Help - přehazka XTR RD-M985 SGS nebo GS?

64 nepřečtených
  • kralovek

    Zdar tak jsem dneska uspesne popravil prehazku.

    Ach ty moderni materialy – troska blaticka a uz se to lame :o/

    Nez objednam novou, poradte mi prosim je to verze SGS (dlouhe raminko) ne GS (kratke) … nemam srovnani.

    Predpokladam SGS, ale jistotu nemam.

    Diky

    0 0
    • Tina  

      pôvodnú máš SGS. Ja by som však brala jedine GS, t.j. so stredným ramienkom

      0 0
      • kralovek  

        dik/proc?

        0 0
        • kralovek  

          dolpnim ze mam dvojlacku 38–23

          0 0
          • kubad  

            prave proto :-)

            0 0
            • kralovek  

              aha … ale nejak mi to nevychazi … prece u 2placky jsou ty skoky vetsi … u me 15 zubu, u 3 placky cca po 10 … tak to raminko by melo byt delsi aby to pobralo, ne?

              A taky na 2 placce vyuzivam pro kazdy prevodnik celou kazetu

              ???

              0 0
              • JakeF  

                Ty využíváš malý pastorky při malým převodníku?

                A s těma skokama nejde o ty jednotlivý, ale o absolutní rozdíl… Teda 22 nebo 18z u klasický trojplacky.

                0 0
                • kralovek  

                  jo vyuzivam

                  2 placka je na to delana

                  0 0
                  • JakeF  

                    Pokud řadíš na malý placce malý pastorky, tak to rozhodně není to, kvůli čemu byla dvojplacka navržená.

                    0 0
                    • jIrI___  

                      Ajaj, a závodnické líčení pouze a jediné pravdy začíná…

                      0 0
                      • kralovek  

                        jeste ne … to az sem prijde ten arogantni blb paja :o)

                        0 0
                      • JakeF  

                        To není o závodění… Řazením malý placky s malejma pastorkama víc ničíš ozubení, víc ničíš řetěz a potřebuješ k tomu delší ramínko, aby se ti neprověšoval řetěz… Všechno nevýhody, který platí pro všechny cyklisty ;-).

                        0 0
                        • kralovek  

                          to je pravda, ale zase nezapomen kdy k tomu dojde ze mi tam spadne tenhle prevod … spis cestou po rovine nebo zkopce kratce po nakem vyjezdu … tam neni tah retezu nijak brutalni a obvykle tam taky nezustanu dlouho.

                          Pak vyuzit cely rozsah na velky placce to uz vubec nicemu nevadi

                          0 0
                          • JakeF  

                            Tak jak myslíš… Pokud tam ty převody hodíš, tak se ti s krátkým ramínkem prověsí řetěz a pokud bys tak najel do nějaký rozbitý pasáže, tak skoro určitě spadne, pokud nebudeš pořád šlapat. Osobně mi přijde ale lepší jezdit s krátkým a na malou jít jenom v nejhorším a s pár největšíma pastorkama.

                            0 0
                            • kralovek  

                              No a v cem teda spociva vyhoda toho kratkyho? … hmotnost?

                              0 0
                              • JakeF  

                                Hmotnost a menší riziko, že hazku/patku ohneš nebo namotáš do výpletu.

                                0 0
                              • Tina  

                                kratšie ramienko je tuhšie a taktiež toľko neskáče reťaz v rozbitých a koreňových pasážach. DH prehadzovačky majú preto ramienka úplne krátke (SS).

                                Radiť malú-malú je podľa mňa totálna hlúposť. Lepší prenos sily je na väčších prevodníkoch-pastorkoch s väčším polomerom a reťaz ani ozubenie nie sú toľko namáhané. Navyše kríženie reťaze je oveľa väčšie ako pri zaradenej prostrednej a najväčšom pastorku. Na malom 23z pastorku máš oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že ti v „rozbitej“ pasáži spadne reťaz. Reťaz je na malých pastorkoch-prevodníku tak blízko u rámovej trubky, že aj pri malých nerovnostiach ti klepe reťaz o rámovú trubku. Určite by sa dalo nájsť ďalších veľa dôvodov „prečo“. Toto sú však také najdôležitejšie prečo ja nejazdím malú-malú alebo podobné prevody. Nútiť ťa jazdiť prevody ako jazdím ja, je však zbytočné. Každý má svoj rozum, alebo si nechá/prípadne nenechá poradiť. Takže jazdi to čo sa ti zdá, že ti vyhovuje. Akurát sa potom nediv zníženej životnosti alebo vyššie spomínaným problémom s tým spojeným ;)

                                0 0
                                • kralovek  

                                  Tu malou malou nejezdim nijak zamerne, jako ze bych v tom snad spatroval nakou vyhodu.

                                  proste radim a kdyz jsem na konci jdu na velkou (placku ;o) ). obracene totez. Kdyz jedu na velkou, podrazuju az uz neni kam a jdu na malou (placku :o) ).

                                  0 0
                                • kralovek  

                                  ale to padani retezu je mozna duvod k zamysleni. Je fakt ze retez mi pada dost casto.

                                  Ostatne od toho je na xtr ku ten prepinac na tuzsi chod. Tam co jsem kolo koupil mi ale rekli ze v tom tuhym modu bych nemel jezdit normalne … jenom na sjezdy … coz mi prijde jako uplna hovadina .. prece nebudu pred/po kazdym sjezdu slezt z kola a bych prepul nakou debilni packu – zvlast u kola na xc (scalpel 29).

                                  Tak jak to je? Vadi to necemu kdyz bude porad v tom tuhym modu?

                                  Jinak jsem chtel jednoduse vzit tu samou hazku ktera na tom kole byla … tim se snad nic nezkazi. Delku ramena jsem v zivote neresil … uz ani nevim kdy jsem se dozvedel ze je to variabilni. No jeste to promyslim.

                                  0 0
                                  • ClAyD  

                                    V tuhým módu budď vždycky, vypínej ho jen tehdy, když chceš vyndat zadní kolo.

                                    0 0
                                    • JakeF  

                                      To máš vyzkoušený? ;-) Mě by celkem zajímalo, jestli se ten mechanismus nebude časem kazit… Moc nechápu, jak tam je řešený to povolení ramínka při přeřazení.

                                      0 0
                                      • ClAyD  

                                        Já ne, ale co ho jezdí říkali, že to tak prostě je. Jinak taky by mě to zajímalo…

                                        0 0
                                      • kralovek  

                                        no ja to tak ze zacatku jezdil a neprislo mi ze to necemu vadi. Ale pak co mi to rek servisak uz to nepouwivam … ale asi zase zacnu :o)

                                        0 0
                                      • biker jura  

                                        jednoduše, ten stabilizátor funguje jen v jednom směru, zpět(chod ramínka dozadu) se přehazka vrací normálně. to tření stabilizátoru(tužší chod) je jednosměrné.

                                        0 0
                                        • mr.antik  

                                          máte už někdo vyzkoušenou výdrž toho mechanismu? Přeci jen koupit XTR skoro za 4tisíce je dost investice. Jestli radši možná radši vzít XT, které stojí půlku a asi by nemuselo takhle praskat…

                                          0 0
                                          • JakeF  

                                            Takhle prasklý ramínko u XTR vidím poprvý. Ale co už jsem viděl několikrát (i u svojí) je to, že se začne štípat karbon u tý druhý půlky. Je to z jednosměrnejch vláken a štípe se to přesně podle nich. Ale zatím to vždycky bylo jen estetický, že se kousek vyštípnul, ještě jsem neviděl, že by to prasklo úplně. Každopádně použití jednosměrnejch vláken podle mě velká nedomyšlenost ze strany Shimana.

                                            0 0
                                            • mr.antik  
                                              Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
                                              0 0
                                            • kralovek  

                                              Tak to takhle na podzim projed po rozbahnenym poli … a uvidis :o)

                                              0 0
                                        • JakeF  

                                          Tohle chápu… Jenže ramínko se při řazení potřebuje pohybovat na oba směry ;-). Jde mi o ten druhej pohyb, kdy řadíš na větší pastorek a přehazka se potřebuje víc napnout, čemuž to ramínko brání. Jestli tam je nějak udělanej mechanismus, že to povolí nebo to jde natvrdo přes nějaký zuby. V obou případech mám trochu obavy o životnost toho mechanismu.

                                          0 0
                                          • mr.antik  

                                            v jednom směru je to tažený silou pružiny a v druhým je to jen zpomalený, tj. pomalý pohyby by neměly dělat problém.

                                            0 0
                                            • JakeF  

                                              Takže to jde natvrdo proti tření… No, tak to jsem zvědav. Hazka je stejně spotřebák, ale bojím se, že když ten mechanismus odejde, tak to bude ještě měkčí, než klasický XTRko a už s tím jsem moc spokojenej nebyl.

                                              0 0
                                          • biker jura  

                                            jde to na tvrdo přes to tření jenže není to zase takovej problém, při řazení na pastorcích vzadu nepoznáš jakýkoliv náznak odporu a při řazení z malé na velkou placku je cítit naprosto minimálně, že to jde ztuha. Ale dnes se stejně jede vše na velkou tak je to fuk.

                                            0 0
                                  • Tina  

                                    Pri jazde to má byť vždy zapnuté. Vypínanie je tam iba z dôvodu demontáže zadného kolesa.

                                    0 0
                            • kubad  

                              je to stredni raminko a melo by napnout i mala mala v klidu s plackama co ma

                              0 0
                              • JakeF  

                                Pokud to nastaví řetěz dýlkou na španěla hodně na těsno, tak možná jo. Já ho kvůli tomu dal schválně myslím o článek delší, než se doporučuje (takže asi o nějaký 2 delší, než by to teoreticky šlo) a se středním ramínkem jsem ho měl prověšenej snad na 5 nejmenších pastorkách. No ale já to neřadím…

                                0 0
                            • kralovek  

                              jinak jeste na malou jen v nejhorsim jit nemuzu, pac na maly jsem cca 90% vseho jezdeni … bydlim v alpach :o)))

                              0 0
                              • mr.antik  

                                malá – malá není o alpách

                                0 0
                                • JakeF  

                                  Asi tak… Odpovídá to skoro přesně 5. nejmenšímu pastorku na velký a těch zbylejch 5 větších pastorků je podle mě sakra dostatečná rezerva…

                                  0 0
                                • kralovek  

                                  tj … drtivou vetsinu casu jezdim do kopce … na malou :o)

                                  0 0
                                  • mr.antik  

                                    to já taky, ale to asi nikdo neřeší. Jde o to, co máš vzadu…

                                    0 0
                                    • kralovek  

                                      at mam vzadu cokoliv, na velkou bych to nepobral :o).

                                      Nedavno jsem menil placku 26 za 23

                                      0 0
                    • kralovek  

                      no dobre .. blba formulace, urcite nespatrila svetlo sveta kvuli tomu – proste u 2 placky to nicemu nevadi, tak proc menit pilu kdyz jeste zbyva par pastorku …

                      0 0
        • ClAyD  

          Bo dlouhá je zbytečně dlouhá :D

          0 0
        • JakeF  

          Protože dlouhý ramínko je úplně k ničemu.

          0 0
          • frederick  

            tak proč ho prodávají? resp. vůbec se obtěžovali ho vymýšlet?

            0 0
            • JakeF  

              Protože někteří lidé řadí jako prasata :).

              0 0
              • Tina  

                jj, napr. radia malú-malú :D

                0 0
                • mr.antik  

                  Na HTéčka je to asi jedno, ale u fulla to už chce dávat si trošku pozor…

                  edit: Nemyslím malá-malá,ale na převody obecně

                  0 0
                • JakeF  

                  To jsem myslel :). Kvůli ničemu jinýmu tam dlouhý ramínko potřeba není…

                  0 0
                • kralovek  

                  Chro chro :o)

                  0 0
            • frederick  

              ok. Pádné argumenty:)))

              0 0
              • JakeF  

                Ale vždyť to tak je… K ničemu jinýmu, než napnutí řetězu na malých pastorcích s malou plackou potřeba není, naopak je ve všem horší. Jenže když někdo neumí řadit, tak se mu pak prověsí řetěz, kdyby měl krátký…

                0 0
    • kesu  

      GS hazka zvládne na krev 37t rozdíl,tzn pokud máš dvouplacku 23 a 38 a kazetu 11–32 pak

      rozdíl=(38+32)-(23+11)=70–34=36t

      pokud máš kazetu 34t, tak ti to už při krajní poloze nenapne, ale jezdit se s tím dá.

      Obecně:

      SS ramínko:17/32t podle přepnutí Sait, jinak 32t

      GS:34–37t

      SGS:45t

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.