• pema01

    Ahoj,

    vím, že mě asi ukamenujete, protože všichni řešíte výběr bicyklu do cca 40 000, nicméně já jsem chudý student, a tak volím méně než poloviční cenu – tedy cenový strop 18 000 Kč. Dosud vlastním asi 30 let staré kolo, které je celoocelové, při jízdě dře, vrže, řídítka uvnitř prasklé (koroze), no… prostě to není ono. Navíc na něm jezdil dříve můj táta (130 kg), takže při seřizování brzd jsem zjistil, že mám z Óčka osmičku, „upravil“ si převody tak, že nyní je to jako se v autě rozjíždět na trojku a další funkční převod je pětka (a to i do kopce, z čehož je řetěz značně unavený).

    Proto jsem se už asi v březnu rozhodl porozhlížet se po novém kole. Chtěl bych určitě horské (40% lesní stezky, 35% silnice, 20% cyklostezky, 5% různé). Samozřejmě na něm nebudu bejčit – žádný skoky, nic takovýho. Jenže při výběru jsem narazil v e-shopech na problém – vůbec se v tom nevyznám – vůbec nechápu ty parametry, když je samostatně googlím, tak z toho nic moc nevyleze…, proto si chci vyjasnit pár vlastností:

    1. rozdíl mezi 27,5'' a 29'' – 29'' je o něco těžší, ale má větší kola, lepší jízdní vlastnosti? jaké?
    2. Co jsou verze XC, LX…?
    3. Jaká značka? – já mám modrý DAKAR (asi nějaký no-name, nevím co se za dob minulých prodávalo), slyšel jsem ale o dobré značce MERIDA, Kellys nebo FOCUS, co vy na to?
    4. Proč nejmenované (SPORTISIMO, HERVIS :-) ) shopy nabízejí mnohem levnější kola než menší obchody? – je třeba se těch velkých bát? Co slevy – vyplatí se počkat? kdy začínají? jsou i nyní (rád bych v létě podnikl trek)?
    5. Jaký je rozdíl mezi Big.Nine a Big.Seven, poté 20-D, 40-D atd. – u Meridy?

    Jo abych nezapomněl: moje váha: 74kg; výška: 192 cm.

    Dám sem pár typů, které jsem zmerčil:

    http://www.cyklopoint.cz/…reen-18427d/

    http://www.sterba-kola.cz/…ck-lime-2016

    http://www.merida-bike.cz/…gnine-20-d-1

    http://www.sterba-kola.cz/…tion-29-2016

    http://www.sterba-kola.cz/…en-40-d-2016

    Díky za jakékoliv rady. Nejsem typ člověka, který by to šel ihned zítra koupit, raději vše s rozumem a rozmyslem. Nicméně do bazaru bych nešel – chudý student se bojí dalších výdajů :-(

    0 0
    • Mysee  

      Co pohledat BF nejdřív.

      Možnosti:

      • lepší kolo do 20 asi není, tady často odkazované, vzduch vidle, 3×10, HT2 kliky.

      http://www.decathlon.cz/…der-580.html

      • custom stavba od místních stavitelů
      • cykloněmčík (připravit se na jeho přístup)
      1. Při tvé výšce a spíš na cyklostezky a rekreaci 29" (rychlejší, stabilnější, pohodlnější ale těžší méně obratné)
      2. Z tebou jmenovaných leda Focus nabízí slušný poměr cena/kvalita u některých modelů.
      3. „Sleva“ leckdy žádnou slevu neznamená, ty opravdové spíš během výprodeje na podzim
      4. seven – 27,5 .. nine – 29 .. 20/40 výbava modelu
      0 0
      • pema01  

        tož jsem tu celý večer a koukám…

        Nalezl jsem např toto:http://jizdni-kola.heureka.cz/…specifikace/#…

        0 0
        • Mysee  

          Podíval bych se na kolonku hmotnost – 15.3 kg a rychle přemýšlel dále. :)

          Třeba ten BTWIN má 13 kg, pro porovnání.

          Tady je špatně hlavně:

          XCM vidle

          M171 kliky (acera)

          3×9 je klidně ok, ale toto je fakt základní výbava, kterou mají i kola kolem 10.

          0 0
          • pema01  

            Máš pravdu, té hmotnosti jsem si nevšiml – s tím au revoir :D

            Já bych šel tak max do 14.5 kg

            Nicméně, jaké vidle bys mi doporučil?

            Už vím, že žádný Altus, Acera u kliků

            0 0
            • Mysee  

              Mrkni na ten odkaz co jsem posílal a od toho se odpíchni.

              U vidlice by mělo být napsáno, že je vzduchová – tedy XCR air, XC30 air, XC32 air, Recon apod.

              Kliky nejlépe HTII osa nebo i octalink M522.

              Jestli 3×9,2×10,3×10 je skoro už fuk.

              Brzdy alespoň M396, avid DB1 – raději ale něco z řadu M5XX.

              Nejvíc je znát hmotnost na kolech, ale u těhlech se na nich většinou šetří a z názvů se nedá příliš odvodit.

              0 0
      • Evilcleaner  

        jako ne že by ten rockrider byl špatný, ale brzdy jsou tikající bombou a vidlice má 30 mm nohy, to bych řekl jsou poměrně zásadní nedostatky, rozhodně bych ho nenazval nejlepším kolem do 20

        0 0
        • Mysee  

          Pro hobíka s 74 kg za mě ok. Vidli vzduch s 32 mm nohama do 20 tisíc těžko pohledat, nebavíme-li se o výprodejových 26".

          Brzdy fungují hodně slušně. V téhle cenové se Deorka stejně špatně hledají a výměna za ně, je z pravidla skoro zadarmo, ale většinou to nikdo neřeší.

          0 0
          • Evilcleaner  

            brzdy fungují možná slušně první rok nebo dva, ale jak se jim začnou přidírat pístky, tak jsou na vyhození.

            0 0
            • Mysee  

              M396 lepší nebudou.

              Takže jak píšu po tom roce, dvou nebo rovnou výměna za dvojku za Deorka.

              0 0
              • Evilcleaner  

                ehm, a že jsem tak smělý – máš s nima nějakou zkušenost, protože to tak moc nevypadá. M396 jsou docela slušné, žádná super brzda to není, nicméně vydrží fungovat roky, na rozdíl od avidu.

                0 0
                • Mysee  

                  M396 nebudou lepší co se účinku týče, páka je spíše měkčí a oproti Deore je to velký rozdíl, přitom cena 1200 vs 2000 cca. Avidy se mi při testování zdáli určitě lepší a po tom co jsem zvládl servisovat Elixir 5, nevidím v tom problém.

                  0 0
                  • pepek  

                    Objevils nějakou zázračnou metodu na jednoduché, rychlé a jednoznačné zpacifikování Elixírů?

                    0 0
                    • Mysee  

                      Podle pinkbike nebo bikeradar se sadou z Alíka vcelku v pohodě. Samozřejmě to nebude nikdy tak easy a pro opice jak Shimano, ale neviděl jsem v tom problém. :)

                      Pak jsem přešel na Zee, protože jsem chtěl čtyřpíst. Ale páka na Elixírech byla tvarově skoro lepší.

                      0 0
                • scalar  

                  A Ty máš na těch DB1 odjeté dvě sezóny nebo jen zobecňuješ zkušenosti z jiných Avid brzd? Já je mám na tréninkovém kole asi rok a půl, v zimě dostali docela záhul, jezdím víc než v létě a ještě jsem na ně nasahal. Prostě namontovat, dobře odvzdušnit na Avid profi sadě a je to. Je fakt, že tohle Ti v Decathlonu asi neudělají.

                  0 0
                  • Mysee  

                    I tam ti to udělaj, protože tam pracujou lidi co jezdí a umí, alespoň v Brně. :)

                    0 0
    • Evilcleaner  

      kolo v tvém rozpočtu se tu řeší pořád, takže si uvař čaj a šup do historie! aspon potom získáš nějaký přehled a budeš moct pokládat smysluplné dotazy a na ně dostávat hodnotné odpovědi. 18 tisíc je na kolo které chceš dost peněz, bud v klidu.

      0 0
      • SloM  

        Nebrat. V obou pripadech prirazka za logo… Nefunkcni vidle, mix nejnizsich rad.

        0 0
      • Mysee  

        Buď můžeš mít nějakou věhlasnou značku – Specialized, Merida, Cannondale, GT a machrovat u kamarádu a příplatit si jen za ten nápis zhruba 5 tisíc.

        Nebo mít méně známou značku, ale kolo znatelně lehčí, které tě bude více bavit. Ale kámoši si na tebe můžou ukazovat prstem, když jim k tomu dáš důvod.

        0 0
      • pierogross  

        Ach jo. Kluci ti něco poradili, ty celkem souhlasíš, a tohle je přesně opačně. Vydrž, čti, tyhle značky si nech na později, až budeš vydělávat, něco pojezdíš, poznáš, pak si od nich koupíš kolo x- krát dražší. Když máš prašule na fabii, nekoukáš přece po jaguárovi, že jo. (Vlastně koukáš, ale…)

        0 0
      • Strakááč  

        dej na rady co ti tu poradili kluci… buď nechat postavit stavitelem.. plus je u toho, že tam máš, co chceš ty sám.. a nebo toho B-twina nic jinýho nevymejšlej..

        ohraná pohádka, pořád dokola… :D

        pokud chceš nechat postavit tak na dílech:

        1. vidlice vzduchová: SR Suntour Raidon 100mm,
        2. Rám nějakej rám co ti nabídne stavitel pro 29" kola
        3. hollowtech II kliky s trojpilou + střed (deore)
        4. řazení,hazka,přes­mykač – deore/acera 3×9 nebo 10
        5. kazeta 11–36, řetěz atd.. podle stavitele..
        6. brzdy- nejspíš shimana M395
        7. výplety lehčí/pevný na konusech, podle stavitele… a pláště- co si tam dáš to tam bude.. :D
        8. řidítka, sedlovka, představec, hlávko, gripy, sedlo… – rozměry si řekneš/necháš poradit, jinak podle stavitele, tak aby to vyšlo do ceny, jakou chceš…
        0 0
    • scota  

      Stará dobrá 26"

      http://www.mojekolo.cz/…-six-50-2013

      0 0
    • -b-n-x-  

      Skoda, ze jsi hned zavrhnul bazar. To by sis dost rozsiril vyber. Myslim ze se v tehle cene daji sehnat treba uz moc pekna kola v dobrem stavu.

      0 0
      • pema01  

        no ne, vám se to může zdát absurdní, ale pro mě je to zatím největší investice (spíš výdaj), a při pomyšlení, že na tom už někdo jezdil a z nějakého důvodu to prodává… (z jakého ? ).

        0 0
        • novas752  

          Jasně, ale jsou lidi, kteří prodávají kolo původně třeba za 30, protože si koupili daleko dražšího fulla a na druhé kolo nemaj místo apod. Když by si narazil na něco slušného, tak by to pro tebe byl „malej jackpot“. Ale chápu tě, já bych se do bazaru taky nehrnul nijak nadšeně.

          0 0
    • pema01  

      Tak se průběžně porozhlížím a narazil jsem na docela slušný bike, pousuďte:

      https://www.cyklocentrum.cz/…tion-27-2015

      Je to dobrý nebo se mýlím?

      0 0
      • Smazaný účet  

        Tohle není slušný kolo ani náhodou.

        0 0
        • pema01  

          aha… :(

          a v čem je tak hrozný? Vzduchovou vidlici má, přehazovačka není Acera…

          0 0
          • Smazaný účet  

            Kolo za 20k už by minimálně mělo mít vidlice Raidon, XC32, Rockshox gold nebo silver. Tato vidlice se dává na mnohem levnější kola.

            0 0
      • novas752  

        Zas takovej ******* to neni, ale jsou o dost lepší kola za 20.

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.