• exncom

  Záměrně jsem založil toto téma, přestože se v jiném vláknu řeší problém saunování. Tam je ale řeč hlavně o klasické finské sauně, kterou pravidelně užívám min. 1 x v týdnu, v zimě spíše 2–3× v týdnu a to už mnoho, mnoho let, včetně léta. Infrasaunu jsem se rozhodl pořídit domů hlavně pro holky (manželka, dcera), které klasickou saunu nedají, ale o pozitivním vlivu na zdraví a psychiku jsem přesvědčen, proto infrasauna (resp. infrakabina).

  Rád bych se zde obrátil na pomoc při výběru vhodného typu infrasauny (resp. typu použitých zářičů) do bytu. Na základě reálných zkušeností mých dvou kámošů jsem již skoro objednal cedrovou infrasaunu pro 2 osoby Infrasauna Cedr + karbon s 8 karbonovými zářiči (2 záda, 2 boky, 2 vepředu, jeden lýtka a jeden od podlahy). Nicméně prodejce mě začal lámat, abych si za relativně nevelký příplatek koupil saunu s tzv. širokopásmovými zářiči (RedGlass, Vitae) konkrétně tuto: Infrasauna Cedr+RedGlass, které údajně prohřejí tělo více do hloubky. Zatímco u karbonových zářičů se mluví o prohřátí do úrovně tloušťky pokožky, u těchto širokopásmových se tělo údajně prohřívá do hloubky 5 mm. Tím má být zdravotní účinek výrazně příznivější.

  A teď nastává má nerozhodnost. Samozřejmě může to být jen tvrzení prodejce, i když CZ výrobce infrasaun tento zářič jednoznačně preferuje. Pojedu tento typ infrasauny vyzkoušet do showroomu, přesto hledám lidi s reálnou zkušeností. A u sportovců ta pravděpodobnost, že někoho najdu bude určitě vyšší, než mezi nesportovním lidem.

  Poradí mi někdo?

  • lukas aka mitro  

   Podle mne tam rozdil neni, ale nemam cisla abych to mohl spocitat…a jestli prohriva do hloubky 3 nebo 5mm je uplne jedno…

  • mr.antik  

   tak uvidíš, já bych bral asi klasickou, vždyť si to můžou nastavit na méně stupňů. Na infrasauně nemám rád že to hřeje jen z jedné strany, hoří ti hlava nebo záda a přitom nohy jsou ledové, ale možná jsem měl smůlu na blbé kusy

   • lukas aka mitro  

    vpodstate kde mas panelz namirene na telo, tam IR hreje. Od dreva se neodrazi, takze smula – leda by vnitrek sauny byl z lesteneho hliniku/nerezi:))) (pak by to ale vypadalo jako skrinka, do ktere byli zavirani a grilovani vezni)

   • exncom  

    Klasická sauna má ieden bodový zdroj tepla, který ohřívá vzduch v sauně. Ten pak rozehřívá tělo. Také u země je vzduch chladnější, než u stropu, proto ideální poloha ve finské sauně je poloha vleže. Což u veřejných saun kvůli množství saunařů bývá často problém.

    Sauna kterou jsem postoval má těch zářičů 8, které jsou kolem dokola, takže prohřátí by mělo být rovnoměrné, i od nohou.

    Právěže účinky těch zářičů jsou údajně různé, proto se ptám.

    • vodic62  

     To se těžko radí. Málokdo má asi zkušenosti se všemi typy. Já osobně redglass v reálu ještě ani neviděl. Ale mám pochybnosti o tom, že když to navíc červeně svítí, tak že to má nějaké účinky navíc. Alespoň tak to leckde prezentují, že to je to záření, které nemá např. karbon.

     Ale abych přišel alespoň s nějakým info, tak jsem přišel na to, že hodně důležité je, aby to do tebe pralo, pokud možno, opravdu že všech stran. A to zrovna ta dražší varianta nesplňuje. Tam se v rámci snižování nákladů nedaly zářiče do boků.

     Ja osobně mám karbon a i když u keramiky, ale i redglass, píší jako výhodu, že se brzo vytopí sauna, tak tomu moc nerozumím. Já už minutu po zapnutí, ačkoliv vzduch v sauně nebude mít ani 30, se bez problému můžu začít saunovat, protože i karbon začne vyzařovat prakticky hned po zapnutí. A to záření je to nejdůležitější, teplota vzduchu není tak důležitá. Osobně mám zkušenost z cizí infrasauny, že mi dost vadilo, když termostat panely vypínal. Takže v té svojí mám zapnuté panely vlastně od začátku do konce.

     • exncom  

      Můžu se zeptat, kterou saunu (typ) máš? S tou regulací máš pravdu, zřejmě typ regulace ovlivňuje četnost spínání zářičů. Na to mě upozorňoval prodejce, že u těch RedGlass zářičů je i kvalitnější regulace. Obecně jsi s infrasaunou spokojený, nebo už by jsi i nekoupil? Já jak jsem psal jsem spíše ortodoxní finský saunista a hlavně tu infrasaunu chci kvůli zbytku rodiny. Díky za každou odpověď, sbírám zkušenosti uživatelů, kde se dá.

      • vodic62  

       Já mám samovýrobu. 6 karbonových panelů, celkem 2,3 kW, vestavěné do kumbálu v bytě cca 2m2, termostat na podlahové vytápění. Ten výkon je jen tak tak, takže vyhřátí na 60 trvá cca 40 minut. Ale i tak ji zapínám jen pár minut před použitím a i tak se po vstupu hned potím. S levnými z Mountfieldu zkušenost nemám, takže nemůžu porovnat.

       Spokojený jsem, rozhodně bych ji chtěl znova. Jediné co mě pije krev, že se tam hromadí bordel, takže před každým saunováním musím minutu vynášet krabice ven :)

       Do finské chodím také, ale někdy mám pocit, že to je na mě až moc hardcore. Infra je pro mě víc odpočinková.

       • exncom  

        O stavbě už jsem také uvažoval, na trhu jsou k dostání panely českého výrobce (Fenix Jeseník), který má s infra vytápění letité zkušenosti. Mají k tomu i regulaci.

        Další samo-domo možností by bylo použít náhradní infratrubice do přenosných infrazářičů, které se často používají jako pomůcka při fyzioterapii. Ideální by byla možnost regulace každého jednotlivého zářiče tak, že by si člověk teplotu nastavil rovnoměrně dle pocitu.

        • vodic62  

         Po těch jsem také pokukoval, ale ty jsou myslím dělané jen do běžného prostředí, takže okolní teplota nesmí překročit 40 stupňů.

         Ale do čeho bys ty trubice dal? Dělat pro to podomácku nějaké žáruvzdorné pouzdro je už trochu moc, ne?

         No kdyby bylo zářičů fakt hodně, tak by se to dalo regulovat, že by chvíli běžela třeba jen polovina, ale stejně to vždycky vyjde tak, že má člověk za zády jen jeden.

         • exncom  

          Měl jsem na mysli tyto, které jsou přímo konstruovány pro infrasauny:

          IRC Panel

          Mám nákup za velkoobchodní ceny, tam už to vychází docela zajímavě. Jen jsem se nikde nedočetl, v jakém vlnovém pásmu vyzařují

          edit:

          tady je sortiment včetně regulátoru (ale těch prodejců je v ČR hafo):

          IRC-sortiment

      • vodic62  

       Ještě k té kvalitě regulace. Vsadím se, že tím mohl prodejce myslet maximálně že to má hezčí displej. A nebo kecá. Všechno se to reguluje stylem on/off (jinak to ani nejde), takže jakmile vyleze teplota výš, prostě to vypne.

  • bestom  

   Minulý rok sem taky vybíral infrasaunu ,ty levnějších typu mountfield apod mají hodně špatnou účinnost ,trvá hrozně dlouho než se vyhřejí na požadovanou teplotu a velká část energie se ztrácí do vnějšího pláště sauny ,dřevo zvenku bylo hrozně horký , ty co mají zářiče VITAE jsou na tom podstatně líp ,nažhaví se během chvíle ,jsou sice dražší ,ale ušetří se spoustu energie .

   Možností je koupit tu levnou saunu a ty zářiče si tam vyměnit ,jestli trochu rozumíš elektrice .

   Každopádně ty levné zářiče typu karbon apod nebrat ,jsou to vyhozené peníze

   • vodic62  

    Karbon nemůže za to, pokud je blbě udělaný plášť. Účinnost kteréhokoliv přímotopu je vždy 100%. Jde jen o to, aby se to teplo neztrácelo kam nemá. Naopak si myslím, že u vysokoteplotních zářičů je složitější udělat izolaci tak, aby to topilo jen jedním směrem.

  • ELx  

   Delam pro jednoho dovozce montaz a servis infrasaun, tak jsem se ho na to ptal a rikal, ze karbon je lepsi. Ze lepsi ucinnost redlightu jsou jen marketinkove kecy. Ja je ze sve sauny vykuchal a nahradil karbonovymi. Ted mi prijde prohrivani mnohem rovnomernejsi.

   • exncom  

    RedLight a RedGlass jsou dvě zcela odlišné kategorie zářičů. RedGlass mají vyzařovat v celém spektru infra, tedy IR-A, IR-B i IR-C (nejdelší vlny).

    Karbonové zářiče mají pouze IR-C, kdežto RedGlass (ne RedLight) mají mít IR-A, B i C.

    Ale jasně, vše můžou být marketingové vějičky, právě proto sháním uživatele se zkušeností.

    • lukas aka mitro  

     Nemas IR A B a C nekde podle vlnovych delek? Internet mlci…

     • exncom  

      Infrared – A / short-wave – SHORT – NEAR

      Wavelength 780 – 1400 nm

      Penetration approx. 4 – 5 mm

      Infrared – B / middle-wave – MID

      Wavelength 1400 –3000 nm

      Penetration approx. 0,5 mm

      Infrared – C / long-wave – FAR

      Wavelength more than 3000nm

      Penetration approx. 0,1 mm

      • lukas aka mitro  

       Hmmm…tak NIR a MIR maji trochu posunute…ale to je jedno…

       NIR 0.8–2.5 μm, MIR 3–5 μm, and FIR 8–12 μm,

       https://en.wikipedia.org/…gical_tissue

       Takze pokud to sviti nekde v oblasti „biookna“, 750nm az 1.2mikronu, je penetrace do tela vetsi…takze paleny, ktere „viditelne sviti“ nebo operuji na vyssi teplte budou prohrivat vice do hloubky.

       • exncom  

        Docela by mě zajímalo, do jaké hloubky se tělo prohřeje při použití klasické suché finské sauny. Po 15 min pobytu v cca 100 stC má člověk pocit, že je usmažený, ale to vše může být jen otázka nervových receptorů v pokožce a pod ní už svaly mohou být nahřáté podstatně méně.

        A to je právě ten argument, kterým prodejce šermuje, že právě prohřátí širokopásmovým zářičem je ze zdravotního hlediska lepší (důkladnější).

  • exncom  

   Tak jsem si dnes byl vyzkoušet saunu pro jednoho se širokopásmovými zářiči Vitae. Rozměr cca 120 × 100 cm (půdorys), 4 ks zářičů v rozích + 1 pod lavicí (lýtka). Do sauny jsem sedl oblečený, prodejce zapnul zářiče a začal povídat. Už cca za 2 min jsem cítil, jak to začíná účinkovat. Nevím, jestli ten pocit znáte, ale chvíle kdy zatopíte v krbu, oheň krásně hřeje, krb je rozpálený, sednete do ušáku před krb, zavřete oči a necháte se prohřívat, tak to bylo něco podobného. Kombinace teplo + příjemné oranžovo červené světlo mě připomínala teplo z krbu, nebo ze slunce. Tento typ zářiče se dá komfortně regulovat, regulace se nastavuje v různých zónách, různých intenzitách. Měl jsem možnost porovnat saunu i s karbonovými zářiči a řekl bych, že už mám skoro jasno. Nechám si na rozmyšlení ještě víkend a pak ji asi objednám :-)

   • skorpion  

    co si nakoiec vybral? Pretoze teraz som zacal vyberat aj ja a „uzivam“ si tu krasnu zmes roznorodych informacii :-)

    • exncom  

     Včera jsem objednal tuto: Infrasauna

     Našel jsem na netu jeden penzion, kde mají 3 týdny v provozu přesně stejný typ. Ochotná majitelka se mnou chvíli dala řeč, že je sice zatím moc krátká doba na hodnocení, ale že si ji zatím doslova užívá celá rodina.

     Saunu by měli přivézt do konce příštího týdne, další týden jedu na týden na lyže. Až se vrátím, pak sem můžu v případě zájmu dát nějaké osobní zkušenosti.

     • skorpion  

      takze nakoniec RedGlass? Urcite sem hod nejake info! Ja chcem saunu spravit ako sucast kupelne, cize hladam jednotlive diely. Red Glass ziarice akoby solo ani neexistovali. Pride mi lacnejsie kupit nieco ako ty a rozobrat to na suciastky :-) Nevies aka znacka ziaricov tam je a kolko maju Watov?

      • exncom  

       Jak jsem již psal, dal jsem si tu práci a vyzkoušel jsem jak s karbonovými zářiči, tak s Vitae (činská varianta RedGlass). Pocitově se mě pobyt v Vitae sauně zdál mnohem příjemnější a navíc to příjemné oranžovo-červené světlo připomíná přírodní oheň.

       Moje úvaha se nese úplně stejným směrem, jako Tvoje. Ta odkazovaná sauna je sice vyrobená v číně, ale je to už vyšší kategorie, kde je provedení mnohem kvalitnější, než to co se prodává na trhu za poloviční cenu. Navíc se mě bude docela designově hodit do interieru. Jediné co jsem chtěl byly kouřová skla, ale tuto saunu momentálně nemají skladem. Prodejce mě ovšem nabídl, že mě skla bez problémů vymění a budou za to chtít jen doplatek, co bych zaplatil za saunu s kouřovými skly. Stejně ta skla řežou tady v ČR. Tak pokud si je seženeš u nějakého skláře za lepší cenu než 3.000,– Kč, tak si je můžeš vyměnit sám.

       Sauna je vyrobená z voňavého nádherného cedru, v ceně máš už zónovou regulaci, audio panel (USB, Bluetooth, SDCard, Radio, světelná terapie).

       Přesný typ toho čínského zářiče neznám, ale na trhu u nás se dá sehnat originál Philips Vitae lampa 350W kolem 70,– EUR. Co jsem se ptal, tak není rozměrová kompatibilita mezi Vitae – RedGlass, ale pro elektrikáře to zřejmě nebude žádný problém vyměnit (příp. si nechat vyrobit reflektor s mřížkou na míru vybrané trubice). Když začneš hledat info zjistíš, že výrobců podobných zářičů jako Vitae je více a cenově jsou i na polovině Philipsu. Regulovat můžeš klidně každý jednotlivý zářič, to v dnešní době je ten nejmenší problém.

       Teď se budeme saunovat do sytosti a pak uvidím, jestli to nechám tak jak to je, nebo si to budu postupem upravovat. Ale zatím se chystá, že si to budeme hlavně užívat.

       Až bude doma, postnu nějaká foto.

       • skorpion  

        super. Ja som nasiel Sentiotec ziarice. Prosim ta, skus potom pozriet v specifikacii Waty. Sentiotec su dostupne v 350, 500 a 750W. Zatial neviem, ktore vybrat. Urcite sa poradim s vyrobcom, ale zaujimalo by ma, co je v saune ako mas ty. Predajcovia to krasne taja :-)

  • exncom  

   Zítra po obědě mě ji budou montovat, večer už budu mít za sebou první saunu, dám určitě vědět. Co stojí ty Sentiotec, nikde jsem nenašel cenu. Předpokládám, že je použitý 350W zářič.

   • skorpion  

    Sentiotec eco full spectrum som nasiel za 113 Euro + cca 70 Euro sklo na saunamaster.sk. Cena rovnaka za vsetky vykony (co mi pride divne). Na inej stranke je 285 – 335 euro aj so sklom. na saunahaus.cz so mich nasiel za 10–12 tis czk. Zaujimave, ze pisu sentiotec vitae ziarice a vyrobca philips. Je to fakt zamotane. Prestava ma to bavit :-)

    • exncom  

     Není to vůbec zamotané, naopak, je to zcela jednoduché. Popořadě:

     1. Nazvěme to třeba topný element. To je základní součástka a tu jako jedinou v celém řetězci budeš velmi těžko vyrábět, musíš ji tedy koupit. Je to něco jako zářivka (žárovka) ve svítidle. V našem případě to vypadá takto: Philips Vitae Toto např. vyrábí Philips a pojmenoval to Vitae. Něco podobného vyrábí více výrobců s různými parametry, např. soudruzi z číny tomu zovou RedGlass, nebo další výrobek namátkou: Dr. Fischer, nebo Sylvania, atd, atd. Takže vybereš si příslušný topný element a kolem toho pak stavíš dál.
     2. Topný element musíš nějak uchytit a pokud jej budeš používat v dřevěné sauně, musíš využít energii,která by normálně utíkala dozadu tak, že kolem vystavíš nějaký reflektor, který jednak uchytí topný element, jednak část energie odrazí směrem, tam kam potřebuješ. Provedení může být na stěnu, do rohu, záleží na konstrukci výrobce. Pokud toto budeš vyrábět na profesionální úrovni, pak se to bude jmenovat třeba Sentiotec, nebo EOS atd… Ale protože máš uvnitř topný elemet Vitae, dáš tomu do názvu tento přídavek. Proto např. EOS Vitae. Takže reflektor si necháš vyrobit od nějakého šikovného strojaře a protože je topný element horký, musíš před reflektor dát mřížku, nebo sklo.
     3. Mřížka Mřížka je jednoduchá na výrobu, ale hůř se bude udržovat např. v komerční sauně. Proto se zde používají dražší krycí skla Sklo, která se daleko jednodušeji a rychleji otřou (nemám zkušenost, jen jsem se toto dozvěděl od výrobce).
     4. Máš vyrobený kompletně zářič (může vypadat nějak takto Hotový zářič), doplníš příslušnou regulaci, světlo, kolem to obestavíš např. prkny z cedru a máš hotovo.

     Mě to až tak složité nepřipadá,

   • cejn  

    Dobrý den, aktuálně také řeším saunu a nevím jestli s redglass nebo jiné mohl by jste mi sdělit poznatky s nákupem vaší sauny, volal jsem prodejcům ale půlka mi recituje info z webu a druhá mlží. Děkuji Wolf

    • exncom  

     Mám ji zatím chvíli, ale první dojmy jsou zatím výborné. Saunuje se prakticky celá rodina, po zapnutí se dá do sauny rovnou sednout a pomalu se začít nahřívat. Zatím jedinou změnu co bych chtěl někdy v létě udělat, je natočení předních zářičů o 45st směrem do sauny. Převážně se saunujeme solo, možná bych dnes zvážil saunu pro jednoho. Oproti finské sauně se uvnitř sedí, většinou dáváme tak cca 40–50 min jedno kolo. Já jako ortodoxní sauner zvyklý na finskou saunu dávám po sauně ledovou sprchu, přestože se to obecně nedoporučuje. Mě to tak vyhovuje.

     Sauna je umístěná ve velké ložnici, hned vedle je k dispozici koupelna. Nejstarší syn dokonce přestal chodit do finské sauny, dcera když se vrátí z treningu, v rámci relaxu dá kratší, nahřívací cyklus.

     Nevím co by Vás tak zajímalo, klidně se ptejte. Teď už budu odpovídat obratem.

  • exncom  

   Ještě pár fotek z realizace a první spuštění…

   • menty  

    Dobrý den,

    chtěl bych se zeptat na dojmy z užívání Vaší sauny se zářiči RedGlass. Rozmýšlím se mezi saunou pro 2 osoby, co máte vy nebo zda mám jít do sauny pro 1 osobu. Budeme se také převážně saunovat sólo.

    Děkuji za odpověď.

    • exncom  

     Dnes už bych možná o koupi sauny jen pro jednoho též uvažoval, ale rozdíl v ceně ani jiných vlastnostech sauny už nebude tak velký.

     Teď přes léto byla sauna v provozu jen sporadicky, ale s odchodem tropického léta začne její opětovné používání. Zkušenost se zářiči RedGlass je velmi pozitivní, dobrá věc pro psychiku je určitě světelný efekt rozsvíceného zářiče (teplo + světlo). Jediný problém co s konkrétním typem sauny mám je nekvalitní vestavěné audio, kde je slyšet poměrně silné rušení ve vestavěném repro. Přehrávání z USB je ok, takže nám to ke spokojenosti zcela stačí. Je to víceméně „šumítko“, kde nelze očekávat vysokou kvalitu audia, ale pokud jsem v sauně sám, často si pouštím mluvené slovo a pro tuto aplikaci to je ok.

     Repro by se daly velmi jednoduše vyměnit, takže náhrada za nějaké širokopásmové kvalitnější nebude určitě problém.

  • dc006  

   Ahoj, diky za uzitecne info.

   Rad bych se zeptal,

   na jakou teplotu se vyhreje kabina, kdyz saunujes?

   jak vysoky je zaric? (dosahne ti to az na zatylek)

   jestli se nekde v navodu daji vycist konkretni vlnove delky ve kterych RedGlass zarice pracuji.

   Vsude na strankach prodejcu (mimochodem mi to pripada, jak kdyby vsechny ty stranky, ktere nabizeji sauny proWell vlastnila jedna firma, vsude stejny okopirovany obrazky, ceny stejne) se uvadi, ze jsou zarice full spectrum A,B,C ale nijak to nikde rozvedene neni navic rozdil u sauny proWell s karonovymi zarici a RedGlass je cca 2.000,–. To mi prijde divny. Full spektralni zarice tipu Vitae se pohybuji okolo 8.000,– CZK (nikoli 70EUR jak jsem se docetl v tehle diskusi). Jasne cinan to umi levneji, ale o tolik?

   Chtel bych zustat pozitivni, ale nejde mi to. Vzdyt pozitivni ucinek infra sauny muze zajistit preci jen zaric v optimalnim spektru. Neni RedGlass placebo?

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.