejně hravě, jako dříve.....

            Zřizovatel NS tam zřejmě již dříve nechal nainstalovat asi tabule a nakreslit značky, takže díla jím placeného se buldozerka asi moc nedotkla. Nebo snad buldozer vyvrátil i stromy se značkami a tabulemi ? Naučná stezka tedy doznala (na rozdíl do Blackova singlu) úhony asi „jen“ v tom že bude „chvíli“ trvat, než se tam bude chodit tak pohodlně jako dříve a že okolí stezky bude po těžbě vypadat jinak než dříve (což by rozumný člověk využil k instalaci názorný tabulí o přirozené versus umělé obnově lesa, o kůrovcové kalamitě, o vhodném versus nevhodném budování přibližovacích linek atd).

            0 0
            • Buf  

              Zdeňku přečti si co jsem napsal a nemusíš se mnou nesouhlasit. Chtěl jsem jen upřesnit stav věci, že nikdo neodsuzuje lesáky, chyba je na úřadě kde levá neví co dělá pravá. A obecně chodník-singletrack mohl zústat a buldozer jet o 10 metrů níž nebo výš rovnoběžně a jak říkáš náletem za pět let zaroste a nikomu se nic nestane. Tady jde o to že když je něco v mapách jako turistická trasa tak by se na to mohlo začít brát ohled při těžbě.

              0 0
              • marapara  

                Tohle by všechno vysvětlovalo. Pokud je to tak, tak by neschopní úředníci na své vlastní náklady měli dát věci dopořádku. Klidně by jim to měli strhávat z platu. To by bylo správné i z morálního hlediska. Bohužel to ale bude asi nejspíš utopie. Já když nějak poškodím zákazníkovi data při práci s pc, manipulace, přenášení, zálohování atd. , také jsem za škodu vzniklou zodpovědný a zaměstnavatel ji po mně bude vymáhat. Tipl bych, že se to časem ututlá a zamete pod koberec a bude hotovo.

                0 0
          • Black knives  

            Já se ale domnívám,že ani naučný chodník nemá žádný zvláštní status ochrany.Jen podobní nadšenci,dříve než my s motykama,chtěli tento kousek hezkého místa na tomhle světě podpořit,ukázat lidem,a chránit.Ani turistické značky,tedy turistické cesty nemají právní ochranu.Jsme v přírodě jen trpěni,to je celé.Já lesákům vážně nemám za zlé,že postupovali podle svého doufám,nejlepšího přesvědčení.Ale ti samí lidé nechápou,o jaké pěšině(singltreku) to tady mluvíme.Neznají to.Nechápou,proč bychom to mohli mít,a už vůbec ne,proč by to měli podporovat.Snad přišel čas,aby si nás vyslechli. Já často opakuji,že existují lidé,jež provozují turistiku na horském kole.Naučte se tohle říkat při rozhovoru s laickou veřejností.Oslovení biker si nechte mezi sebou.Je potřeba mluvit o přínosech MTB turistiky pro zdraví a blaho člověka.Jenže ono často asfaltéři mají své lobby,kde se poukazuje na smrtelná nebezpečí jízdy po jiném,jež asfaltovém povrchu.Pochopte,je to boj.Na čí stranu se přidáte,je na vás.

            0 0
    • Krutohlav  

      Hmm, to ešte nieje tá najhoršia varianta. U nás si lesníci tiež postavili takú „cestu“ ale ešte si ju obohnali plotom, za ktorý by sa nehanbil ani Alcatraz…po tej ceste ide kúsok turistická značka, musel som ísť vedľa plota cez tie popílené konáre…

      0 0
      • Krutohlav  

        Ako sa dostanem na tú cestu?

        0 0
      • Krutohlav  

        Po tomto mám jazdiť na biku?

        0 0
        • zbartos  

          To trochu přeháníš, ne ? Povrch této přibližovací linky je většinou tvořen asi pevně usazenými vápencovými kameny, takže je, na rozdíl od hluboké hlíny na buldozerce v Hůrkách, asi dostatečně pevný pro kolo i pěšáky. Takový povrch snad bikeři vyhledávají, nebo ne ? Každopádně také časem (když se tam nebude pořád tahat dříví) něčím zaroste a splyne s okolím…

          0 0
          • pos3k  

            evidentne ti dal na vyber : existujici cesta vs „nic“. Existujici cesta = za plotem. A ze tu napsal a dal fotku, ze napojeni turisticke na tuhle existujici je pouze teorie, pac se na ni nikdo, kdo jde po turisticky, nedostane. Mozna by nebylo naskodu chapat souvislosti jinak a nerozebirat „nic“. zdar bajk

            0 0
            • zbartos  

              Pokud je použití vyfotografované cesty jen teorie, pak nevím, proč sem Krutohlav dával její fotku s textem „Po tomto mám jazdiť na biku ?“ Kritizovat něco, co není reálné, mi nepřipadá moc fér.

              0 0
              • pos3k  

                toto ma za plotem, tedy kolem lotu kde muze. Za plotem vede pesinka, na kterou se z jine cesty nedostane, alepson tak to chapu ja.

                2 Krutohlav: Nevim k cemu je ten plot, ale je jasne, ze neni urcen pro zadrzeni lesni zvere ;-) Zkus vypatrat proc to tama vyrostlo.

                0 0
      • soc  

        Hm, ten plot je tam proc? To mi hlava nejak nebere…

        0 0
    • speedy gonzales  

      kdyz se Roman Svarc ptal hned po tezbe co s cestou bude, bylo mu receno, ze nic. (fotky na webu mrtvestezky)

      kdyz ale ozvou lidi…

      "„Město vydává stamiliony za turistické atrakce, jako je akvapark, ale přirozenou rekreační zónu zničí,“ pokračoval Švarc. Podle místních lidí se dřevo dá stáhnout z lesa po cestách, které jsou pod a nad zmíněnou stezkou. „Koně se ve třech případech ve svahu vyvrátili, proto jsme museli vytvořit tuto přibližovací linku,“ vysvětlila Matějíková(mluvči magistratu). Přestože zdůraznila, že les je určen k hospodářské, nikoli rekreační funkci, přislíbila, že stezku město upraví (citace z Blesku)

      hmm, kdyz se chce tak to jde ze? jsem rad, ze cemba mohla pomoct a ze se ukazuje ze ozvat se je lepsi nez sedet doma a remcat na BF…

      0 0
      • Lišák  

        „jsem rad, ze cemba mohla pomoct a ze se ukazuje ze ozvat se je lepsi nez sedet doma a remcat na BF… “

        Někteří to stejně nevezmou na vědomí, to je bez šance… Ale snad pár nerozhodným to něco napovědělo.

        0 0
      • pos3k  

        mluvka z MF asi vyvolala svoji pritomnosti "zachrannou cinnost , vzdy bude pro ne lepsi udelat alespon neco, nez nic.

        Prosim nebrat doslovne, pisu to v nadsazce. Snad to nikoho neurazi ;-)

        …no to je hrozny, tohle bude v televizi?… udelejte s tim neco. …to je normalni, ale jestli chcete muzeme to teda hned doupravit, prostredky na to mame… tak s tim zacneme?…jo to bude vypadat lip…

        0 0
    • jaroh  

      Mozno trochu umierneného optimizmu presne do témy tejto diskusie vleje článok v SME:

      www.sme.sk/…oponuju.html

      Informácie v posledných dvoch odstavcov sú novinkou, ktorá sa objavila iba včera, až po vydaní pôvodnej tlačovej správy Ekopolisu predvčerom.

      0 0
      • Black knives  

        Něco k tomu chodníku,jež už je minulostí,napíšu. Bikeři mnohdy ani nepřemýšleli,proč je ten chodník tak magicky přitahuje. Mě to jasné je. Je velmi podobný singltreku,jaký propaguje a staví Dafydd Davis v Anglii,a v USA IMBA. Jde jednoduše o to,že na vás působí nenásilně houpání gravitace,kdy jen s malým přišlápnutím cítíte,jak to kolo samo chce jet vpřed. Při jízdě opačným směrem je to stoupání v táhlých vlnách tak na pohodu,že máte pocit,že jste po takové stezce vyletěli na kopec,jako nic.To je kouzlo sigltreku. Takhle to postavili naši dědové,a my jen jejich práci opravili.Lesáci nyný pod nátlakem veřejnost mluví o opravě,a naprosto nechápou,co nás na tom chodníku tak přitahovalo.Chtějí ten povrch ještě narušit odvodňovacími svody.Pak už o singltreku,ani easy nemůže být ani řeč.Naprosté nepochopení.

        0 0
        • Andrzej  

          myslim, ze tu cestu v nejlepsim pripade opravi tak, aby co nejmin skodila prirode. o uzitecnosti k jizde na mtb nemuze uz byt ani rec. skoda ze nemuzu zitra na schuzi do f-m, tam bychom si mohli aspon trochu ujasnit co a jak dal…

          0 0
          • zbartos  

            >o uzitecnosti k jizde na mtb nemuze uz byt ani rec.

            Já myslím, že užitečná pro jízdu na kole bude, ale už nebude asi tak „hravá“ (nebo jak to definovat) jako dřív.

            0 0
    • orgoj.chorchoj  

      Jeste tam chybi znacka „Cyklisto, ved kolo!“ :\

      0 0
    • zbartos  

      >hribik A1 (02.03.2008 13:31:56) 78.98.82.xxx >tak ked myslis, tak mi vysvetli, co si pod nimi >predstavujes ty. inac je tato tvoja reakcia bezcenna

      Nevím na co se hribík A1 přesně ptá, ale pro jistotu sem dám stručné definice několika poměrně složitých pojmů, tak jak je podle webu silvaruim.cz definoval ve svém diskusním příspěvku na jedné konferenci Prof. I. Vyskot CSc. //is.mendelu.cz/li­de/clovek.pl?id=3370 :

      //lesprace.sil­varium.cz/con­tent/view/170/49/ xxxxxxxxxxxxx­xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx­xxxxxxxxxxxxxxxxxx Potenciál sociálně-rekreační a zdravotně-hygienické funkce lesů v okolí velkých měst – I. Vyskot, J. Fialová (FLD MZLU v Brně)

      Autoři se v začátku příspěvku věnovali definici následujících poj­mů:

      • Rekreace je činnost člověka v lesním prostředí, vedoucí k regeneraci jeho fyzických a duševních sil a uspokojení jeho osobních zájmů.
      • Sociálně-rekreační funkce lesa je schopnost lesních ekosystémů produkovat účinky působící humánně-sociální uspokojení fyzických a psychických potřeb člověka.
      • Funkce zdravotně-hygienická je schopnost lesních ekosystémů produkovat účinky modifikující kvalitu prostředí a tlumící jeho extrémy a účinky ovlivňující hygienu a zdravotní stav organismu člověka.

      Reálný potenciál těchto funkcí je determinován vlastnostmi stanoviště, druhovou a strukturní skladbou porostů. Hodnoty reálných potenciálů jsou v rámci projektu autorů zpracovány pro lesní ekosystémové jednotky celého území ČR. Výsledkem metodiky je potom zonace příměstských lesů podle hodnot funkčních potenciálů. Autor konstatoval, že znalost funkčních schopností lesů je zásadním předpokladem pro optimální rozhodování státní správy v diferenciaci a kategorizaci rekreačních lesů pro plnění celospolečenských zájmů. xxxxxxxxxxxxx­xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx­xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

      Názor pana profesora je ovšem jeden z mnoha. Další odborníci mohou mít názor jiný. Jiný může být i názor laika rekreanta a to v závislosti na jím preferovaném druhu rekreace (houbař, pěší turista, „piknikář“, nudista, cyklista na silničce, cyklista na MTB atd.).

      Z mého pohledu v definici jaksi chybí vyzdvižení kladného přínosu lesní dopravní sítě pro rekreaci, protože rekreace v přírodě, podle mne, probíhá hlavně na polní a lesní dopravní síti (kromě houbařů a táborníků atd.). Pokud ovšem pojem lesní ekosystém zahrnuje i lesní dopravní síť (podobně jako např. pojem PUPFL – pozemky určené k plnění funkcí lesa – zahruje i zpevněné lesní cesty), pak je zřejmě vše v pořádku.

      0 0
      • speedy gonzales  

        tohle je druhy odkaz na googlu, ktery vyskoci pri zadani „rekreacni funkce lesa“. tajne jsem doufal ze to hribik dokaze sam. zdenku, diky za info.

        0 0
        • hribik A1  

          dakujem zbartosovi za konecne konstruktivny prispevok k veci. bohuzial, tak nejak nic prevratne nove som nezistil, len to iste z coho cely cas vychadzam. rozdiel medzi nami je v interpretaci­i toho

          0 0
      • Black knives  

        Tisková zpráva magistrátu FM

        www.frydek-mistek.cz/uvod_detail.php?…

        0 0
        • scoty  

          Klasická technokracie. Proč bychom posledních pár krásných míst na této planetě nezpřístupnili strojům..?:-( Vždyť z čeho by žili ti lidé, kteří je vlastní?

          0 0
          • gumid  

            Snad ani ne technokracie. Paní starostka se snaží „vykecat“ z problému a odkazuje se na napadení kůrovcem. Nikdo nic neudělal špatně, vše je dle litery zákona a věeobjímajících vyhlášek vpodstatě v pořádku, škoda, že se používání mozkové hmoty, zodpovědnost a slušnost k lidem,prostředí a světu vůbec nedá narvat do zákoníků a vyhlášek. Prostě taková česká klasika – raději 100× vysvětlovat a zdůvodňovat, proč NE, než jednou ANO.

            0 0
            • Black knives  

              Bez návaznosti na Hůrky,celý život v práci pozoruju,jak správný čech vynaloží několikanásobek energie,aby dokázal,že něco nejde,než aby to šlo.

              0 0
              • MaPa  

                naprostej souhlas… jen slůvko „správný“ zaměnit slůvkem „typický“

                0 0
        • jaroh  

          Hovorkyna v tlacovej sprave poslala prihravku, na ktoru (keby som bol CEMBA vo FM :-) sa da dobre zachytit a dalej komunikovat. Uprimne totiz povedala, ze „Jiné alternativy řešení nebyly výhodné“. To je velmi dobre vychodisko pre dalsiu debatu o tom, co je vyhodne a co nie a pre koho. Pre mna obcana je totiz vyhodne nieco ine, ako pre lesnika a kedze tie lesy su mestske, tak nemozu nazor obcana len tak odpinknut – samozrejme, ak hlas obcana bude silny a koordinovany… :-) Dany singletrack to uz nezachrani, ale moze to byt zaklad nielen pre dalsiu debatu, ale dokonca aj spolupracu.

          0 0
    • BH  

      z duvodu objektivity je asi vhodne uvest i nazor valastnika lesa: www.frydek-mistek.cz/uvod_detail.php?… radeji ten text z oficialni stranek mesta F.M.zkopiruji: 03.03.2008 pp Název Rozšíření lesní pěšiny v lokalitě Palkovické Hůrky Popis Vlna nevole se zvedla poté, co město muselo kvůli kalamitní těžbě upravit lesní pěšinu v Palkovických Hůrkách. Stěžuje si zejména Česká mountainbiková asociace, která zde provedla o své vůli terénní úpravy k většímu komfortu jízdy na kole. Pracovníci města však její zástupce upozornili již dříve na skutečnost, že les je hospodářský, nikoliv les zvláštního určení se zvýšenou rekreační funkcí, a že v případě nutnosti hospodaření v lese bude pěšina využita pro lesnickou činnost. „Bohužel, les v Palkovických Hůrkách zasáhla kůrovcová kalamita a my jako jeho majitel a správce, musíme napadené dřevo vytěžit, přiblížit a odvézt. V opačném případě bychom porušili zákon, kůrovec by se rozšířil do dalších lokalit a les by byl postupně zcela zničen,“ vysvětlil, proč musela být pěšina rozšířena a ztratila tak pro cyklisty jisté kouzlo, náměstek primátorky Michal Pobucký. „Dřevo napadené kůrovcem přibližujeme na vývozní místa pomocí koní, jsme tedy šetrní k životnímu prostředí. Terén v lese je ale svažitý a ve třech případech se koně ve svahu převrátili. Proto jsme byli nuceni vytvořit ve svahu tzv. úzkou přibližovací linku, ke které jsou již koně schopny dřevo přiblížit. Po přibližovací lince je pak dřevo přepraveno na odvozní místo. Nastala tedy situace, na kterou byli členové ČeMBA upozorněni, a pěšina, kterou upravili, musela být rozšířena. Jiné alternativy řešení nebyly výhodné,“ dodala tisková mluvčí radnice Jana Matějíková

      tak a kde je pravda?

      0 0
      • pos3k  

        zeptej se trebba pana ministra www.morava24.cz/…pekcely.aspx?…

        0 0
      • chodec  

        Hele já to tam neznám, ale jen z toho, co jsem kde četl se zdá, že je tam cesta nad i pod svahem po které se dá přibližovat (k čemu tedy další cestu ve svahu), že to s kůrovcem v (co jsem se dočetl) převážně listnatém lese nebude tak divoké, jak radnice píše (viz článek ministra Římana, který, zdá se, to tam zná, a konečně na koňskou přibližovací linku dělat třímetrovou cestu buldozerem mi přijde totální overkill, i kdyby vše ostatní byla pravda.

        0 0
      • Medunka  

        Mozna tady chybi vazba na CEMBU – pokud se vedelo o rozsireni cesty za ucelem priblizeni, mohl vlastni lesa, MU nebo kdokoliv, poslat email, zavolat nekomu z CEMBY a rici: Hele, mame tu kurovce, musime kacet, vami upravena cesta se nejlepe hodi pro svoz, musime ji tedy upravit pro sve potreby.

        Cemba by o tom vedela a necekal by pak takovy sok.

        Otazka je, zda pri jednani si zastupce CEMBY dohodli s MU, vlastnikem lesa ci s kym to jednali na informovanosti pokud nastane situace, ze se cesta bude muset „pozmenit“

        0 0
        • Andrzej  

          cemba vedela o kalamite, i o tom, ze pesinu muzou pouzit pro stahovani dreva. nikdo ale nerekl nic o zlikvidovani stezky. teren je strmy jenom v jednom miste, ale jak uz bylo hodnekrat napsano, nad i pod stezkou vedou siroke cesty, na ktere by slo drevo dostat ruznym zpusobem (to at rozeberou lidi, kteri tomu rozumi), jenom by se u toho muselo trochu premyslet a stalo by to neco vic usili (a asi korun). i kdyz ted si tak rikam, ze pokud penize co stala prace buldozeru dali lidem (konum, lanovce…) kteri by to drevo dostali dolu setrnym zpusobem tak by este zbylo.....

          0 0
          • Black knives  

            Tady jde o víc,než o poničenou stezku po kůrovcové kalamitě. Jde tady o novou koncepci vnímání stezek pro rekreaci.Pěší,jako MTB.Legislativa pro ochranu a udržování rekreačních stezek není.Jak asi může vzniknout pro politiky pocit,že společnost si žádá tuhle legislativu? Plkáním na internetu docela jistě ne. Postupovali jsme podle svého nejlepšího vědomí,a svědomí.S maximální snahou o legální činnost.Jenže je to stavěno až do polohy,kdy každá dobrovolnická snaha může být vnímána jako ilegální.Občane podřiď se,my,ůřad,stát.My jsme ti,kdo rozhodnou,co máš chápat. To tady bylo 40 let,a moc se to neosvědčilo.Občané můžou vyjádřit svůj nesouhlasný názor,a ůředník je občany volen.Nemusí tam být už v dalších volbách.Občanské sdružení s téměř tisícihavou základnou nadčenců a vizionářů má velkou šanci,že změny mohou nastat.Jednotlivec je k smíchu,a může tak akorát plkat na internetu.V ČeMBA je mnoho lidí už v letech,s kva­litním vzděláním,a chutí zadarmo pro budoucnost MTB v čr něco dělat.Je vám to málo? Dělejte víc,dělejte to lépe…

            0 0
            • zirecek  

              Myslím, že je čas se pomalu posunout dál. Svůj účel to splnilo.

              0 0
          • Medunka  

            Otazka je, proc nikdo CEMBE nerekl o zlikvidovani stezky. Nevedeli, ze by meli informovat nebo to udelali naschval, aby umyslne zlikvidovali praci dobrovolniku?

            0 0
            • zirecek  

              Medunko, zkus se vžít do situace úředníka, který žije v papírech: „Nic jsme nepodepsali, nemáme povinnost informovat. Když jim to řeknem předem, naděláme si akorát problémy, stejně musíme těžit; ještě aby nám tam tak lehali před jedoucí buldozer. Tak jak chceme těžit, tak je to pro nás nejjednodušší.“ Slušnost v konunikaci vyměnili za zrychlení průběhu zahájení těžby. Dle mne nečekali takový odpor, což může (doufám, věřím) vést k tomu, že příště v podobném případě už dojde ke komunikaci, třeba dojde na návrhy alternativních postupů. Dle mne to účel splnilo, je třeba už jít dál.

              0 0
              • Medunka  

                To mi je jasne, clovek jde s kuzi na trh a bud ji obhaji nebo ne.

                Jde mi jen o to, zda se clenove CEMBY poucili a hledaji reseni jak se podobnym problemum vyhnout, zda zlepsi komunikaci se statnim organem. Reseni problemu pres media, petice by melo byt az krajnim. Problemum se ma predchazet a ne je dramaticky resit az kdyz vzniknou. Pokud budou CEMBA a jeji clenove delat takove sceny opakovane, ztrati uctu a statni organy s ni jednat nebudou – a tohle nikdo nechce.

                0 0
                • zirecek  

                  Tak podrobně tu problematiku neznám. Mediální odezva ála Mrtvá stezka se mi zdála přepálená, petici jsem podpořil i přes tu mediální „masu“, kterou jsem musel projít. Mně to odradilo od členství v Čembě po přechozím rozhovoru s TK, přednášce TK, které jsem se zúčastnil pár dnů před. Připadlo mi, že taková kampaň „uráží, snižuje“ inteligenci členů.

                  0 0
                  • Medunka  

                    smyslime stejne

                    Petici jsem podepsala, clen CEMBY jsem a dam rec s tiskovym mluvcim na tema jakym zpusobem se CEMBA prezentuje u statnich uredniku – mozna to bude zajimat i ostatni cleny :-)

                    0 0
                    • speedy gonzales  

                      nepletme si tady pojmy.

                      bezprostredne po vytvoreni cesty se s mistnima bajkerama nikdo nebavil. nejaka cesta, nejaci bajkeri, pche… budeme o tom jednat?nezajem… upravi se nyni cesta do nejakeho civilizovaneho stavu? ne, proc??

                      diky „medialni mase a prepalenosti“ to ale najednou uz resit slo. kdyby to bylo krasne medialne strizlive, nikoho to neurazilo, nikoho to nepopudilo, myslite ze by se neco zmenilo? bylo by pod to podepsanych 21 lidi a urednici by se na frydecke bajkery maximalne pekne usmali. takhle se podepsalo pres 2000 a uz druhy den pracovnici cestu aspon zakladne upravovali.

                      kdyz se podivate na dopisy primatorce, reseni a jednani je maximalne profesionalni a odborne. pripravuje se schuzka starostu z okoli, aby se zkusily najit moznosti, jestli pujde pro mistni neco udelat.

                      takze je to vlastne docela jednoduche. kampan ktera neurazi medunku a zirecka a lidi ve frydku maji smulu, nebo zkusit neco udelat… ;-)

                      0 0
                      • Medunka  

                        Mozna jsme se spatne pochopili, me zajima co prechazelo upraveni cesty do stavajiciho stavu

                        Priklad Hurek:

                        Kdyz sel zastupce CEMBY na urad FM, majitelem lesa ci kymkoli, ze by chtel upravit tuhle cesticku a bylo mu receno, ze to muze udelat, ale ze na to nedostane oficialni povoleni a ze je tu moznost, ze cesta bude pouzita pro potreby lesa.

                        Jaka byla jeho reakce? Snazil se udelat nejakou dohodu – snazi se o to lide ted?

                        Byla debata ze strany clena CEMBY

                        Dobre, udelame to na vlastni triko, z vlastni vule – udelame to pro obcany FM a okoli. Ale chteli bychom pozadat, ze v pripade, ze cestu bude treba pouzit pro potreby lesa, muzete nas informovat o vznikle situaci – co bude obnaset, pripadne, umoznite nam prostor pro mozny navrh jineho reseni? Jsme asociace ktera haji nejen prava terennich cyklistu, ale jde jim take o blaho turistu … Tuhle cestu vyuzivaji jak cykliste, tak turiste, tak o vikendu rodiny s detmi. Urcite by se dalo najit kompromisni reseni …

                        A moznosti je vice.

                        Nejsem clovek, ktery by nekoho odsuzoval a na problem pohlizim minimalne ze dvou stran – Proc problem vznikl a jak se mu dalo predejit.

                        Lidi tady nadavaji, ze ze strany majitele lesa, uradu atd se stala spatna vec, ale nevime, zda pri komunikaci pred, pri, po uprave cesticky nepochynil clen CEMBY.

                        Kazdy dela chyby, nikdo neni neomylny. Tohle byla neci chyba – nevime tady vsechny potrebne informace, abychom mohli nekoho odsoudit.

                        Slo o to, zda se z teto akce CEMBA poucila a vyvodi z ni nasledky. Zda zmeni zpusob komunikace se statni spravou a bude se snazit predejit problemu, ne resit vznikle problemy medialni kampani – tahle byla uspesna, ale ty dalsi mohou byt ponizujici.

                        Muzes se vyjadrit k tomu, jak predstavitele CEMBY prezentuji predstavy asociace na uradech – zda se tam chovaji jako chuligani z lesa vytahnuti nebo jako slusni lide, kteri jsou ochotni kompromisu a jednani?

                        0 0
                        • Michal.J  

                          //"Kdyz sel zastupce CEMBY na urad FM, majitelem lesa ci kymkoli, ze by chtel upravit tuhle cesticku a bylo mu receno, ze to muze udelat, ale ze na to nedostane oficialni povoleni a ze je tu moznost, ze cesta bude pouzita pro potreby lesa.

                          Jaka byla jeho reakce? Snazil se udelat nejakou dohodu – snazi se o to lide ted?"//

                          V době kdy stezka byla projetá buldozerem se pokud vím s úřadem pořád jednalo.

                          0 0
                        • pos3k  

                          Muzes se vyjadrit k tomu, jak predstavitele CEMBY prezentuji predstavy asociace na uradech – zda se tam chovaji jako chuligani z lesa vytahnuti nebo jako slusni lide, kteri jsou ochotni kompromisu a jednani?

                          Se muzes optat primo konkretnich lidi co chodi na jednani. kdo a kdy je /bylo jednani jsou na cembaforu, vcetne „zapisu“ z techto jednani. Nikdo na urad nejde na vlastni triko, vzdy je domluva s vedenim / vyborem, o cem a jak jednat, co zjistit, kde (s kym) je mozna spoluprace, atd.

                          0 0
                          • Medunka  

                            Se muzes optat primo konkretnich lidi co chodi na jednani. kdo a kdy je /bylo jednani jsou na cembaforu, vcetne „zapisu“ z techto jednani.

                            • mozna by stalo za to dat zapisy z jednani do menu na hlavni strance, neschovavat je do fora. Po par minutach hledani jsem „zapis“ nenasla ;-(

                            Nikdo na urad nejde na vlastni triko, vzdy je domluva s vedenim / vyborem, o cem a jak jednat, co zjistit, kde (s kym) je mozna spoluprace, atd.

                            • jeste aby si nekdo dovolil jednat jmenem CEMBY bez povoleni
                            0 0
                            • pos3k  

                              nevim zda projdou prime linky (jinak copypaste)

                              pokud se sejde dost aktivnich clenu, tak kazde „jednani“ je na foru oznameno dopredu. Vse se zatim resi dle regionu (Brno jde prikaldem). Např.(log vyzadovan):

                              www.cemba.cz/…ex.php/topic

                              www.cemba.cz/…ex.php/topic

                              ps: stale se jedna o prezentaci Cembistu na ruznych uradech a spol., na web chodi formalni informace a neni jich malo:

                              www.cemba.cz/novinky.shtml?… www.cemba.cz/novinky.shtml?… www.cemba.cz/novinky.shtml?… www.cemba.cz/novinky.shtml?…

                              0 0
                              • Michal.J  

                                Jenom dodám že linky vedou do části uzavřené pro členy, tj. je nutné se přihlásit:-)

                                0 0
                                • Medunka  

                                  ale zadny nevede k zapisu z jednani o palkovicke stezce

                                  0 0
                                  • kolombo  

                                    Řekl bych, že to bude i tím, že na webu zveřejněný zápis z jednání nemáme z žádného jednání. Nevím, jestli by bylo rozumné zveřejňovat zápisy z jednání na webu, ale je celkem jasné, že by bylo dobré je dělat. Obávám se, že v tomhle máme trochu mezeru, ale ani jeden z nás není právě administrativní typ a sekretářku nemáme :-(

                                    0 0
                                  • pos3k  

                                    To neznamena ze nemusi existovat, tvuj dotaz byl obecneho razu (viz tvuj citovany text), takze moje odpoved byla zobecnujici. Navic neni zapis jako „zapis“.

                                    Pokud jde o palky, tak snad ani neni zapotrebi, je uz toho dost na cembawebu i na cembaforu :)

                                    0 0
                        • Medunka  

                          Odepisi si sama na sebe Prvni, ikdyz to mozna vyznelo, primo ani neprimo neobvinuji jednatele za CEMBU z chyb – jen sem se zeptala, zda chyba neni na jine strane nez na strane uredniku

                          Pouziji ICQ se Speedym a odpovim tady

                          1. ale dyt oni jim dali vedet ze tam probehne tezba a ze pouziji cestu
                          2. ale tady nestoji problem informovat/ne­informovat
                          3. je to o pristupu k reseni cele problematiky
                          4. uredniky/lesniky ani nenapadne ze by ta stezka mohla mit pro nekoho cenu

                          ad 1) na mrtvastezka.cem­ba.cz/cely-pribeh/ se clovek docte akorat „Jako blesk z čistého nebe přišla informace o tom, že turistický chodník, který dobrovolníci namáhavou prací vyléčili, byl rozryt buldozerem.“ – z cehoz alespon ja chapu, ze CEMBA informovana dopredu nebyla, ze cestou prodeje buldozer

                          ad 2) dle meho myslim, ze je to take jedna z veci na ktere zalezi

                          ad 3) souhlasim ad 4) souhlasim – je to třeba změnit

                          0 0
                        • Twister  

                          Já bych v tom tak neryl. Osobně jsem velice překvapen, že se podařilo věc dostat do celostátních médií a díky úspěšné kampani přitlačit úřady k jednání. Viděl bych to tak, že se Čemba opět pozitivně zviditelnila, o cyklistech se tentokrát nemluvilo jako o těch špatných, ale o těch poškozených, kteří jsou omezeni v konání své bohulibé zábavy. Může jí to, dle mého názoru, jenom prospět a získá tak na váze.

                          0 0
                      • zirecek  

                        Speedy, ty jsi to dobře postavil, kampaň ála Medunka + Zirecek = smůla pro FM, :o). Myslím si, že se dá udělat upoutávka se stejným výsledkem počtu podpisů, aníž by musela argumentovat pojmy – vražda, smrt, zabití, tragédie lidských životů, zmar lidského úsilí, nafotit stezku z nejhoršího úhlu, pohřební píseň ála Once Upon Time In The West. Takováhle argumetace dělá z lidi blbce, protože užívá tyto argumenty, protože normální argumenty asi nestačí pro medializaci. Mno, můžeš mi vpálit, ať už žhavím Photoshop a jsem připravený na další kauzu a můžu vymyslet image sám, :o).

                        0 0
                        • speedy gonzales  

                          tos trefil ze ti reknu ze to mas priste udelat sam a lip:-)))) to ze by mela umirnena kampan stejny efekt je jen pohadka…to co rikas zni krasne, ale rozhlidni se kolem sebe…;-)

                          krome toho – jeste jednou zopakuju. za „medialni“ slupkou byly jasne odborne, strizlive argumenty a jednani. takze slupka zaujala a pritahla, a kdo chtel strizlive a neemotivni informace tak je dostal.

                          0 0
                          • Black knives  

                            Říká se,že potrefená hus nejvíc hejká.Já jsem sice ten „pozůstalý“,ale prvotní šok ze stránek jsem taky nějaký čas rozdýchával.Ale pak jsem je četl znova a znova.A i mě došlo,že kampaň byla maximálně profesionálně vedena.Myslím,že ůspěšně.Taková je doba.Téma musí zaujmout.Nic nezaujme na malou chvíli víc,než nějaký „*******“.Taky se toho chytla hned media.Ten den jsem nestíhal zvedat telefon.Když budete číst ty texty vícekrát,včetně všech publikací TK,a odborných vyjádření,vše tam je.

                            0 0
                            • zirecek  

                              Argumenty „taková je doba“ – to neberu. Doba je taková, jakou jsi ji děláme. Nechcu to pitvat, hrotit do krajnosti. Účel to splnilo, moje názory už jsem řekl. Ať se daří, ať se úřednicí paří, potí, ať pracjí, :o).

                              0 0
                              • zirecek  

                                Má tam být „pracují“. :o)

                                0 0
                              • Black knives  

                                Narodil jsem se,a půl života žil za „hlubokého míru“.Myslím,že vůbec netušíš.A to je dobře.Jen vidím věci kolem sebe jinak než ty.A doba ani náhodou není taková,jakou si ji uděláš.Leda bys kandidoval na ředitele zeměkoule.Ale podle některých příspěvků je tady kandidátů více.Takže,vem si lístek,a do fronty. Anebo ještě jinak.Ukaž,jak to dělat lépe.Předveď.

                                0 0
                                • ota  

                                  dřistat nad klávesnicí jde velice jednoduše.je mi hodně smutno z toho,že snaha těch ,co dělají něco pro lidi se zdánlivě stejným zájmem jde vniveč.Z klidu tepla ústředního topení kolejí se to kritizuje snadno.Něco jiného je vylézt ven a alespoň se na činnost lidí, co tu přispívají se znalostí věci a především místních podmínek( fascinují mě někdy příspěvky lidí co singl v životě neviděli leč fundovaně o něm hovoří) a pracují tam, kouknout. přeci nic nejde bez chyb,nikdy.Sám jsem nevěřil, že se věci můžou dá do pohybu relativně"snad­no",viz Římanova reakce.Jenže to by se díky debatám ála hribík stát nemohlo.Někdy se mi nechce ani věřit, že tu někteří lidé vůbec jezdí na kole..

                                  0 0
                                  • Medunka  

                                    Navadis me k tomu, abych zrusila sve clenstvi v CEMBE, nebot ma prace pro CEMBU nikdy nebude viditelna, hmatatelna. Nikdy me nedostanes do monterek, nedate lopatu do rukou a nikdy sve ruce nedam do pracovnich rukavic.

                                    Jsem jen ten clen, ktery sedi za pocitacem u klavesnice, ustredni topeni primo za sebou aby me nahodou neofouklo a jedine co umim je vyvolavat tady debatu, zda clenove CEMBY, kteri jednaji na uradech jednaji tak jak maji

                                    0 0
                                  • Medunka  

                                    Myslela jsem, ze CEMBA je asociace lidi, kteri jsou si rovni. Ale delit je na „kopace“ a „kecaly“ z ni nedela rovnocenne partnerstvi.

                                    0 0
                                    • kolombo  

                                      Nevím přesně, na koho takhle reaguješ, ale nikdo z vedení ČeMBY takhle členy nedělí !!!!! Je jasné, že v jednání s úřady máme mezery, hlavně se nevedou a neskladují a také proto nezpřístupňují ostatním zápisy z různých jednání. Bohužel je tu problém s tím, že časové možnosti jsou omezené a když kupříkladu v 9:00 odjedu na seminář do Libverdy, který měl být do asi 12:00, ale skončil ve 14:30, tak už nic neudělám ani v práci (vrátil jsem se v 15:25) a ještě zbytek dne honím to, co jsem měl dělat už odpoledne. Tomáš skončil až v 18:00 a pak ještě vozil a obstarával Dafydda. Já přišel z práce ve 21:00. Než se podaří ČeMBě vytvořit tým, který bude mít na starosti i administrativní podporu, bude to ještě chvilku trvat.

                                      0 0
                                      • Medunka  

                                        Promin, spatne jsem si precetla OTUv prispevek – zkoncila jsem po prvnich vetach, kdy se rozjel o lidech, kteri jen umi sedet v teple a v souvislosti s reakci na Black knivese byla ma první myšlenka že se tu opět řeší kopač nekopáč prudič

                                        0 0
                                        • Black knives  

                                          Black-knives,nebo pokud chceš,Švarc-nožíř.Nevím,co jsem ti takového udělal.Já makám s motykou jen proto,že to s ůřady neumím.Takže já to chápu asi přesně naopak než ty.Abych měl pocit,že jsem ČeMBA alespoň nějak užitečný,makám rukama.Nemám právní,lesácké ani sociologické,či jiné užitečné vzdělání,kterým bych mohl pomoci,tak to dělám rukama.A píšu to stále dokola.

                                          0 0
                                      • Medunka  

                                        Je mi jasne, ze prace pro CEMBU je velmi casove narocna – to je jeden z duvodu, proc ja se aktivne nepodilim – nejsem z lidi, kteri by meli denne treba dve hodiny se tomu jakkoliv venovat.

                                        Jsem rada, ze se snazite vytvorit administrativni podporu, urcite to ulehci praci jak vam, tak i jen platitelum prispevku, kteri chteji byt vic informovani nez jen Cemba Zpravodajem

                                        0 0
                                        • Vegan  

                                          jde to i jinak nez dene venovat dve tri hodiny ja cembe davam tak 5–7 hodin mozna mesicne zatim to tak vychazi vse zalezi na volnem case a prilezitostech

                                          0 0
                                        • pos3k  

                                          v cemba zpravodaji najdes temer vse co se objevilo / nakouslo na cembaforu :)

                                          ps: pro me je sledovani cembafora mnohem snazsi nez b-f :D

                                          0 0
                                  • hribik A1  

                                    ono aj udristanu verejnost potrebujes videt, aby si vedel, ako rozmysla nepriatel :D

                                    0 0
                        • hribik A1  

                          nezabudaj, kolko je v populacii ludi odchovanych na brakovych filmoch, lifestylovych magazinoch, schopnych pozicat si na 100percentny urok na dovolenku, na tych nemozes ist rozumne, na tych plati – cim nablblejsia kampan, tym uspesnejsia :D (provokacia :D) :D

                          0 0
                        • Vegan  

                          jakozto clovek co uz nejaky ten patek dela v medialni branzi ti mohu zodpovedne rici, ze co neni dostatecne poutave tema se do medii nedostane, slusnost a dobvre zpravy nikoho nezajimaji sorry, ale je to tak :( novyny proda to co na lidi dostatecne emocionalne dopadne at uz je to mozek na silnici nebo hrubost topolanka a nebo to, ze jim nekdo rozboural vyletni cestu

                          pro ty kdo to nepochopi pisi to s jistou nadsazkou, ale neprehanim

                          0 0
                          • zirecek  

                            Chápu to, vím to, myslím si, chci věřit, že je to krátkodobé, krátkozraké, :o). Jsme tupé stádo, co si nechá nalít do hlavy hodně věcí. Každému, co jeho jest. Slušnost a dobré zprávy se snažím nosit; TV, bulvár nekukám.

                            0 0
                          • Medunka  

                            At zije v Cesku rostoucise zajem o bulvar.

                            0 0
                            • Vegan  

                              V podstate se tomu nerika bulvar, ale popular a nebo take slusne podle britskeho Independent zajmove seriozni zpravodajstvi. V podstate je u nas serioznich novin velmi malo zbytek je dnes uz popular a popular je psany tak aby se libyl aby tahnul a aby byl zabavny namisto 100% nezaujatosti a informativniho prinosu. Bulvar je jeste o par metru dal.

                              PS: aby nedoslo k milce ja nejsem tohoto typu novinariny zastancem a sam novinar nejsem.

                              0 0
            • zirecek  

              Hledat v tom škaredý úmysl je mediálně chvályhodné. Nemyslím si, že průměrný úředník by myslel tím způsobem, aby někomu něco zničil; spíše přemýšlí, aby se napracoval co nejméně – stejně jako každý jiný člověk.

              0 0
              • kolombo  

                Na dnešní debatě v Libverdě byl přímý dotaz na řešení těžby v oblasti singltreku: Ve Walesu se do lesního hospodářského plánu zapracovalo, že několik měsíců před těžbou je avizováno uzavření stezek na určitou, přesně ohraničenou dobu. To, že by někdo ze singlu udělal svážnici se ani neuvažuje. Ale je pravda, že tam stezky postavili a provozují sami lesníci.

                0 0
                • zbartos  

                  "To, že by někdo ze singlu udělal svážnici se ani neuvažuje. " To bude asi tím, že tam je singl je často či převážně vybudovaný MIMO stávající síť přibližovacích a odvozních cest.

                  Řešení z Walesu u nás bude možné 100% převzít až nějaké speciální lesní stezky (singly) vzniknou. Stávající „singly“, jsou totiž z 99% dočasně nepoužívané přibližovací či vyklizovací linky a tam není většinou možné lesní práce úplně vyloučit. Je ale možné se dohodnout, jak na nich pracovat co nejšetrněji vzhledem k jejich rekreačnímu využívání a kdo zaplatí jejich vlastníkovi případné zvýšené náklady vyvolané ochranou „singlu“.

                  0 0
                  • Black knives  

                    Taky jsem velmi zvědav,jaké ingormace k tomu přivezl Dafydd Davis.TK asi nestíhá ani sem kouknout,ale jistě začne psát,až DD odjede.

                    0 0
                    • Black knives  

                      A možná se časem naučím trefit do klávesnice. Holt je vidět,že ty ruce mám zničené manuální prací,tak omluva za moji hatmatilku.

                      0 0
    • BorisFR  

      Nastal čas opět vytáhnout toto téma. Paní primátorka ve zpravodaji města F-M předvedla mistrovský tah který se mohla naučit jedině od Jiříka Bradavičníka na celostátním sjezdu strany. Bohužel nemám scaner abych to sem postnul, ale pokud se to tu do zítřka nezjeví, tak to zítra nascanuju v práci.
      Na cca stránce reaguje na otevřený dopis ČeMBy.

      Celé bych to shrhul asi takto: porušovali jsme zákon, že jsme tam jezdili. Navíc město cyklistika nezajímá, hlavně že nám houbaři běhají po celém lese a těží se o 106. Cyklisti jsou nebezpeční, jelikož určitě všichni z vedení města byli nejméně jednou na oné stezce málem sraženi jezdcem dosahujícím raketových rychlostí, a navíc, stezka stejně zaroste bylinkama.

      Jenom pro upřesnění, stezka vedla po vrstevnici… Drobátko mě to vytočilo, tak to tady ventiluju, neberte to moc vážně. Zanechalo to ve mě opravdu tunu skvělých, kůrovcem prolezlých, dojmů směrem k úžasné budoucnosti ježdění ve F-M.

      0 0
      • tk  

        borisi,

        dostal jsem to take jako odpoved na otevreny dopis uredni postou.

        sken se objevi na mtrve stezce:

        http://mrtvastezka.cemba.cz/

        rozcililo me to podobne jako tebe. je sice jasny, ze se cela akce primatorce nemohla libit ale:

        a: nemusi u toho obhajovat lzivou interpretaci zakonu

        b: vymlouvat se na kurovce, nikdo z CeMBy totiz nezpochybnoval nutnost tezby

        0 0
        • BorisFR  

          Přesně ta lživá interpretace mě fakt vytočila do vrtule. O té těžbě tam nepochybuju, ty stromy jsou tam fakt napadené pomalu všechny. Včera jsem na Hůrkách zase byl, a je tam další hromada průseků a větve všude, hlavně tam kde se rády motají do přehazovačky… Ovšem to s tím zákonem to bylo trochu moc.

          Pro hribika A1: Tady jsem to přepsal jak to tam stojí. Je to vytržené z textu, ale myslím, že to nic nemění na tom, že je to podané opravdu velmi, ale opravdu (dosaď sprosté slovo) nešťastně. Viz samotný text:

          Pracovníci magistrátu nemohou souhlasit s jízdou na kolech (a také motorkách a čtyřkolkách). To je naopak stanovisko v souladu s lesním zákonem, který takovéto aktivity zakazuje. Ostatní rekreační aktivity, tj. pěší turistika, sběr lesních plodů a hub a další aktivity, které jsou v souladu s lesním zákonem pod pojmem obecného užívání lesa jsou podporovány. Nabyla jsem dojmu, že pod pojmem nemožnost rekreace na P. hůrkách jde pouze o nemožnost jezdit na kole v lesích. Atd, a další ž****y.

          Pokud paní primátorka není schopna rozeznat stezku od značené lesní stezky po které navíc vedla naučná stezka, tak nechápu k čemu se tu vyjadřuje.

          0 0
          • BorisFR  

            Ej, chtěl jsem napsat les, ne dvakrát stezku, ale to snad pochopíte. Furt jsem drobátko vytočený, páč při tom přepisu jsem to znova četl…

            0 0
      • hribik A1  

        ktory zakon ste tym podla nej porusovali a v com?

        0 0
        • Twister  

          To by mě taky zajímalo. Osobně mám za to, že se může jezdit po VŠECH cestách, od asfaltek až po nejmenší pěšiny. Už se to tu párkrát probíralo… To by chtělo rozšířit paní primátorce obzory. Nakonec by z toho mohla být osvěta i pro další úředníky.

          A tím ohrožováním dětí na úzké pěšině mě málem rozplakala…

          0 0
          • Black knives  

            Já si myslím,že bude potřeba kvalitně a důrazně zareagovat. Paní primátorka je volená zástupkyně,a nemusí tam být navždy.

            0 0
            • Black knives  

              Doufám,že jste četli na webu mrtvastezka rozbor dopisu paní primátorky Richtrové od TK. Paní primátorka se tedy předvedla,ale na důchodce to možná udělalo dojem.

              0 0
    • Wojtek  

      nikdy sem tam nejel,ale zničit něco tak krásného by se mělo trestat

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.