• Smazaný účet

    Jakožto bastlíř – výzkumník jsem v GM zakoupil takovejdle LED modul, 5W: www.sanxun.cn/…_details.php?… (tadle má teda jiný napájení, ale jinak vypadá stejně) za což si nyní nadávám. Napájení není takovej problém, charakteristika je podobná jako u 5W luxeonů (6,9 V a 700 mA), ale ******* je optika. Původní plán byl napasovat tam optiku na luxeon, což bohužel nejde, páč luxeony maj dost jiný rozměry. Tohle má záření typu lambertian, tedy s rozptylem. A hlavně je to široký. Zatim jsem zkusil kuchnout parabolu z baterky, to je naprd, furt to svítí moc doširoka. To by musela bejt úzká a dlouhá. Tak dumám nad čočkou, snad doma eště jsou zbytky Optik-kabinetu. Že bych to široký záření stáhnul spojkou… Nemáte někdo nějakej spásnej nápad? Já se v optice neorientuju, takže kdyby tu byl někdo, kdo dokáže udělat ze širokýho kužele úzkej… :o) Dybych věděl že se v tom budu takdle nimrat, a že na luxeonstar.com se daj pořídit libovolný led+optika a i s poštovnym mě to vyjde nastejno, tak bych se na to vybod. No, pozdě bycha honit.

    0 0
    • kudlanka32  

      :( no co si pamatuju z optiky tak nejspis budes potrebovat ty cocky dve…ale jak silny to uz netusim… Co presne znamena ten „lambertian“, parabola asi nepomuze pac bych cekal ze to bude svitit dopredu a ne do stran jako zarovka.....

      sem si ji radsi koupil hotovou pac reflektor je nad moje sily.....

      0 0
    • pepko  

      no to sa ti divim, ze sa s tym tak trapis a nekupis si rovno hotovu ziarovku s uhlom vyzarovania ako ocakavas, postavenu na vykonnych led … a zarukou 2 roky :-)

      0 0
      • Smazaný účet  

        co tím myslíš, „led žárovka na výkonných led“? hlavní důvod je ten, že ta 5W ledka vyšla na 200,– kč. ;o) a jak jsem psal, po momentálních zkušenostech bych se na to taky vykašlal. ale s předchozí 1W jsem neměl větší problém, tak jsem myslel, že to zas „nějak půjde“.

        0 0
        • pepko  

          ja pouzivam ziarovky s kodovym oznacenim ‚nahrada halogenovych ziaroviek‘ typu MR16 alebo GU5.3 … teda hlavne preto, ze som mal na tento rozmer vyrobene svetlo … takze upgrade na led vyzadoval minimum prace … no ale za 200kc to nebude …

          0 0
          • Smazaný účet  

            druhá věc je že nechci nic kvůli čemu bych musel tahat autobaterku. tohle zvládnu napájet 8 tužkovýma.

            0 0
            • pepko  

              suhlasim … ja to napajam 10× AA bateriami

              ved pozri … mmm.ic.cz/svetlo

              a navyse je to slusne vodotesne riesenie

              0 0
              • Smazaný účet  

                slušný… :o) můžeš dát nějakej link co to je konkrétně za žárovky?

                0 0
                • pepko  

                  tak na tu 48led nemam link, kupil som ju v predajni www.elbea.sk za 549sk s dph … ma 15stupnovy uhol vyzarovania a odber 172mA pri 13.3V

                  podobnu ma aj conrad, ale slabsiu za viac penazi, napriklad www.conrad.cz/…2v-gu53-bila

                  ta druha je z firmy lightech, pozri napriklad na konci katalogu … www.lightech.sk/…r%202007.pdf

                  3× 1W cree led … ma 30stupnovy uhol a odber 335mA pri 13.2V … v tej firme ma upozornovali ze je rozhodne lepsie zobrat viac led s mensim vykonom ako jednu silnejsiu … silnejsie totiz uz nemaju tak dobru ucinnost lumen/W ako menej vykonne modely …

                  0 0
                  • martt  

                    je rozhodne lepsie zobrat viac led s mensim vykonom ako jednu silnejsiu

                    toto ale pre bicykel neplati. Viacero LEDiek sa neda fokusovat a kopa svetla unika do strany. Na jednu vykonovu ledku nasadis parabolku/kolimator a je vymalovane.

                    0 0
                    • pepko  

                      nesuhlasim s tebou … sam som si odskusal, ze 3× 1W svieti viac ako 1× 3W … a so zaostrenim nie je ziaden problem …

                      a dokonca ani ta starsia 48led ziarovka nema problem so zaostrenim … ma pekny rovnomerny 15stupnovy uhol s plynulym rozptylom … urcite nic neunika do stran …

                      0 0
                      • Pebe  

                        jestli to nebude tím, že např. 3WLuxeon má 80lm, zatímco 1W má 45lm, tedy 3×1W=135lm ;-)

                        0 0
                        • pepko  

                          alebo ked pozriem do katalogu mojho dodavatela ;-)

                          3× 1W cree = 165lm 1× 3W cree = 120lm

                          0 0
                          • Jirik123  

                            to jsou ale stare modely, nejnovejsi Cree XR-E Q5 ma 228lm/1A (prikon pri proudu 1A je cca 3,5 – 4W)

                            0 0
                            • pepko  

                              no skor su to na SK a CR bezne dostupne modely … jasne v labaku maju aj led s ucinnostou 1050lm/W … ale tieto maju aspon vyhodu, ze sa nehreju tak, aby sa poskodili pri beznej prevadzke …

                              0 0
                              • Jirik123  

                                To je pravda, nove modely se musi kupovat v zahranici. Nechapu proc se u nas zatim neprodavaji, prijde mi ze v tomhle ceske obchody totalne zaspaly.

                                0 0
                                • pepko  

                                  dokonca sa mi nepodarilo taketo riesenie kupit v maloobchodnej sieti … lightech je firma co robi priemyselne osvetlovanie … ale su ochotni a vytiahli mi jednu ziarovku z velkej asi 100ks krabice :-))))

                                  0 0
                      • martt  

                        s prvou vetou suhlasim. Tie tri ledky maju vlastne optiky, takze kazda z nich svieti dobre.

                        Mojou püoznamkou som myslel tie velaledkove riesenia (napr. 48 kusov). S tym sa lampa na bike s malym ostro ohranicenym vyzarovacim uhlom pod 10 stupnov spravit neda. A sirokouhla lampa co svieti do kruhu je imho horsia ako halogeny s vytvarovanym lucom lebo polovica svetla ide do neba.

                        Ako sirokouhle stretavacie svetlo radsej pouzivam sigmu mirage, ta ovela menej oslnuje protismer a za mokra je v tom nazltlom svetle viacej vidiet ako v ledkovom svetle.

                        Na prilbe mam luxeon s 8 stupnovym kolimatorom. To je dobre na posvietenie si na konktretne miesto. Pokial ide niekto v protismere, namierim ho do strany.

                        Aspon tolko moje skusenosti skoro kazdonocneho jazdca.

                        0 0
                        • pepko  

                          48ledka ma prijemnejsie osvetlenie aj vdaka tomu, ze nema „ostroohranicene“ vyzarovanie … 90% svetla ide do stredu v 15stupnovom uhle … zbytok svetla plynule zanika v asi 30stupnovom uhle …

                          urcite osvetli cestu lepsie a prijemnejsie na pohlad ako ta 1× 3W … len jej chyba bohuzial vykon …

                          8stupnov … co s tym sledujes ? … vevericky na stromoch v kilometrovej vzdialenosti ? :-))))

                          0 0
                          • martt  

                            Vysledky nasho dalsieho testu su v prilohe. Testovala sa lampa PEPKO 48 LED, PEPKO 3×CREE, Mirage + Mirage X a Crane od Hofera.

                            Prva reflexna paska na ceste bola ca 10m, druha 20m, cyklista 25m. Fotene KM5D, ISO 200, clona 4, cas 13 sekund, WB na slnko.

                            Sorry za crossposting, pasuje to do viacerych threadov, tak to davam do vsetkych.

                            0 0
                            • martt  

                              A tu je porovnanie tvaru osvetlenej plochy.

                              Vetky lampy svietili cca na rovnaky bod betonovej steny asi zo vzdialenosti 3 az 4 m.

                              Fotene z ruky KM5D, ISO 1600, clona 4, cas 1/100 sekundy, WB na slnko, ohniskova dlzka 28mm (predlzovaci faktor 1,5).

                              0 0
    • Pebe  

      tak optiky na Luxeon typu Lambertian se mi válí doma, jedna eliptická a jedna narrow, jsou to ty Fraen z luxeonstar.com…

      0 0
    • martt  

      pred dvoma rokmi som kupil u Conrada optiku na luxeon lambertian. Stala asi 4,–EUR. Taka by ti nepasovala?

      Vyzarovaci uhol toho vysledku som odfotil a je tu v nejakom threade.

      0 0
    • Jirik123  

      Byt tebou, tak bych si z toho udelal treba stolni lampicku, nebo neco kde nepotrebujes reflektor a vzal bych nejakou diodu od Cree, SSC nebo novej Luxeon Rebel.

      www.led-tech.de/…0_49_85.html www.led-tech.de/…--P4-Version www.led-tech.de/…4_55_77.html

      Pro SSC muzes pouzit stejnou optiku jako pro stary luxeony, pro Cree a Rebel musis koupit optiku novou.

      0 0
      • 384  

        Jakekoliv bastleni dneska postrada smysl. Tady je CELA HOTOVA SVITILNA za cenu mensi nez bys u nas sehnal jen treba tu ledku

        www.dealextreme.com/….dx/sku.3343

        0 0
        • Smazaný účet  

          kdyby brali kartu, tak to za tu cenu hned objednám, ale na paypal účet nemam.

          0 0
        • Jirik123  

          To ja moc dobre vim, momentalne vozim na biku jen svetla z DX :-) Bastleni ma smysl pro nekoho, kdo si s tim chce pohrat a vyrobit si to podle vlastniho vkusu, u hotovejch svitilen ti nemusi vyhovovat uhel vyzarovani apod. Taky to ma smysl pokud chces vytvorit naky ultimatni monstrum za rozumnou cenu. Treba Lupine Betty stoji bez akumulatoru 540 euro… ledmania.cesky­blog.cz/data/led­mania/upload/2007/09/l­upine-betty.jpg

          0 0
          • Smazaný účet  

            mohl bys poreferovat co vozíš? vim žes tu uváděl ten ultrafire c3, máš eště další? u toho cos uváděl vejš by se musel udělat bastl na napájení, ta baterie cr123 je docela exot.

            0 0
            • Jirik123  

              vozim toto 2× na riditkach ledmania.cesky­blog.cz/svitil­ny/svitilna-mte-5-mode-luxeon-rebel-0100/ a na helme ledmania.cesky­blog.cz/svitil­ny/svitilna-ultrafire-wf-606a/

              vyhody: je to levny a slusne to sviti:-) nevyhody: nejsou vodotesny, vydrz MTE na high jen 1 hodina

              proti 2W halogenu je to obrovsky skok, srovnani s lepsima svetlama aka sigma mirage zatim bohuzel nemam.

              pristi tejden mam domluvenou predvadecku v praze s jednim b-f userem, takze kdyby ses na ne chtel mrknout..:-)

              0 0
              • Smazaný účet  

                mrknul bych se. procházím nabídku na DX, ale těch světel je tam děsně moc. máš nějakej tip? vypadáš že to docela sleduješ… :o)

                0 0
                • Smazaný účet  

                  preferoval bych tužkovky, spotřeba mě tolik netrápí. a chci to na dálku, takže bodovku…

                  0 0
                  • Jirik123  

                    jo tech svetel je tam strasne moc, popisy jsou chaby.. tezko se v tom vyznat. zatim jsem kupoval svetlo az potom co ho nekdo vyzkousel na www.candlepowerforums.com/vb/

                    muzu se vyjadrit jen k tem co jsem vyzkousel a ty mam orecenzovany na strankach. z nich nejdal dosviti ta co vozim na helme.

                    0 0
                  • pepko  

                    si si isty, ze chces bodovku ? … lebo to je taky podvod, aby mal clovek pocit, ze to silno svieti … rozhodne by som pod 15stupnovy uhol nesiel, mal som 10stupnovy 20W halogen, svietil super do dialky, ale nebolo to velmi pouzitelne na bike … teraz mam 15stupnov a 30 stupnov a myslim, ze to je idealne …

                    dokonca viacery to po diskusiach napisali, ze najvhodnejsi sa im zda halogen s 24stupnovym uhlom …

                    0 0
                • Smazaný účet  

                  zatim nejsympatičtější mi přijde www.dealextreme.com/….dx/sku.6131 – páč 4 módy svícení. ostatní většinou jen on/off www.dealextreme.com/….dx/sku.6145 ta je stejná ale nevim esli jde na 2 tužkový.

                  0 0
                  • Jirik123  

                    asi pouzitelna je, v tech recenzich pod tim si lidi nestezuji:-) ta druha je bez nastavce na 2×AA jinak je stejna, pokud ti jde o vykon tak ber tu s 2×AA.

                    0 0
                  • Smazaný účet  

                    hele a nechceš si místo toho rovnou dát laser? ten je dost bodovej a řidiče protijedoucího auta paprsek v oku určitě potěší… :-)

                    0 0
                  • vysmátej bajker  

                    kdyby jste něko chystal něco z dealextreme objednat a máte paypal tak dejte vědět rád se připojím.

                    0 0
              • pepko  

                ale to nebudu moc vykonne svietidla … na 1× AA vydrz 1hodina … kolko to ma realny prikon ? … okolo 1 W ? … nezmeras nam readlny odber prudu ?

                0 0
                • Jirik123  

                  Odhaduju realny prikon ma 1,5 – 2W. Bohuzel nemam multimetr, takze to nemuzu zmerit. Jinak ten rebel dava 100lm pri 1W, takze na to, ze to je napajeny jednou AA baterkou to podle me sviti dost:-)

                  0 0
                • krtex  

                  1 hod baterie 2,7Ah ⇒ prikon 1,2V*2,7A=3,24W.

                  Zapoctu li ucinnost 80% ⇒ vykon=2,592W..

                  Tedy s 1W jsi IMHO dost mimo..

                  Tyto baterky jsou opravdu vykonne, jediny minus je vydrz..

                  regards, KTX@

                  0 0
                  • pepko  

                    ha … no to je vypocet ako zo zakladnej skoly … uz to vidim jak je schopna jedna AA bateria dodavat konstantne prud 2A po dobu jednej hodiny … obavam sa ze pri tak vysokom odbere nedosiahnes ani 50% ucinnost …

                    cize viac ako 1W to nebude a divil by som sa keby to bolo viac ako 100lm …

                    0 0
                    • krtex  

                      nevidim v tvem POSTu smile, rekl sis o to:

                      Jen proto ze mas nejake sunt baterie nemusis psat ignorantske prispevky. Omlouva te jen vek v profilu a tedy nemuzes vedet jak by POST zaka ZS vypadal..

                      Reknu ti to tak:

                      Drtiva vetsina dostupnych NiMH AKU ma 90% kapacity pri daleko vetsich proudech a to do napeti rekneme 1V

                      Dtiva vetsina napetovych menicu pouzivanych pro tyto ucely, ma ucinnost pres 90%.

                      Stejne tak Drtiva vecina menicu pracuje od 0,7V i kdyz se udava papirove od 1,0V.

                      Ty zïjes v dobe halogenu, tento thread je o necem jinem ;)

                      Ne vazne muj vypocet je jednoduchy, ale mnohem blize k pravde nez tvuj.. Mohu dokazat merenim kombinovanym s vypoctem v CAD grafickou metodou..

                      Pripomina mi to thread o vidlich, kde se milan1 marne snazi marttovi vysvetlit ze hleda zbytecne slozitosti tam kde nejsou..

                      To same totiz dela i v tomto dredu..

                      regards, KTX@

                      0 0
                      • pepko  

                        a co tak si radsej precital dalsie prispevky v tomto threade a pozriet si pripadne odborne grafy …

                        vychadzas z toho, ze zariadenie bude plnohodnotne pracovat pri napati pod 1V … sorry ale na take som este nenatrafil …

                        budem sa opakovat, ale hadame sa tu zbytocne … staci urobit jedno meranie a vsetci vieme ako to v skutocnosti je … aspon ja, pokial chvalim nejaku vecicku, ten prud zmeram a uvediem …

                        0 0
                        • krtex  

                          Neboj, dred jsem precetl cely..

                          Ty grafy uvadene nize jsou ovsem v rozporu s tim co tu pises ;)

                          No jasne ze jinak nez merenim se realu nedoberem ..

                          Cele je to o tom ze pises u vyrobku s 3W zdrojem svetla ze ma realne 1W a jako jediny dukaz sveho tvrzeni uvadis sve konkretni udaje s halogenem a prehistorickymi AKU ..

                          Regards, KTX@

                          0 0
                          • martt  

                            obaja ste tak na polceste

                            menice s ucinnostou 90% sice existuju ale v tej beznej komercnej baterke za 17 USD taky velmi pravdepodobne nebude. Ja by som si tipol na ucinnost menica v nej tak 60–80%. Niekolko takych svetiel som uz meral a ucinnost nebola nic moc.

                            Tiez existuju priemyselne NiMH clanky urcene pre vysoku zataz, ale bezny komercny clanok (teda to co sa da kupit v obchode) po niekolkorocnej prevadzke bude mat kapacitu pri vysokom odbere o dost nizsiu ako to co stoji na stitku.

                            Pracovne vyvijam aj elektroniku do vozidiel a tam pouzivame aj military prevedenia suciastok. Tieto su ale neporovnatelne drahsie ako komercne suciastky a nikto neda do baterky za 17$ menic za stovku a clanok za desat.

                            0 0
                            • 384  

                              S tim hodnocenim ucinnosti menicu u levnych baterek jsi to mozna jeste prestrelil.

                              www.candlepowerforums.com/…owthread.php?…

                              Tady je porovnanani ruznych baterek na jednu AA. Znackova (a taky hodne draha) Fenix L1D ma dvakrat vetsi vydrz nez MTE-5 s porovnatelnym svetelnym vykonem, takze ucinnost muze byt i 40%.

                              0 0
                              • Jirik123  

                                zrovna jsem se na ten test taky dival (je opravdu perfektne zpracovany). jen par poznamek.

                                pokud porovnas Mte s Cree P4 vs Fenix Cree Q2 (fenix ma o chlup vykonejsi diodu), tak to je 1:22 vs 2:02 a obe svitej priblizne stejne. takze pokud ma Fenix tech idealnich 80–90% tak MTE ma tak 60%.

                                naproti tomu porovnani mte s rebelem vs. fenix s rebelem je skoro 1:2, takze tam to pro MTE dopada dost tragicky, ucinnost kolem 40–45%. coz vzhledem k tomu, ze vsechny mte pouzivaji stejnou elektroniku je docela zajimavy:-)

                                jen bych taky pripomenul, ze se jedna o porovnani svitilen za 18$ vs 55$ ;-)

                                ale treba v tomhle testu od stejneho autora www.candlepowerforums.com/…owthread.php?…

                                je videt, ze i levne svetlo kolem 20$ muze mit slusnou elektroniku (ultrafire C3).

                                a taky z tech testu je videt, ze alkalicky baterie jsou na high rezim naprosto nepouzitelne (polovicni vydrz a neregulovany vykon).

                                0 0
                                • pepko  

                                  no ty brdo … to som si nemyslel, ze alkalicke baterie su na takto vysoky odber uplne nepouzitelne …

                                  0 0
                                  • Jirik123  

                                    jj, kdyz uz pouzit jednorazovky, tak energizer e2 lithium. ty vydrzi vic nez nejlepsi ni-mh aku. ale ta cena…

                                    u alkalickejch baterii se uvadi kapacita priblizne 2850mAh, ale pri nizkych proudovych odberech (v budiku, ovladaci..), s roustoucim proudem jim kapacita vyrazne klesa.

                                    0 0
                          • pepko  

                            tak este raz k tvojmu vypoctu zo zakladnej skoly … aj keby bol ten tvoj skvely akumulator schopny vydat zo seba maximum a hodinu a pat minut zivit 3W led + elektroniku, tak mi stale nie je jasne ako je mozne, ze pri recenziach tychto lampasikov pisu, ze cas je merany iba pocas doby plneho svitu … nasledne svit poklesne a este nejaku dobu (polhodinu az hodiny) svieti menej a menej a menej … toz vtedy asi nabehne naftovy agregator (tiez zabudovany v tom lampasiku) …

                            0 0
                          • pepko  

                            a pokial povazujes moje aku camelion 2700 s max 20timi nabijacimi cyklami za prehistoricke … tak hned zajtra utekam kupit tie genialne sanyo 2700 a urobim par porovnani … uz sa tesim ako bude ten moj halogen svietit namiesto 40minut az 1 a pol hodinu …

                            0 0
                  • martt  

                    pri takych velkych prudoch kapacita dost klesa. Nominalna kapacita sa udava pri C10, teda v tvojom pripade 270mA. A u realnych bateriek byva aj tak o dost nizsia ako to co je na baterke napisane.

                    0 0
                    • Jirik123  

                      Pokud mas na mysli jednorazovy alkalicky baterie, tak tem s vysokym odberem proudu kapacita vyrazne klesa a v tomhle svetle jsou vcelku nepouzitelne. Ale kvalitni ni-mh akumulatory snesou vybijeni hodne vysokymi proudy bez radikalniho poklesu kapacity. Ja pouzivam sanyo eneloop 2000mAh a sanyo 2700mAh.

                      jejich kapacity pri ruznych vybijecich proudech mate zde: img.photobucket­.com/albums/v482/Sil­verFoxCPF/Sany­oAA2700atVari­ousRates.gif img.photobucket­.com/albums/v482/Sil­verFoxCPF/Ene­loopAA2000atVa­riousRates.gif

                      obrazky jsou z tohoto tematu na CPF www.candlepowerforums.com/…owthread.php?…

                      Jinak jeste k tomu vypoctu, efektivitu toho step-up konvertoru bych videl spis nekde kolem 70%, navic tu vydrz na baterie jsem meril jen jako dobu plnyho svitu, potom svetelny vykon vyrazne poklesne a svetlo by jeste treba hodinu svitilo slabym svetlem. Tzn. po jedne hodine nejsou baterie jeste uplne vybite.

                      2,5W prikon led je jiste prehnany, ja odhaduju ze to je 1,5W.

                      0 0
                      • pepko  

                        moje meranie s 20W halogenom (12V, prud 1.66A) a 10ks AA 2500mAh hovori, ze tie baterie dokazu tahat ten halogen iba 40minut …

                        0 0
                        • Jirik123  

                          ze je na nich napsany 2500mAh jeste neznamena, ze tolik opravdu maji. moje stare sanyo 2500, ktere maji velky vnitrni odpor a trpi brutalnim samovybijenim by na tom byli urcite podobne, ja jsem psal o KVALITNICH akumulatorech.

                          0 0
                          • martt  

                            ok, plati. Ja som myslel NORMALNE akumulatory :-)

                            0 0
                          • pepko  

                            je zbytocne sa hadat o fakte, ktory sa da zmerat … zisti aky prud odobera elektronika + led … a hned budeme mudrejsi …

                            ja nemam sanyo, pouzivam momentalne camelion, mozno su naozaj tak nekvalitne, ze ich realna kapacita je iba 1500mAh … ale pri pouzivani vo foto alebo v prehravaci som si nevsimol, ze by boli tak slabe …

                            0 0
                      • martt  

                        nie, myslim NiMH clanky

                        kukni do prilohy resp sem sanyo.wslogic­.com/pdf/pdfs/HR-3U-2500.pdf

                        0 0
                        • Jirik123  

                          na tom obrazku maji kapacitu 2250mAh pri vybijecim proudu 2,5A takze kde je problem? :-)

                          0 0
                          • martt  

                            zaroven aj mensie napatie. Takze kapacita vo Wh klesa viac.

                            0 0
                            • Jirik123  

                              klesa, ale urcite to neni polovina, jak psal pepko vyse.

                              treba sanyo 2700mAh ma podle toho grafu co jsem vkladal 3,12Wh pri 0,5A a 2,89Wh pri 2A.

                              0 0
                              • martt  

                                no, takto: myslim si, ze tie charakteristiky merali na baterke v najlepsej kondicii. Bezny user ma ale nejake baterky a nie optimalny kus. Konkretne ja pouzivam 12 kusov Sanyo 2100 asi patrocnych a kopu dalsich no-name rozneho veku. A z vlastnej praxe musim povedat, ze pri vysokych odberoch kapacita klesa celkom viditelne.

                                Moj zbastleny luxeon berie 400mA a tie Sanyo baterky vydrzia necele styri hodiny, takze realne maju tak 1500mAh. Obavam sa, ze ak by som tuto baterku strcil do tej Tvojej lampy a ak je tam odber skutocne zodpovedajuci trom wattom krat 70% ucinnostou menica, tak by tie baterky skapali velmi rychlo.

                                Tri Watty krat 1/0.7 je 4.3W, pri tomto vykone by ten clanok klakol tak k 1V a potrebny prud by bol 4A. To by bola ta moja baterka prazdna a zerava za desat minut. Teda tak to odhadujem.

                                0 0
                                • Jirik123  

                                  ty moje sanyo 2500 ze zname vadne serie by nam to byly podobne. ale prijde mi trosku divne posuzovat kvalitu svitilny podle toho jestli ji napajim kvalitni, nebo nekvalitni baterii.

                                  0 0
                                  • Smazaný účet  

                                    hele, jak je to s tou „špatnou sérií“? je to nějak ověřený, je třeba znám rozsah sériovejch čísel, nebo sou to jen úsudky uživatelů? četl jsem dost diskusí na téma sanyo 2500 a 2700, ztráty kapacity a vzrůst odporu, ale nic konkrétního a jistého jsem se nedověděl.

                                    0 0
                                    • Jirik123  

                                      nevim jestli to sanyo nekdy oficialne uznalo, ale cetl jsem hafo stiznosti na mnoha ruznych diskuzich na sanyo 2500 a energizer 2500(preznaceny sanyo). dokonce ges je ted prodava jen s 6 mesicni zarukou www.ges.cz/?…

                                      sanyo 2700mAh jsou pry v pohode. ja je mam zatim moc kratce na to abych to posoudil. eneloopy mam uz skoro rok a porad funguji skvele. jinak moje sanya 2500 jsou po roce a pul v takovym stavu, ze jsou po 3 dnech od nabiti komplet vybite. vlastne nevim proc jsem je uz davno nevyhodil..

                                      0 0
                                      • Jirik123  

                                        jinak na gesu maj baterie predrazeny, ja jsem je kupoval na electrohall.cz.

                                        0 0
                                        • Smazaný účet  

                                          já je bral z cybexu… ty 2700 zatim ok, u 2500 mam trochu podezření, ale těžko se to posuzuje, páč je používám ve spotřebiči jež je za týden vybije. ale moh jsem jim pomoct tím, že mám párovou nabíječku. teď už si na to dávám majzla.

                                          0 0
                          • pepko  

                            podla toho obrazku klesa napatie pod 1.2V uz pri spotrebovani 1000mAh … pri spotrebovani 1500mAh sa dostavas pod 1.15V … a s tym ma dost velky problem vacsina zariadeni primarne urcenych pre 1,5V clanky …

                            a kedze pre tie lampasiky odporucaju specialne 3V lion baterie, urcite nie su optimalizovane na napatie nizsie ako 2.4V …

                            tak sa mi zda, ze ta led bude na urovni iba 1W …

                            0 0
                            • Jirik123  

                              ta svitilna o ktere se bavime je urcena jen pro AA baterie, pri pouziti napr 3,7V 14500 li-ion baterie ti shori… tak nevim, ktery lampasik myslis:-)

                              i kdyby byla na urovni 1W, tak porad ma 100lm, coz je porad slusne na 1×AA svitilnu, nebo snad ne?

                              0 0
                              • martt  

                                ano, to je velmi vynikajuca hodnota. Moj luxeon je jeden z prvych a napriek tomu, ze do neho tlacim viac ako je povolene a vzorne ho chladim, tak svetla moc nedava. Vtedy lumileds udavali tusim 20 lm/W pre ten moj kus.

                                0 0
                              • pepko  

                                no hovori sa tu o dvoch typoch … jeden je na 1×AA a druhy je na 2×AA alevo 1×3V CRxx

                                je v tom dost rozdiel na co je elektronika stavana … ja som pred par rokmi kupil svetlo na bike 5 LED cateye na 4×AA baterie … predajca ma presvedcoval, ze ho pouziva aj s nabijacimi 1.2V bateriami … no ale podla mojich skusenosti ho treba pouzivat iba s alkalickymi, pretoze na nabijacie svieti o kus menej …

                                toz dovod preco to spominam … mozes skusit ci tych 100lm nedava iba s alkalickou 1.5V bateriou …

                                0 0
                                • martt  

                                  tiez som za. Daj to na regulovatelny zdroj a nafot ako to svieti pre rozne napatia (fotak na plny manual). Zaroven zmeraj kolko prudu to zerie pre rozne napatia a budeme vediet vsetko co potrebujeme. Nebolo by zle na porovnanie zaroven svietit aj nejakou obecne znamou lampou, trebars sigmou mirage.

                                  0 0
                                  • Jirik123  

                                    OK, pujc mi regulovany zdroj, multimetr, mikropajku a sigmu mirage a ja ti rad vyhovim:-)

                                    0 0
                                    • martt  

                                      prid ma navstivit :-)

                                      Ale vazne, kludne by osm si kupil este nejake svetlo a potom ho zmeriam. Ktore doporucujes?

                                      Inac uz koncim, asi si budem musiet v praci zablokovat bike-forum, lebo normalne vidim, ze som tu dnes zabil neumerne vela casu.

                                      0 0
                                • djano  

                                  Na 5 LED by som pouzil nabijatelne 1,5V AA (pouzivam v zadnych blikackach AAA).

                                  0 0
                      • martt  

                        ten odkaz co si sem dal je zaujimavy, niekto si dal vela prace to zmerat. Vychadza z neho presne to co som napisal. Vacsi prud → mensia kapacita :-)

                        Navyse vacsi odber znamena aj mensie napatie, bohvie pri akom napati ten step-up converter vypne. A ako to vyzera s jeho ucinnostou s klesajucim napatim.

                        Vidim ale, ze vies o com pises.

                        Mozno by Ta zaujimali aj tato knizka k NiMH us.sanyo.com/bat­teries/pdfs/twi­cellT_E.pdf

                        a detailnejsia k NiCd us.sanyo.com/bat­teries/pdfs/cad­nicaT_E.pdf

                        0 0
          • 384  

            A kua, ja se nepodival komu to vlastne odpovidam ;). BTW hodne jsem patral po nejakym slusnym reseni a zrovna MTE s REBELEM me hodne sklamala. Nasel jsem srovnani s nejakym fenixem (tusim P2D se stejnou ledkou a napajenim) a vydrz byla pri stejne intenzite svetla polovicni. Neni v MTE nejaka hodne malo ucinna elektronika?

            0 0
            • Jirik123  

              Fenix P2D pouziva k napajeni 3V CR123 baterii, takze jestli to bylo srovnani s MTE na AA tak to nebylo moc fer:-) Jinak Fenixy maji urcite lepsi a ucinnejsi elektroniku, ale taky stoji 3× vic…

              0 0
        • Vilém  

          Podobne jsou na aukru kolem 200–300.

          0 0
    • Smazaný účet  

      cha, provedl jsem pokus… vzpomněl jsem si že jsem si kdysi ukrad z práce kus duralový trubky o průměru cca 5 cm a 10 cm dlouhej. tak jsem do ní skoval diodu a hle, pěkně ouzkej kužel. ;o) ofšem není to zrovna zrcadlo… takže eště upravim jednu větší parabolu, aby se vešla do trubky, a zasadim do toho diodu s chladičem. taková trubka na řidítkách bude vypadat ultra mega cool… :o))) ale asi koupim i něco s těma novejma ledkama, páč co do napájení a spotřeby se to nedá srovnávat… todle 8 aku, ty cree potvůrky 2 aku… todle by teoreticky mohlo vydržet o něco dýl. a obzvláště mě rajcuje čelovka 3W za 10 dolarů. sice na 1 mikrotužku, ale tak holt vytáhnu drátek a na helmu dám držáček.

      0 0
      • pepko  

        nemusis to mat z kovu … skoc do hornbachu a kup si vodoinstalacnu ruru s priemerom 5cm … lahko sa s tym robi … sklicko vyrob s obalu na CDcko … nechaj tam tie tesnenia co su priamo v tej rure a budes to mat vodotesne … neroztopil ju halogen, tak led ju urcite neroztopi …

        neviem ako tebe ale mna ten prezentovany svetelny vykon neocaril … urcite by som uz nekupoval nic horsie ako tu ziarovku 3×1W cree z lightech … 165lm je minimum :-)

        a 10× AA so sebou vozit nie je ziaden problem …

        0 0
        • martt  

          si z Bratislavy? Rad by som si pozrel ako Ti to svieti…

          0 0
        • Smazaný účet  

          nebojim se že by se to tavilo, ale jakmile do toho pustim 700 mA docela dost se to hřeje, takže psíš počítám že bych dal do trubky přepážku z duralu a na ní přišrouboval ledku, aby vnější plášť fungoval jako chladič. krom toho mi na to velmi dobře pasuje krycí sklo se závitem z baterky, stačí nasadit na trubku a zalepit. s tim sklíčkem z obalu na cd – díky za tip, zrovna jsem dumal, kde vzít nějakej čirej pevnej plast. :o)))

          0 0
          • martt  

            LEDky treba riadne chladit. S rastucou teplotou im celkom velmi klesa ucinnost.

            0 0
          • PepikW  

            Ten plast z CD pouzdra je snad vždy PS a ten je hodně křehký, zvlášť ten čirý :(

            0 0
      • Jirik123  

        S tou celovkou za 10$ bych byl opatrny, je to cely z plastu, takze bych se bal aby se tam ta ledka casem neuvarila. A „elektronika“ vzhledem k pouziti 3×AAA se asi bude skladat z jednoho rezistoru:-) Pokud to chces vzit jako zaklad pro dalsi upravy, tak proc ne, za ty prachy:-)

        0 0
        • Smazaný účet  

          právě že za ty prachy tady v čechách mam noname čelovku s kryptonkou. mělo by to mít high-low-strobe mód, nepočítám, že by jela furt na 3W… žádný světlo nejede furt naplno. právě bych rád dodělal i tu 5W, páč kdybych udělal plynulou regulaci, tak by to mohlo bejt užitečný.

          0 0
        • Smazaný účet  

          simtě, na icq asi nejseš… tak tady… jak je to s tim worldwide free shipping na dealexdtreme? je v tom nějakej háček? nebyly nějaký problémy s paypalem nebo tak?

          0 0
      • PepikW  

        Jestli to chceš opravdu na svícení do dálky, čočka ani normální parabola ti nepomůže. Potřeboval bys, aby ti ledka svítila pod krycím sklem dozadu a světlo se na parabole zas odráželo dopředu. Sice ztratíš část, co jde z ledky v ose, ale právě na to je lambertian ideální. Dá se tak zaostřit paprsek na pár stupňů. Když nebudeš moc spěchat, tak na začátku roku bych ti mohl takový reflektor a krycí sklo poslat (průměr 51mm).

        0 0
        • Smazaný účet  

          uvidim co vymyslim. o víkendu zkusim doma vyštrachat čočky a experimentovat. ;o) vono na takový řešení už to chce mít to přesně spočtený a vymyšlený upevnění, a jelikož v optice velmi tápu, tak postupuju pokus-omyl.

          0 0
          • PepikW  

            Takhle vypadá pokusný vzorek s 1W „Z-LED“(obdoba Luxeonu). Při sníženém výkonu (250mA) se Led modul uchladí i bez chladiče.

            0 0
            • Smazaný účet  

              jenomže takdle já mojí ledku frknout nemůžu, bo je asi 15 mm široká a hliníkovej plíšek, na kterym je, je ještě větší, tak 15×20.

              0 0
            • martt  

              super experiment. Este odfot ako to svieti.

              0 0
              • PepikW  

                Hm…,to se mi moc nedaří :( kompakt mi bleskne. Takhle se při zaostření (svítilna má focus) „promítne“ na zeď (asi 5m) čtvercový čip.

                0 0
                • martt  

                  potom to ako osvetlenie na bicykel moc pouzitelne nebude. Ale ako spotlight k flaku idealne :-)

                  0 0
                • Jirik123  

                  funguje to hezky, myslim ze i jedna firma takhle svetla vyrabi, ale nevim jak se jmenuje. problem tohodle reseni je chlazeni LED. jinak podobne vysledky se daji dosahnout pomoci asfericke cocky na svitilne. www.candlepowerforums.com/…owthread.php?…

                  0 0
    • Smazaný účet  

      Tak jsem to dostal do ohniska větší paraboly, takže co jde do ní, udělá velmi úzkej kužel, ale furt nevim co s tim co jde mimo, no. :o/

      0 0
    • Smazaný účet  

      jinak, hledal jsem nějaký jednoduchý zapojení pro zdroj konstantního proudu pro napájení výkonných led, až jsem našel (snad). použije se low-drop regulátor napětí LM2941, kterej dává proud do 1A, a hlavně stojí 36 korun (GES). akorát je třeba spočítat a odladit potřebný odpor. v tomhle článku (str.9) je ukázka pro zdroj 354 mA, kde se použije odpor 3,6 ohmu: www.ed-china.com/…OPT_TS_1.PDF?… obecně platí výstupní proud = 1,275/R. sice hovno rozumim jak to funguje, ale asi funguje. zkusil jsem tenhle princip na LM317T a opravdu to ten proud reguluje. jenom nevim jak bych to měl správně měřit a odladit. na to holt nemám vzdělání. jestli se někdo orientujete, můžete to odborně okomentovat? nejhorší asi bude trefit odpor, páč se pohybuje v jednotkách ohmů a je třeba to trefit přesně.

      0 0
      • martt  

        odpor trafis tak, ze das jeden o kusok vacsi a potom k nemu budes pridavat paralelne niekolkokrat vacsie odpory az kym nebudes s prudom spokojny. Urcite najdes kombinaciu dvoch odporov paralelne s ktorymi to bude mat presne ten prud aky si zelas.

        Aj tak by som Ti ale toto zapojenie nedoporucoval lebo je jedno, ze regulator v tom IO je low-drop ak potom spalis na meracom odpore 1,3V.

        Ako jednoduchy doma zbastleny regulator je najlepsie pouzit jeden tranzistor a individualne napasovany odpor v baze. Prud to stabilizuje prekvapujuco dobre.

        0 0
        • Smazaný účet  

          nějaký jednoduchý zapojení s tranzistorem jsem taky našel, ale byly všecky dělaný na ledky s malym odběrem, v desítkách mA. třeba jirky.webz.cz/in­dex.php?page=bas­tliruv_blok.. tohle je na vyšší proudy www.instructables.com/…11GEWOF2YSD/ tušim že tam někde píše že je ztráta napětí asi 0,5 V. jak vypadá a funguje to s jednim tranzistorem? já tomu prd rozumim, takže moc nerozumim co myslíš tim co spálim. něco holt dycky spálim. ale s normálnim regulátorem, třeba s tou lm317, se ze 4,8 V na 3,5 nikdy nedostanu, páč spálim snad 1,5 V v regulátoru na dropoutu. s low drop mi to při 4 aku pojede prakticky do mrtě.

          0 0
          • martt  

            myslim tuto uplne jednoduchu schemu sysala.cz/Elek­tro/LED_Light/ed_lig­ht.htm

            je to priam neuveritelne ale celkom dobre to stabilizuje prud. A kedze NiMH clanky maju po vacsinu vybijacej krivky 1,1 az 1,2 V na clanok, tak tento jednoduchy stabilizator je uplne super. Ja ho mam so styrmi NiMH clankami a 1W Luxeonom. Pri 4V uz tecie cez 300mA, pri 5,5V 380mA, pri normalnom napati NiMH prakticky presne 350mA. Mam ale poriadny chladic.

            Bacha pri ozivovani, najprv treba dat vacsi odpor aby si hned pri prvom pokuse tu LEDku neodpalil!!! .

            0 0
            • Smazaný účet  

              Jsem si musel poposednout, aby mi to došlo. Vlastně v tom mnou uváděnym regulátoru je prachsprostě odpor v sérii s diodou, takže když na něm bude 1,25, na diodu zbývá zdroj-0,3 droupout-1,25 což při 4,8 V na zdroji dá 3,3 na diodě a to je už málo, na tu 1W (cca 3,6V 350 mA). Ale na tu 5W bych to mohl s úspěchem použít, dyž už jsem jeden lowdrop regulátor koupil, tam to nebude vůbec na škodu, protože při 8×1,2 aku a 7 V na diodě mi to svym způsobem zabrání vyšťavení aku. to schéma co uvádíš ty jsem tušim taky někde zahlíd, ale právě to bylo dělaný na malý diody a kolektorový proud těch tranzistorů byl 100 mA a já nejsem schopen si sám najít takový tranzistor co dá víc. :o) zkusim zapojit.

              0 0
            • Smazaný účet  

              prosímtě, si pročítám, jak spočítat ten odpor. belza píše, že zesilovací činitel tranzistoru je asi 100 a rozdíl napětí báze-emitor je asi 0,5 V. koukám do datasheetu, v grafu jsem nalezl závislost proudového zesílení (current gain) na proudu na kolektoru. ale jsou tam tři čáry a nevím pro jaké podmínky ty čáry jsou. a ten rozdíl napětí b-e jsem nikde nenašel, resp. ne pro podmínky jaký předpokládám. takže asi abych byl na straně bezpečnosti tak začnu s několika kohm trimrem a pomalu budu ubírat… :o) nebo vlastně bych moh obšlehnout to tvoje, aspoň zhruba, páč potřebuju taky cca 350 mA.

              0 0
              • martt  

                h21e (to je prudovy zosilnovaci cinitel tranzistoru) je velmi individualny, takze sa velkost toho odporu neda na dialku povedat. Velmi pravdepodobne bude h21e v rozsahu 50 az 100, aby si to neodpalil je lepsie pre zaciatok dat trimer ako keby bol ten cinitel aspon 200.

                Teda prakticky: napatie baterie 5V (styri plne NiMH), napatie Ube = 0.7V, pre h21e=200 a prud LEDkou 350mA vychadza potom odpor (5–0.7)/(0.35/200)= 2457 ohm. Dal by som tam teda trimer 2k7 naplno vytoceny (na najvacsi odpor). Po pripojeni zdroja potecie pravdepodobne niekolko desiatok mA. Potom by som s nim opatrne krutil az kym prud cez LED vylezie na ca 300–330mA, odmeral trimer a nahradil ho nasledujucim mensim odporom v rade.

                Tu LEDku daj rozhodne na chladic aby sa nepriehriala uz behom tohto experimentu.

                0 0
                • Smazaný účet  

                  Na ledku chladič mám, neboj. Díky. :o)

                  0 0
                  • martt  

                    este Ti tu urobim taky rychlokurz.

                    V prilohe mas parametre toho BC639

                    Zosilnovaci cinitel je Hfe, vidis, ze typicky je 40 az 250.

                    Dalsi dolezity udaj je saturacne napatie Vcesat – to Ti udava kolko napatia ten tranzistor vezme ked je plne otvoreny, tu mas pre pol ampera max. pol volta. My ho ale uplne do saturacie nedostaneme lebo nas prud baze bude mensi, takze zozerie este o kusok viac

                    Preto si myslim, ze je lepsie pouzit vykonnejsi tranzistor co sa da nasroubovat na chladic, doporucoval by som nieco ako

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      ako…? jsem koukal že bc639 je v pouzdře to92 který se nedá chladit. sem si řikal že se asi nehřeje… :o) něco v to220?

                      0 0
                      • martt  

                        ooops nedopisal som to. Nieco ako BD135. Musis ho dat na izolacnu podlozku!

                        0 0
                      • martt  

                        ak budu baterky plne nabite, kratkodobo mas okolo 1,5V na clanok, to je 6V na celu baterku. Ak budes mat luxeon na spodnej hranici tolerancie 3,2V a budes tam tlacit 400mA, tak sa na tranzistore spali (6–3.2)*0.4=1,12W. To ten tranzistor bez chladica celkom rozpali. Istejsie je pouzit nieco s chladenim.

                        0 0
                  • martt  

                    tu vidis ake su typicke napatia baza emitor

                    pre nas priklad (kolektorovy prud 350 mA) je asi 0.7V

                    0 0
                  • martt  

                    a tu vidis ako zosilnovaci cinitel zavisi od kolektoroveho prudu. Typicky bude pre 350mA asi 80 plus minus autobus

                    0 0
                  • martt  

                    a posledny graf, ktory je pre funkciu s prazdnymi baterkami velmi dolezity – zavislost saturacneho napatia od kolektoroveho prudu. Pre vykonove tranzistory je to koleno vyssie, takze pri 350mA maju mensie saturacne napatie. Z tohto grafu vychadza 0.2 V pre 350mA

                    No myslim si, ze teraz uz vies vsetko co potrebujes aby si to uspesne skonstruoval.

                    0 0
            • zbynek1  

              Není lepší jiné zapojení – že do emitoru tranzistoru by se dal malý odpor (třeba tak aby tam při max proudu vznikal úbytek kolem 0,3V) a na bázi se připojil odporový dělič? Pak by to šlo nastavit na ten proud docela přesně a téměř by nezáviselo na použitém tranzistoru.

              0 0
              • zbynek1  

                ještě lepší by bylo dát na bázi proti zemi zenerku, kterou by se nastavilo napětí na bázi, podle toho by se dopočítal odpor na emitoru, pak by už ani nezáviselo jestli se připojí zdroj 5V, nebo třeba 8V, jen by se ten tranzistor více hřál.

                0 0
              • martt  

                slo by to aj tak len si to premysli co vsetko by si potreboval:

                • ten maly odpor
                • stabilizator napatia
                • najaky tvrdy delic napatia (strata ucinnosti) aby sme mali ca 1V pre bazu ktora berie dost prudu
                • saturacne napatie tranzistora by uz bolo celkom na knapp

                Moje vlastne merania toho strasne jednoducheho zapojenia hovoria, ze pre napatie zdroja 4–4,8V sa meni prud LEDkou asi iba o 10% (iba s odporom o 70%) a v praxi mi to uz tri roky funguje super.

                Jednoznacna nevyhoda pre seriovu vyrobu je, ze odpor treba do kazdeho kusu vybrat individualne.

                0 0
              • krtex  

                Tebou popsané zapojení (neboli proudový regulátor) úspěšně používám ve 2 nabíječkách:

                1. která má 15 let služby za sebou bez poruchy – jsou tam 2 samostatné okruhy každý fast/slow charge, a napevno 2×2AA objímka..
                2. má 2 roky a 3/4 ampéru výstup z ní je konektor na který mám adaptéry: PDA, mobil, AA, AAA …

                Výhody tohoto zapojení:

                1. při vyzkratování výstupu klidně na týden se nic neděje (nezničitelý stroj)
                2. Na výstup lze připojit AKU libovolného napětí (dle konstrukce), má nab. č. 2 funguje 0–30V, tzn. od 1×AKU 1,2V až po np. 24V baterii náklaďáku..

                Při aplikaci tohoto zap. pro regulaci proudu světelného zdroje jsem zatím ve stádiu myšlenky, až to spočítám a poté příp. proměřím uvidíme.. Zatím jsem však skeptik, co se účinnpsti týče.. Teda pro malá napětí určitě.. Pro napětí nad řekněmě 12V to dle mě není slepá ulice, především z pohledu cena / výkon …

                Z martta si nic nedělej, on ti hu hodí graf co někde stáhne, bude ti tvrdit že je profík, ale skutek utek <:-p

                regards, KTX@

                0 0
                • Smazaný účet  

                  tu poslední větu sis myslim moh odpustit, profíku. :o/

                  0 0
                  • krtex  

                    to máš recht ;)

                    dred je tvůj .. :-/

                    ENJOY ..

                    PS: jsem amatér s dostatečnou schopností rozeznat věrohodnost POSTů..

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      to je hezký, ale nedává to důvod k tomu, abys ostatní napadal. pokud myslíš, že někdo nemá pravdu, můžeš to říct slušně. předvedls akorát aroganci.

                      0 0
                    • pepko  

                      krtex: pohoda, klidek, tabacek … fakt si nic nerob z martta … my vsetci vieme, ze on keca iba do vetra a skutocne informacne plnohodnotne su iba tvoje prispevky …

                      tak to predychaj, nastav si filter na martta, lebo ked budes dalej citat jeho prispevky, tak ta trafi pepka a skoda by ta bolo … drzim ti palce a nevzdavaj sa, neboj, prezijes to …

                      0 0
                      • krtex  

                        mas to zle napisane, spravne by si mal mat:

                        „…tak ta trafi pepko“

                        ;)

                        A tu o potrefene huse znate ?-)

                        sry vsem za OT..

                        0 0
                • martt  

                  Z martta si nic nedělej, on ti hu hodí graf co někde stáhne, bude ti tvrdit že je profík, ale skutek utek

                  :-)))

                  V elektronike som nahodou profik, teda som to vystudoval a jeden cas ma navrhovanie elektroniky zivilo

                  0 0
    • JJ  

      Nezkoušel jste už někdo nový Luxeon Rebel? www.luxeonstar.com/item.php?…

      480 lm při 700mA vypadá dost dobře. Jen optika k němu zatím není. Ale forward voltage je 9,45 V, šlo by to napájet 12V?

      0 0
    • Smazaný účet  

      můžete mi někdo osvětlit, jak funguje tendle regulátor? www.dealextreme.com/….dx/sku.7427 v diskuzi se zmiňujou, že se jedná o stejný kousek jako tento: www.dealextreme.com/….dx/sku.4451 kde píšou že má dost mrzkou účinnost. ale tomu měření moc nerozumim, jsem myslel, že to má pevnej výstup, ale zjevně výstup je závislej na vstupu (což asi znamená ono „step up circuitry“). to je dost na nic… ledaže by to bylo tak že ten první má přidáno něco srovnání výstupu… ale účinnost zůstane špatná. asi holt zůstanu u tranzistoru.

      0 0
      • martt  

        step up znamena, ze napatie na vystupe je vacsie ako napatie na vstupe.

        K ucinnosti sa z toho obrazku a popisu neda povedat vobec nic.

        Ak je to meranie ucinnosti co tam ktosi dal pravdive, tak je jasne, ze ten menic je ucinnostou uplne nanic a ani nestabilizuje prud nejak presne.

        Pre dva NiMH clanky by to robilo: vstup 2,4V 3,7A a vystup 3,5V 500mA, co je ucinnost 20%

        Ucinnost menica je dana hlavne kvalitou cievky a spinacich prvkov.

        0 0
    • Sinty  

      Znáte někdo obvod, který by indikoval stav akumulátorů (4*AA nimh)? Momentálně používám svítilnu s Luxeonem III, ale chtěl bych ji vylepšit led SSC P4, kterou má v nabídce německý Conrad.

      0 0
      • martt  

        indikacia stavu NiMH prakticky nie je mozna lebo kazdy clanok od roznych vyrobcov ma inu charakteristiku a aj ta sa casom meni.

        Jedine nieco co sleduje nabijanie aj vybijanie, podobne ako v mobile. To uz ale chce naprogramovany jednocip.

        0 0
        • Sinty  

          Ten, bohužel s mými malými znalostmi z ELE nejsem schopen postavit:(

          0 0
    • pepko  

      rozmyslam ze by som si vyrobil este celovku … objavuju sa tu odkazy na dealextreme … bohuzial sa neviem dopracovat k nejakemu hodnoteniu, kde by bol uvedeny vykon v lumenoch a vyzarovaci uhol …

      viete poradit nejaky konkretny model, pripadne odkaz na nejake porovnanie aj s tymito parametrami ?

      rad by som mal model s vykonom aspon 200lumen, uhlom asi 10stupnov a funkciou high-low-strobe … napajanie asi na 2×AA …

      0 0
      • 384  

        Tady najdes hone recenzi:

        www.candlepowerforums.com/

        0 0
      • Jirik123  

        Takovou celovku na DX urcite nenajdes a myslim ze zadna z nich ani neni dobry zaklad pro modding (jsou cely z plastu – problemy s chlazenim, neregulovana elektronika atd.)

        k cemu bys to vlastne mel? na chozeni asi 10° moc neni? jestli to mas na kolo, tak proc nevzit nakou 2×AA rucni svitilnu? na helmu se to pridela snadno..

        i kdyz 200 lumenu, 2×AA, high-low-strobe. to na DX taky nesezenes, to se musis podivat jinam a za jinou cenu:-)

        0 0
        • pepko  

          ach jaj … co nevidite ze v tomto threade som ako doma ???

          na candle forum je tu vela odkazov, bohuzial nic pre mna relevantne som tam nenasiel … no mozno iba nevidim dobre … ale hodnotenie svetiel v luxoch bez uvedenia vyzarovacieho uhlu nema ziadnu vypovedaciu hodnotu … nic to nehovori o svetelnom vykone …

          a za dalsie pisem, ze si chcem VYROBIT celovku … takze chcem nejaku vykonnu 1×AA, 2×AA, 3×AA „rucnu svitilnu“ a zbytok zvladnem sam …

          inak pisete tu ze mate led s efektivitou 100 lumen/W … akoto, ze nemozem najst nikde take svetlo, ktore by obsahovalo takuto led ?

          asi navykonnejsie modely s cree P4, luxeon rebel s prikonom 3W davaju max 150lumen celkovo (aj to so specialnymi bateriami) … kde su tie 100 lumen/W ledky ???

          0 0
    • Luke  

      vidim, ze se tu sesla spousta odborniku a kutilu, tak se zeptam tady :-) Planuju zkusit vyrobit nejake hoummejd LED svetlo, se kterym by nebyl problem rychle jizdy po silnici, kde je tma jak v pytli. Teren neplanuju. Jedno svetlo se sirsim kuzelem pred kolo (asi kolem 30 stupnu) a druhe dalkove (15–20 stupnu?). Napajeni asi z olovene baterky, vahu nejak neresim. And the question is: nemate konkretni typ na nejake osvedcene LED moduly s optikou? Myslim tim neco dostupneho, co se da koupit na ceskem eshopu (tady se to zatim hemzi zahranicnimi odkazy). Nasel jsem treba toto: www.elektroraj.cz/detail.asp?… je to na 12V, 3W, 18°, srovnavaji to s 10W halogenem. akorat to neni moc lowcost, chteji za to pres 7 kil.

      0 0
      • pepko  

        no tak chlape, hlavne si precitaj tento thread …

        na oloveny akumulator zabudni … kup si v gme drziak na 10×AA baterie … je to lahsie a mensie …

        uz sa to tu pisalo, kup si radsej ziarovku 3× 1W ako 1× 3W … je to rozdiela asi 160lumen vs 120lumen …

        700 korun za taku ziarovku je obvykla cena … jediny problem je velkost celeho svietidla s takou ziarovkou … inspirovat sa moze aj u mna … mmm.ic.cz/svetlo mmm.ic.cz/sve­tlo_testy

        a pokial chces nieco mensie a na menej baterii, uz musis bastlit viac, alebo objednat male svietidlo zo zahranicia (ale aspon 3 ks, kedze kazde ma tak max 100lm)

        urcite odporucam mat na biku 2 svetla, 30stupnov sa hodi, ale zapinam iba obcas … 10–15stupnov moze svietit stale, pretoze tak neoslnuje protiiducich …

        0 0
        • martt  

          oloveny akumulator je ale lacnejsi (niektore modely). Ja mam nejaky 6V 4,5Ah a stal 150,–SKK. Je zaveseny v taske na rame a vlastne vobec neprekaza.

          Na uskladnenie rovnakej energie by som potreboval desat NiMH clankov po 2300 mAh a tie by stali asi trojnasobok.

          0 0
          • pepko  

            ja pozitivne skusenosti s olovenym akumulatorom nemam, asi to bolo chyba kupovat …

            12V, 3.4Ah stal asi 500sk, plus nabijacka asi 350sk … je to velke a tazke, asi tak 3× ako 10ks NIMh …

            a navyse ani nevydrzi tolko kolko by mal … 20W s nim svietil asi 45minut … s NIMH svieti 40minut, ale silnejsie … 10ks NIMH po zatazou 1.6A dava viac ako 12V … oloveny akumulator daval asi 11V a postupne to klesalo …

            takze teraz mi 850sk zbytocne zavadzia v skrini …

            0 0
            • martt  

              Oloveny akumulator ma aj malu zivotnost. Zosumiroval by som to tak, ze za 150,– sa oplati, za 500+350 sa neoplati. OK?

              0 0
              • Smazaný účet  

                a eště je tam předpoklad, že ho opravdu využiješ… já jsem nad tím taky uvažoval, ale vlastně bych ho potřeboval jenom na světlo, a jinak by se mi drtivou většinu roku válel ve skříni. takže radši sestavím tužkáče.

                0 0
                • martt  

                  Ja ho pouzivam skoro denne so sigmou mirage. Vydrzi akurat tie dve tri hodinky, cez noc je na nabijacke a rano je znova pripraveny do prevadzky.

                  Zivotnost ma asi sto cyklov/dva roky (teda aspon ten prvy mal taku).

                  Nabijacka ma nestala nic, je to stary zdroj k mobilu Siemens S10, ktory ma velmi dobre pasujuce prudove aj napatove obmedzenie (povodne bola urcena na dva LiIon clanky). Originalna nabijacka od Sigmy ten akumulator spolahlivo velmi rychlo znici.

                  0 0
                  • pepko  

                    a ake napatie ti dava to tvoje olovo pod zatazou ?

                    mozno som mal len ja nejaky slaby kus …

                    0 0
                    • martt  

                      tiez je to makke, pri odbere 15W (2,5A) klesne aj o viac ako volt. Ale zase za tie prachy…

                      Ked kukam na GME, uz su tie baterky drahsie ako pred rokom. Tusim zacala platit nejaka europska smernica, ktora veci s obsahom olova podstatne zdrazila www.gme.cz/index.php?…

                      Pocuvaj, uz odchadzam z prace, napis mi prosim na teba telefon na ten mail co tu mam v profile, vecer Ti zavolam ak nebude zle pocasie rad by som porovnal tu tvoju trojledkovku so sigmou mirage.

                      0 0
                      • pepko  

                        mas tam mail

                        mne sa tiez to olovo spravalo tak makko … bez neho je to lepsie

                        rozmyslam ze som uz 3 jazdy nenabijal baterie, musim ich dat este dnes do nabijacky, aby nepodavali vecer slaby vykon :-))))

                        0 0
                        • pepko  

                          no a este som sa dopocital k lumenom tej mojej 48led ziarovky

                          podla tejto stranky led.linear1.or­g/lumen.wiz

                          vstup 48*15.000mcd = 720.000mcd uhol 15stupnov

                          vystup iba 38 lumen … no zda sa mi to velmi malo … svieti sice menej ako ta 3× 1W cree, ale nie az tak malo … tipoval som jej aspon 80lm

                          0 0
                    • martt  

                      kapacita pod zatazou je tiez mizerna ale malokedy svietim oboma lampami naraz. Takze v praxi tie tri hodiny denne svietit vydrzi.

                      0 0
      • Luke  

        dik za pripominky. pomalu zacinam menit nazor. mrknul jsem se, co je k dostani na DX (zatim teda jen na recenze na jinych strankach pac me jejich stranky taky nejedou). da se tam platit jinak nez pres paypal jak tu nekdo psal?

        0 0
    • pepko  

      mozete mi niekto popisat konkretne skusenosti s kupou na dealextreme ?

      co znamena to ich free shipping ?

      kolko bude skutocne stat nakup a ako dlho im to trva kym to pride ?

      0 0
      • Jirik123  

        free shipping znamena postovny do celyho sveta zdarma (resp. v cene ze ano..), takze zaplatis jen tolik kolik tam mas napsany, nic navic. doruceni mi trvalo 12 – 17 dni.

        0 0
        • pepko  

          no to je skvele … takze mi potvrdis, ze si neuctovali ziadne dalsie poplatky ?

          cize ked svetlo stoji 10$ tak zaplatim naozaj iba 10×25=250sk ?

          0 0
          • Jirik123  

            jo.

            0 0
            • pepko  

              co si myslis o tomto ? www.dealextreme.com/….dx/sku.2098

              podla hodnotenia tu www.candlepowerforums.com/…owthread.php?…

              by to malo mat najnizsi uhol svetla, kedze to ma dost vela luxov … tak by sa mi to mohlo hodit k terajsim 30stupnom … a je to za 10$, plus k tomu drziacik na bike za 2$ … len ako pozeram, je pomaly najvacsie zo vsetkych 1×AA svetiel …

              0 0
              • Smazaný účet  

                cifix, proč mi DX nejede a tobě jo? zas nějaký přečíslování serverů nebo co asi…

                0 0
              • Jirik123  

                DX mi taky momentalne nejede, v tom testu ale zadna se stejnym cislem neni (sku.2098), tak nevim kterou myslis. ale za 10$ je to opravdu loterie co se tyce kvality zpracovani.

                0 0
              • Jirik123  

                koukal jsem jen na obrazky, ted jsem si precetl v textu ktera to je:-) pokud hledas neco s hodne malym uhlem, tak to urcite stoji za zkousku (za ty prachy..:-)

                0 0
                • pepko  

                  nerobte paniku … ani mne teraz DX nejde … vychadzam iba z recenzie na candle forum …

                  0 0
    • Smazaný účet  

      Tak jsem včera testnul a jsem nadmíru spokojen. Při svícení doma je vidět že je světlo trochu načervenalý, udělá to úzkej kužel dopředu (=to co se odrazí od stěn) a rozptýlené světlo kolem. Tak jsem si řikal že uvidim něco kus před sebou a jinak prt. Ale jakmile jsem vjel na cestu kde je tma, ukázalo se, že i to rozptýlený svítí dost. I na „úspornej“ režim. Zabarvení dočervena není znát. Ten kužel v klidu posvítí tak 20 m dopředu a to rozptýlení dostatečně osvítí prostor před kolem a kraje cesty. Sice sigmový zmlsanci by asi ohrnuli nos, ale moje nejvýkonnější světlo byla dosud 1W dioda, takže jsem z toho docela nadšenej. :o) Jediná úprava kterou eště udělám je, že na horní kraj světla namontuju nějakej „kšilt“, abych nesvítil pánubohu do oken (a řidičům do očí), takže mi to ještě něco odrazí před kolo. Buď tenkej hliník nebo stříknu kus pet lahve stříbřenkou. Vlastně už nepotřebuju jiný světlo, akorát to doplním nějakou čelovkou, kterou se můžu mrknout do zatáček (člověk přijede na křižovatku a vidí jen do jednoho směru). Uvidím až dorazí balíček z DX. A malej tip: když jsem zkoumal jak upevnit aku na horní rámovou trubku, narazil jsem na tohle: www.alza.cz/…u-d65486.htm původně jsem myslel na suchý zipy, ale todle je lepší. :o) Nebyl by problém si udělat takovej pásek doma, ale už se s tím nechci prdět.

      0 0
    • Smazaný účet  

      tak jsem právě do tohodle reflektorku: www.dealextreme.com/….dx/sku.3257 nacpal 1 W diodu z baterie slaný. musel jsem jí opatrně upilovat, dioda je 20 mm široká a vnitřek zadní části reflektoru jen 19,5 mm. svítí moc pěkně, docela úzký kužel. zabudoval jsem ho do mýho bastlu číslo 1, takže je krytej za sklem (tedy plastem). průměr otvoru pro diodu je asi 6–7 mm, to sem zapomněl změřit. není to vhodný pro výkonnější diody, asi se bude hůř chladit – i když i to by šlo vyřešit vložením malého plíšku a teplovodivou pastou (kde vzít starej desetník?). dioda je totiž držena šroubovacím víčkem, které ovšem nemá ploché dno, takže mezi diodou a jím je mezírka. bude z toho „nouzový“ světýlko.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.