nelze regulovat tuhost vidlice Suntour XCT MLO-pružina, zdvih 100mm

142 nepřečtených
  • Venca991

    Nedávno jsme si koupil kolo s touto vidlicí http://www.hupnakolo.cz/…o-disc-cerna#1 a po náročnější jízdě v terénu přestala fungovat regulace tuhosti ( né že by předtím nějak náramně fungovala), vidlice je ted docela tuhá. Zkoušel jsem ji prostříknout i silikonem a nic se nezměnilo. Vím ,že by bylo nejlepší vidlici zahodit ,ale finanční situace mi to ted nedovuluje.

    0 0
    • Kysky  

      Viděl jsem případ, kdy pod tím otočným kolečkem na regulaci byla ulomená pacička a tím pádem se kolečko otáčelo ale nic při tom nepředělávalo. Zkus kouknout jestli to taky nemáš ulomený ;-)

      0 0
    • borda  

      Zkus dat dokupy 700

      http://www.cyklobazar.cz/…untour-xcr-/

      Je to o rad jinde

      0 0
    • ArmyDOG  

      Já mám taky XCT a šlapala i nová fakt bídně.

      Rozdělej ji. Opapli pružinu vazelínou a na konec tak vlij olej.

      Já to tak udělal a pruží báječně.

      0 0
      • Mike.fotonmag  

        Zdravím,

        také jsem koupil XCT vidlici kvůli ceně jako dočasnou pro přítelkyni. Sehnal jsem ji novou z krámu za 850 Kč, což je super, ale je fakt děsná, při lehkém stlačení jakoby poposkakuje a je děsně trvdá, někde jsem četl, že chlápek není schopen využít víc jak 50mm z 100mm.

        No tak jsem ji rozebral, no a vidlice nemá žádné tlumení, jen dvě pružiny v každý nozme jedna. Takže je snad 2× tvrdší, jelikož přítelkyně má 50kg, tak jsem prostě jednu pružinu vyhodil a tuhost je teď dcl dobrá, ale nemám kolo ještě sestavené, tak to musím zkusit. Každopádně kdybych ji nechal 2 pružiny měla by to jakou pevnou vidli :D

        No ale chtěl bych se zeptat na nějakou úpravu. Píšeš nalít olej, někde jsem četl 20–30ml? A můžeš nějaký doporučit? Doufám, že se tím zbavím toho poposkakování. Dík.

        A jen tak mě napadlo, když mám druhou nohu volnou, co třeba dát dovnitř cca 15cm lehkýho (silonu), aby zustala možnost 10cm tlunení, trochu nalít olej a udělat si tak jakoby tlumící patronu? Je to asi blbost co? Že by se tím zamezilo houpání, ale musel by se udělat asi ještě přetlak :D

        0 0
        • nitraq  

          Z hovna bič neupleteš…

          0 0
          • Mike.fotonmag  

            No je vidět, že se nejinteligentnější spameři vždy ozvou jako první. S tím, že vidle je naprd, jsem jí koupil jen za 850kč jako dočasné řešení a onni stejně musí spamovat zbytečnými příspěvky…

            Fakt nechápu, jen sedí před PC, nemají co dělat a čekají kde mohou uplatnit své inteligentní poznámky…? Kdo pak má číst ty všechny bláboly ve fórech.

            0 0
            • xshreck  

              No dává se někde olejové mazání, ale tomuhle asi nepomůžeš. Zkusit můžeš.

              To co jsi psal s tlumením – kravina. zbytečná práce :)

              se spamerama – zvykej si, to je prostě BF.

              0 0
              • Mike.fotonmag  

                Dal jsem tam malinko oleje a vypadá, že je to lepší, už je citlivější, ještě možná pmalinko přileju..

                Jo to tlumení je blbost, nebylo by to tlumení, ale zase jen vzduchový pružení…

                0 0
            • Vilém  

              Ale ona je to opravdu ztrata casu, takze reci o spamerech mi neprijdou na miste, spis bys mel byt rad, ze to s tebou mysli dobre:)

              Stiraky nepocitaji s olejovym mazanim, kluzna pouzdra jsou z plastu…

              0 0
              • Mike.fotonmag  

                Existují i takoví lidé, co si rádi udělají věci v dílně sami, ne jen všechno koupit, i když ta vzduchová komora je blbost.

                To co si člověk dnes koupí stojí většinou za prd (myšleno obecně) a udělat si to sám je většinou lepší. Pak akorát lidi otravujou v dílně,že chtějí támhleto takhle atd…

                Nevím co myslíš za stíráky a kluzný poudra, já myslím uvnitř jak je pružina, tam je asi nějaký o-kroužek. Nemyslím gufera na nohách…

                0 0
                • AV  

                  Á, pán je výzkumník ´slepých uliček´?

                  No jen do toho, milý příteli, nenech se odradit neználky, kteří sice měli už pár vidlí rozebraných, ale nic si z teho nepamatují!

                  0 0
                • Vilém  

                  Stiraky jsou to, co tesni nahore spodni nohy, kluzna pouzdra jsou to, co je nasunuto pod stirakama ve spodnich nohach a v cem klouzaji horni nohy. Standartne jsou to kovoa pouzdra potazena kluznou vrstvou, tady je to kus obycejnyho plastu, ktery je max po sezone vymletej, vidle ma vakl a ty stiraky, ktery na to nejsou delany vubec netesni. Takze ti ten tvuj olej vychcije vsecek ven.

                  Ale delej jak myslis, evidentne se nudis a navic neznas cenu sveho casu.

                  0 0
                  • Mike.fotonmag  

                    Jako odborně řečeno gufera? Ale o tom jsem se právě vůbec nebavil! Olej se leje do prostoru pružiny, a nic nechčije a nevychčije! Takže si tedy svoje rady nechte…, ználci.

                    PS. Sezona jednoho člověka se může rovnat 3 sezonám jinýho a v případě slečny…

                    0 0
                    • Vilém  

                      Tak suveren jsi velkej, o tom zadna. Kdyz uz pises neco o odbornosti, tak si napred najdi co je gufero a co stirak, mozna to vypada stejne, ale odborne je to rozdil.

                      Takze ti popreju hodne stesti a snad pak nebudes zklaman vynalozenym usilim.

                      0 0
                      • Mike.fotonmag  

                        Jistě, ale furt to nemění nic na tom, že o tom jsem se vůbec nebavil = vnější část horních noh :D Obracíš to uplně někam jinam → kluz.pouzdra, stíráky, gufera a že se to vymele a vyteče, nechápu proč to píšeš, tam nikdo olej lít nechce a ani to nejde…

                        0 0
                        • kubad  

                          nevykecávej se na BF sama se ta vidle nevytuní, až to bude tak se pochlub výsledkem

                          0 0
                        • Vilém  

                          A kam ten olej tedy chces lit, kdyz do toho nemam takat stiraky, futra atd?

                          0 0
                          • Mike.fotonmag  

                            Prosímtě já fakt nevím, už mě neba se hádat. Já nevím jestli se blbě vyjadřuji nebo co. Nevím co je u vás olejové mazání, ale já někde našel a píši: nalít olej do prostoru pružiny=prostě do vnitřní části horní nohy. Tam přeci gufera/stíráky/kl­.pouzdra nejsou, místo toho tu ze mě děláte ******…

                            Ty asi myslíš olej mezi kl.pouzdra a stíráky nebo co, o tom tu snad nikdo nepsal. A to s tou vzduchovou komorou byl nápad, nic takovýho teď rozhodně dělat nechci- napsal jsem „co třeba“ ne „chci“.

                            0 0
                            • Vilém  

                              Olej se lije do spodnich nohou, slouzi k mazani kluznych pouzder, misto vazeliny. Proto je celou dobu rec, alespon z me strany, o kluznych pouzdrech a stiracich, ktere jsou celou dobu s timto olejem ve styku.

                              Tva predstava, ze to nalijes pod zatkou na pruzinu, je sice pekna, ale ten olej stejne vytece do spodnich nohou, kam patri.

                              Muzes se snazit udesnit hodni nohy od spodnich, aby se ti nedostal do styku s pouzdry a stiraky, ale to nebude mit jiny smysl, nez ze budes pruzinu cvachat v oleji, na chod vidle to nebude mit prazadny vliv.

                              0 0
                              • Mike.fotonmag  

                                Jo já si myslel, že se nechápeme. Co jsem četl jinde, tak mi připadlo, že lijou olej k pružině a chápu to i od „ArmyDOG“ na kterého jsem reagoval. Možná to je špatně, ale ojel neprotýká dolů,drží tam a i kdyby protekl, může se dát pod matku zespodu vidle těsnění a nevyteče uplě ven.

                                Ale pokud píšeš, že to ten plast nesnese, tak to do spodních noh lít nebudu. Rozhodně tohle je lepší odpověď, než „z hovna bič neupleteš“… Vidle jde teď ale trochu líp asi se už vymlátili pouzdra :D

                                0 0
                                • scret  

                                  aha, takze evidentne vubec netusis nic o dopruzenych vidlicich, ale chces to uz tunit jako znalec:)))

                                  Tobe doporucuju akorat nalejt olej na kotouce…

                                  0 0
                                  • kubad  

                                    kua nechejte ho to dá :D

                                    0 0
                                    • scret  

                                      :))

                                      0 0
                                      • Mike.fotonmag  

                                        A ty si ho nalej do prd..e frajere, už toho mám dost. Fakt akorát dementní ubohý kecy…

                                        Tunit jako znalec, přaštil jsi se do hlavy, když jsi spadl z kola? Olej je fakt tunění! Vidlice mě vubec nezajímají, tak fakt PARDÓN, že jsem se Vás zeptal!

                                        0 0
                                        • scret  

                                          vidis a v tom je mezi nama rozdil, ja si to doprdele nestrcim, promin, ale to neni muj salek kavy… Nicmene neodsuzuju lidi, klidne at si tam kazdej strka co chce:)

                                          za dalsi, ja vim, co kde a jak tam ma uvnitr ucel a sam si vetsinu vidlic i servisuju, opet rozdil mezi nama dvema:)

                                          dalsi je ten, ze pokud neco nevim, zeptam se normalne a nechovam se jako debil! Pak se nemuzes divit, ze te lidi poslou k sipku…

                                          Rady jsi od zacatku dostal, to ze se ti nelibej je ale jen a jen TVUJ PROBLEM!!!

                                          Ale dal jsem si dneska supr vyjizdku a tak mam dobrou naladu a vysvetlim ti, proc je tva iracionalni snaha k hovnu…

                                          Je to lowend vidle – tezka jak prase a mekka v krutu jak tatranka na slunicku.

                                          Tlumeni tam myslim neni zadny, timpadem ta vidle stoji za starou belu a ten bic z ni fakt neupletes…

                                          Je delana na mazani vazelinou, ktera ma navic funkci i castecne vymezovat vakl. Vyndas vazelinu a nalejes olej, ha a mas tam vakl jako krava!

                                          Dal tam nejsou stiraky, ktery pocitaj s olej.mazanim, tudiz to pres ne bude chcat… Stale se bavim o zmene mazani… Dole neni tesneni, tudiz tam budes muset nejaky dodelat, jinak ti tam opet bude chcat olej…

                                          Ad vyndani pruziny. Tim z toho fakt vzduchovku neudelas!

                                          Naliti oleje – a kcemu myslis, ze ti tam bude? na tlumeni? to tezko, olej musi jit pres nejakou trysku nebo system trysek, labyrintu atd. Tim se resi tlumeni – pisu silne zjednodusene…

                                          Dost pochybuju, ze v tyhle vidle neco takovyho je, neboli, kde nic neni, ani smrt nebere:)

                                          Na mazani? mazaci olej se leje mezi vnejsi kluzaky a vnitrni nohy… Ikdyz tady to bude deravy jak reseto, takze se tam taky asi dostane:)

                                          0 0
                                          • Mike.fotonmag  

                                            Já měl trpělivosti dost, to že tu nebyl nikdo, kdo by alespoň něco řekl, je problém lidí tady. K šípkům mě poslali dřív, než by ráčili utrousit kus slova… Akorát samá kritika, co si to vůbec dovoluji napsat.

                                            A připadá mi, že absoluntě nečteš! V samotném úvodním příspěvku píši, že tlumení nemá. A hned čtvrtý přípěvek jsem psal, že ten vzduch by takhle byla blbost, jen další pružení. Krom toho potřetí opakuji, že jsem napsal „co třeba“ ne „chci“ vzdch.tlumení – jakože nápad. Nevím proč to všechno opakuješ.

                                            A někdo tu píše, že ji má 100kg+ chlap sice jen na pivo, ale oproti 50kg slečně…

                                            0 0
                                            • Lišák  

                                              Ten 100+ kg chlap s tím jezdí jen do sámošky a kousek za dědinu na ryby. Vidlice se sice kroutí jako had, ale na polňačce k rybníku se i sem tam pohne. Pod Tvojí slečnou se sice moc kroutit nebude, ale žehlit hrboly téměř taky nebude. Malé vůbec.

                                              0 0
                                            • Lišák  

                                              Tak dole čtu, že jsi jednu pružinu vyndal. To sice pomůže, ale zázraky, ani malé, však nečekej.

                                              0 0
                                              • Mike.fotonmag  

                                                Ale o té pružině jsem přeci psal hned v prvním příspěvku. No popravdě si myslím, že je až dost měkká, ale ne asi citlivá. No uvidím jak to půjde až kolo složím celé.

                                                0 0
                                            • Esi  

                                              Když ono je to těžké, upravovat tuto vidlici to je opravdu ztráta času, je strašně těžká bude se pravděpodobně hodně kroutit tím spíš že jsi jednu nohu nechal prázdnou. Možná by nějaké „citlivosti“ spíš pomohlo ty pružiny o kousek zkrátit, případně je trochu zeslabit,těžko říct. každopádně předělání na olejovou tomu nepomůže ta vazelína až zase takový odpor nemá, za normálních teplot (nepředpokládám že by na tom slečna chtěla jezdit když je venku 5 pod nulou). Do některých vidlic se dala sehnat i jiná pružina která byla na menší nebo větší váhu ale to asi nebude zrovna tenhle případ. Jinak tahle vidlice jsou úplně vyhozené peníze, tahle už má alespoň olejovou patronu tlumiče i když to taky nebude žádný zázrak

                                              0 0
                                            • scret  

                                              zcela uprimne, co pises ty, mne jaksi nezajima… Litas v pojmech a neorientujes se, tudiz nemuzu predpokladat, ze kdyz pises o tlumeni, bavis se o tlumeni:)

                                              Btw. pockam si na to, az sam uznas, ze ta vidle je na h… a ze kvalitni karbonka odvede stejnou praci:D

                                              0 0
                                              • Tomáš  

                                                Kvalitní karbonka odvede lepší práci, něco požere a nebude se kroutit.

                                                0 0
                                                • Vilém  

                                                  A bude vic jak o 1,5 kg lehci.

                                                  Ale to on slyset nechce, vis co to stoji, prece neni magor, aby za ni vyhazoval penize. On si ji udela sam.

                                                  0 0
                                                  • Tomáš  

                                                    Jo, z hadru na nádobí a vteřiňáku :)

                                                    0 0
                                                  • Mike.fotonmag  

                                                    Dyť dneska tolik slunce nesvítilo né, aby jste byly mimo. Nechete jít třeba takhle někam ven a těm všem lidem na potkání říkat, jak mají na hovno kola a ať to hodí do šrotu a koupí si karbon?

                                                    Máte plnou hubu keců před PC co!? Teda jste to borci.

                                                    0 0
                                                • Esi  

                                                  To každopádně jen bude mít tu chybu že bude stát tak 6× tolik :-) odhadnul bych to tak minimálně na 4 litry, ale nevím nikdy jsem karbonku nejezdil

                                                  0 0
                                              • Mike.fotonmag  

                                                Jseš úplně mimo, to že je děsná, jsem psal v úvodním dotazu a s tím jsem ji kupoval, připadáš mi jak dítě. Asi by podle tebe bylo lepší kolo úplně bez vidle a tlačit ho? :D

                                                Karbonka? Co to meleš? Dej mi adresu a já si ji klidně odmontuji z tvýho kola. Jste takoví hrdinové i venku? Nebo máte fůru keců jen u klávesnice?

                                                0 0
                                                • AV  

                                                  Nějak mě uniká, co vlastně chceš.

                                                  Přišel´s s dotazem, je-li možné z low-end vidlice udělat slušnou vidlici. Už v úvodu ses dozvěděl, že to buď nejde, nebo by to stálo hodně peněz.

                                                  V tom okamžiku jsi začal rozvíjet, co by – kdyby a školit ty, jichž ses původně ptal.

                                                  I muži mají své dny.

                                                  Otevři si Ferneta, zapal si cigáro, zklidni hormony a užívej si záchvat puberty …

                                                  8-)

                                                  0 0
                                                • scret  

                                                  a ja se prej chovam jako dite…:))))

                                                  Nejsem internetovej machrborec, prijed, klidne ti to reknu do oci:)

                                                  Mesto v profilu mas, adresu si taky muzes najit…

                                                  Znovu to napisu, aby to pochopili i ti mene chapavi. Jestli se v tom poznavas, tak je to zcela nahodne:))

                                                  Ta vidlice je na h…, akorat vyhodis svuj cas, penize a nervy… ale je to tvuj boj… Rady jsi dostal.

                                                  Timto s tebou koncim, nestojis mi za muj cas…

                                                  0 0
                                                  • Mike.fotonmag  

                                                    Tak ať to tu máte šude, ať si ostatní udělají obrázek, co se řeší jinde na forů a jaké užvaněný kecy jsou tady!

                                                    Moje příspěvky vypadjí třeba takto, vytvářím i slidy s popisem problému, páč to ani slovy moc vysvětlit nejde, na rozdíl od Vás, kde nejste schopni napsat ani pár slov!!! A to jste PROFICI, co se tím tedy zabývají!

                                                    http://img99.rajce.idnes.cz/…TAR_XM-L.jpg

                                                    http://forum.fotonmag.cz/index.php…

                                                    http://forum.fotonmag.cz/index.php…

                                                    http://forum.fotonmag.cz/index.php…

                                                    a spousty DALŠÍCH výpočtů, měření a fotek… To lidem pomůže! Vy máte jen kecy.

                                                    Dohromady mi nesaháte ani po kotníky. Tady fóru umíte jen URÁŽET a VYSMÍVAT se!

                                                    0 0
                                                  • Vilém  

                                                    Aha, takze ty si nedas pokoj?

                                                    Tak mi povez, co by jste povidali nejakemu neznalemu, ktery by vlezl na vase forum, rekl, ze si koupil nejakou cinskou sracku svetlo a ze z nej udela poradny delo, protoze prece nebude vyhazovat prachy na nejakou zoru?

                                                    Pekne by jste mu vysvetlili, ze to nema smysl, za coz by se vam odmenil napadanim, povysovanim a stale by se pasoval na ukrivdeneho chudacka.

                                                    Tak jak bys mu to podal mistre?

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    +1

                                                    (mel jsme rozepsany podobny post, ale v pulce mne to prestalo bavit)

                                                    0 0
                                                  • Mike.fotonmag  

                                                    Co by jsme mu povídali?! Přímo poradili! http://forum.fotonmag.cz/index.php… Tak si přečti, jak mu pěkně radí! Zkontroluj, přeměř, vyměn…

                                                    A to si koupil Čínu, která se mu posrala! Nepošlou ho do ****** ať si koupí kvalitní Fenix, Olight apod..

                                                    To je uplně jiná uroveň. Co jsem zvdavej co teď z Vás vyleze!

                                                    0 0
                                                  • Vilém  

                                                    Z nas nema co lezt. Prezentoval ses tu jak ses prezentoval, obrazek si udela kazdy sam.

                                                    Hned ma prvni reakce na tebe, v tomto vlakne byla zcela k veci. Protoze jsi vubec nevedel o cem mluvis, tak jsem ti to normalne vysvetlil, za coz jsem se dockal akorat nejakym nelichotivych komentaru a povysenych reakci.

                                                    Takze si zamet pred vlastnim prahem a pak nekomu nadavej.

                                                    Timto s tebou koncim, je to ztrata casu a doufam, ze si tvuj nick zapamatuju, abych nekdy v budoucnu neudelal stejnou chybu, protoze nekterym lidem opravdu patri akorat ******!

                                                    0 0
                                                  • Tomáš  

                                                    Si ho blokni, ne? :-)

                                                    0 0
                                                  • kravjec  

                                                    Tuhle mi prdla žárovka prostě to vlákno uvnitř se rozpojilo myslíš že by šlo dovnitř nějak vlést a spojit ho nebo rovnou nahradit něj.lepším jako že bych tu žárovku vytunil aby lépe svítila jakým plynem to bude nejlepši naplnit ze sporáku asi ne co?přece nebudu kupovat něj.drahý led svítidlo stejně to svítí všechno hlavně když něco uvidím ne…

                                                    0 0
                                                  • Mike.fotonmag  

                                                    Jistě a na plyn se vyprdni, dej tam LED vlákno… http://www.tesla-lighting.cz/…ila-360cira/

                                                    :D :D

                                                    Ode zdi ke zdi, jinak to s Vámi nejde…

                                                    0 0
                                                  • Erknold  

                                                    Nedá mi to. V překladu do led svítilen zněl Tvůj dotaz „Ahoj, koupil jsem přítelkyni plastovou svítilnu u rákosníka a má 11 obyč diod, stála 49 korun. Moc to nesvítí, tak jsem jí tam dal XML-T6, aby to svítilo jak moje zebra. Ale nějak to stejně blbě svítí a hrozně se to hřeje. Tak si říkám, že jí na to přidělám aktivní chladič a nechám vysoustružit nové tělo“. Taky by ste mu řekli, ať neblbne, že si koupil plastovej šmejd u rákosníka, ať neztrácí čas. A on by furt řešil soustružení nového těla a aktivní chlazení.

                                                    0 0
                                                  • Mike.fotonmag  

                                                    Přeháníš to jako Kravjec, 49Kč srovnáváš s 850Kč. Přítel by si mohl koupit svítilnu kovovou za 200–300Kč, já ale vidli za 3000Kč+. To je sakra rozdíl, není to žádný překlad.

                                                    Aspoň je viděť, co porovnáváte a jak uvažuteje

                                                    0 0
                                                  • Erknold  

                                                    je to rozdíl 890 vs 6000–8000.

                                                    0 0
                                                  • scret  

                                                    njn, jenze vony ty dobry vyidle proste stojej od 8tis. vejs… Tak co muzes asi tak cekat za 850kc? za to se da sotva koupit pevna ocelova… Karbon stoji tak od 3tis. a vic…

                                                    A ted mudruj:)

                                                    A ze s tebou jeste ztracim cas, vis kolik stoji olej do vidle? nebo treba stiraky? a dalsi veci…

                                                    0 0
                                                  • Mike.fotonmag  

                                                    Ted fakt nevím co mi chceš jako říct, dyt já po X-té opakuji, že s tím, že je nahovno, jsem ji kupoval a psal v úvodním příspěvu.

                                                    Nevím co ti na to mám napsat, podle mě píšeš úplně o něčem jiném, drahý vidle teď vůbec, olej ji nemám kam dát. Nevím co to do toho taháš. Tak stačí jo, řešíš úplně něco jiného a zybtečně. Až bude nutné koupit olej prodavač či google mi to poví ;)

                                                    0 0
                                                  • scret  

                                                    reagoval jsem na tohle:

                                                    „Přeháníš to jako Kravjec, 49Kč srovnáváš s 850Kč. Přítel by si mohl koupit svítilnu kovovou za 200–300Kč, já ale vidli za 3000Kč+. To je sakra rozdíl“

                                                    Tak ti pisu, ze za 3tis. stejne nekoupis dobrou vidli, mozna tak nekde nejakej vyprodej… Tim jsem ti chtel jemne naznacit (jsem proste blahovy), ze dobra vidle stejne stoji desitku…

                                                    0 0
                                                  • nitraq  

                                                    Zas to tak nepřeháněj:) Na xc sežene slušnou vidli za čtyřku (epicon) nebo šestku (reba). A bazarovky za polovic a furt bude mít slušnou vidli.

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    a hodně výletníkům by stačilo i blbé xcr, ale tak ten superman ví, proč zvolil tu nejnižší :)

                                                    0 0
                                                  • scret  

                                                    tak ja nepsal slusnou, ja psal dobrou:)

                                                    Epicon za 4ku jo… Bohuzel jsem mel moznost v zakladu ji zkusit a chodem to neodpovidalo ani zdaleka moji R7 po 8letech jezdeni:))

                                                    Vetsinou mrknu na KK a podle toho nejak tipuju aktualni ceny…

                                                    Takze ano, stara Reba za 5,2tis., novejsi uz pak kolem 9ti… Coz je zas to co jsem psal…

                                                    Nekde ve vyprodejich se da sehnat…

                                                    Nekdo tu hazel odkaz treba na Recona za 3ku – supr kauf!

                                                    Bazarovky za malo je kapitola sama za sebe – sezenes treba foxe za 4ku, ale v jakym stavu?

                                                    0 0
                                                  • nitraq  

                                                    Zase, nepotřebuješ hnedka foxku, bazarová reba pod čtyřku, k tomu malej servis a máš vyřešeno.

                                                    0 0
                                                  • scret  

                                                    vzhledem k tomu, ze zakladatel tomu rozumi jak koza petrzeli bych se bazaru v jeho pripade vyhnul… anebo od nekoho duveryhodneho…

                                                    0 0
                                                  • nitraq  

                                                    Pravda, ještě by se pak vztekal, co to koupil za šmejd.

                                                    0 0
                                                  • Mike.fotonmag  

                                                    Kravjec: A myslím, že jsem měl lepší dotaz. Ty zase jedeš extrém, jak kdybych se ptal, když mi praskl rám, jestli to mám slepit izolepou…

                                                    Trošku se srovnejte, zase jen urážíte.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    :D

                                                    0 0
                                                  • Kalic  

                                                    počkejte moment, musím si skočit udělat další várku popcornu :-)

                                                    0 0
                                                  • Erknold  

                                                    snaž se našetřit alespoň na RST F1, holčině by mohla stačit a celkově to bude nebe a dudy. V chování to bude stejná změna, jako když se nám prvně dostala do ruky T6 a já do té doby znal jen od Led Lenseru 150 lumenů.

                                                    http://www.roadbikeshop.cz/…r-Black-2015

                                                    má tlumení a je skoro o kilo lehčí. Také jsem uvažoval, že bych nějak přitelkyni postupně tunil kolo, ale byl jsem přesvědčen, ať to nedělám, že to nemá cenu. Nakonec po roce je nové a všude je spokojenost.

                                                    0 0
                                                  • Mike.fotonmag  

                                                    Díky, klidně bych vzal i nějakou starší, jenomže 27,5" moc nebude a navíc musí být bílá, není to jednoduchý :/

                                                    No hlavně je vzduchová a to kilo by bylo super, asi jakákoliv pružina by byla tvrdá na 50kg a moc by nežehlila menší či větší nerovnosti. Doufám, že s pochopením uspěju jako ty.

                                                    Já jsem za týden to kolo hodím, jak to vypadá, možná pochopíte něco.., celkovej rozpočet a co z toho vykvetlo ;) Pevně doufám, že si mě budete ještě pamatovat ;)

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    to by mě ten celkový rozpočet teda zajímal

                                                    0 0
                                                  • kravjec  

                                                    jasně že extrém ale tobě to asi stejně nedojde tak si to laskavě srovnej ty sám

                                                    a ode mně poslední: s urážkama jsi začal TY

                                                    0 0
                                                  • Dunde.e1  

                                                    Jaký je rozdíl „z hovna bič neupleteš“ a „vyser se na to“ ?

                                                    0 0
                                                  • Dunde.e1  

                                                    pardon … jen „na plyn se vyprdni“

                                                    omlouvám se za tuto křivdu, nechal jsem se unést věcnou diskuzí :-)

                                                    0 0
                                                  • obda  

                                                    S tou svítilnou možná něco udělat šlo, s tvojí vidlicí nic udělat nejde. Se stim smiř!

                                                    0 0
                                                  • mr.antik  

                                                    Nedělej ze sebe blbce.

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    hlavně že takový odborník s kupou grafů a strojař chce měnit zrovna tuhost vidlice

                                                    0 0
                                                  • ArmyDOG  

                                                    Ahoj,

                                                    dal by jsi mě prosím na sebe email.

                                                    Děkuji :)

                                                    0 0
                                                  • Fran-tic  

                                                    to bylo na mě :)?

                                                    0 0
                                                • Vilém  

                                                  Furu kecu a vystupovani hodne supermana tu mas predevsim ty.

                                                  Takze se pak nediv reakcim na svuj projev.

                                                  0 0
                                                • Tomáš  

                                                  Muhehe :-DDD

                                                  0 0
                                          • AV  

                                            Koupil dočasnou vidlici pro přítelkyni výhodně, nebo výhodně vidlici pro dočasnou přítulku? 8-)

                                            Víš/víme, na jak dlouho tu dotyčnou má? Lidé se potkávají, chvílu (někdy i dýl) spolu zůstávají a zase se rozcházejí, tak to v životě chodí.

                                            Investice 850,– není nijak zvlášť veliká, uvážíme-li, že placená společnice požaduje za jednu ´akci´ 1 – 1,5 kKč.

                                            A že ji (vidlu) chtěl tunit? Jak jinak by mohl předvádět svoji šikovnost (a příchylnost)?

                                            Nesuďme, nemáme-li dostatek relevantních informací!

                                            0 0
                                            • scret  

                                              :D

                                              0 0
                                              • Mike.fotonmag  

                                                Jo tak vy máte takovýhle keci jo?!

                                                Prý investice 850Kč… :DDDDD Vůbec nic nevíš, tak nic nepiš. „AV“ akorát nečte (píšu i o celém kole), jen žvaní kraviny jako někteří jiní. A třeba kde bydlíme a tak, tě nezajímá? :D Co to sem všechno motáš, mindráky?

                                                A fakt se těším na to, až vy užvaněnci, uvidíte komplet složený kolo. Spadne Vám brada a zjistíte, že jste se šeredně spletli, což samozřejmě nepřiznáte. Zde koukejte http://www.bike-forum.cz/…l-150mm.html

                                                Prej 850Kč, si myslíš, že jsem stavěl skládačku ne? :DD

                                                0 0
                                                • scret  

                                                  ty jsi proste komik ty brado:D

                                                  Kolo hezky, ale misto tech barevnejch serepeticek jsi mel zacvakat lepsi vidli! ale jo, na cyklostezku ty serepeticky budou lepsi a kolemjdouci ocenej vic:)))

                                                  0 0
                                  • kravjec  

                                    To se pleteš rozebral nejjednoduší vidlici co se vyrabí složil zpět nalil do ní olej teď už ví o vidlicích vše …

                                    Milan Slanec má konkurenci:-)

                                    0 0
                                    • Mike.fotonmag  

                                      A jako normální člověk má tušit, kam se leje olej! Honíte si akorát ega a hovno poradíte, trhněte si nohou pánové z BF! Dementnější a ubožejší lidi jsou snad jen v diskuzích na novinkách apod, tam je obdobná úroveň…

                                      Dolu do noch by nalij olej jen debil, když by hned vytekl šrouby bez těsnění. Miluju, když někdo napíše polovinu věci a zbytek si musím dočuchat…

                                      0 0
                                      • Kalic  

                                        Normální člověk netuní vidlice, normální člověk jezdí :-)

                                        Evidentně nemáš na BF mentálně, být tebou tak se hned odregistruju v zájmu zachování duševního zdraví :-)

                                        0 0
                                      • kravjec  

                                        No ty máš dost :-)

                                        0 0
                                      • obda  

                                        Lít olej dolů do noh je právě že úplně normální. Jinak se ti tu snaží už dost dlouho všichni vysvětlit, že s tou tvojí vidlicí nemá smysl cokoliv dělat. A za tuhle (dobrou) radu nadáváš ostatním do debilů a ubožáků. Doporučuji najít ve výkladovém slovníku hesla sebereflexe a pokora.

                                        0 0
                                        • kravjec  

                                          +1

                                          0 0
                                        • Mike.fotonmag  

                                          Ne, jsou tu akorát egoistický narážky. A nepochopil jsi to s tím olejem, právě normální člověk věci neznalý vidí díru dole ve vidlici, kudy olej skrz šroub vyteče – to by ho tam lil jen idiot, to že v jiných vidlicích je nějaký těsnění je jiná!

                                          Co třeba tohle napsat hned? Ono se to z odpovědi typu „z hovna bič neupleteš“ blbě vyčítá!

                                          0 0
                                          • Dunde.e1  

                                            Ti „idioti“ vědí o vynálezu těsnění, tak si ten šroub zatěsní sami a pak si tam ten olej nalijí. Běžná praxe při předělávání vazelínových vidlic na olejové mazání.

                                            0 0
                                            • Mike.fotonmag  

                                              No nikde o těsnění nebyla zmíňka a tak mi to přišlo divný, no ale dobře. Taky mi přišlo divný, když se tam má dát jen 20–30ml jak se dostane spolehlivé množství oleje až skoro nahoru na pouzdro, když i v největším zapružení horní nohy sednou max na doraz, kterej bude „skoro“ suchej(5cm od spodu vidle). A uplně se mi asi nezdálo, že tam ten olej tak cáká…

                                              Tak z toho jsem usoudil, že tam olej nee a byl by tam zbytečný.

                                              A za dále tu bylo zníměno olej a plastový poudra ne. To platí? Dále teď čtu „koule prachu“ pravda? Pokud možno normální odpověďi.

                                              0 0
                                              • Dunde.e1  

                                                Mezi stírací kroužek a horní kluzné pouzdro se dává molitanový kroužek, který se napustí olejem. Nevím zda je u tvé vidlice na takový kroužek prostor. O tom, zda těch 20ml zajistí promazávání horního by se dalo spekulovat. Lidi co si to tak předělali ale tvrdí, že to funguje líp, takže asi jo. Jinak není problém kolo třeba před každou jízdou postavit kolmo na zadní kolo(přední kolo do vduchu), čímž dojde ke stečení oleje k pouzdrům.

                                                Jinak většinou se používá motorový olej 5W40 (alespoň co jsem zde četl a sám jej mám také ve vidlici), osobně si také myslím, že motorák bude mít lepší mazací vlastnosti a bude se líp držet na stěnách jak tlumičový olej (ten přijde do tlumičů, protože je řídký, nepění tolik atd..).

                                                Tvoji vidlici neznám, nevím zda olej sníží tření. Každopádně existují i vazelíny, které mají velmi dobré kluzné vlastnosti.

                                                0 0
                                                • Mike.fotonmag  

                                                  Dik. Právě to se mi taky nezdálo, zda to bude mazat dost a proto mě ani nenapado, že tam se dává olej. Zase se mi tam lít víc oleje nechce, když jsem byl rád, že 200g pružina šla pryč. :D

                                                  A je prava, že i tu vazelínu docela propouští…

                                                  0 0
                                              • Dunde.e1  

                                                K těm pouzdrům asi tohle. Pokud budou příliš volné, pak stírací kroužky budou mít problém s těsněním a bude docházet k velkým průsakům – nohy budou mastné.

                                                Olej na kole = prachový lapač = brusný materiál. Ty věci co na kole mohou být nemastné, je lepší nemastit. To platí i pro vidlici. Ta z venku viditelná část vnitřních noh by měla být suchá, jakmile na ni bude olej, pak to vidlici škodí.

                                                0 0
                                      • Lišák  

                                        Podívej, světla děláš dobrý, hodně o tom víš a víš co a jak udělat. O vidlicích nevíš ani naprostý základ a chceš ji překopat. To je to samé, jako kdybych já si chtěl překopat k obrazu svému Tvoje světlo.

                                        Úroveň B-F je naprosto v pořádku. Pokud položíš normálně jakýkoliv normální dotaz, dostaneš v 90% normální odpovědi. Alespoň mně se to takto při dotazech děje. A pokud si všímám, tak i ostatním.

                                        0 0
                                        • Mike.fotonmag  

                                          Za prvé nic kopat nechci! Už jsem jednou opakoval „co třeba“ ne „chci“ napustit komoru vzduchem. Šlo mi primárně jen o ten olej.

                                          Za druhé úroveň tady je stejně blbá jako všude jinde. Nenormální dotaz to nebyl.

                                          Krom toho jsem se tu o světlech zmínil a myslím, že to dopadlo podobně: na co, k prdu… A i pár lidí mě upozorňovalo na velice velkorysé lidi.

                                          0 0
                                          • Erknold  

                                            Sotva se člověk vrátí z projížďky tak takovej vyrvál. Raději jezděte.

                                            Je to Tvá vidlice, udělej si to jak chceš. Jen to prosím udělej tak, aby z toho žádný olej netek, nikde, nikdy. Čím je méně oleje na kole, tím lépe. Ani trochu neplatí na bajku, kdo maže, ten jede. Já si také občas rád zabastlím, i když je to někdy ztráta času :)

                                            Ať z toho nemáš jednu velkou hnusnou prachovou kouli. Abys to pak nemusel znova rozebírat a čistit od oleje a vracet vazelínu.

                                            Otázku zda je olej až tak přínosný na kole, které jezdí jen za hezkého počasí, při teplotách nad 20 °C, nechám na jiných. Moje vidle jezdí na vazelíně a jsem spokojen, jelikož mám výmluvu, proč nejezdit v mrazech. Ne že bych byl lenoch, ale protože moje vidle v mrazu nefunguje ;)

                                            0 0
                                            • Dunde.e1  

                                              co používaš za vazelínu?

                                              0 0
                                              • Erknold  

                                                tu co je v NRX, já nevím. Já jediný co měl rozebraný je odšroubování ventilkové části. Byla do nedávna v záruce, tak jsem do ní nechtěl hrabat. A dokud funguje, tak se držím hesla, nerušte pokojného stavu :)

                                                A rozhodně se tu nechci dočíst, že to funguje i v mrazu :) Já prostě chci mít výmluvu a nemrznout na kole :) já jezdím na kole, když jsou otevřené zahrádky :)

                                                0 0
                                          • Lišák  

                                            Sice říkáš, že nic kopat nechceš, ale chceš ji překopat na olejové mazání. No nic. Jen Ti napíši svoji zkušenost.

                                            XCM (nebo XCT) jsem kdysi na olej překopal kolegovi z práce. Ta vidle v originále chodila naprosto zoufale i pod jeho metrákem+. Samozřejmě jsem ji dole zatěsnil. Stejně pouští olej přes stírky. Chod se TROCHU vylepšil, ale je to fakt vidle na ho*no. Jelikož na tom kole jezdí tak do 100 km ročně, tak do něj nechce investovat ani korunu. Vakl v pouzdrech už má slušně velký.

                                            0 0
                                            • Mike.fotonmag  

                                              Dobře, ale já jednu pružinu nakonec uplně vyhodil, takže co se týče tvrdosti, tak je to akorát na 50kg. Vím, že je naprd, ale prostě jsem chtěl trochu citlivost. Pokud se jedná teda jen o těsnění dole, vazelína pryč a nalít 20ml, tak to moc času nezabere. Dík za odpověď ;)

                                              0 0
                                              • Erknold  

                                                lepší službu než jednorázovou akcí té vidlici a jejímu chování uděláš pravidelnou údržbou kluzáků.

                                                +1 za odebrání pružiny, tlumení stejně nedoděláš a ty odpory v té vazelíně nejsou až takové, aby to stálo za to.

                                                Mimochodem, není i legendární Epicon na vazelíně??? Pokud jo, tak to asi také není úplně blbé řešení. Prostě každá vidlice má určitou citlivost, necitlivost.

                                                0 0
            • Kalic  

              Vždyť má pravdu, neupleteš. Koupil sis totál low end a teď chceš investovat čas, energii a peníze do vylepšování. Výsledek nebude nic moc. To nedává za mák smyslu.

              0 0
              • Mike.fotonmag  

                Takovýmhle stylem by se nikdo nikdy nic nenaučil a neudělal. A někdo si i prostě rád hraje… Ale jak jsem psal to „tlumení“ je blbost, taky za tím byl smajlík…

                A až budu mít kolo složené tak Vám spadnou brady, co jsem upletl…, důležitý bylo – dobrej rám, zbytek je jen vyměnitelný příslušenství. A nechtěl jsem kupovat na prd vidli za 2000–3000, protože by to byly vyhozený peníze, když bych pak kupoval stejně novou, těch 850Kč se teď vstřebá, vypadat bude jako jakákoliv jiná vidle a jezdit nějak bude…

                0 0
                • kyl  

                  Přesně tak.Začal jsem s

                  RST Omega SL(pružina),pře­děláno na dualair+ zamykání z řidítek.Komplet vyrobený vnitřek obou nohou.

                  SR Suntour XCR (pružina),předěláno na vzduch + pružinová negativka.

                  SR Suntour XCP (pružina 2×,bez tlumení),předěláno na vzduch s tlumením nastavitelným v 6ti krocích.

                  SR Suntour Epicon (vzduch + pružinová negativka),pře­děláno na dualair.Fotky a popis „Tu“:

                  http://www.bike-forum.cz/…ir-2012.html#…

                  Všechny vidlice plně funkční,Epikona jezdím pořád a XCP na na kole známej.Jen z důvodu že nemá pumpu na vidlice,jsem mu tam dal zpět pružinu ale má možnost si obyč.pumpou přifoukáním upravit tvrdost.

                  0 0
                  • pepek  

                    předpokládám, že jsi už předem věděl, co je futro a co stírák a jaký je rozdíl mezi tlumením a pružením

                    0 0
                    • kyl  

                      To ano + pár dalších vědomostí ale jinak jsem nijak nezkoumal jak to v jiných vidlicích vypadá a udělal si to podle sebe.

                      0 0
                      • Mike.fotonmag  

                        Tak ty jsi to dohnal do extrému, máš můj obdiv. Ale někdo to tu prostě nechápe.

                        A PÁNOVÉ ZNÁLCI VYSEKLI JSTE MU TAM POCHVALU? NĚJAK TAM NEVIDÍM VAŠE UZNÁNÍ! TAKŽE UMÍTE JEN RÝPAT-JO TO JE JEDNODUCHÝ.

                        0 0
                        • Vilém  

                          Ty vole, kdyz ty vidlice delal, tak tys tu jeste neoperoval.

                          A ano, pochvalu jsem mu vysekl, ale taky jsem mu napsal, ze bych se na to mohl, protoze to znamenalo komplet predelani vidlice. Navic nac se predelavat hromadu hodin s vidlici, kdyz pak stejne bude mit 2,5kg?

                          0 0
                          • Mike.fotonmag  

                            Nevím, co s tím má společnýho, jestli jsem už tu operoval… A asi mi prohlížeč filtruje tvoje příspěvky, pochvalu tam fakt nevidím, ale pokud jsi poslal osobní PM, klobouk dolů.

                            Jo hmotnost třeba nesníží, ale zvětší zdvih a vymazlí si ji na sebe. A kolik by pak taková vidle stála.. A už bych to ukončil, naše diskuze fakt nikomu nic nepřinese.

                            0 0
                            • kravjec  

                              Ta poslední věta je tvůj první rozumný příspěvek :-)

                              0 0
                            • kubad  

                              souhlas viz kus nahoře, doporučuju se věnovat vidlici a ne kecání to nikam nevede

                              0 0
                            • Vilém  

                              Nevim kde co filtrujes, takze tezko rict.

                              Nejake ze svych predelavek prezentoval bud ve fotogalerii, nebo v nejakych vlaknech o upravach suntouru, hledat to rozhodne nebudu.

                              Kdysi jsem si neco podobneho zkusil, predelal SR XCP-E na vzduch a predelal tam tlumic, takze zhruba vim co to obnasi.

                              Za sebe rikam, ze to nema zadny smysl, leda pokud se clovek nudi, ma na to more casu, tak snad pro ten dobry pocit, ze to funguje.

                              0 0
                          • kyl  

                            Ony ty vidlice byly vždy po upravě lehčí jak v originále.

                            0 0
                    • Mike.fotonmag  

                      A myslíš, že já nevím co je gufero? Skoro to vypadá, že Vilém nepochopil, co jsem myslel. A ten rozdíl tlumení/pružení myslíš, že to nevím? Byl to rychlý nápad a určitě by to podobně šlo, ale ne jen napustit vdzuch. A už radši nereaguj, chytněte se zas něčeho jiného.

                      0 0
                  • ArmyDOG  

                    Ahoj,

                    Neměl by jsi nějaký foto návod, jak předělat XCR na vzduch?

                    Jediný co jsem zatím na XCR udělal:

                    1.Vydělal elastomer

                    2. Nalil 15 ml syntetiky do každé nohy = olejové mazání

                    Udělat z toho vzduchovou vidlici by bylo ohromný.

                    0 0
                • Vilém  

                  …ale uplne na hovno. Ale tak hlavne, ze to bude vypadat jak jakakoli jina vidle.

                  0 0
                • kravjec  

                  To že bude vypadat jako jakákoliv vidle je blbost Lefty z toho nikdy neuděláš:-)

                  Ale vážně pořádnou a fungující vidlici z toho fakt neuděláš místo toho času stráveného u sborky rozborky pokus omyl bych ten čas využil jinak:-)

                  0 0
        • Erknold  

          já nějak nechápu to tlumení. Funkční komoru s přepouštěcím ventilem stejně neuděláš.

          Dal jsi za to 800, buď rád, že to pruží a tlumení neřeš.

          starej se o ní, mazej jí nohy a zbytek neřeš. Nemá to cenu. to raději ten čas věnuj přímo přítelkyni, která bude raději za masáž jejích nohou a tlumení vidlice ala garáž by stejně nepoznala.

          Jak píšeš, ta vidlice je na prd, tak se z ní nesnaž udělat Rebu, nemá to fakt cenu. Nitrag to napsal ve zkratce, ale souhlasím s ním.

          0 0
          • Mike.fotonmag  

            Jo to tlumení je blbost, nebylo by to tlumení ale zase jen vzduchový pružení…

            0 0
            • Vilém  

              Jen posledni, technicka otazka. Alespon soustruh mas?

              0 0
              • Mike.fotonmag  

                Občas vypomůžu u kámoše v dílně, soustružit, frezovat atd umím dobře, ale nikdy jsem to odborně nestudoval, ale člověk v dílně Vás naučí víc…, mám Mechárnu a zajímám se o elektro a sám u něj dělám svítilny ZORA, proto mám sklon k vylepšování. Momentálně 1–2 roky zcela předělávám ty svítilny na novou verzi, to co umí a jak svítí nyní atd je naprosto nic oproti tomu, co budou umět do konce roku. Tak bych si vyprosil poznámky „znáš svou cenu“ atd..

                Tímto si tady akorát vytvářím nepřátele, ale je mi to jedno, ani nevím, jestli sem budu znovu něco postovat, když to tady chodí takhle…

                0 0
                • Vilém  

                  Tak ok, pokud mas soustruh a chut prekuchat komplet vidlici, tak smele do toho.

                  O smyslu cele takoveto akce, jsem se vyjadril vyse.

                  0 0
            • scret  

              no ono i ten zbytek je blbost, vzhledem k tomu, ze nevis co jsou stiraky, pouzdra atd.:)

              Takze nitrag neni zadnej „spammer“, ale jen se ti snazil poradit… ostatni taky…

              Ale tvuj boj, tvoje ztrata casu:) stejne to bude je.ka, at chces nebo ne…

              0 0
      • Smazaný účet  

        Mě nalitej olej do XCRka moc nenadchnul.

        Leze to všude možně, lepí se na to bodel a nevim jak je to možný, ale po rozdělání byla vevnitř bílá emulze oleje s vodou.

        Šla spátky do vazelíny od Manitou Prep-M a aspoň nějak funguje.

        Ten olej jí i nějak divně zasekával.

        A ještě pro Viléma k již zamčenýmu tématu:

        http://www.bike-forum.cz/…xcm-l-o.html#…

        Pokud by to šlo přepružinovat, tak by to mojí mladý prodejce nabídnul, jde mu přece jen o kšeft.

        A navíc udávaná váha tý RST FiRST byla nižší asi o 25 deka v reálu.

        A pro holčinu která má 50 kilo i s postelí je na kole každej gram dolu dobrej.

        Tak se aspoň váha trochu sundala výměnou pláštťů-Python kevlar.

        0 0
        • Vilém  

          Prave nevim, jak je to u teto konkretni vidle.

          Treba u skareba byl vzduchovy pistek uchycen k plunzeru jeste pred pruzinu, ne primo pistek k plunzeru. No a pak tvrdost te spojovaci pruziny ovlivnovala rozsah vzduchoveho nastaveni tvrdosti.

          0 0
    • scret  

      jinak nevim u ktery vidlice by sla regulovat tuhost…:) zkousel jsem to u sve R7 a nic:)))

      0 0
    • Tomáš  

      Mno, řeknu to ve zkratce: ser na to, nemá to žádnej smysl. Jak už psal scret, tak vazelína má nejen mazací funkci, ale i vymezuje vůli mezi futrama a vnitřníma nohama a když tam dáš olej, tak vznikne vůle. Dále bude olej prochcávat kudy bude moci a přínos v chodu bude stejně nulovej.

      Nech ji prostě jak je, dokud nenašetříš na vidlici ( ne jen na držák předního kola ) a pak ji odvez do sběrných surovin.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.