LED celovka pre socky, Noname, Luxeon, Cree

178 nepřečtených
  • martt

    Kupoval som si v Hoferovi (obdoba Lidla www.hofer.at) jogurt a neodolal som prihodit do vozika aj celovku za 9,90,–EUR.

    Doma nasledoval sok. Po prvom zapnuti bolo jasne, ze to svieti ovela viac ako moj trojrocny samodomo luxeon. Takze ten pojde asi uz do srotu, zjavne technika spravila velky krok za tie tri roky.

    Popis: je to sice cinsky noname smejd ale spracovanie je velmi pekne, obal na baterky je vodotesny. Regulator to asi nema ziaden, mozno nanajvys odpor. Na hlave to drzi perfektne, moj syn s tym odbehol aj jeden NOB. Na helmu by to bolo treba trocha upravit.

    Napajanie: 3×AAA

    Spotreba narychlo zmerana s tym co bolo po ruke:

    • s novymi priemyselnymi AAA alkalickymi clankami 480mA
    • s plne nabitymi NiMH AAA, noname 260mA
    • so skoro prazdnymi NiMH AAA, noname 190mA

    .

    Anketa: Ma tento test zmysel?

    ano
    13x
    100%
    nie
    0x
    0%
    0 0
    • martt  

      Ma to velmi maly, len 17 mm priemer reflektoru, tu je porovnanie s mojim 36mm luxeonom

      0 0
    • martt  

      na druhej strane sa mi zda, ze plocha reflektoru je lepsie vyuzita. Mozno som ja nejak doblbol moju konstrukciu z pred troma rokmi velmi drahych suciastok.

      Tato fotka je pohlad rovno do lamp.

      Expozicia: 1/400 sek, clona 11, 100 ASA

      0 0
      • martt  

        expozicia bola samozrejme 1/4000, teda styritisicina sekundy

        0 0
    • martt  

      A konecne ako to svieti v porovnani s mojim luxeonom. Jednoducho mi to vyrazilo dych.

      0 0
    • martt  

      Tu je porovnanie s mojou referencnou lampou sigma Ellipsoid s plne nabitymi piatimi NiMh clankami.

      Pre tri stavy bateriek a zodpovedajuce prudy (tie som odmeral).

      Zaujimave, ze s NiMH baterkami to zerie menej ako s alkalickymi a svieti asi rovnako. Ta elektronika v tom musi byt nejake velmi neefektivne cudo.

      0 0
      • martt  

        reformatovanie fotiek na tomto servri ma zase chce nasierat. Tu je ta ista fotka mnou upravena tak aby ju server nezmrsil.

        0 0
      • martt  

        este raz, snad to nezmensi a neprekryje

        0 0
    • martt  

      A posledne porovnanie s nabitymi NiMH baterkami verzus plne nabita Sigma Mirage.

      Pre tych co sa minule pytali ako svieti Sigma Mirage 10W v polovicnom vykone som pridal aj tento test.

      Vsetky testy boli fotene s KM5D v plne manualnom rezime (aby to bolo porovnatelne) a WB na slnko.

      0 0
      • fíha  

        Martt-ovi za jeho podrobne testy Cest a slava!!!

        0 0
      • rock  

        Hele, vím, že jsem rejpal a že bych měl být ultravděčný za Tvoje porovnání, ale balo by super, kdyby na té zdi něco (cokoliv, nějaký objekt nebo alespoň plakát-pokud se nebude lesknout) bylo, ať se dá lépe porovnat …

        0 0
    • mr.antik  

      to chci mít. dá se to někde sehnat u nás?

      0 0
      • martt  

        Ta lampa je typicka supermarketovka. Povodne stala tusim 13,– ked sa za dva tyzdne nevypredala zlacnili na 10,–. Teraz uz asi nebudu.

        0 0
        • mr.antik  

          no dobře, když to dělá tento noname, tak by to mohlo být i jinde, i když třeba trošku dražší. Já nikde takovou diodovku pod tisícovku neviděl.

          0 0
      • ivaneck  

        jukni se na www.dealextreme.com Maji tam spoustu vecicek, mimo jine celovky, za dost zajimave ceny. Kvalita IMHO podobna. Ceny jsou v dolarech a pry s postovnym.

        0 0
        • mr.antik  

          ceny zajímavé, jen to není v česku :-(

          0 0
          • ivaneck  

            to preci neva, ne? Jestli mas Paypal nebo znas nekoho s PAypalem, tak neni nic jednodussiho

            0 0
    • Jirik123  

      pokud by se ti podarilo dostat primo k LED tak ji vyfot. mozna by se dalo poznat co v tom je.

      0 0
    • martt  

      Vsetko pre bikeforum, tak som tu lampu rozobral a pofotil.

      Tie obrazky nemaju moc velku hlbku ostrosti lebo som mal po ruke len zrkadlovku. Vsetko je to fotene na clonu 16 alebo 22.

      Jednotlive kroky budu ako reakcia na tento prispevok.

      0 0
      • martt  

        Najprv treba vyvliect remen na hlavu, za nim su skryte dva srouby drziace konzolu po kope. Tu je fotka iba spodneho dielu, tie dva srouby su jasne.

        0 0
      • martt  

        takto vyzera samotna lampa vybrana z drziaku v ktorom sa da sklapat

        0 0
      • martt  

        a takto vyzera zo zadu

        0 0
      • martt  

        nalepku treba odstranit a vytocit styri srouby

        0 0
      • martt  

        vnutri je led-dioda bez hocijakeho oznacenia na hexagonalnom mini chladici

        0 0
      • martt  

        takto vyzera spredu, tiez ziadne oznacenie

        chip (ten zlty luminofor) je trochu vacsi ako v jednowattovom luxeone

        0 0
      • martt  

        deteil tej diody spredu

        0 0
      • martt  

        detail „elektroniky“. Je to teda pekne odflaknute.

        Do serie s LEDkou je jedna dioda, podla napatia asi schottkyho, je na nej po cinsky oznacenie 1N5819 MC, pricom jednotka je hore nohami :-)

        0 0
        • zdenek  

          To není po čínsky. Je to u nás běžně dostupná schottkyho dioda.

          0 0
          • martt  

            Po cinsky bola vytlacena jednicka hore nohami :-).

            Myslel som to ironicky, aby bolo jasne.

            Z tej diody sa to neda dobre odfotit, tak som to namaloval do prilohy

            0 0
      • martt  

        detail sosovky – kolimatora

        0 0
      • martt  

        bocny detail kolimatora.

        Na spodku diery na LEDku ma taku konvexnu vypuklinu, to tusim chyba mojmu kolimatoru co mam k luxeonu.

        0 0
      • martt  

        posledny detail ledky

        0 0
        • Jirik123  

          diky martte.

          podle obrazku to bude zrejme Edison Edixeon. podle vykonu to bude asi z K serie – stejne jako SSC pouzivaji jadra od Cree, ale luminofor a baleni maji vlastni. vykon maji ± stejny. www.edison-opto.com.tw/…s_detail.asp?… www.candlepowerforums.com/…owthread.php?… www.dealextreme.com/….dx/sku.4282

          cenove vychazeji z novych high power led nejlevneji, nicmene se ve svitilnach moc nepouzivaji, duvod neznam. na CPF par lidi psalo, ze maji kolem namodraleho ohniska zlutozelena halo.

          0 0
          • martt  

            Dakujem za info, toto bikeforum je uplny poklad :-)

            Ta moja ma o nieco modrejsi svit ako luxeon MW1D. Je to vidiet aj na fotkach. Zltozeleny okraj som nepostrehol. Mozem skusit odfotit makro svietiaceho jadra na malom prude. Na velky prud nemam dost velku clonu, najtmavsie nastavenie je ISO100, clona 32 cas 1/4000, niekde by som vyhrabal aj ND filter 4×. .

            0 0
      • martt  

        este detail ako vyzeraju tie low-cost nimh akumulatory od hofera.

        Tento rok ale velmi podrazeli, pred rokom stala stvorica 2,60 a toho roku uz 4,–EUR

        0 0
    • martt  

      a este som spravil dnes rano o siedmej zopar merani pre mile bike forum na otvorenej baterke.

      Ako je z fotiek jasne, schema je iba schottkyho dioda v serii s LEDkou a toto je rovno na akumulatore. To snad ani netreba kreslit.

      Pre skoro vybite nimh clanky som nameral Ubat= 2,86V Uled=2,62V Udioda= 0,24V, chladic studeny

      Pre cerstvo nabite nimh clanky Ubat=3,60V Uled=3,19V Udioda=0,4V, chladic po par sekundach skoro zeravy (70–80 stupnov).

      Ani nechcem vediet, co sa v tej lampe dialo ked som do nej vcera dal prilozene alkalicke baterky a nameral 500mA odber. Rozhodne LEDka to prezila aj ked podla fotiek to nevyzeralo, ze by svietila silnejsie ako pri 300mA.

      Optimalne riesenie teda bude vykopnut tu diodu a dat miesto nej ten jednoduchy jednotranzistorovy stabilizator prudu alebo aspon odpor.

      Inac opticky aj mechanickym prevedenim je to super lampicka.

      0 0
      • mr.antik  

        vůbec nerozumim, co říkáš, ale budu věřit té poslední větě. kdyby se to dalo koupit někde poblíž, aby na to byla nějaká záruka, tak to zkusim

        0 0
      • Smazaný účet  

        abych si rozšířil povědomí – jak funguje schottkyho dioda? :o) chlazení té diody je docela naprd. no uvidíš, jak to vydrží.

        0 0
        • martt  

          V tejto aplikacii je vlastne zaujimava len velkost napatia na diode v priepustnom smere. Na rozdiel od normalnej diody (kremikovej) je toto napatie asi polovicne. Vseobecne je tych rozdielov viac (hlavne zotavovaci cas atd.).

          Teda navrhar (ak sa ho da tak honosne nazvat) sa spoliehal na obmedzenie prudu vnutornym odporom bateriek. S plochou vybijacou charakteristikou NiMH clankov to celkom funguje ale jas (a hlavne prud) LED-ky je extremne zavisly od napatia a vnutorneho odporu bateriek.

          Ked budem mat chvilu casu, tak to namalujem a aj mozne zlepsenie zapojenia.

          0 0
    • mosquito  

      celkem zajimava recenze a az sem z toho trosku v soku a kdybych ji nekde videl tak si ji poridim prestoze jedno jakztakz svetylko mam

      0 0
    • Žulda  

      Tak to je teda ultimativní test, super ;)

      0 0
    • PjSky  

      vinikajici.. rikam si ze jsou ceny tehle veci prefouknute.. tady je dukaz.

      0 0
    • pepko  

      tak to dnes vecer dones … som zvedavy :-))))

      0 0
      • martt  

        uz zase zacina prsat :-(

        A hlavne to mam teraz rozobrane zmenim tam elektroniku. Ale vlastne mam asi este dva dalsie kusy, detom sa to tak pacilo, ze si skocili na biku do Hainburgu a kupili este dve (vraj posledne) a tie by uz mali byt v BA.

        0 0
    • burnout/syndrome1  

      V Lidlu měli(možná ještě mají)celekm slušnou za 200kc,ale bez blikačky,jen světlo.Také 3×AAA,možná je to samá

      0 0
    • la-da  

      Taky jsem ji tam koupil a taky za 79.90 Eur cyklotrenažér, vypadá celkem slušně,uvidím jak bude fungovat.

      0 0
    • pepko  

      no prave som videl tu martt-ovu celovku v akcii … je to super svetlo za tu cenu … kto moze nech nevaha a kupuje …

      0 0
    • martt  

      kuknime sa, pepko je uz doma, bola strasna zima (0 stupnov) a padala rosa ci co.

      Vysledky nasho testu su v prilohe.

      Prva reflexna paska na ceste bola ca 10m, druha 20m, cyklista 25m. Fotene KM5D, ISO 200, clona 4, cas 13 sekund, WB na slnko.

      0 0
      • Smazaný účet  

        tak to je drsné. :o)))

        0 0
      • pepko  

        super spracovane …

        som si nemyslel, ze moje cree maju svetlo trochu dozlta …

        no ale je vidiet, ze v tomto prostredi prehravam … mam prilis siroky rozptyl svetla … tak niekedy by sme mali urobit este test v lesnom prostredi :-)))

        0 0
        • martt  

          Do lesneho prostredia je najlepsia aj lampa na helme. To by si sa cudoval kolko oci na Teba pozera ked natocis hlavu niekam do krovia. Tym, ze je lampa pri ociach (na helme) su tie reflexy velmi silne. Psi maju odraz do oranzova ale vacsina zvierat biely (aspon v svetle luxeonu).

          0 0
      • martt  

        este by som pridal, ze ohniskova dlzka bola 35mm co zodpoveda 52 mm na kinofilme a priblizne aj ludskemu beznemu zobrazovaciemu po­lu.

        0 0
      • Jirik123  

        toho sveho stareho luxeona jsi nefotil?

        a jak byste to ohodnotili vlastnima ocima?

        0 0
        • pepko  

          tazko hodnotit … halogeny su slusne silne, ale s malym stupnom vyzarovania … bohuzial velky akumulator a asi kratka vydrz …

          led maju vyhodu plynuleho a rovnomerneho osvetlenia, aj ked sa zda, ze nemaju tak vysoku intenzitu … kazdopadne sa s nimi jazdi dobre a ak najdem silnu led s uhlom asi 10stupnov tak tu 48led nahradim a odlozim do vytrinky :-))) … no a vydrz je takmer nekonecna … nemusim nabijat kazdy den … (teraz ma napada, ze som to vlastne nemal cerstvo nabite, ale ono je to asi jedno)

          no a ta lacna celovka je super kupa … neskutocny pomer vykon a cena … dobry uhol, vysoka intenzita … (na marttyho mieste sigmy odlozim do vytrinky a kupim este par celoviek a namontujem na bike :-))))

          0 0
          • Jirik123  

            ono to zvolene ohnisko foceni trosku zvyhodnuje svetla co sviti spis do dalky nez do sirky.

            jinak jsi myslim psal, ze si bral ty „lampasiky“ z DX, ty na tom budou podobne jako ta celovka.

            Ja bych zhruba do 14 dnu mel mit na otesteni svitilnu Tiablo A9 s Cree XR-E Q5, ta zdime z jedny ledky soucasny maximum (vyrobce udava 256 lumenu). tiablolight.com/

            Na kolo to sice kvuli uzkemu kuzelu nebude, ale i tak to bude zajimave:-)

            0 0
            • P  

              Už se těšim na recenzi. Kolik by měl být vyzařovací úhel a je nějaký rozdíl mezi OP a SMO reflektory?

              0 0
              • Jirik123  

                to tiablo je delany na co nejvetsi dosvit do dalky, takze ohnisko bude asi hodne uzky, rekl bych 8–10°. SMO (smooth) je hladky reflektor. obecne je s nim nejvetsi dosvit do dalky, ale s nekterymi ledkami jsou pak v kuzelu artefakty (u cree to byvaji jasnejsi a tmavsi kruhy kolem ohniska). OP (orange peel) je reflektor s texturou pripominajici pomerancovou kuru. pomoci textury se kuzel vyhladi a odstrani se artefakty, dosvit se ale o neco snizi.

                ale kvuli vetsim rozmerum, vaze a uzkemu kuzelo to na kolo moc vhodne nebude (budu ho mit jen pujcene).

                recenze tohodle typu svetel je treba tady candlepowerfo­rums.com/vb/show­thread.php?t=173652

                0 0
      • McBlacky  

        tak ta crane je fakt špičková, hned bych si koupil kdyby bylo kde…

        0 0
    • martt  

      A tu je porovnanie tvaru osvetlenej plochy.

      Vetky lampy svietili cca na rovnaky bod betonovej steny asi zo vzdialenosti 3 az 4 m.

      Fotene z ruky KM5D, ISO 1600, clona 4, cas 1/100 sekundy, WB na slnko, ohniskova dlzka 28mm (predlzovaci faktor 1,5).

      0 0
      • pepko  

        no kedze moja 48led ma pisany uhol 15stupnov, celovka od hofer bude mat tak 12stupnov … to je asi tak idealny uhol …

        ale intenzitu ma vyrazne lepsiu … kedze podla vypoctu ma mat 48led asi 40lumen …

        akurat na 3×cree nie je akosi vidiet tych 160lumen :-))))

        0 0
        • martt  

          sigmova 10W je v strede zu trochu prepalena v cervenom kanale. Teda myslim ze fotka je trocha prepalena na malom kusku, mal som to trosicku viac priclonit.

          0 0
      • pepko  

        neviete nahodou niekto ako svieti tato celovka ? www.agem.sk/?…

        0 0
    • hodny soused  

      Klobouk dolů,tomuhle říkám porovnání. Sqělé,vyčerpá­vající :-)

      Už ted mi vadí,že ji nemám :-D

      0 0
      • srance  

        no a mel by nekdo moznost ji jeste koupit. Verim ze kdyz si na ni prirazi stovecku ze by si ji i tak nekdo nechal poslat. Hlasim se jako prvni :-) . urcite nebudu sam

        0 0
        • mr.antik  

          já jako druhý

          0 0
          • mr.antik  

            a když nad tím přemýšlím, dvě tyto svítílny na řidítka, plus jednu na hlavu a vejdu se do tisícovky a svítí to líp než Mirage

            0 0
          • Stancek  

            treti… taky bych ji bral.

            0 0
            • pepko  

              no a co si teda neobjednate nieco podobne na DX ???

              0 0
              • pepino  

                Páč na DX, jak se to rozkřiklo, už maj fůru věcí vyprodanejch, třeba www.dealextreme.com/….dx/sku.5467 (je to 3W,maj to blbě v popisu), co jsem asi před 3měsícema objednal a vrátlili mi prachy :-(

                0 0
                • Jirik123  

                  proc vlastne brat na bike celovku (navic tahle ma stary luxeon)? vzdyt klasicka baterka se i na helmu pridela lip.

                  0 0
        • gyngy  

          veru, tiez by som si ju dal poslat ;-)

          0 0
    • Extremist  

      Brutalni recenze. Uz by se mozna vyplatilo k teto celovce vytvorit vlastni Web, z materialu zde uvedeneho. :-)))

      0 0
    • Mamut  

      Naco je dobre porovnavat svetla podla toho ako svietia prvych 5–10minut? Vikend som stravil prezeranim dealextreme a nasiel som tam plno uzitocnych veci, ale svetlo som si nevybral ziadne. Ziadne nema regulaciu. Ten, kto si tam kupi iba diodu samotnu a dobastli si regulaciu, tak sa ho to az tak velmi netyka. Kto si ale kupuje komplet hlinikovu trubicku, kde sa uz nic nezmesti, tak nechapem naco to robi.

      Mam celovku (uznavam, rozchadza sa s nazvom threadu, pretoze ma vysla na cca 1400Kc (donesena z US) a tu sa predava za 2800) a ta ma skoro dokonale plochu krivku, takze sa na nu da spolahnut. S 4× Ni-MH 2600mAh dokaze svietit 3.5–4h na max. vykon = 3W Luxeon. Na jazdenie po lese plne stacia slabsie mody. 3W maju vyznam na rychlosti od 30km/h vyssie (ak ide skupina, tak to v pohode znesie aj 40km/h). Navyse ma poriadne riesene chladenie a vodotesnost. O tomto vsetkom pochybujem pri tych cinskych zazrakoch a pritom su to vlastnosti na bike podstatne. Pretoze sa svieti dlhu dobu a v roznom pocasi.

      Podla metodiky serveru flashlightrevi­ews.com povazuju celovku za vybitu, ak svieti menej nez polovicou zvoleneho vykonu. Pretoze predpokladaju, ze si nikto nekupuje svetlo preto, svietilo zlomkom intezity, nez videl v obchode. Pri niektorych svetlach na DX su aj grafy vydrze a nevyzeraju nijak povzbudivo.

      0 0
      • pepko  

        no podla tych recenzii co tu boli na candlepowerforum, to nevyzeralo az na taky prudky pokles ako si napisal … co som sledoval, tak su schopne hodinu svietit na 80% … co sa mi zda dost …

        0 0
      • pepko  

        napriklad toto som mal na mysli … www.candlepowerforums.com/…owthread.php?…

        podla mna slusne dlho drzia svetelny vykon … na 1AA je to rozumny vysledok …

        0 0
      • Smazaný účet  

        no, to má potom skoro zázračnou účinnost, teda. opravte mě, pokud špatně počítám: 4 aku po 1,2 V a 2600 mAh maj energetickou kapacitu 4×1,2×2,6=12,48 Wh. pokud z nich potáhneš 3 W vystačí to 4,16 h. ovšem reálná kapacit těch aku bude spíš 2500… takže 4 h. to by pak ta regulace měla téměř 100% účinnost. při 1,25 V na článek a 2500 mAh jsme na 4,16 h, pokud by svítilo 3,5 h tak je to furt 84% účinnost což je stále dost… měřils kolik ti tam opravdu teče?

        0 0
        • Mamut  

          Nemeral. Merak je jedna z tych veci, ktore si idem objednat na DX :-) Meral som cas, ktory to vydrzi regulovane svietit. Po 3h to stale veselo svietilo. Po 4h to bolo automaticky prepnute na nizsi (40–50%) vykon, pretoze baterky uz nedokazali utiahnut max. vykon. Je mozne, ze 3W Luxeon nebezi naplno. To sa zisti iba meranim. Podla aktualizovanych merani ma max. vykon okolo 50 lumenov. Neviem kolko ma bezny 3W Luxeon, ale asi by sa podla toho dalo odhadnut kolko wattov v skutocnosti ze­rie.

          0 0
          • Jirik123  

            muzes to vycist tady z tech grafu www.candlepowerforums.com/…owthread.php?…

            jinak jeste je potreba rozlisovat svetelny tok primo z emitoru a svetelny tok „ven ze svitilny“. na optice dochazi ke ztratam 30% – 10% (dle informaci z CPF). Vetsina vyrobcu uvadi lumeny primo na emitoru tzn. vetsi cisla, nekteri uvadeji korektnejsi lumeny po pruchodu svetla optikou – mensi cisla (napr. surefire, zebralight..).

            0 0
      • Jirik123  

        ty svetla co pouzivam ja maji relativne dobrou regulaci. Ultrafiry ji maji prakticky plochou (C3 s 2×AA ma absolutne plochou vybijeci krivku www.candlepowerforums.com/…owthread.php?… ) Mte ji uplne plochou nema a spis pripomina vybijeci krivku ni-mh akumulatoru, ale i tak i po hodine sviti zhruba na 80% (viz odkaz od pepko).

        chlazeni na kole neni problem, proud vzduchu ti svetla ochladi dostatecne. vodotesnost u levnych svetel je problem. zadne neni vodotene na ponoreni, ale lehky destik vydrzi vsechny.

        ze bude nejaky rozdil v kvalite zpracovani mezi svetly za 400 a 1400 je asi jasne, pro vykon to ale pro vetsinu svetel na nasem trhu neplati! Naopak obycejna MTE od cinana za 4 kila muze svitit minimalne stejne jako blackburn X3 za 4 litry od progressu.

        0 0
        • martt  

          moj doma zbuchany luxeon na prilbu nie je vodotesny ani trochu a napriek tomu funguje aj v dazdi. Elektronika v nom je ale totalne primitivna (jeden tranzistor a jeden odpor).

          0 0
        • martt  

          Jednu z tych celoviek som trochu prerobil, takze zase ju poznam o nieco detailnejsie.

          Vodotesnost v dazdi je u tejto celovky vyborna.

          Farba LEDky je kus od kusu rozna.

          Chladenie a elektronika su mizerne.

          Ale ine chcem. Vsimol som si na tej rozobratej ledke, ze je tam cosi co vyzera ako kaz na chipom. Neviem, ci to tam ma byt alebo je vdaka tomu taka lacna ze beru mimotolerancne prip. nepodarkove LED-ky.

          Kukni prilohu

          0 0
          • martt  

            a este z trocha ineho uhla

            0 0
            • Jirik123  

              vetsina vyrobcu dela kryci cocku ze silikonoveho gelu, takze se relativne snadno poskodi. tahle vypada ze je skrabnuta.

              0 0
              • martt  

                nie je to na povrchu. Je to v nej vnutri. Mozno som ju uvaril 600mA. Zda sa ale, ze stale svieti normalne.

                0 0
                • Jirik123  

                  z te fotky to vypadalo na povrchu, neni teda ta cocka odchlipnuta?

                  0 0
                  • martt  

                    nie. Je to nieco vnutri. Mozno je to zamerne, neviem.

                    0 0
                    • Jirik123  

                      a jak to vypada kdyz to vyfotis z vrchu?

                      0 0
                      • martt  

                        Uz to kvoli lepsej fotke rozoberat nebudem, zlozit to s chladicom bol celkom porod.

                        Fotene KMZ3, ma dobre makro ale mizernu kvalitu, je to kompakt.

                        Tu mam zaznam z pribehu upravy. Pohlad rovno zhora.

                        0 0
                      • martt  

                        a pohlad z trocha ineho uhlu

                        0 0
    • martt  

      Zase som sa trocha s tou celovkou pohral.

      V prilohe je namerana V/A charakteristika rovno tej LED-ky.

      Na 500mA je viditelne jasnejsia ako pri 350mA. Neviem, ci si z toho mozem dovolit dedukovat, ze je to 3W a nie 1W model. Rozhodne vydrzala asi 2 minuty na prude 500mA bez toho aby zhorela (nema chladic, len ten 6 uholnik – star hex – z fabriky).

      Teplota sestuholnika bola po 10 minutach na 350mA 53 stupnov a po dvoch minutach na 500mA 85 stupnov, potom som ju radsej vypol, zdala sa mi moc horuca.

      0 0
      • Smazaný účet  

        moje 1W dioda made in china žere 350 mA při 3,34 V. docela to sedí do grafu. ale těch 350 je doporučený max. trvalý proud od výrobce.

        0 0
    • martt  

      Dalsie meranie bol odber z baterky vratane povodneho kabla.

      Skusal som dve celovky v povodnom stave a potom jednej z nich upravit elektroniku.

      Legenda:

      • Ibat1 odber z baterky prvej lampy v povodnom stave (tu som potom upravoval)
      • Ibat2 odber z baterky druhej lampy v povodnom stave
      • Ibat3 odber z baterky po nahradeni schottkyho diody odporom 1R5
      • Ibat1k2 odber z baterky s jednoduchym stabilizatorom s odporom 1k2
      • Ibat680_1 odber z baterky s jednoduchym stabilizatorom s odporom 680R, meranie od nuly do maxima
      • Ibat680_2 ako Ibat680_1 , meranie od maxima do nuly, vsetko pekne horuce
      • Ibat680_3 ako Ibat680_1 , meranie od nuly do maxima, test ci je prva krivka reprodukovatelna, zaciatok studeny
      0 0
      • martt  

        V prilohe su schemy uprav.

        Upravy pre stri NiMH clanky

        Pre napajanie styrmi NiMH clankami je jednoznacne najlepsie zapojenie s tranzistorom. Na LEDku planujem dat vacsi chladic, potom by som ju snad mohol nahanat v oblasti 400–500mA, teda tie posledne tri krivky Ibat680_x. Pre vacsinu vybijacej krivky NiMH (asi 90% casu) budem mat napatie 4,4 az 4,8V a prud 450 az 500 mA. Zo styroch AA clankov by to malo vydrzat ca 4 hodiny.

        Bez pridaneho chladica by som radsej volil ciaru Ibat1k2, tam bude prud pomerne presne 350mA pre celu dobu vybijania.

        Pre tri clanky, teda napatie 3.3 az 3.6 V je situacia zlozitejsia.

        Povodne zapojenie je uplny nezmysel, to je z grafov jasne.

        Pri takychto malych napatiach je este tranzistor prilis blizko k saturacii a bohvieako nestabilizuje (teda vobec nestabilizuje). Asi najjednoduchsie je vymenit diodu za odpor okolo 1 ohmu. V tomto pripade by ani pri pouziti troch cerstvych alkalickych baterii LEDka zhoriet nemala a pri pouziti NiMH clankov bude prud okolo 200 mA.

        Dost nevysvetlitelny je mi rozdiel pri stabilizovani tranzistorom v studenom a teplom stave. Asi to bude teplotou tranzistora a poklesom jeho Ube asi o 2 mV na stupen, cim rastie prud do bazy. Navyse ta BC337 ma max kol. prud iba 800mA a k nemu som bol uz celkom blizko.

        Idem vyhrabat nejaky vykonovy typ, ci sa to bude aj s nim opakovat. .

        0 0
        • Jirik123  

          ten rozdil v proudu pri ruznych teplotach bude zpusoben i samotnou ledkou, s rostouci teplotou proud pri stejnem napeti mirne roste.

          0 0
          • martt  

            tak som este nameral aj tuto charakteristiku a tym pre dnesok koncim. Pri horucej LED-ke sa charakteristika o prekvapujuco velky kus posunie.

            Studena ciara (od nuly som zvysoval prud do 500mA) je fialova, teple ciary su zlta (isiel som z 500mA na 200mA) a bledomodra (pokracoval som znovu z 200 po 500mA).

            Co mi je nejasne, preco je tmavomodra ciara, ktoru som meral pred par hodinami v originalnom stave natolko odlisna od fialovej nameranej za rovnakych podmienok. Vysvetlujem si to tak, ze manipulaciou s ledkou a letovanim na nej sa snad uvolnila zo star-hex chladica a viac sa hreje. To ma moc nepotesilo. Neviem ci je chip k chladicu prilepeny alebo je tam len nejaka silikonova gebuzina a drzi na nom len za priletovane nohy. Snad sa chip zase pritlaci na chladic ked to zase zosroubujem.

            0 0
        • martt  

          tak som vyhrabal BD243C a nameral charakteristiky aj s nim. Vid priloha. To koleno na zltej ciare je zapricinene tym, ze som tam chvilku pockal a ono sa to zohrialo. Bledomodra krivka je merana cestou dole s horucou LEDkou aj tranzistorom.

          Ten vykonovy tranzistor by zjavne potreboval vacsi prud do bazy, inac je na nom ovela jasnejsie koleno ked zacina stabilizovat. Uz sa mi nechcelo letovat dalsi odpor, mozno by to bolo lepsie, skusim zajtra.

          0 0
      • Jirik123  

        jeste by to chtelo zmerit vydrz. asi nejlip s nejakejma akumulatorama.

        cas od casu udelat fotku, nebo zmerit proud. takhle jsem testoval MTEcka na low. img510.imageshac­k.us/my.php?i­mage=lowbeamshs8­.jpg

        0 0
    • Karaya  

      Nevis jak je na tom Sigma sport SILED? Hledam nejakou alternativu k sigme evo pro. Nejakou celovku, ktera ale aroven dosviti dal. Ta tvoje by byla super, ale pochybuji ze se v Lidlu/Penny/Kau­flandu objevi..

      0 0
      • PjSky  

        za 1250,– [je to sockova cena?] sem si nakonec opatril Princeton Tek EOS.. na flashligreview ji celkem pochvalili a tak sem ji koupil tatovi do lesa :) a ozkousel na helme.. jizda v poho, udajne dosviti na 60m [tezko rict], svetelny kuzel je siroky [ovsem jasny kuzel je jen uprostred celkem uzky] a jezdi se stim v pohode. umim si predstavit lepsi, asi SILVA 3W LED… ovsem ta uz je za 3 klacky :( pockej rok…

        0 0
        • martt  

          podla mojich skusenosti je lepsie dat celovku na vrch prilby co najdalej dozadu. Ked je taky vecerny opar, tak mas oziarenu „ruru“ vzduchu dalej od oci a menej oslnuje.

          0 0
        • mosquito  

          posli pls nejaky prakticky nocni foto ;-)

          0 0
      • PjSky  

        dalsi – hezky padla na to mango ;)

        0 0
      • PjSky  

        a jeste

        0 0
      • PjSky  

        posledni – stitek je odklopeny ale stabilni.

        0 0
    • Honza729  

      Nechci kvuli jednomu trivialnimu dotazu zakladat novy thread, tak to s dovolenim povesim sem:

      Chci si koupit svetlo na kolo, normalne uchytit na riditka, ne celovku. A ted je problem: Mam vlastovky, na nich jsou povesene rohy, brzdy s razenim, comp a GPS. Cili volne misto na objimku pro uchyceni svetla sice je, ale je v tom ohybu vlastovek, kde se navic trubka zuzuje. Takze mne napadlo, jestli existuje objimka, kterou uchytim na ten ohyb, ale bude mit v sobe kloub, kterym pak svetlo srovnam do smeru. Snad jsem to napsal srozumitelne..... Dik za rady :-)

      0 0
      • vysmátej bajker  

        Nevím jestli se dá koupit samostatně ale Hella a cateye na 3AAA má objímku s stranovým polohováním.

        0 0
        • martt  

          aj sigma mirage aj ellipsoid sa daju krutit aj do strany. Gulovy klb to ale nie je, takze rozumne pouzit sa to da iba na vodorovnu trubku ktora nie je kolma na smer jazdy

          0 0
    • martt  

      Tu je este ANALYZA UCINNOSTI

      Ked sa tie grafy zo vcera zvrtnu o 90 stupnov, teda ako keby nezavisla premenna bolo napatie zdroja (troch alebo styroch NiMH clankov), tak sa da pekne vyjadrit ucinnost, intenzita svietenia a cas prevadzky.

      Vybijacia krivka NiMH clanku je jasna (vid priloha). V praxi je pre 400mA krivka o kusok nizsie, vdaka prechodovym odporom moze clovek ratat podla mojich skusenosti po chvilke (par minutach) vybijania s napatim asi 1,2V na clanok a tesne pred koncom vybijania s 1,05V na clanok.

      Vybijacia krivka viacerych clankov v serii uz taka jasna nie je. Clanky totiz nemaju rovnaku kapacitu a ked je prvy clanok v packu uz prazdny, ostatne este maju 1,1V. Toto je vlastna namerana skusenost. Vtedy sa clanok prepoluje, napatie na nom je tesne pod nulou, teda napatie packu je akoby o clanok menej.

      Teraz pride to, co chcem povedat.

      Ak mame nejaky bomba kvalitny menic, ktory ked bezi na styri clanky zerie 300mA zo 4,8V. Po vybiti prveho clanku si menic povie „nic sa nedeje, furt to ma este 3,3V, cucnem si 500mA“. A v tom momente posle do hrobu ten prepolovany prazdny clanok. Uzivatel nic nevidi a tesi sa, ze lampa svieti rovnako ako ked tam vlozil nabite clanky. Ked sa toto stane s dalsim clankom, menic si povie „kruci, uz mam len dva volty, cucnem cely amper“. Vtedy sa zostavajuce dva skorovybite clanky polozia a lampa nahle zhasne.

      Ak mame zapojenie kde sa meni jas lampy so stavom bateriek, tak ten proces nie je az taky nahly. Mam osobnu niekolkorocnu skusenost, ze aj s tym jednoduchym stabilizatorom vidim ocami zmenu jasu az ked je jeden clanok zo stvorice kompletne prazdny.

      Pre tri clanky je to jednoduche zapojenie uplne bezpecne. Ak je jeden clanok prazdny, prestane lampa svietit a nic sa neznici.

      0 0
      • martt  

        Teraz ten graf ucinnosti

        Vyzera sice cudne ale je z mojich nameranych dat. Na osi X je napatie baterky, pre kontrolu aj napatie LEDky a na ose Y odoberany prud. Cez LEDku tecie trosku mensi prud (o prud do bazy), to mozeme ale zanedbat, ucinnost sa tym znizi ca o 1%.

        Neviem ako sa v Excele spravia dve osi v grafe, takze udaj 500 je ucinnost 100% a udaj 400 je 80%.

        Cervenymi ciarami je vyznacena oblast pre 3×NiMH a pre 4×NiMH clanky.

        Myslim si, ze graf netreba komentovat.

        VYSLEDOK PRE 3×AAA NiMH 700mAh

        Cas svietenia budu asi tri hodiny. Jas klesne pri vybitych baterkach asi na 50% maxima. Priemerna ucinnost 96%.

        VYSLEDOK PRE 4×AA NiMH 2300 mAh

        Cas svietenia bude asi 4,5 hodiny. Jas sa klesne pri vybitych baterkach asi na 80% maxima. Priemerna ucinnost 87%.

        JAS pre 3×AAA vs 4×AA

        Priemerny jas bude so styrmi AA baterkami asi dvojnasobok jasu s tromi AAA pri pouziti nezmeneneho zapojenia s BC337 a odporom 680R.

        0 0
        • martt  

          V tom podstatnom mi preskocili pismenka. Priemerna ucinnost pre 4×AA bude okolo 75–78%.

          0 0
        • Jirik123  

          docela sis s tim pohral:-) na ty 4×AA by to mohlo byt i docela dobre regulovane.

          0 0
          • martt  

            Ved ja to uz roky pouzivam 4×AA a takyto stabilizator s jednowattovym luxeonom beziacim na 380mA. A ako som hore napisal, ocami rozdiel medzi plne nabitymi a skoro uplne vybitymi clankami ani v tomto pripade nespoznas. Viditelna zmena je ked sa jeden clanok prepoluje ale aj vtedy to veselo svieti dalej s asi 100mA

            0 0
    • pepko  

      naozaj kvalitny thread, velmi vela informacii, skoda ze uz je to nad moje chapacie sily … nuz ale nemozem rozumiet vsetkemu :-)))

      0 0
      • Smazaný účet  

        zajímavý. jak tak koukám, někteří tvůrci „značkových“ světel nikdy v noci na kole nejeli. obdélník 10 metrů před kolem a okolo tma, to je fakt užitečný. :o))

        0 0
        • Jirik123  

          to je asi hlavne dany tim, ze se to snazi optimalizovat co nejlip na tu nemeckou normu, aby si pak mohli do letaku napsat co nejvetsi cisilka. myslim, ze martt uz tady jednou odkaz na tu normu daval.

          0 0
        • pepko  

          no hlavne je to otravne … uz som tu pisal, ze ked svetlo osvetli iba maly obdlznik, tak ma z toho boli hlava … pretoze ako slape a hybem riaditkami, tak mi ten obdlznik stale beha zo strany na stranu a kmita mi pred ocami …

          mozno vam to nevadi ale ja to neznasam …

          0 0
          • Jirik123  

            me to taky prijde nesmyslne.

            0 0
            • martt  

              V Nemecku (a je celkom mozne ze aj u nas) je obmedzene smerovanie lucu hore kvoli oslnovaniu. Preto vsetky tie lampy su prudko ohranicene smerom hore.

              Napr aj 10W sigma Mirage X tam nie je povolena v premavke (ma kruhovy luc).

              Ked potom ide niekto ako pepko oproti, tak to fakt velmi oslnuje.

              Ja mam preto LED len na prilbe a ked ide protismer otocim ho do strany.

              Velmi by ma zaujimali SCHVALENE cyklolampy s LED diodami. Teda tie co su schvalene ako hlavne svetlo na bicykel. Zatial viem o jednej od Bosch a zopar od Sigmy. Tieto imho musia mat nejak tvarovany luc. V reale som taku lampu este nevidel.

              0 0
              • Jirik123  

                s tim oslnovanim muze byt problem to souhlasim.

                nam s pepkom jde o to, ze nektera ta svetla osvetli maly obdelnik treba 15m od tebe, ale kolem toho obdelniku prakticky nic osvetlene neni (mezi prednim kolem a obdelnikem mas treba 10m cernou diru atd..)

                0 0
                • pepko  

                  jo … je rozdiel ci je obmedzene smerovanie dohora, alebo je obmedzene aj na blizke okolie a do stran … pri takom svetle je potom vidiet prd aj ked sa vyrobca chvali vykonom …

                  ja osobne by som rad nejako obmedzil svietenie hore, ale nie uplne, som rad ked sa mi v dialke odraza svetlo od dopravnych znaciek a viem kam idem …

                  asi to inak nevyriesim, iba s 2 svetlami s roznymi uhlami a vypinanim tej so sirsim uhlom … uz sa neviem dockat tych lampasikov z DX, dufam, ze to bude presne to co mi chyba …

                  0 0
    • pepko  

      tak som sa stal majitelom (docasnym) arcas 1 watt led kopflampe

      velmi to pripomina 3×AAA modely na DX

      0 0
      • pepko  

        ono je to asi presne toto www.dealextreme.com/…s.dx/sku.479

        0 0
        • Smazaný účet  

          nj, kurňa, já vesele koupil tři mikrotužky a teď to možná zrušim. :o)

          0 0
        • pepko  

          tak som sa zatial velmi nedostal k testom … subjektivne asi svieti menej ako marttova … hold je to iba 1W …

          dal som do nej 3× 1000mAh AAA camelion … v sobotu svietila asi 40minut (kym ma priatelka zrusila) … a dnes svieti zatial dalsich 90 minut … pokles vykonu zatial minimalny … rozdiel medzi hi a low je stale viditelny (v diskusiach na DX pisali, ze po 10minutach sa rozdiel straca …)

          0 0
    • Rolei  

      Když už jsem dnes u těch zajímavých odkazů:

      www.led1.de/shop/

      0 0
    • martt  

      trocha som tu celovku zmenil aby bola lepsie pouzitelna na bike:

      • napajanie 4×AA
      • prud 400–450mA, zlepsena stabilizacia
      • zlepsene chladenie

      opis uprav nasleduje

      0 0
      • martt  

        Takto vyzera zadny kryt povodne zvnutra. Ten kruh tlaci LED-ku do kolimatora. Az kym som nezacal zasahovat, je ta celovka urcite dazduvzdorna

        0 0
      • martt  

        toto je gumene tesnenie okolo kolimatora

        0 0
      • martt  

        do zadneho dekla som letovackou vypalil dieru. Moc elegantne to nie je ale ucel svati prostriedky.

        0 0
      • martt  

        cez tu dieru sa da prepchat medeny pas so sirkou 30mm a hrubkou 0,6mm. Nakoniec som do neho spravil obrovske diery asi 5mm aby presli distancne stlpiky. Na tejto fotke su este len 2mm diery.

        0 0
      • martt  

        pod hex-star som podlozil styri kusky duse 0.6mm aby to viac tlacilo na chladic

        0 0
      • martt  

        nezabudnut napatlit silikonovu vazelinu alebo nejaky iny teplovodic

        0 0
      • martt  

        vysledkom je toto ohavstvo. Ten velky chladic som tam nakoniec nedal. Je tam iba ten medeny plech.

        0 0
      • martt  

        elektroniku som dal samostatne aj s novym vypinacom na kabel nech nehreje vnutri pri ledke. Este to zalejem silikonom. Este skusim upravit klb aby sa dal natocit az do praveho uhla – bude to tak na helme lepsie.

        0 0
      • Sinty  

        Vypadá to moc zajímavě, není nad originální homemade řešení! V příloze je moje svítilna používající Luxeon III provozovaný na proud 650 mA, při čerstvě nabitých aku. Tuhle svítilnu používám více než rok.

        0 0
      • Sinty  

        Velmi jednoduchý regulátor proudu.

        0 0
      • pepko  

        no je to ohavne :-)))

        ale ucel to asi plni a dufam ze to aj viac svieti … kedy pojdeme testovat ?

        0 0
        • djano  

          Ked bude sucho.

          0 0
        • martt  

          V tomto dazdi urcite testovat nepojdem. Buduci vikend tu asi nebudem. Takze az za dva tyzdne a privolame aj Jana s jeho HID lampou.

          0 0
          • pepko  

            ok … to uz hadam budem mat aj lampasiky preposlane zo slovinska :-))))

            0 0
    • Nodar  

      trochu jsem vytunil jednu noname čínskou čelovku a zkušenosti s úpravou jsem hodil na webík, takže zvědavci mohou mrknout na : www.tomradon.eu/…-tuning.html

      0 0
      • pepko  

        cim dalej sa mi paci tento server viac a viac … nad takouto upravou som rozmyslal aj ja, som rad, ze sa to da urobit …

        0 0
      • Jirik123  

        dobra prace.

        0 0
        • zdenek  

          dobrý nápad. Mám tuhle čelovku koupenou v GESu, tak to taky zkusim.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.