• Tomas51

    Ahoj všem,

    rád bych si pořídil mtb 29 kolo na pravidelné výjezdy do divočejší přírody a hor, a xc závody pro začátečníky.

    Mám teď dvě možnosti – první je samozřejmě kolo koupit, ale jen bych si rád ověřil možnost číslo dvě, totiž přestavbu mého současného.

    Mám toto crossové kolo „http://www.bike-net.cz/detail/cros­sove-kolo-author-synergy-2011/“

    Nevěděli byste, zda by se koupí nové vidlice, 29" kol a plášťů dalo toto kolo přetvořit na smysluplný mtb 29?

    Jen pro doplnění – varianty na nákup mtb kola jsou zatím tyto dvě (rozpočet mám 20–25.000 Kč)

    „https://www.ca­nyon.com/cs/mtb/­grand-canyon/2016/grand-canyon-al-5–9.html“:

    „http://www.trek-bikes.cz/x-caliber-7/p-510“:

    Děkuji mnohokrát za případnou radu nebo preferenci a mějte se super,

    0 0
    • VladexAndroid  

      ověř si, jestli se ti 29" plášť vejde do rámu, když jo, nemáš problém.

      0 0
    • Mr.Dan  

      Nejdřív bych si změřil, zda se 29 pláště vejdou do zadní stavby (musí tam být tak min. 2 cm místa od vrchu současného pláště a dost místa do boku) a to samý ideálně i vepředu. Jinou vidlicí s delším zdvihem bys totiž podstatně změnil geometrii, tedy zvýšil střed, změnil úhly atd. Kola můžeš nechat ta, co tam máš, jsou to docela bytelné ráfky o vnitřní šířce 18 mm, což pro nějakou 29×2.0 je v pohodě, jen nepoberou bezduše.

      0 0
      • Quido M  

        chystám se na něco podobného u spešlu, tak si to tu čtu, místa mám vzadu asi dost, ale nerozumím této větě: „Kola můžeš nechat ta, co tam máš, jsou to docela bytelné ráfky o vnitřní šířce 18 mm, což pro nějakou 29×2.0 je v pohodě, jen nepoberou bezduše.“ …prosil bych o podrobnější vý­klad

        0 0
        • Deathwing  

          kola pro cross a pro 29" mtb jsou maji stejny rozmer 622mm, lisi se jen velikosti gumy. takze udelat z crossu mtb je zjednodusene receno jen o tom vymenit plaste, pripadne vidlici (ale par rozdilu tam bude, cross neni stavenej na vetsi zdvih vidlice, obyvkle ma kratsi geometrii pro vzprimenejsi posed, prevodnik 48 pro pohodovou jizdu po silnici / na 29" obvykle byva 36–44 velky prevodnik)

          0 0
          • Quido M  

            aha, pardon, tak to jsem kecal – ja se chystam prejit z 26 na 29

            0 0
            • Deathwing  

              tak to mas jen teoretickou moznost z 26 udelat cross (z malych kol s velkym plastem prejit na velky kola s malym plastem), silny 29" plaste na 26 nedas a je mozny ze ani slaby silnicni tam neprojdou.

              Obecne predelavat 26 na 29 je skoro nemozny

              0 0
      • Quido M  

        Jinak ještě, mám obavy z přílišného zvednutí středu a tím rozhození těžiště – na fóru se zde objevují dost protichůdné názory – má se toho bát nebo ne…?

        0 0
        • Deathwing  

          stred a cely kolo pujde tak o 1–2cm nahoru pri vymene plastu to neni tak hrozny (jako bys cely kolo podlozil prknem). horsi je kdybys chtel dat vidlici s podstatne vyssim zdvihem nez na jakou je kolo urceny

          0 0
    • VladexAndroid  

      já jsem si dal 28" kola s krosovýma pláštěma do 26" mtb rámu a úplně v pohodě. nic jsem nepozoroval.

      0 0
      • Quido M  

        …ani vidlici jsi neměnil?

        0 0
        • VladexAndroid  

          jo. dal jsem tam trekingovou.

          a do rámu místo v-brzdy . favo brzdy

          0 0
          • Quido M  

            tak to jo – v pripade kotoucovek je to pak jedno – pravda?

            0 0
            • Vilém  

              Do maloktereho 26" ramu dostanes 622 rafek s trekovym plastem.

              0 0
              • VladexAndroid  

                do toho jo. zbylo tak asi 3mm místa pod můstkem

                0 0
              • Quido M  

                do ramu to dostanu, pod mustkem jeste 3 cm mista, u streu tak 1,5 cm, coz mne trochu desi, no a vidlu je treba vymenit …

                (BTW: nemate nekdo slusnou jetou RockShox na 29")

                :-D

                ale co to teziste …?

                0 0
                • Vilém  

                  Co to je za ram, ze jsou tam s trekovym plastem jeste 3 cm mista. Vetsinou tam vleze maximalne silnicni plast.

                  No stred se kazdopadne zvedne, zmeni se teziste. Jak moc to bude citelne, to nedokazu rict.

                  Osobne bych radsi koupil obycejny crossovy ram, kolem nejakych 2000,– a mel bych klid, nez takoveto kockopsy.

                  0 0
                  • Quido M  

                    tak chystam se, je to zatim na teooreticke urovni a zkouseni – ne ze bych to uz delal – taky mam z toho trosku vitr, ale vis jak, finance… poridil bych 29" (resp. 28") rafky s vypletem, plaste a vidlici – puvodni vidlu, rafky a plaste 26" bych treba jeste udal, jelikoz jsou kvalitni a v dobrem stavu, takze naklady co nejmensi

                    …ale treba si necham poradit

                    ;-)

                    je to ram Spesl Rockhopper Comp z r. 2011 (ted je tam 9 cm mista) – zadni kolo 29" jsem od kamose zkousel a fakt se krasne vejde – predni mi pochopitelne omezuje vidlice…

                    0 0
                    • Vilém  

                      Tak to koukam.

                      Tech 9cm mista je kde, nebo od ceho? Od sedlove trubky? Kdyz kouknu na toto video, kde je trochu videt umisteni horniho mustku zadni stavby, tak je to standardne vysoko, tj tak nejaky 3 cm nad pneumatikou. Pak mi neni jasny, jak jsi tam mohl dostat 29" kolo s plastem.

                      0 0
                      • Quido M  

                        9 cm mista je od plaste k mustku s myma 26", 3cm zbyvalo v tomtez miste, kdyz jsem tam dal to 29" kolo, ale ted si uvedomuju, ze mel plast jen 1,7, nejtesnejsi to bylo u sedlovky nad stredem, u stredu samotneho to bylo tech 1,5 cm

                        na tom videu je trochu jiny ram – nemam tam tu prepazku na zadni vidlici u mustku a mam 21", to co predvadi je asi 18 nebo 19"

                        0 0
                    • Mr.Dan  

                      Je to nesmysl, vybodni se na to. I kdyby se to tam náhodou vešlo (jakože ani náhodou), střed budeš mít někde ve výšce, kde ho mívají FR nebo DH kola, budeš muset shánět 29 vidlici s titěrnym zdvihem, aby se ti moc nezvednul předek, atd. atd.

                      0 0
                      • Quido M  

                        jo, presne toho se bojim, takze asi ustoupim – nejsem zadna ortodoxni drtic terenu – a stejne, kdyz jsem jel na 29 a na sve 26 stejnou cestu, tak akorat jeden koren se mi lepe prejel s tou 29, jinak se mi jelo a manipuloval, treba ve vyschlem korytu potoka anebo v prudkem stoupani, lepe spise s tou 26 – asi zvyk… jenze cervik hloda, no ;-)

                        0 0
                      • Quido M  

                        a zkouset to udelat na 27,5 asi nema smysl uz vubec, coz…?!

                        0 0
                        • Vilém  

                          To by by jeste jakztakz slo. S tim ti jeste Dan poradi:)

                          0 0
                          • Quido M  

                            vim, ze by to slo, ale jestli to ma smysl – vidla by se musela tak nebo tak menit a zuzeny vber vseho na tento rozmer, podle meho bez budoucnosti, mi prijde jeste hloupejsi, nez puvodni na 29… nebo se pletu?

                            0 0
    • Erknold  

      z krose slušné 29 neuděláš. Skoro do žádného nenarveš ani 2,0 plášť. Většinou skončíš na 1,75.

      Být Tebou, tak beru Treka. Je to slušná značka. A navíc pokud se nebude dařit na závodech, tak aspoň pobavíš diváky, až se tam budeš trápit s kolem co má mrzkou pružinovou vidlici a pohon acera :)

      0 0
      • Jirka D!2  

        Přesně! I z mojí skušenosti vím že do rámu Synergy se vejde maximálně 29×1.75. Koupit širší (1.8, 1.9) už by byl risk a minimálně by si musel ořezávat ty gumové culapantíky…

        Jinak na Authoru Synergy jsem toho odjel opravdu hodně, musím říct že co se týče krosovejch kol tak je top…ale pořád je to „jen“ kros :-D , takže dělat z toho „HT“ mi příde jako blbost. Nech si kros na cestu do práce nebo na popojížďky po okolí a na pořádný výjezdy, tréninky a závody si kup 29er.

        0 0
    • Jirka D!2  

      Čus borci, poslední dobou jsou v modě ty štěrkolety, o koupi vůbec neuvazuju ale napadlo mě jestli by z mého starého rámu Author Synergy 2011, kterej se mi uz jen tak povaluje v dílně, nešel nejakým způsobem ten Gravel postavit. Koupit pevnou vidli, silniční ridítka, páky, kliky…Netušíte jestli by to bylo vůbec nějakým způsobem reálný udělat z krosového rámu vlastně CX/Gravel?

      0 0
      • JFtryall  

        Proc by nebylo. :-) bez problemu to jde, geometrie je na to pouzitelna. Chce to jen pohlidat vysku vidlice, protoze vyska hlavy je nizsi, nez u gravelu.

        0 0
        • Jirka D!2  

          Ok, a jak by to bylo z klikami? na Synergy byly 3 prevodníky, šla by na to strčit treba Tiagra 2×10?

          0 0
          • JFtryall  

            Nevim jake tam jsou rozdily u presmyku. To je komponenty, ktery uz skoro nevim jak vypada. :-) ja bych tam nevahal dat bikove kliky se 40–28 nebo 42T, to by melo stacit. Osobne mi i vic sedi bikovy sirsi qfaktor. Ale silnicni by tam mely taky jit, ale chce to pohlidat velikost prevodniku. Idealni je cx zprevodovani a s kompaktem 50/34 to chce dozadu uz minimalne 32T kazetu, takze delsi raminko u saltru.

            0 0
            • Jirka D!2  

              Super díky, ale jak by šlo spojit bikové kliky se silničním razením(silničními pákami)? Omlouvám se za totální neznalost :-), ono az dojde za dlouhých zimních večerů na věc tak se stejně raději budu chodit radit do zdejšího servisu…

              0 0
              • JFtryall  

                Ja myslim, ze mtb presmyk by mel s dualy fungovat.

                0 0
                • ˘Ö˘ Krab  

                  Nechodí to dobře.

                  0 0
                  • JFtryall  

                    A silnicni Tiagra by byla lepsi? Kdyz dava bez potizi 16z rozdil. Jde to naladit na bikove prevodniky?

                    0 0
                    • ˘Ö˘ Krab  

                      Není problém s rozsahem zubů, ale dosahem a krokem. Museli bychom se podívat do specifikace a případně upravit podložkami polohu táců na klikách. Ještě jsou CX přesmykače, to by byla asi perspektivnější cesta, než Tiagra.

                      0 0
                      • JFtryall  

                        Hm to uz bych asi radsi dal 1×10. :-) Deorka s 38T plackou a kazetu 11–34 nebo 36 podle toho jak by to chutnalo silnicnimu saltru. Rozsah by mel byt celkem v pohode, na bezny pouziti to taky nepada s NW prevodnikem. Aby to nemlatilo, tak dat neopren na zadni stavbu a je to.

                        0 0
            • ˘Ö˘ Krab  

              Osobně bych tam nechal původní kliky s trekovými převodníky 26–36–48, pokud má s trojpilou mentální problém, tak demontuje nejmenší. Zbytek vyřeší kazeta vzadu. Na obdobné rámy silniční kliky s převodníky spíš nevejdou. Kdybych sahal do pohonu víc, tak 1×11 to jistí.

              0 0
              • Jirka D!2  

                Kluci díky moc, zatim je to jen v mojí hlavě. Tak dam kdyztak vědět jak se mi ta prestavba jde. Díky!

                0 0
      • scalar  

        Podle mne to nepůjde, ten rám není vhodný na pevnou vidlici ani na silniční řídítka.

        0 0
        • JFtryall  

          Uplne v pohode 26/27'5 pevna. V cem vidis problem?

          0 0
          • scalar  

            Myslel jsem na krátkou CX/gravel vidlici, s ní by byl nízký předek a pedály u země. Jasně, může tam narvat MTB vidlici s adekvátní délkou k původní odružené, silniční řídítka s 4–5cm dlouhým představcem, pod ně štos položek, aby je dostal do úrovně sedla. Už se těším na fotky toho krasavce, to se pobavíme.

            0 0
            • JFtryall  

              Ale Synergy je kratkej ram a ma dost podobny delky jako bezny moderni gravel biky. S nulovym sklonem predstavce se bez problemu dostane i na pohodlny posed. Tam problem fakt neni. S 400mm vidli ano, ale 450mm rozhodne ne.

              0 0
              • scalar  

                Nevím, efektivní délku horní rámové trubky jsem nikde nenašel, ale krátký jako rámy na silniční řídítka se mi nezdá.

                0 0
                • JFtryall  

                  583 u 20 palcu, takze bezproblemovy ekvivalent k 56 velikosti. Uhel hlavy 71 a 470 vidle. Takze se da pouzit i nizka 29er vidlice. Stale nevidim problem. Muj aktualni gravel bike ma delsi horni ramovku, 85mm predstavec a posed mam prijemny.

                  0 0
                  • scalar  

                    Já si asi gravel představují úplně jinak, třeba něco jako Ronin a tam je úplně jiná geometrie.

                    http://cz.author.eu/…7-ua42882901#…

                    0 0
                    • JFtryall  

                      No a prave u Ronina mas problem, ze hlava je dost nizka a i nizka vidle musis tam resit ty predstavce do pozitivu viz katalogove foto. Navic kdyz das na Ronina z nejakeho duvodu mene objemne pneu, mas uz hodne nizko stred a okradas se v zatackach nebo na horsich cestach o prostor pri slapani. Nehlede na celkovou vahu.

                      0 0
                      • ˘Ö˘ Krab  

                        Tak. Nízká hlava, v podstatě odpovídající dnešním sportovním silničkám, mě u Ronina zaráží. Ten zbytek se už tak nějak veze s celkovou koncepcí. Jinak se mi Ronin líbí a nic proti němu nemám.

                        0 0
                        • JFtryall  

                          Ronin je fajn, ale je to proste budget kolo pro nenarocne vyuziti. Neni to etalon kategorie. U gravelu zalezi dost na zpusobu vyuziti, ale s nizkou vidlici je vyssi hlavovka skoro povinnost. Pozitiv predstavec a berany jsou strasna vec..

                          0 0
                • ˘Ö˘ Krab  

                  Geo se v letech zásadně neměnila, 2012: 16"…553, 18" …560, 20" …583, 22" …605 mm. Pokud nemá největší rám, tak by to mělo jít.

                  0 0
                  • Jirka D!2  

                    Rám je 22 palců :-/

                    0 0
                    • JFtryall  

                      Melo by to fungovat. Jestli nemas nejak ultrakratky posed, tak jen adekvatne zkratit predstavec a zvolit vhodnou vysku vidlice a vysku uchopu.

                      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.