Přehazovačka XT M8000 SGS nebo GS?

76 nepřečtených
  • Pista.Wassermann

    Ahoj všem,

    rád bych se zeptal, zda někdo vozíte ramínko SGS na 1×11. Konkrétně uvažuji převodník 34z a kazetu 11–42.

    Omylem jsem zakoupil SGS a nevím, zda má smysl koupit GS ramínko a provést výměnu ramínka nebo to mám nechat tak.

    Děkuji za názory.

    Štěpán

    0 0
    •  

      Oboji pujde a jestli uz mas SGS tak nemusis nic menit ;-) GS je stredni raminko a SGS dlouhy raminko nic jineho v tom nehledej.

      0 0
    • Lachtis  

      JJ, ta by měla stačit, dokonce snad pobere i kazetu 11–46z v případě systému 1×11…

      0 0
      • popokatepetl  

        Na 11–46 jsem pořídil střední ramínko, ale ještě to nemám složené :-)

        0 0
    • Smazaný účet  

      Nechej si střední ramínko, s jednopřevodníkem pobere přehazovačka XT8000 SGS kazety 11–42 i 11–46 naprosto bez problémů. Navíc střední ramínko na velkých pastorcích bude o poznání výše nad terénem a riziko namotání nějakého klacku nebo štrejchnutí o kámen bude nižší.

      0 0
    • petyn  

      Přidám se. Mám vepředu 38–24 a vzadu 11–42. Pobere to GS ramínko nebo už musí být SGS ? Mám to na HT.

      Díky

      0 0
        • petyn  

          Ale u GS píší toto : 42T(2×11-speed)

          46T(1×11-speed)

          To znamená co ? Já to mám na 2×10 to by mohlo jít ne?

          0 0
          • xtonda  

            Ale dvoupřevodníky pro 11sp systémy mají rozdíl 10z, ty máš asi nějaké desítkové. Jde o celkovou kapacitu přehazky jak píše Vilém, co sem se tu s někým bavil, dá se to sice překročit, ale 6z už je dost a proč to dělat, když existuje verze co to dle specifikace podporuje a cenově nejspíš vyjde hodně podobně.

            0 0
      • Vilém  

        Rozsah GS je 39z, ty mas 45z.

        0 0
        • petyn  

          Jak se to počítá ?

          Díky

          Už jsem na to asi přišel. 38–24=14 + 31=42–11 t.j. 45

          Počítá se to takto ?

          0 0
    • Sistematicx  

      Jen teda pro ujisteni jestli to pujde. Prehazovacka xt m8000 raminko stredni GS, kazeta 11sp (pastorky 11–46), prevodnik oval 30z pripadne 32z. Bude to hrat spolu? System 1×11 na full, retez bude 116 clanku.

      0 0
      • boo-beek  

        Z vlastní zkušenosti, jde to, ale dost dělá kazeta. Slx a XT, střední i dlouhá ramínka, různé kombinace přehazovačka a řazení, vždy výrazně hůř chodila a seřizovala se přehazovačka na Sunrace, jak 11–42, tak i 11–46 (ale slapalo to, o tom žádná ;))

        0 0
    • MlokCZ  

      Máte někdo vyzkoušené srovnání jak řadí SGS vs GS pro 2×11 s 11–42 kazetou (převodníky 26/36)?

      Teď mi vůbec nejde o samotný rozsah, ten téměř vyjde i u GS a jestli se náhodou stane, že na malou placku nevyjdou 1–2 nejmenší pastorky je mi fuk.

      U jednoplacky není co řešit, tam musí chodit vždy lépe GS, protože se více projeví excentrické uložení a bude tedy držet celkově menší vzdálenost horní kladky od pastorků.

      U dvouplacky jsou tu ale dva protichůdné vlivy:

      • GS bude určitě mírně lépe chodit na malé placce, malá placka nastaví vzdálenost od pastorků (5–6mm na největším pastorku bude pro obě ramínka stejné) a kratší ramínko pak bude na menších pastorkách držet menší vzdálenost od pastorků jak u něj bude docházet k větší rotaci

      Čím menší zařazený pastorek, tím se rozdíl oproti SGS projeví více, ale na druhou stranu na nejmenší pastorky, kde to bude znát nejvíce stejně jezdit nebudu

      • při přehození na velkou placku bude u SGS výhoda v tom, že v tu chvíli (natažení o 10z) to nepošle přehazku o tolik dolů od pastorků jak se přehazka při natažení o těch 10z pootočí méně
      • na menších pastorkách to ale GS zase i na velké placce zase bude dohánět větším otáčením a odhaduju, že to ve spodní části kazety už převáží ten předchozí vliv

      Můj odhad tedy je, že GS by mohlo chodit o malý chlup lépe, ale nečekám žádné velké rozdíly.

      Někdo reálně srovnané obě délky ramínek na uvedené sestavě? Případně i na 11–40 kazetě (s dvojplackou), ale tam už moc nečekám, že by to někdo vozil s SGS.

      0 0
      • MlokCZ  

        Tak teď detailněji zkoumám samotná ramínka SGS vs GS, třeba zde

        https://r2-bike.com/…mano-xtr.jpg

        tak mi přijde, že mají i mírně jinou vzdálenost osy otáčení ramínka a kladky.

        Pokud by to tak opravdu bylo, tak to předchozí srovnání je špatně a je možné, že se obě budou chovat ± stejně. Tedy menší otočení u SGS vykompenzuje větší vzdálenost těch os a změny vzdálenosti horní kladky od kazety tak budou ± stejné…

        Je tedy v praxi nějaký rozdíl nebo není v tom jak to řadí?

        0 0
      • MlokCZ  

        Zřejmě nikdo srovnání nemá.

        Výrobci kol to pak berou asi zcela náhodně. S 2×11 s 11–42 kazetou je to tak půl na půl u různých výrobců (jestli osazují GS nebo SGS). U fullu to může i ovlivnit jak moc zadní stavba natahuje řetěz, ale ono to bylo cca půl na půl i u HTček, co jsem trošku hledal.

        Já se nakonec rozhodnul vozit kazetu 11/40 pro perfektní odstupňování (na můj vkus nejlépe odstupňovaná kazeta, i když k ideálu tam ještě pořád je skok na začátku 11–13) a tam už není moc co řešit a dávám GS raminko (pro dvojplacku).

        Kdyby mi náhodou nestačil nejlehčí 26/40 (o půl převodu těžší než současných 22/36), tak jsem připraven přejít na 34/24 kliky (s nejtěžším 34/11 bych na 29" případně vystačil) a zachovat to perfektní odstupoňování

        Ve variantě s 11–40 kazetou to bude i nejlépe řadit.

        0 0
        • dr.spiritus  

          Přesně takhle jsem to vyřešil já u 2×11 na 29 HT. 34/11 mi jako nejtěžší převod stačí a odstupňování 11 – 40 kazety mi vyhovuje.

          0 0
          • Ondraj  

            34/11 mi na HT29 přijde málo. To buď točíš 100, nebo ti nevadí, že někde jedeš pomalu. Mám 36/11 a nezlobil bych se za 38/11. Jinak 11–40 souhlas.

            0 0
            • MlokCZ  

              90ot./min. a 228cm obvod pláště:

              38/11: 42,5km/h

              36/11: 40,3km/h

              34/11: 38km/h

              38/13: 36km/h

              36/13: 34,1km/h

              34/13: 32,2km/h

              34/12: 34,9km/h

              Těch 38km/h pro 34/11 mi bohatě stačí, ale už nejsem moc nadšený z toho kam se pro 34/24 dvojplacku posune ten skok 11–13, tedy nejsem nadšený z těch 32,2km/h.

              Začínám ale už přemýšlet nad tím, že bych vyměnil nejmenší pastorek za 12z v případě, že tam půjde dát silniční, který existuje 12z pro 11sp kazetu jako poslední pastorek.

              0 0
              • Ondraj  

                36/13 je dobrej, samo záleží, kde člověk jezdí. Když potřebuji po silnici, využívám 36/11 a rychlosti do protikopců a tam bych cokoliv lehčí už nechtěl. U fullu je to jiná.

                0 0
    • capo  

      Desítkových 38–24 a 11–36. Rozdíl je 39 takže dle specifikací GS. Má to nějaký háček, může se stát že by SGS bylo na téhle 11kové hazce lepší volba? Je fakt že španěla a opačnej extrém dávám výjimečně…

      0 0
    • vaku04  

      Zdarek chci prejit na 1/11 a mam 36 ve predu a co do zadu 11/42 nebo 11/46 a jaka prehazovacka to obsahne diky

      0 0
      • novas752  

        obe kazety fungujou s GS ramínkem. Jestli 11–42 nebo 46 si musíš rozhodnout sám. 42 má rozsah 382%, 46 má 418% ale horší odstupňování vrchní části.

        0 0
        • vaku04  

          Tojo ale nekde jsem cet ze 36 ve predu a 46 vzadu uz stredni raminko nezvladne tak chci zkusenost

          0 0
          • novas752  

            Velikost jednopřevodníku je nezajímavá, tam bys klidně mohl mít 50 a přehazka by fungovala pořád stejně jako s 28z.

            0 0
    • vaku04  

      No tam psal nekdo ze to zvladne34 ve predu a pak uz to nedosponuje na 11zub

      0 0
      • MlokCZ  

        Nesmysl, velikost převodníku pouze určí délku řetězu a vzadu to pak se stejnou kazetou vychází pořád stejně jak už psal novas752.

        Příště místo řízení se příspěvky JPP, tak se podívej do specifikací Shimana. Shimano tam má vše podrobně a zcela jasně uvedené:

        http://productinfo.shimano.com/#…

        RD-M8000-GS:

        • maximální velikost pastorku

        42T(2×11-speed)

        46T(1×11-speed)

        • celková kapacita 39T

        Tedy pro jednoplacku zvládne 46 největší pastorek a 39 zubů kapacita. Kazeta 11–46 má kapacitu 35 zubů, takže je tam ještě i velká rezerva a zvládla by i větší kapacitu (ale u jednoplacky nevyužitelné, protože nedá už větší největší pastorek).

        Na velikosti převodníku vůbec nezáleží.

        0 0
        • vaku04  

          dík za radu

          0 0
        • frantavykopavka  

          Ahoj, uvažuju taky o přechodu na 1×11, ale líbí se mi kazeta Sunrace 11–50z. Dle prospektu je to kompatibilní se Shimanem, které mám na kole a nebudu ho měnit. Pobere vůbec v praxi přehazka XT těch 50 zubů??

          0 0
          • xtonda  

            To doopravdy nezjistíš dokud nezkusíš jak se to bude chovat právě na tvém kole. Je to o 4 zuby přes specifikaci přehazovačky, ale sou lidi, co tvrdí, že to funguje v pohodě, Merida to takhle dává ofiko na kola, ale netuším jestli nemají nějak speciálně tvarovanou patku.

            0 0
          • jardalee  

            no jestli mas dost penez a casu tak shimano chysta 1×11 a 1×12 s kazetou 10–51 oficialne :)

            0 0
            • jardalee  

              aha sem se nejak prehlid u te 11rychlostni vynechali tu 51 :) tak nic no

              0 0
              • frantavykopavka  

                1×12 XT pro mě není – na to bude novej ořech, kterej na moji nábu nedostanu (Crankbro kola). I když by se mi líbilo…

                0 0
        • mirage  

          Ahoj Mloku, prosím tě, tato přehazovačka Shimano Deore XT Shadow+

          RD-M8000-GS zvládla by kombinaci, kazeta 11–42 a převodník 24–36, u přehazovačky píšou kapacitu 39T . Viděl jsem ji ve specifikaci u některých kol s kazetou 11–42 a převodník 26–36, protože už u této kombinace to vychází na 41T. Co poradíš, a už jsem jsi přešel na 1×něco nebo máš ještě 2× ?

          0 0
          • Forester  

            Nejsem Mlok, ale presne tuto kombinaci 36/24 a 11–42 mam. Vymeneny prevodnik 26 za 24 u Shimano XT 8000 klik 36/26. Trochu jsem se toho obaval, ale funguje bez problemu.

            Akorat uvazuji o zmene na 38/26, bo 36 je mi malo. Hobluju hlavne nejmensi ctyri pastorky.

            Ten lehci setup necham na horske vyzvy.

            0 0
            • mirage  

              a to ti to GS ramínko pobere?

              0 0
              • Forester  

                Ano. To dlouhe je pro 11–46 kazetu.

                0 0
                • mirage  

                  někdy jsem s toho fakt *****, tak proč pak píšou že je u GS přehazovačky kapacita 39T, když pobere i víc. Jooo a kolik vlastně opravdu reálně pobere aby to fakt chodilo dobře a nikde nebylo nic prověšené?

                  0 0
                  • mirage  

                    Co chlapi, jak to vlastně je, pobere ta hazka XT 8000 i treba rozsah 43T ??

                    0 0
                    • Vilém  

                      Od kolika lidi to potrebujes potvrdit?

                      0 0
                      • Forester  

                        :-)

                        0 0
                      • mirage  

                        Neboj, chapu co mi Forester napsal. Jen si říkám k čemu pak počítat 36–26=10 42–11= 31 31+10=41 vyjde mu rozsah převodu 41 nebo když vyměníš vpředu 26 za 24, tak rozsah 43. Tak si koupí hazku SGS na 47z a pak se dozví že mu stačí GS co je na 39z. Nakonec je nejlepší našetřít prachy a koupit obě, vyzkoušet sám a říct si, ano toto jde a toto už nejde (berte to jen jako příklad, ale někdy to tak je).

                        0 0
                        • Vilém  

                          Proste toho zvladne o trochu vic nez udavanych 41z.

                          0 0
                          • mirage  

                            no to asi jo, jen udávaných je 39z někde dokonce 38z :-)) jen aby zvládla víc, tak jí musíš i víc napnout na napínacím šroubu a nejde tím napínáním už právě ta hazka za svoji hranici "urvanosti?

                            0 0
    • vaku04  

      No tam psal nekdo ze to zvladne34 ve predu a pak uz to nedosponuje na 11zub

      0 0
    • mirage  

      zdar chlapi. Chtěl bych se optat, jak se vypočítává rozsah hazky? U 2 placky vím 38–24=14 kazeta 36–11=25 25+14=39, ale jak to je u 1 a 3 placky. Hledal jsem nějaké odkazy a nic moc jsem nenašel, jen na 2 placku. Díky za radu

      0 0
      • Marskatin  

        pro jeden převodník je potřebný rozsah rozdílu mezi největším a nejmenším na kazetě napr. 40–11=29 bez ohledu na velikost převodníku.

        pro vícepřevodník je to rozdíl mezi největším a nejmenším převodníkem + rozdíl největší – nejmenší na kazetě např. 40–30–22 a 11–40 je

        40–22=18

        40–11=29

        18+29=47

        taky to lze počítat jako rozdíl počtu zubů při nejvíce a neméně napnutém řetězu.

        nejvíce napnutý (velká-velká) 40+40=80

        nejméně napnutý (malá-malá) 22+11=33

        potřebný rozsah 80–33=47

        0 0
    • Fire.RR  

      Zdarec, přilípnu to sem, abych nezakladal nový téma. Měl bych na Vás, znalejší, dotaz. Pořídil jsem nové kolo a teď před sezónou sem se vrhl na spravné naladění. Po nastavení smyku a přehazovačky jsem si všiml že kladka /ta blíž tělu přehazky/ je jakoby vyosená vůči řetezu jdoucímu přes kazetu (viz foto – foceno ze spodu při zařazení nejmenší vzadu i v předu). Dotaz tedy zní je toto normalní?

      P.S. Přehazovačka šla naladit a běha bez problému v celém rozsahu. A jedná se i m8000 shadow+ na 11kovou kazetu

      0 0
      • MatS  

        Nefot to zespod, ale zezadu.

        0 0
      • Mildee  

        Je to logické, na krajním pastorku se řetěz nejvíc kříží. Z toho důvodu se taky používají vesměs plastové kladky protože jsou pružné. Pokud máš správně nastavené dorazy a chodí ti to hladce, je všechno v pořádku.

        0 0
        • Fire.RR  

          Díky za info. Fotil jsem to zespoda kde to bylo nejvíc vidět. Je to samosebou nejhorší převod s maximálním křížením, který prakticky nikdy nebudu jezdit, jen mě to zarazilo že na starém kole s převodem 3×9 jsem to vychýlené neměl, když jsem ho seřizoval. A když jsem to porovnaval s bráchovo cannonem (ten ma taky 2×1, ale v XTR), tak ten tam také neměl takovéto vyosení. Jedinej rozdíl je, že mám boostové osy a přehazku direct mount a brácha ne, tak jestli to není z tohoto důvodu pohledově víc vychýlený. Co se týče funkčnosti, tak jak jsem psal, séřízeno to je řadí to bezproblému v celém spektru, takže nepředpokládám že by byla patka nebo hazka ohnutá, kor když je to nové kolo (jedině že by při přepravě někde mrdli s krabicí, ale zabalený to bylo dobře).

          0 0
    • JFB  

      Použiju tohle téma na svůj dotaz. Potřebuju novou hazku Shimano 11 rychlostí na kazetu 11–46z. Varianty – XT M8000, SLX M7000, Deore M5100.

      Normálně bych koupil SLX nebo XT (podle ceny) a neřešil to, ale Deore má nový design s SGS ramínkem – nemá už někdo s touhle hazkou zkušenosti (ideálně ve srovnání se ‚starým‘ designem SLX/XT :)?

      0 0
      • dEvilPS3  

        Mam nove hazku 1×11s M5100, slape v pohode, muzu porovnat pouze se starsim SLX 10s, oproti toku se mi zda ze ma mekci pruzinu. Mam SRAM retez a tam se zda ze je akorat hlucnejsi pri razeni.

        Deore na 2×11 je pak ale tusim jinaci, ta 51z nezvladne.

        Pokud nepotrebujes 51z kazetu (pises o 46) tak byvh vzal hazku pro to urcenou, tj asi ty starsi SLX/XT nez tu deorku. Ja na 51z nemel na vyber. Koketuju o zkousce 12s hazky, prej by mela tahem lanka sedet jako 11s, ale kdo vi.

        0 0
        • TK75  

          A máš to z kazetou 11–51 zubů?

          0 0
          • dEvilPS3  

            Jj, s tou M5100

            Razeni XT M8000. Jediny co me trapi je ta hlucnost, ale dle fora je to tim PC1110, se shinanem si zo prej rozumi lip. bral jsem to ekonomocky, shimano retez poresim jako dalsi.

            Monentalne malonko lituju toho ze jsem nesel do 1×12 s kazetou sunrace 11–50, mam totiz kasickej orech a nevedel jsem ze se na nej da sehnat kazeta na 12s. Pristi rok zkusim tohle prodat a predelat, 1× razeni mi sedlo.

            0 0
    • Smazaný účet  

      Tak me na 46T -GS teda fakt nejde ani za …

      0 0
    • Smazaný účet  

      A jak? To tam das delsi sroub, nebo vyndas ten plastik za tim sroubem na napinani prehazky?

      0 0
    • Smazaný účet  

      Tady foto

      0 0
      • kubad  

        Máš DM patku, žlutě označený mezikus musí z přehazovačky pryč a přehazovačku pak namontovat přímo na patku, tím se změní poloha a bude vše fungovat.

        0 0
    • Smazaný účet  

      No nekeke, fakt ? Tak ja to hned zkusim, az se vratim od zubare. Diky!

      Clovek se uci cely zivot.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.