Novatec D772SB-12mm - skúsenosti s nábojom

78 nepřečtených
  • bimjeam

    Ahoj. Uvažujem o tomto náboji na nové zadné koleso a zaujímali by ma vaše skúsenosti alebo postrehy k tomuto náboju,

    prípadne jeho porovnanie s D712SB (5mm QR)

    Náboj by mal mať:

    • 4 japonské priemyselné ložiská Ezo 6902 )údajne kvalitnejšie ako v prípade D712-SB)

    • duralový orech s ABG (anti bite guide), vybavený 4 západkami

    • hmotnosť: 279g

    Doporučená MOC je príjemných 86€

    Ja osobne som s nábojom D712SB nemal za 2 roky/12tis.km žiadny problém (klop klop)

    Pokiaľ viem, tak D712SB má 3 západky, D772SB má údajne západky štyri , znamená to, že bude mať prenikavejší zvuk ?

    Osvedčil sa niekomu orech novatec s ABG miesto klasického duralového (ktoré sú povestné svojím praskaním) ?

    Ďakujem za akékoľvek rady k veci a poznatky k tomuto náboju.

    0 0
    • bimjeam  

      Na náboji by mal byť tento nový orech so 4 západkami a ocelovou vložkou (ABG).

      Údajne ako opatrenie proti praskaniu

      http://shop.dema-bicycles.com/index.php…

      0 0
    • MirosPikos  

      Také nemám s D712SB hliníkovým žádný problém. Ale je fajn vědět, že existuje případně náhrada, až se nějaký problém ukáže. Cena vcelku přiměřená.

      0 0
    • Mamut  

      Chapem spravne, ze ABG (anti bite guide) znamena, ze jedna drazka na orechu je ocelova? Takze celu silu prenasa jedna drazka? A nebude to praskat v okoli?

      0 0
      • McBlacky  

        až vyrobí Novatec ořech z hliníku co nepraská, tak to bude revoluce. do té doby se to může jmenovat jak chce a je to jen snaha vylepšit pověst a ukázat, že něco dělám

        0 0
        • Ossis  

          A tenhle nový ořech taky praská?

          0 0
          • McBlacky  

            nevím, ale zatím praskaly všechny ty odlehčené za posledních 5 let, předtím nevím

            0 0
            • stan.zak  

              Mě praskl taky předchozí třípraporkový, jinak jezdím celý rozsah kazety. Ocelový pak vydržel až do prodeje kola a drží dál.

              Tak třeba tenhle nový vydrží.

              0 0
        • MirosPikos  

          Heuréka, můj ořech nepraská :)

          0 0
        • bimjeam  

          Zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť fotku na ktorej by boli oba typy orechov . No od pohľadu na tom novom type so 4 západkami vyzerá , že pod „praporkami“ je viac materiálu a ocelová ABG „planžeta“ určite na škodu nebude

          0 0
    • Palo TT  

      Pokial riesis aj hmotnost, tak hladaj inu znacku ako Novatec, hlinikovy by som neriskoval.

      Ak hmotnost neriesis, tak ocelovu verziu najdes pod znackou Force za cenu este prijemnejsiu (cca. 40 Euro). Pozor oska a naboj sa kupuje osobitne.

      Na SK kupuj tu: http://www.bicycles.sk/

      V CR tusim bol na kupkole.

      Ale aj ocelaky obcas prasknu – moja skusenost.

      http://forum.mtbiker.sk/…-t29365.html

      4zapadkovy orech mam novy (reklamacia povodneho) – este neovereny.

      0 0
      • bimjeam  

        Palo, vedel by si porovnať zvuk starého troj.západkového orecha v porovnaní s novým štvor-západkovým ??

        Môj predpoklad je taký, že ten nový bude mať prenikavejší zvuk, ale možno sa mýlim.

        Inak s D712SB-5mm som nemal žiaden problém, ani s ložiskami ani s alu orechom a to som na ňom za dve sezóny natočil viac ako 10 000 km

        0 0
        • Vilém  

          Jen se pridam s tim, ze by mohl prepocitat pocet poloh orechu.

          Aby se rozlisilo, zda jsou tam ty 4 praporku pro lepsi rozlozeni sily, nebo pro zvyseni POE.

          0 0
          • Smazaný účet  

            Pocet poloh bude stejny, je dan zubatkou v tele naby;)

            teoreticky by mohl byt jiny, ze by zabiraly vzdy dva protilehle praporky (nebo skupiny praporku, ale to by bylo priserne reseni…jakoze by skupiny byly posunuty o polovicni uhel nez je mezi polohama na rohatce.

            novatec ma 24 POE…a jako nahodou je 24 delitelne 3 a 4 beze zbytku;)

            (ale taky jsem nad tim pred chvili premyslel:)))

            0 0
            • bimjeam  

              Lukas a čo zvuk podľa teba ? Budú 4 západky viac hlučné ako 3 ?

              0 0
              • Smazaný účet  

                Naboj by mohl byt hlasitejsi, ale nevim jak moc se lisi od predchoziho…jestli je jina velikost praporku a jinak silna pruzinka nebo ne…

                0 0
            • Vilém  

              Je a neni dany zubatkou. Nekteri vyrobci to resi pootocenim praporku vuci sobe a pak jich vzdy zabira jen cast.

              0 0
              • Smazaný účet  

                To mas pravdu…ale ja se na to dival z pohledu, ze novatec se tremi praporky praska…kdyz tam budou ctyri a zabirat budou jenom dva, tak to nemuze byt spolehlivejsi:)))

                0 0
                • Vilém  

                  No to by asi nebylo:)

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    Btw..jako rpikld naboje, kde jsou praporky po skupinach bys uvedl ktery?

                    0 0
                    • Vilém  

                      Z hlavy to teda nevysypu. Nekde jsem to videl na klasicke konstrukci orechu, tj. s praporkama na orechu.

                      U neklasicky delaneho orechu s praporkama v tele naby si myslim, ze to tak ma treba Superstar Tesla, kde je na tele orechu 30 zoubku a u naby uvadeji POE 60.

                      0 0
            • bimjeam  

              Budem citovať užívateľa Palo TT (tento príspevok som našiel na slovenskom MTbikeri)

              Pred tyzdnom novy naboj prisiel. Prekvapilo, ze ma iny orech – stena pod zapadkami je hrubsia a ma 4 zapadky namiesto 3 Snad vydrzi viac ako jeho predchodca.

              Kedze su 4 zapadky na 27 zubov, je ich umiestnenie asymetricke – 2 zapadky su blizsie seba ako zvysok.

              Tuto typek spomina, ze zapadky pri Novatec nabojoch nezapadaju uplne naraz a oznacuje to za pricinu destrukcie orechu.

              http://forums.mtbr.com/…-839975.html#…

              Ked tocim na novom naboji orechom na volnobeh velmi pomaly dozadu, je to pocut. Snad to „sadne“. Ked budem na druhom biku davat dole koleso, popocuvam aj stary drziak Novatec D042SB.

              0 0
              • bimjeam  

                Palo TT daľej píše, že všetky 4 záppadky sú v zábere naraz a na obrázku je ocelová verzia orechu

                0 0
    • romachain  

      Nějaký poznatky po roce používání náboje 772 (142/12)?

      0 0
    • biker jura  

      Zdravím, mám dotaz ohledně výměny ořechu. Mám nabu 882, kde by měl být stejný ořech jako v 772 a podle vzhledu také je. (Podle Hnoje taky). Ořech mi praskl, tak jsem koupil nový 4západkový. Problém je, že když ho vložím a začnu dotahovat, tak se přestane točit osa vůči ořechu. Ořech se točí v nábě krásně, cvrk cvrčí. Takže samozřejmě, když kolo upnu do rámu, tak se osa zastaví a když chci šlapat a zabírat, tak to dělá brutální odpor. Chvíli jsme to zkoušet i projet jestli to nezmizí po nějakém obroušení ale nee. Volnoběh je v pořádku (ořech stojí). Vubec nevím čím to je. snad jen, že ten ocelový váleček co se vkládá do ořechu šel do toho nového ztuha, což asi bude ono, ale zase nevím. kde se dá koupit samostatně, jestli vubec..

      díky

      0 0
      • biker jura  

        nikdo se s tím nesetkal?

        0 0
        • Vilém  

          Podle popisu bych tipoval, ze neni dolisovane jedno lozisko v orechu, nebo chybi, pripadne je kratka, rozperna trubicka mezi lozisky orechu.

          0 0
        • tonik666  

          Podle mě jsi koupil blbej ořech.

          Novatec má několik typů ořechů označených písmeny. Na 882 patří ořech s tenkou stěnou pod praporky (proto tak rád praská), označovaný jako „B2“. Pokud jsi koupil ořech, který má silnější stěnu (tudíž menší otvor, proto ti tam ta ocelová vložka šla ztuha), tak si pravděpodobně ořech sedne na osu napevno a netočí se, zatímco ložiska v náboji fungují normálně).

          Toť můj tip. Hoď sem fotku ořechu ze strany od praporků, mělo by to jít poznat.

          0 0
          • Rubi  

            na 772 uz je orech se silnou stenou a je taky oznacen B2, takze bud ma ten novy stejne oznaceni, nebo na 882 neni B2…

            0 0
            • tonik666  

              V dokumentu na kompatibilitu ořechů se píše, že 772 i 882 mají ořech B2. Takže jedině že by se u nových modelů něco změnilo.

              0 0
              • Rubi  

                videl jsem v tom tvem dokumentu, jediny rozdil je v tom ze ve specifikacich jinde je ze 882 ma napsano jen B2 a 772 maji napsane B2 – 4 powls (882 ma tenci stenu a 3 praporky a 772 ma hrubsi stenu a 4 praporky)

                jeste bych pro jistotu znova s klidem proklepnul ty loziska, jestli jsou spravne dolisovane, nebo nekde nechybi nejaka podlozka…

                0 0
        • tonik666  

          Krásně popsané i s obrázky to máš tad yv tom dokumentu od Novatecu

          Případně tady je novější dokument, ale bez obrázků. Tady

          Chápu, že zjistit od prodejců zda je ořech „B2“ je občas nemožné, sami nemají tucha, že nějaké značení existuje.

          Co je každopádně podivné je, že ti to nepasuje, protože 772 a 882 oboje mají ořech B2.

          0 0
          • biker jura  

            jo přesně jak píšeš. ořech jsem koupil s tlustší stěnou a čtyřmi praporky, narozdíl od origoš s enší a třemi praporky. asdi to bude problém přesně jak píšeš. mám doma ještě druhý kola s nábou 772 a zkusím z něj vyndat ten váleček a vložit ho do toho nového ořechu a do náboje 882. pokud to bude fungovat tak stejně budu nasranej, protože ty ořechy mělý být mezi sebou menitelné. Píšou to a říkal mi to i Hnoj… pak teda nevím kde budu shánět ten váleček.

            ad Vilém: ložiska jsou dolisovaný dobře

            0 0
            • tonik666  

              Jak píšu, ořechy jsou mezi 882 a 772 měnitelné, resp. jsou stejné. Já také měnil ořech na D882, jezdím je také, a kupoval jsem ocelový ořech na 772 na Rideku.

              Podle mě ti prodali jiný typ ořechu, ne typ B2. (B1 a B2 se liší jen prachovkou), takže váleček to myslím nevylepší.

              Jedině, že by se nějak měnila specifikace, ale to jsem z jejich stránek nevyčetl.

              0 0
              • biker jura  

                ořech došel bez prachovky a tu jsem použil tu co tam byla předtím…

                0 0
                • Rubi  

                  tak to bude na 90% ten problem…

                  0 0
                  • biker jura  

                    no jenže v prachovce problém není, ořech se vuči nábě točí parádně, problém je když vložím a dotahnu osu… problém je na 100% v tom válečku který tam jde mnohem huř než do puvodního ořechu. Po víkendu zkusím zaměnit s origo ořechem ze 772 a uvidíme co to udělá, ted před závodama do toho už raději nechci vrtat… dám pak vědět.

                    0 0
                    • Rubi  

                      to je fakt, psal si vlastne ze orech se toci, prachovka by byla blba, kdyby si z toho mel furtslap…

                      0 0
                    • biker jura  

                      tak je to jasný. problém je opravdu v tom ocelovém válečku který je mezi osou a ořechem. Ten nový typ ořechu se 4 západkami má silnejší stěnu a proto se do něj musí dát ten váleček s tenčí stěnou (tedy menším vnějším průměrem). Když jsem dal váleček z druhé 772 do toho nového ořechu tak to v 882 krásně funguje…To mě teda dost sere, že to nepřišlo s novým ořechem, když je nutné to měnit taky. Neví někdo, kde by se dal ten samotný váleček sehnat?

                      díky

                      0 0
                      • Lamer  

                        Obrátil bych se na prodejce, že je ořech bez tý trubičky nefunkční/nepou­žitelný. Já nedavno kupoval 4 západkovej pro 772 a přišel i s trubičkou (několikrát mi při rozbalení pytlíčku s nálepkou/popisem ořechem vypadla, takže si to pamatuju), ale ořech jsem nakonec nepoužil/nevyz­koušel a zustal jen jako rezervní.

                        0 0
                      • Vilém  

                        A nejakyho soustruznika nemas, ze by ti to liznul na prumeru, je to prace na par minut.

                        0 0
                      • Lamer  

                        Ještě takovej „nouzovej“ nápad je tam dát kluzný pouzdro, ale bronzový a železný jsem našel jen v tloušťce cca 3mm (nevim, jestli se dělaj tenčí), což je moc, takže asi jedině kov + teflon/silon 16/18mm nebo 15/17mm (nevim přesně velikost).

                        http://proprumysl.cz/…ska/pouzdra/

                        http://zbozi.arkov.cz/…pouzdra.html#…

                        0 0
    • bimjeam  

      Neviete niekto či sa v našich končinách dajú zohnať D772SB-CL 142×12 – čiže na centerlocky ??? v polsku ich majú, u nás som ich ešte nevidel

      0 0
      • Lamer  

        Nevim jestli se na CL dělala i předchozí verze, tyhle jsou podle loga ta „nejnovější“. Zkusil bych napsat přímo evropskýmu dovozci k vám na Slovensko, ale nedavno jsem u nich objednával závitový koncovky na stejnej náboj a nejdřív si stronovali objednáku, že nejsou a po zaslání dalšího dotazu jsem se dozvěděl, že vůbec nevědi kdy budou, že je nemaj – což je u hlavního evropskýho dovozce dost divný…

        http://novatecusa.net/…ct/d772sb-2/

        0 0
      • bimjeam  

        Slovenská dovozca dema mi odpísal, že centerlockové D771/772 naskladnia vo februári 2017, ak by to niekoho zaujmalo

        0 0
    • indy07  

      Zdarec, mám malou otázku. Kupoval jsem nový ořech na nábu 772SB-X12 a při čištění ozubeného kolečka v nábě jsem na něm objevil praskliny viz fotka. Možná hloupá otázka: je tento díl (ozub) možné vyměnit nebo je to na novou nábu? Po okrajích jsou vidět vybrání, tak si lámu hlavu zda-li to nejde nějak obechcat. Díky

      0 0
      • indy07  

        Odpovím si sám a pro budoucí, kdo by řešil podobné. Ozub se jmenuje ratchet ring a u této náby je pressed-in a dá se koupit zvlášť. Na některé náby Novatec se vyrábí se závitem.

        0 0
      • Tina  

        Objednávací kód v Dema Senica je 000575. Dostupný bude tento diel cca 20.9.2016. MOC cca 95,– Kč

        0 0
      • novcze  

        když vidím to ložisko na fotce, tak se zeptám … jak na těsno do něj pasuje osa, já jsem měl rozdělaný dva zadní náboje s průmyslama a na jednom osa pasovala na těsno a na druhém byla volně a měla docela vůli, což mě teda nepřipadalo jako dobré řešení

        0 0
        • Lamer  

          Jo, to mluví samo za sebe :) Co to třeba přeměřit a napsat typy nábojů a velikosti ložisek a os?

          0 0
          • novcze  

            Novatec to není, jen mě šlo o to co je normální … ale jestli tě to zajímá je to nějaký XLC https://www.bike24.com/p296176.html no a řešit to nějakým hledáním ložiska, které by přesně pasovalo na osu asi nebudu, spíš si to nechám přepléct na nějaký prověřený náboj.

            0 0
        • indy07  

          Osa seděla úplně parádně, na volno určitě ne :)

          0 0
        • Spider_29  

          Když není osa jemně namazaná vazelínou, jde tam hůř, ale bez nějakýho cpaní. Tzn. sedí to dobře a bez vůle.

          0 0
    • loidis  

      Ahoj má někdo zkušenosti tento náboj a xd Ořech pro sram našel sem pouze s 15mm osou potřeboval bych 12mm už hledám dva Dny ani nevím jestli ten Ořech existuje?

      0 0
    • popokatepetl  

      Ořech drží, ale osa praskla.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.