• DaSnail

    dve vlákna sú zamknuté, a tretie je divné.

    komu sa o tom chce debatovat bez blokovania a zamykania – nech sa páči.

    komu sa debatovat nechce, nech aspoň klikne do ankety, aby bolo jasno.

    Dík.

    0 0
    • DaSnail  

      tak už je zamknuté aj to tretie… 8o)

      0 0
    • Bafoon  

      ta anketá nemá chybu :o) váhal jsem mezi předposlední a poslední možností :-)

      jinak u ****** myšleno v tom dobrém smyslu – ať si každý jezdí co chce

      0 0
      • newbie  

        …a i Zlatce je to (tentokrát) u ******, takže (tentokrát) nezbývá, než souhlasit :-)

        0 0
        • Bafoon  

          ďábel nikdy nespí :o)

          0 0
        • Zlatka  

          To víš začli se mi moc líbit 29".. :)

          0 0
          • Martin  

            pěkná demagogie ;-)

            0 0
          • newbie  

            :-) no a? před pár (ok, víc párů) desítkami let taková řídítka měla všechna kola… tahle „estetika“ je jen o zvyku – taky to v sobě musím lehce překousávat, když kouknu na svoje dh řídítka s rohama, ale prostě ergonomie má přednost, i když to vypadá trošku nezvykle a jinak, než reklamy na současné topsuperbombobajky

            0 0
          • DaSnail  

            a? to je závoďák a ne showbike do vitrínky. nemá byt krásny ale rýchly.

            a tie obrátené vlajdy vypadajú husto. škoda že mi to tak nikde nevychádza, vozil by som to už len preto, aby som iritoval estétov 8o)

            0 0
            • Zlatka  

              :)

              Jezdíte Vy vůbec závodně ? Když tady uvádíte tuto pouhou estetiku jako pohoršující ?

              Toto je pouze „nutná“ úprava (a morbidní) posedu jezdce tak aby měl aspoň trochu závodnější předkloněný posed. Kdyby jezdil/a s představcem nahoru ala starosta tak to schytají záda atd. a možná další závod ani nepojede..

              Je to opravdu dobré tak na vyražení zubů, ale jak jsem si stačila všimnout, tak dnešní závody se stávají konzumním průmyslem pro všechny. Takže ze závodů mizí technické pasáže a sjezdy, takže tím se riziko pádu na takto položený představec snižuje. :))

              Protože je to takto udělané pro člověka menšího vzrůstu (asi 165–70cm) tak proč nemohl jezdit 26" kolo ? Protože je to módní ??

              Na druhou stranu mi to už začíná být jedno, ať to riziko vyražení zubů, tak ten fakt že je to hnusný, aj.

              Kdyby tu bylo na výběr z alternativní 27,5" tak se tím vyřeší mnoho takových-to případů.., howg.

              0 0
              • Martin  

                demagogie :-)

                vytáhneš ten nejkontrastnější případ a s jeho pomocí provádíš globální kamenování satana

                já ti budu kontrovat tímhle jako příkladem stroje na pohodu

                0 0
                • Zlatka  

                  Člověče to je Mercedes mezi bajky ! :)

                  0 0
                  • Martin  

                    holka, ty bys měla jít do politiky

                    0 0
                    • Zlatka  

                      To mi už říkalo mnoho lidí, třeba by mne vzali namísto té puberťačky Kočí. :))

                      0 0
                      • Martin  

                        zkus to v příštích volbách, vlohy na to máš

                        0 0
                    • ememem  

                      na psychiatriu.

                      0 0
              • DaSnail  

                ja nezávodím. nejaký závodník tu písal, že na niektoré závody by vpohode stačil krosový bicykel s pevnou vidlou.

                keď niekto chce na 29ke 100mm vidlu, posed s aerodynamikou silničky v spodnom úchope a zároveň je malinkova rosta, tak nejaký estetický kompromis bude asi nutný.

                to s tým vyrazením zubov nebude až také horúce.

                zrovna tomuto borcovi by 27,5ka pomohla esteticky len nemnoho.

                165cm človek može 29ku vpohode jazdit

                alternatíva 27,5 neni imaginárna, plášte ráfiky, rámy aj kompatibilné vidlice existujú. ale nikdo to moc nechce…

                možno len preto, že tí závodníckí estéti nechcú mat na gumách napísané že sú 27,5 PACIENTI… ;o)

                0 0
                • Martin  

                  to je všechno jenom o preferencích. pokud nebudeme řešit závodníky, co materiál dostanou befélem, tak je snad každýho věc, jaký si postaví kolo. a pokud v návrhu neudělá nějakou kritickou chybu, okolí to může být tak leda putna. je to jeho kolo, on na něm bude jezdit a pokud mu sedne, tak fajn.

                  to je to samé jako s mou silničkou. chci ji mít podle svých specifických představ a je mi naprosto jedno, že mi padesát lidí tvrdí, že je to hnus. je to má volba.

                  0 0
                  • Tina  

                    naprostý súhlas…

                    0 0
                    • Zlatka  

                      Ale ano samozřejmě, nikdo nikomu nebere na jakém kole jezdí, když se mu líbí, a jakože sedí :), ať je to třeba ta tříkolka. Jen jsem tím také chtěla říci, že názory se různí a každý má právo na svůj názor. Tady nejde o to abychom se nad tím donekonečna dohadovali, ale abychom si minimálně mohli v klidu říci co je ok a co už lze zařadit mezi zbytečný extrém.

                      O tom je diskuze a od hobíků po závodníky se názory liší dle použití takového kola, neb každý máme jiné zkušenosti..

                      0 0
                • Zlatka  

                  Nikdo Tě nekomentuje, nikdo Ti neoponuje, ale já Ti k tomu pár vět napíši.

                  Což neznamená, že Ti chci vzít Tvůj velice zkušený názor. :)

                  Že nějaký závodník něco takového psal.., tak to asi není žádný zkušený závodník, když má takový-to názor nebo jezdí jen vybrané okoloněčeho závody. Některé se na takovém kole skutečně sjet dají, ale na jaké pozici a s jakým výsledkem je pak otázkou. :))

                  Pokud se jedou opravdu terénní pasáže, technické úseky, těžké sjezdy na brzdách ve smyku tak tam to riziko pádu na takto položený představec prostě je vysoké. Bavíme se nyní přece o „závodním“ MTB a né nějaké silniční žiletce. Pokud jezdí takto malý člověk na 29", tak si musí uvědomovat, že to už není klasika, že to má pro něj i své limity a že se najdou místa, kde bude díky tomu i slejzat z kola. Samozřejmě pak dle zkušeností a jak s tímto kolem vládne, pak takové rozdělujeme na hobby nebo profi jezdce.

                  A věřte nebo ne profíků na 29" je tak málo jako je pravých hřibů po dešti.

                  Alternativa 27,5" jak píšeš (nikdo to moc nechce) neměla prozatím tu správnou mediální masáž neboť 90% lidí ani o takové možnosti neuvažovala, nevyhledávala zda by to mohlo mít nějaký přínos, rozdíl, neb jej 29" jak tady Kubad předtím uvedl převálcoval. Ale nepřeválcoval tím jak je to skvělé, ale tím že nám všem vnukli, naservírovali jak to jezdí lépe přes překážky, jak je to rychlejší a blabla dalších zevšeobecněných dezinformací na které mnozí prostě jen skočili a nyní slepě utvrzují bez zkušeností na 650B.

                  To se ale netýká všech, jsou bikeři, které taková kola uživí a celkem schopně jim vládnou. Ale ti by vládli i 36".

                  Vždyť ty asi ani nevíš jak se ta značka plášťů 650B pro MTB jmenují. Jsou to PACENTI

                  A že by to nikdo nechtěl ? Možná je tomu nyní tak v Čechách. Prozatím.., já pevně věřím že si koncept 650B najde svojí cestu a své výrobce, prodejce, kupující oblíbence. Jen to bude chtít nějaký čas jako všechno v ČR..

                  0 0
                  • kubad  

                    ach jo

                    ověř si příště fakta než něco napíšeš.

                    0 0
                    • Zlatka  

                      Tak uveď ta fakta na pravou míru pls.

                      0 0
                      • kubad  

                        napovím ti – projdi si startovní pole svěťáku v XC kolik tam najdeš 29" a kolikrát byly na bedně i mezi ženami s takto dopraseným kokpitem, a na tratích mají dost často opravdu krkolomné pasáže

                        0 0
                        • Zlatka  

                          Ano dopočítám se na desítky ze stovek 26" a krkolomné pasáže ano mají, zcela jistě i bahenní lázně, ale to jsou již profíci narozdíl od hobíků, což nelze natolik srovnávat a už vůbec né do našich podmínek, tím myslím do řad našich bikerů a bikerek. A tím chceš říci, že ta vlna 29" teprve přijde i mezi ně… :)

                          0 0
                          • kubad  

                            opravdu nevím o čem píšeš, nahoře je rostě závodní kolo ze svěťáku, takhle to opravdu nikdo v hoby vozit nebude

                            0 0
                            • Martin  

                              a navíc si v hobby každej pořídí kolo, který se mu líbí, a ne něco, co dostal befélem od zaměstnavatele.

                              zas jsme u jádra problému, kterým je osobní volba jednotlivce

                              0 0
                              • Zlatka  

                                Jj, budu si muset také pořídit nějakého papouška. :D

                                0 0
                                • Martin  

                                  podívej se do zrcadla :-)

                                  0 0
                                  • Zlatka  

                                    Tebe už nezachrání ani ten smajl. Od jisté smrti Tě dělí pouze dálava, která se může při shodě náhod zkrátit až na jeden metr.

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      hodláš se zjevit v olomouci? :-) vyber místo a zbraň :-)

                                      0 0
                                      • Zlatka  

                                        Hodlám, nehodlám.. :) Tvým osudem je kladivo, zbraně jsou tedy jasně rozdané. :D

                                        0 0
                                        • Ruprt2  

                                          Zlatko tobě se líbí 27,5 a nám tady ne.

                                          Pochop, že když si svůj názor neupravíš, tak jsi kráva a prostě si to neobhájíš. :-)

                                          0 0
                                          • Ruprt2  

                                            přece jen pro méně chápavé dodatek:

                                            :-)))))))))))))­))))))))))))))))))))))))­))))))))))))))))))))))))­))))))))))))))))))))))))­))))))))))))))))))))))))­))))))))))))))))))))))))­))))))))))))))))))))))))­)))

                                            0 0
                                          • Zlatka  

                                            Tak ten kdo není v obraze bo nečetl předchozí thready, tak pro tého dozajista tou kravkou budu.. :(

                                            Ale Ty víš jak to vzniklo, tak přece také víš, že se mi 27,5" prozatím zamlouvá v rámci MTB turistiky. Můj názor si mohu časem poupravit až něco takového budu mít a třeba budu dál experimentovat s využitím těchto kol do terénu. Kde nepochybuji o tom, že to bude mít i své výhody. Já jsem dá se říci naprosto spokojená s 26" koly.. :) (jsem tedy jen ovcí dle dooma).

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              dle dooma jsi ovce protože nejsi schopná přijmout nějakou změnu a dokola meleš nějaká dogmata o marketingu

                                              0 0
                                              • Zlatka  

                                                Já nic nemelu, mleté nemusím a co se týče marketingu tak ten je s námi vždy a všude. Mám na to názor takový, že když nějaký úspěšný profík řekne jede to o 2sec. rychleji, tak to jeho obchodní pijavice a zástupci vyhodnotí a nadnesou tak, že to musí hned mít stovky další profíků a hobíků. Reklamní kampaně a kolotoče s podpisy toho úspěšného závodníka na plakát s 29" kolem znamenají prodejnost dalších tisíce takových kol, které budou živit spousty dalších pijavic a lidí, kteří se marketingem a řízením/ovládáním lidí (ovcí) živí.

                                                Tím nezpochybňuji, že 29" kola budou mít leckde navrh, ale to je přece zase individuální, neplatí to všude a za každé příležitosti, podmínek a u každého bikera/rky.

                                                0 0
                                                • ememem  

                                                  ja ti to hovorim uz po niekolky krat bez nejakej osobnej predpojatosti alebo potreby urazit. celkom vazen zajdi sem

                                                  0 0
                                                • newbie  

                                                  jasně… 29" si takhle pod vlivem masáže a jako „in“ koupí spousta lidí, kterým by na jejich typ ježdění / velikost víc vyhovovala 26"… a zase naopak spousta lidí, kteří by využili výhod 29", si pod vlivem masáže zarytých šestadvacítkářů mezi prodejci a/nebo kamarády (je to těžká neobratná *****) koupí 26"… a co? se to prostě časem ustálí jako dvě alternativy mtb… a vždycky budou lidi, co koupí blbě

                                                  a je dokonce i možný, že až skončí boom 29", zkusí výrobci znovu oživit i 27,5" a natlačit ji lidem stejným způsobem, jako teď 29"… ale v současné době je to imho jen (tvoje) zbožné přání, zatím maj všichni myslím dost práce s kreslením a tlačením těch 29" – když už třeba nebyli u začátku, aby se aspoň svezli na vlně… ale třeba za pár let přijde tvůj čas… :-D (v podstatě bez ironie)

                                                  0 0
                                                  • Ruprt2  

                                                    IMHO byla 27 cesta jak zvětšit „levně“ kola na stávajícím kole.

                                                    Ale 29 znamená nové kolo.

                                                    Takže cestou 27 výrobci nikdy nepůjdou. Jde jenom o to, jestli nadšenci a lidi jako Zlatka, kteří chtějí víc než 26, ale 29 je moc, tento formát udrží.

                                                    Jedině snad že by se to ujalo jako holčičí 29tka :-)

                                                    0 0
                                                  • newbie  

                                                    ale no jooo… :-D když já jí chtěl nechat naději

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Dík… ! :))

                                                    Nejenom mně ale..

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Nejenom jako holčičí 29tka, ale pro všechny jako alternativní střední velikost kol pro cca. 170cm a výše.

                                                    Tak jako je 29" především pro bikery cca. 190cm a výše..

                                                    0 0
                                                  • newbie  

                                                    uááá, proboha… už zase?! 29" je především pro bikery, pro které jsou její výhody podstatnější než nevýhody… a můžou mít klidně 170

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Uááá no když to říkáš Ty. To jako ne-znamená s tím souhlasit.. (?) Vyber si, ať si vybere každý jak to vidí sám.

                                                    0 0
                                                  • newbie  

                                                    touhle tvojí nesmyslnou „logikou“ by 26" byla především pro lidi do 170, 27,5" především od 170 do 190 a 29" především pro lidi od 190

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Ale Ty to asi špatně čteš nebo nechápeš smysl textu. Uvádím cca – jako toleranci. A pak je to každého věc co si pořídí.

                                                    Nejenom jako holčičí 29tka, ale pro všechny jako alternativní střední velikost kol pro cca. 170cm a výše.

                                                    Tak jako je 29" především pro bikery cca. 190cm a výše..

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    kristova noho…

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Napíšu Ti to tedy přesněji, abych Tě asi naštvala do ruda. :)

                                                    • 150cm až 180cm pro 26" cca.
                                                    • 180cm až 190cm pro 27,5" cca.
                                                    • 190cm a výše pro 29" kola cca.

                                                    A pak každý dle libosti a nikdo tady nikomu nic nepodsouvá, každý ať si jezdí na čem se mu zlíbí. Konec. :)

                                                    0 0
                                                  • newbie  

                                                    :-D pořád mi to hlava nebere… použitelné geometrie se pro 29" dělaj pro lidi od :-)) CCA 170… dejme tomu. lidi od CCA 170 si podle mě můžou svobodně vybírat, co chtěj, podle vlastností kola a naditosti peněženky… 26", 27,5" nebo 29"… a s jejich výškou to téměř NIJAK nesouvisí

                                                    27,5" beru jako teoreticky rovnocennou alternativu, která se ale podle mě kvůli nákladům na vývoj rámů jako rovnocenná v praxi neprosadí

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Ale to já přec vím.. :D

                                                    To jsou jen mé doporučené hodnoty. :) (no nejen mé).

                                                    Ke kterým by se mělo s jasným zřetelem přihlížet. :))

                                                    Něco jako hodnota Zlatka, jako bylo dříve platidlo..

                                                    Chápeš ?? :))

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    A s náležitým a důležitým respektem samozřejmě.. :)) :DD

                                                    0 0
                                                  • newbie  

                                                    ne. :-D promiň, prostě nechápu… :-DD a navíc nesouhlasím… :-DDD a ještě navíc

                                                    0 0
                                                  • DaSnail  

                                                    ja mám 187cm, jazdím na 26, 29 a 28.

                                                    na 27,5 by som sa odviezol velmi rád, napríklad keby bolo treba zdrhat pred lesným požiarom alebo inváziou mimozemšťanov a nič normálne by nebolo po ruke.

                                                    ale prachy by som za to rozhodne nedal… 8o)

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Nedal bys Ty, ale dal jiný. A představ si, vůbec by nemuselo jít o invazi UFO nebo lesní požár. Co se Ti na tom zdá být natolik nenormální ?? To mírně s politováním zase nechápu já. :(

                                                    A proč do toho zaobíráš trekingová nebo silniční kola ?

                                                    Zde je řeč pouze o MTB.

                                                    0 0
                                                  • DaSnail  

                                                    mi to je jedno, ked to niekdo chce tak nech si to kúpi.

                                                    ty to evidentne chceš, tak prečo si to nekúpiš? nejakú mediálnu masáž už nepotrebuješ, toto už máš za sebou a teraz si vo fáze že sa snažíš masírovat iných.

                                                    asi ti v hlave hlodá červíček pochybnosti, či tá 27,5ka fakt neni blbost… 8o)

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Masírovat jiných je a bude zapotřebí. :)

                                                    Pro někoho blbost, pro druhého není a pro mne určitě ne.

                                                    Problém je pouze, že nevím zda ta kola dám do stávajících 26" rámů, potřebovala bych si je půjčit, neb mi to nějak nevychází. Jiný rám kupovat teď nebudu, možná na podzim se rozhodnu a pak se uvidí.. Takže tak.

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    kriste pane…

                                                    0 0
                                                  • Ruprt2  

                                                    no tak seš malej no. To ale přece nevadí :-)

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Jj a co je malý tak to je prý i hezký. :)

                                                    0 0
                                                  • newbie  

                                                    já neee… :-) já mám 193… :-D ale bojuju i za práva trpaslíků!

                                                    0 0
                                                  • Ruprt2  

                                                    tak to jsi Sněhurka :-)

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    A i Sněhurky mají své dny. :DD

                                                    0 0
                                                  • Ruprt2  

                                                    pěkně Zlatko :-)

                                                    0 0
                                                  • newbie  

                                                    :-D nn… ani jejich právník… ale mám jednoho trpaslíčka (163) doma :-)

                                                    0 0
                                                  • DaSnail  

                                                    8oD

                                                    0 0
                                                  • op  

                                                    s timhle souhlasim na 100%. To je realita virtualni reality trhu.

                                                    Realnou realitu, proc to chci ja, a proc si myslim, ze by to pro me konkretne mohlo byt dobre, jsem psal hned v prvnim prispevku k tomuto tematu. V nasledne diskusi jsem nenasel zadnou informaci, ktera by nejak vyzname posunula muj nazor. Praxe ukaze..

                                                    0 0
                                                • Martin  

                                                  pochop konečně, že 29 není hrozba pro klasiku, ale alternativa. a stejně jako ty chceš propagovat 27,5 tak někdo jinej chce propagovat 29. jenže ty tvoje kecy pořád vyznívají tak, jako by někdo stál někomu u hlavy s pistolí a vyhrožoval „kup si 29 nebo tě zastřelím“ což není pravda

                                                  a ten tvůj pseudomarketing zde je ukázkou pěkně agresivní propagace

                                                  0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Martine to není pravda, to si jen myslíš zřejmě Ty. Já jsem k temu napsala už hodně, myslím, že to už stačilo a kdo bude chtít se v tom orientovat, tak si názor udělá svůj neovlivněný takovými hustoslovy. Nezlob(te) se na mne.

                                                    0 0
                                            • kubad  

                                              a jaký máš teda pro tu 27" důvod? abych to konečně pochopil a posunul do normální diskuze

                                              0 0
                                              • Ruprt2  

                                                Důvody a preference a předpokládané užití tu už popsala dost. Dokonce několikrát.

                                                Teď jenom drží to své vlákno nahoře.

                                                Vzpomeň si na vlákno 29 vs. 26. Jakmile se objevilo na straně dvě, tak šup s ním nahoru :-)

                                                Ale to není přece důvod být vůči Zlatce osobní.

                                                0 0
                                                • DaSnail  

                                                  několikrát ale pokaždé ináč. každopádne si kavalír a to sa cení 8o)

                                                  0 0
                                              • Zlatka  

                                                Myslím, že toho bylo napsáno hodně, že se to zaspamovalo a zamklo je věc druhá. :(

                                                Pak také tady a tady.

                                                0 0
                                                • kubad  

                                                  a jaký máš teda pro tu 27" důvod? abych to konečně pochopil a posunul do normální diskuze

                                                  nějak je v odkazech prd, a tady to prohledávat nebudu, přece není problém mě to zkopírovat přímo do odpovědi

                                                  0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Myslím, že jsem to již dostatečně napsala (všimla jsem si, že jsem tady neodpověděla), tak ten základní kdybych chtěla full na větších obručích, tak většina 29" jsou limitující svým malým zdvihem, což by právě u 27,5" nevzniklo dle mne…

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    s křížkem po funuse? :D

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Hej jj a inu i s prstem v nose.. :))

                                                    0 0
                                                  • kubad  

                                                    :D

                                                    dooost dobrý, a že to pošle geometrii a funkci 26" rámu někam do háje tě už nezajímá :D

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Ale kompletíka, rám, vidlici, kola..

                                                    0 0
                                                  • kubad  

                                                    aha a von to někdo dělá? a vono to funguje?

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Tak jistěže ano a semka to snad také brzo již konečně zanedlouho dorazí, jen mít trpělivost..

                                                    0 0
                                                  • kubad  

                                                    no můžem pak rozebrat co to přinese :D

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Tak minimálně spokojenost několika nenasytných cyklistických duší. :))

                                                    0 0
                                                  • Tina  

                                                    Davide, ale na tom obrázku úplne dole kde sú kolesá Tune 650B je text Tune kde sa hovorí, že:

                                                    "Wheel sets in this size fit many suspension forks and rear ends. One receives a larger wheeset, w/o immediately having to get a new bike! AND THAT WITHOUTH ANY CHANGE OF GEOMETRY. 650B – THE alternative to 29er!!!

                                                    0 0
                                                  • kubad  

                                                    už jen zvednutí středu díky větším kolům je z mého pohledu problém

                                                    0 0
                                                  • Zlatka  

                                                    Tím myslíš použití 650B kol na stávající 26". No asi ano, ale asi jak u kterého, třeba u fullů, u těch trochu extrémnějších endurovatých by to mohlo být přínosem, pak použití vyšší sag pro gurmány.

                                                    0 0
                                                  • MlokCZ  

                                                    Pokud se jezdí vhodně zvolený full pro styl a použití konkrétního jezdce, tak už má vhodný sag a současně využívá celý zdvih.

                                                    A rozhodně není možné sag zvýšit o 2cm.

                                                    A dále u fullu s vyšším zdvihem téměř nikdy nebývá žádná velká rezerva při chodu stavby na doraz mezi zadním kolem a sedlovou trubkou nebo přesmykačem.

                                                    A i těch 1,5–2cm výšky u pořádně objebných plášťů by byl velký problém i mimo situaci, kdy je stavba k dorazu.

                                                    Já mám třeba na AMS 150tce relativně velkou rezervu při objemných pláštích (2,4 FA s reálnou šířkou 61mm), něco přes 1cm na stranách a na výšku cca 1,5cm.

                                                    Nacpat tam o 1,5–2cm vyšší plášť by byl rozhodně hodně blbý nápad.

                                                    Pokud někam ta kola půjdou nacpat, tak naopak do HTček. Tedy pokud někomu nebude vadit to zvýšení středu, mě by to vadilo.

                                                    0 0
                                                  • destr  

                                                    Tak to budou nějaky cca 2cm, jakej to bude mět vliv na jízdu?

                                                    0 0
                                                  • MlokCZ  

                                                    Zvedneš o to těžiště celé soustavy jezdec + kolo. A to má negativní vliv v terénu v podstatě téměř ve všech situacích.

                                                    Je to horší do sjezdu (větší snaha jít přes přední), výjezdu (větší snaha stavět se na zadní), do zatáček.

                                                    Mezi různými koly se ale výška středu dost liší. Na kolo, kde je při 26" kolech střed extra nízko by se to ještě dalo. Hodně tedy bude záležet na co to kdo bude cpát.

                                                    0 0
                                                  • destr  

                                                    .

                                                    0 0
                    • Martin  

                      to už je na úklonu a odchod do šatny :-)

                      radikální přístup rulezz them all :-)

                      0 0
                      • Zlatka  

                        Žádný radikalismus tam neshledávám. Naopak jsem o tom hojně o víkendu diskutovala s jinými MTB kapacity.

                        0 0
                  • DaSnail  

                    toho závodníka skúsim dohladat, už si to nepamatám.

                    PACIENTI alebo PLACENTY, to je skoro jedno.

                    ostatné sú koniny… ;o)

                    0 0
          • Tina  

            Corratec mal takéto riaditka na svojich top modeloch už v 90. rokoch.

            0 0
    • jIrI___  

      Jste se s tím 650B už úplně pomátli nebo co? Kdo to má furt blokovat… :)

      0 0
    • Tina  

      Hlasovala som za dvojku. Chcela by som kolesá 650b vyskúšať a na vlastnej koži si overiť jazdné vlastnosti (2Vilém: nejde mi o kšeft, nie sme distributérom žiadnych ráfkov alebo kompletných kolies). Nikdy som neuviedla, že 26" alebo 29" kolesá sú špatné alebo nevhodné, ani som ich neporovnávala ani som ich užívateľov nezatracovala. Osobne som užívateľkou 26" kolies. Na 29" kolesách som sa odviezla iba na pár testovacích jazdách pri rôznych prezentáciách. Všetky moje názory ohľadne vlastností kolies 650b, ich výhod alebo nevýhod pramenia iba z webu a prečítaných skúseností iných užívateľov. Nikdy som na kolách tohto rozmeru nejazdila a takže tak ako všetci tu prítomní diskutujúci nemám osobné skúsenosti. Plášte Schwalbe Racing Ralph 650b už mám objednané. S Notubes 355 650b ráfkami bojujem (ZTR 355), ale dúfam, že ich bude možné čoskoro tiež objednať. Iný model nechcem (v květnu bude dostupný aj model Flow). Keď sa mi podarí skompletovať kolá a použiť ich na svojom bajku, potom budem schopná aj porovnať jazdné vlastnosti oproti 26" kolám. Prípadným záujemcom potom môžem požičať na vyskúšanie (Okrem pána de Sax. Sorry).

      0 0
      • op  

        tak to bych si tedy rad pujcil ..

        v ankete mi chybi polozka „chcem to, lebo DUFAM že to má lepšie vlastnosti jak 26 alebo 29“, hlasuju tedy pro nejblizsi variantu

        0 0
        • Georrge  

          a mě chybí odpověď – chcem to, lebo zlatý střed :)

          0 0
          • zichis  

            si pořiď krosový kolo. To máš taky jakože „zlatý střed“ Kočkopes, s kterým se nedá pořádně dělat ani jedno. Kdo hledá kompromisy, ten neví co chce a skončí blbě.

            0 0
            • Georrge  

              blééé kros… kdyz na to hodis tereni gumy, tak mas 29", ale ja chcu 27,5" i s terenima gumama :P a proc? jdou lip k vetsimu ramu ale 29 jsou zase moc velky. Dalsi radoby vyhody a nevyhody jsou zanedbatelne.

              0 0
              • Martin  

                když na kros hodíš terénní gumy, tak neodjedeš ;-)

                0 0
        • kubad  

          sice tomu nevěřím, ale chce to skusit :-)

          0 0
    • scalar  

      Většina lidí volí tu poslední možnost, tak to klidně můžeš taky zamknout :)

      0 0
    • kali222  

      je mi to u riti, jezdim na tom uz mesic :D

      0 0
      • Tina  

        Čo keby si hodil nejaké foto, prípadne napísal aké máš ráfky a plášte, prípadne zdroj kde si zohnal? Niekomu je to možno „u ******“, ale mňa by to celkom zaujímalo :)

        0 0
      • Bafoon  

        to je fakt, napiš co a jak, nafocené to máš určitě taky ;-)

        0 0
        • kali222  

          koukam, ze pokus o vtipek nevysel : )) melo to primo korespondovat s anketou, jako chybejici moznost. sam bych neexperimentoval na sobe, ikdyz vidlicu bych na to mel.

          0 0
    • karliner  

      Mě tedy ani zbla nezajímá 27,5" kolo, ale nechápu, proč ta dáma vytváří tuny threadů, které po několika hodinách (dnech) zase zamyká…

      0 0
      • Zlatka  

        Tím myslíš mne ? Vytvořila jsem jen jedno a to se zaspamovalo, je nepřehledné a dlouho se načítá a tak jsem požádala o vytvoření nového a ten vytvořil doom, vše je v novém vlákně popsáno. Jelikož tam mazal mé příspěvky, bez toho aby to odůvodnil tak jsem byla donucena vytvořit nové, toť vše. Zdá se Ti jich být tuny zamčených ?

        0 0
    • op  

      nevim kam to dat, tak treba sem.

      zaujala me zminka o nizsi uhlove rychlosti pro 29", trochu jsem si zaupravoval:

      Ulohou je zjistit praci potrebnou k roztozeni 26", 27.5" a 29" kola na stejnou DOPREDNOU rychlost (velikost vektoru rychlosti bodu na obvodu plaste).

      Zjednodusuji plast a rafek na hmotny bod na kruznici, pomijim valivy odpor (dle mereni je pro 26 a 29 plaste je +/- podobne), pomijim draty.

      vzorecky

      moment setrvacnosti: J=mr2

      prace: W=1/2 Jo2

      uhlova rychlost: o=rv/|r|^2 zajima me jen velikost vektoru rychlosti, tedy o=v/r

      velikost vektoru rychlosti: v=or

      veliciny: m hmotnost, r polomer, o (omega) uhlova rychlost

      upravy:

      dosadim J do vzorecku pro W

      W=1/2m r2 o2

      W=1/2m r2( v/r)^2

      W=1/2mv2

      v2=2W/m

      v musi byt stejna pro vsechny velikosti, dale pouzivam indexy (napr. m1,m2) – 1 pro 26", 2 pro 29"

      W1/m1=W2/m2

      W2/W1=m2/m1 (tedy zavisi jen na hmotnosti, nikoliv na polomeru)

      Realny priklad

      plaste RacingRalph EVO 2.25 – 26" 525g, 29" 585g, 27.5" 555g

      rafky ZTR 355D – 26" 365g, 29" 405g, 27.5 385g

      Tato kombinace rafky/plaste je pro 29" pomerne vyhodna, rozdil ve vaze neni tak velky, u jinych produktu byva vetsi.

      Pro 27.5 moc jinych moznosti neni. Proto jsem zvolil tento pripad.

      pro 29" vs 26":

      W2/W1=(585 + 405)/(525 + 365)

      W2/W1=1.11 (tj. na roztoceni tohoto konkterniho 29" kola potrebuji o 11% vice energie nez na roztoceni tohoto konkretniho 26" kola na stejnou doprednou rychlost)

      pro 27.5" vs 26":

      W2/W1=(555 + 385)/(525 + 365)

      W2/W1=1.06 (tj. na roztoceni tohoto konkterniho 27.5" kola potrebuji o 6% vice energie nez na roztoceni tohoto konkretniho 26" kola na stejnou doprednou rychlost)

      Je treba rozumnet, ze rotacni energie je radove mensi nez kineticka energie soustavy jezdec-kolo. Zde pocitam jen a pouze potrebnou rotacni energii.

      0 0
      • Zlatka  

        Jen tak dál..

        0 0
      • Martin  

        jinými slovy, na 29" bajk je potřeba mít pořádnou páru :-)

        ale jo, těch 11% jde docela poznat i v reálu. otázkou je, nakolik je to pro uživatele limitující

        započítals tam i delší dráty? to taky nějakej drobek udělá

        0 0
        • Zlatka  

          Aneb 29" mohou mít pouze pořádný chlapiska jako seš Ty. Prostě na to máš no.., to já tupá ženská a ostatní rádobycyklisté (ovce 26tkaři) se jen plazíme takovým za zády.. :((

          0 0
          • Martin  

            ja ja, na to musí mít člověk mentálně :-)

            0 0
            • Zlatka  

              No Ty seš mi mentál.

              0 0
              • Zlatka  

                Aha Ty při jízdě cucáš ty mentolový bombóny nebo si dáváš ementálový sýr k večeři ??

                0 0
          • MlokCZ  

            Prostě rozdíl jako blázen. Těch 0,1km/h je strašně podstatný rozdíl pro hobíka při podaném stejném výkonu jezdce.

            Na 100km budeš při stejném výkonu o celou minutu a půl pomalejší. To bude ale neštěstí :-)

            Při větších rychlostech bude rozdíl průměrných rychlostí ještě klesat, protože odpor vzduchu neroste lineárně.

            0 0
        • op  

          delsi draty jsem nezapocital, muzes to snadno doplnit – ten rozdil vah vypletu bude vaha „skoro“ na rotacnim polomeru, tedy proste to pricist. Taky jsem nezapocital to, ze vyplet bude mekci a vice energie se v nem ztrati – to neumim spocitat.

          0 0
          • Martin  

            bohužel to nemám zvážené, ale zohlednit by se to mělo. když už gramaříme, tak pořádně.

            tuhost výpletu je dost diskutabilní. třebas bontrager ryhthm comp 29" mají vyplet hodně měkkej, když jsem je měl na kole, bylo s nima takový „nervózní“ a v zatáčce jsem měl občas podivný pocity

            pak jsem přesedlal na FRM 29 SL a to je nebe a dudy, tuhost výpletu je subjektivně někde jinde, FRM jsou podstatně tužší

            otázkou je třebas srovnání FRM 29 SL s odpovídajícími 26" koly (pokud se nepletu, tak by měly být někde mezi FRM3 a FRM5)

            0 0
            • Zlatka  

              Takový drsný biker a nervózní ? Je to vůbec možný ? Dej pozor aby ses tady před borci neztrapnil.

              0 0
              • Martin  

                ááá, tady má někdo problém s pochopením psaného textu :-) už zas.

                0 0
              • Bafoon  

                ty jsi mi povedený kousek matky přírody :-)

                0 0
                • Zlatka  

                  Prezentuješ se jako velmi schopný ooo teď mi to slovo vypadlo sry.

                  0 0
            • MlokCZ  

              Hlavně takhle vypýchnutý poměr prací jen pro rotační pohyb je zcela zavádějící právě proto, že práce potřebná pro nerotační pohyb bude mnohem větší a největší podíl bude mít práce pro zrychlení hmotnosti jezdce (která bude stejná).

              Níže jsem dodal odhad, kdo chce může dodat přesné vzorce se vším všudy. Můj odhad byl fyzikální na základě poměrů které se uplatní pro rotační i nerotační hmotnost.

              Tedy až někdo dodá přesný celý postup se všemi vzorci, tak by to mělo přibližně sedět.

              V jiném vláknu jsme řešili s ememem mnohem větší rozdíly v hmotnosti pro kopce (řešily se tam extrémy typu silnička x bike) a i ty několikanásobně větší rozdíly hmotností dávaly pořád dost malé rozdíly na reálné rychlosti ve výjezdu (ve chvílích kdy nebylo třeba řešit lepší aerodynamiku silničky).

              Ten rozdíl pro zrychlování pod 1% pro celou soustavu a lehkého jezdce bude velmi obtížné objektivně pozorovat, když rozdíly aktuálního astavu organismu ve dva různé dny dělají mnohem více.

              0 0
            • Marskatin  

              taky jsi měl ten výplet měkký jak žvýkačku

              0 0
              • Martin  

                to bylo od přirození :-)

                0 0
          • ememem  

            ked porovnas moment zotrvacnosti duteho valca (sustava rafik+plast resp. + paska+dusa) a moment zotrvacnosti tyce rotujucej okolo svojho konca tak zistis ze v celkovej energetickej bilancii sa mozes na vyplet pokojne vykaslat a nic sa nestane nehoriac o nejakom smiesnom rozdiele v dlzke spic.

            0 0
        • DaSnail  

          celkový rozdiel energie potrebnej na pohyb rovnakou rýchlosťou ale nebude zďaleka tých 11%

          možno ten rozdiel bude menší jak vplyv toho čo bolo včera na večeru, fázy mesiaca alebo prítomnosti pms ;o)

          0 0
          • DaSnail  

            tým samo nespochybnujem že existuje jedinec ktorý to rozozná…

            0 0
          • pepek  

            Psal ale 11% z řádově nižší setrvačnosti, než je setrvačnost celé soustavy – takže 1,1%

            0 0
            • DaSnail  

              to psal op.

              doom sa ale chytil tých 11% a to ho tak psychicky zdeptalo, že to následne pozná aji v praxi…

              0 0
              • Martin  

                zdeptalo je slabé slovo, dneska nebudu spát :-)

                0 0
      • MlokCZ  

        Dráty udělají ještě mnohe méně, ty nejsou na obvodu. Naopak když už se bude brát celé kolo včetně nábojů a drátů, tak ten poměr půjde výrazně dolů.

        Když jen přičte dráty, tak půjde poměr také lehce dolů.

        Chtěl bych tohle vidět ve slepém testu, jak je to docela znát a jak to kdo pozná. Já upřímně tvrdím, že poznám prd.

        A mám na to ideální srovnání, teda 26×29 zcela totožně osazenou pouze tam, kde se to liší dle povahy 26×29 jsou rozdíly. Ale i tam je vše stejné kategorie.

        Tedy kola jsou zcela srovnatelné konstrukce (Cmax ST x C29max), pláště totožného tipu a rozměru (rozměrem myslím šířku, průměr samozřjem mají jiný). A to mám ještě pár gramech na vidlici navíc (asi 150g).

        Každý si může experimentovat sám i na stejné velikosti kol. A jen dát třeba lehčí x těžší pláště.

        Pokud tvrdíš, že je to dost znát i v reálu, tak musíš i na stjeném rozměru kol poznat stejný váhový rozdíl.

        op to napsal správně. Ale aby bylo jasné, jak moc velký to je rozdíl pro praxi, tak je třeba řešit jako celek včetně práce pro zrychlení celé soustavy (a tedy i nerotační pohyb).

        Pak se to hezky ukáže, jaký rozdíl je v celkové vynaložené energii.

        Nechce se mi to teď dodávat se všemi vzorci, tak jen rychlý odhad a to pro mojich 70kg (pro těžší jezdce ten poměr bude ještě výrazně klesat) a pro mojeho současného a minulého celopevňáka (s totožným osazením) a do odhadu přidám i ostatní rozdíly jako dráty, rám a vidlici. Kdo budu mít náladu, může to dopočítat přesně.

        A vyšlo mi. Na 29tce budu potřebovat ani ne celé jedno procento práce navíc pro zrychlení na stejnou rychlost.

        Při rovnoměrné rychlosti do kopce bude pak rozdíl ještě o něco menší.

        Na rovině při rovnoměrné rychlosti bude v podstatě žádný.

        A teď to převodu na průměrnou rychlost pro stejný výkon jezdce.

        A pro jednoduší úvahu vezmu, vezmu ten rozdí pro zrychlování. Kdybych to bral přesně a trasa byla třeba poměrně rovinatá a zrychlování minimum, tak rozdíl nemusí být téměř žádný.

        Pro zvýraznění vezmu ten poměr potřebné práce pro zrychlování. Takového extrému to tedy v praxi nikdy nemůže dosáhnou a rozdíl bude v praxi vždy menší.

        Když dejme tomu dám na 26tce průměrnou rychlost 20km/h, tak na 29tce to bude 19,82km/h.

        A tohoto rozdílu to nikdy dosáhnou nemůže, protože se pořád nezrychluje. V reálu to tedy nemůže dát ani rozdíl celé jedné desetiny kilometru v hodině.

        A to celá úvaha byla pro 70kg jezdce. Pro těžšího bude rozdíl ještě menší.

        0 0
        • op  

          jeste dve poznamky

          • rozdil ve vaze kratsich a delsich dratu JE na obvodu
          • i kdyz jedes konstantni rychlosti tak PORAD zrychlujes, na rovine jen dikyvalivimu a aerodynamickymu odporu, v kopci diky gravitacni sile.
          0 0
          • MlokCZ  

            U těch drátů jsem se vyjádřil nepřešně. Váha navíc bude ta na obvodu. Ale už musíme řešit co udělá celý drát x celý drát. Takže do hry bude vstopvat váha celého drátu, která už na obvodu není.

            A ta druhá poznámka. Souhlasím. Ale pořád je to jen někde mezi rovnoměrným a zrychleným pohybem. Kdybyš šlapal naprosto rovnoměrně, tak zrychlovat nebudeš vůbec a bude to čistě rovnoměrný pohyb. Tak ideální to nebude nikdy i při slušném šlapání, ale bude to mít k tomu rovnoměrnému pohybu blízko.

            Těch 19,82km/h x 20km/h je pro tu nejhorší variantu, která v praxi nenastane, tedy že čistě zrychluji pořád.

            Ale i kdyby to v praxi v reálu nevyšlo 19,9 (to už byl jen tak od boku střelený tip), ale třeba 19,85km/h, tak pořád je to rozdíl sakra malý.

            0 0
            • op  

              i kdybys slapal jakkoliv roznomerne, zrychlovat budes porad, ledaze bys jel ve vakuu ve stavu bez tize .. a=F/m

              F je nenulova, protoze valivy a aerodynamicky odpor

              prosim, berme to tak jak jsem to bral ja, jako matematickou ulohu

              Samozrejme ze realny projev pri jizde je uplne neco jineho.

              0 0
              • MlokCZ  

                a=F/m, to jistě.

                Jenže pokud šlapu zcela rovnoměrně, tak výsledná síla je F=0, zrychlení je také nula a já udržuji rovnoměrný přímočarý pohyb.

                Jinak bych neustále zrychloval.

                A jen proto, že nikdo naprosto rovnoměrne nešlape, tak tam budou neustále mikrospomalení následované mikrozrychlením.

                0 0
                • Tina  

                  Ježiš Mloku. Keďže existuje valivý odpor, gravitácia a odpor vzduchu tak pri jazde tvoje kolo neustále spomaluje. Aby si udržiaval konštantnú rýchlosť musíš akoby stále zrýchlovať.

                  0 0
                  • Marskatin  

                    já sice chápu jak to myslí, ale tato terminologie je hodně nešťastná.

                    Když člověk zrachluje výsledná rychlost roste.

                    Když zpomaluje rychlost klesá.

                    pokud jsou síly v rovnováze jede konstantní rychlosti.

                    0 0
                  • MlokCZ  

                    Proč by to tak mělo být pro ten ideální případ zcela rovnéěrné síly na pedálu (tak to v praxi nebude a ty mikrozpomalení a mikrozrychlení tam budou)?

                    Stejnou silou co působí všechny vlivy jako odpor vzduchu, gravitace a valivý odpor, tak přesně tou silou já celou dobu působím proti.

                    A ty síly jsou přesně stejně velké, takže se odečtou.

                    0 0
                  • ememem  

                    to si daj zaramovat a posli trebars do Massachussets Institute of Technology nech si tam tocha poupravia vypocty…

                    0 0
                    • soc  

                      Nene, tohle je na nobelovku. Popreni Newtonovych zakonu, to uz je neco :)

                      0 0
                • op  

                  nepochopil, matematicky zrychlujes a vsechny vzorecky pro energii plati

                  0 0
                  • MlokCZ  

                    Co to je zrychlovat matematicky? To opravdu nechápu.

                    0 0
                    • DaSnail  

                      keď hodíš šuter do macochy, tak určitom okamihu sa gravitácia a odpor vzduchu vyrovnajú a šuter sa pohybuje rovnomernou rýchlosťou. ale matematicky furt zrychluje. ;o)

                      0 0
                      • MlokCZ  

                        Tak to má teda blbý :-)

                        0 0
                        • Marskatin  

                          co je horší mé tělo nestále uvolňuje teplo matematicky by měla má teplota neustále vzrůstat, bojím se že se mi časem roztaví nejdříve gripy, pak řídítka a nakonec i rám :)

                          0 0
                          • Zlatka  

                            Mně se taví první ložiska. :((

                            0 0
                            • Marskatin  

                              Jenže ty jsi Lance v ženském těle. Já jsem loudal, kochač a fotič.

                              0 0
                              • Martin  

                                a navíc máš 29" kolo :-)

                                0 0
                              • Zlatka  

                                Kdybych byla jako Lance tak se tady nebavím o blbostech.. :)

                                I já jsem občas loudal, kochač a fotič. Na kole trávím veškerý svůj volný čas a tak si ho jen občas zpestřím nějakým závůdkem. Podřizuji se nyní spíše okolnostem, což je pro závody demotivující. Ale má to i své výhody. :)

                                0 0
                                • Al Stra  

                                  no a hlavně koule s Lancem nemáte ani jeden…-)

                                  0 0
                    • zichis  

                      k tomu zrychlování bych chtěl podotknout, že já zrychluji teda po celou dobu co šlapu. Beze srandy. Nedokážu totiž šlapat naprosto ideálně do kruhu. Střídá se fáze kdy na kliky působím větší silou (zrychlování) s fází kdy působím menší silou (zpomalování) No a právě takovýmu byť jen nepatrnýmu kolísání rychlostí se 29ka citelně brání.

                      V reále to pak vypadá tak, že s 29 gumama mám pedály takový tvrdý, kolo nereaguje na silnější sešlápnutí. Dost to unavuje nohy.

                      No však si skuste dát kolo do stojanu, nejdřív bez obrplášťe, hodit těžkej převod, rukou zatočit klikama a pak zkusit to samý s nima.

                      0 0
                      • MlokCZ  

                        „No a právě takovýmu byť jen nepatrnýmu kolísání rychlostí se 29ka citelně brání.“

                        Takovému kolísání se přesně brání s rozdílem menším než 1%. Jestli tohle dost unavuje nohy…

                        PS: V praxi nic takového na tom totožné osazeném celopevňáku 29 oproti 26 nepozoruju.

                        A ten test ve stojanu je zcela irelevantní, protože testuje pouze samotné zadní kolo a tedy ten samotný rozdíl jen rotační části. Což je těch 11% (pro samotná obě kola), s čím tu debatu op začal.

                        Jenže v celku (jezdec + kolo) v praxi za jízdy je z toho rázem to necelé jedno procento.

                        Jinak to lehce nerovnoměrné šlapání bude mít každý. Ani při perfektním kruhovém šlapání nebude síla pořád úplně stejná po celou otočku.

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          A ten rozdíl mezi 26 a 29 bude při tom kolísání záběru ale hlavně působit v obou fázích.

                          Tedy zrychlování bude sice o to necelé 1% náročnější, ovšem o to stejné necelé 1% to také méně zpomalí.

                          0 0
              • Georrge  

                blbost, protože zákon zní jasně – těleso setrvává v klidu nebo v rovnovážné poloze, pokud na něj nepůsobí žádná síla a nebo je výslednice všech sil rovna nule. Pokud tedy působí valivý odpor, aerodynamický odpor a jiné pasivní odpory (tření v ložiscích…) ale ty působíš na kolo dopřednou silou, která je rovna součtu všech odporů, tak je výslednice nulová, tedy jako by na kolo nepůsobily žádné síly, kolo je v rovnováze a vykonává rovnovážný pohyb. Tento stav sice může nastat jen teoreticky, ale může, a proto pohyb na kole nemusí být pořád akcelerační.

                0 0
            • MlokCZ  

              Jinak já vzal pro rychlý výpočet rozdíl hmotností (pro mojeho starého a současného 26 a 29 celopevňáka) pro rotační pohyb 200g (pláště daly 70g, duše 30g a kola se liší jako celek o 100g).

              Rozdíl celých kol je 0,5kg (váženo, jen jsem ještě započítal rozdíl za brzdy, jediný prvek co mám rozdílný, tedy aby ty celopevňáky byly stejné jak jen nejvíce mohou vůbec být).

              Rotační hmotnost 26tky je 3030g (pro rychlejší výpočet beru rotační celá kola i pro ten koeficent 2×, který platí jen na obvodu, přesně by to vyšlo o chlup jinak).

              Takže je pak výpočet strašně snadný. Stačí spočítat poměr hmotností celých soustav s tím, že rotační hmotnost se počítá 2×.

              26tka má 10 + 70 + 3,03 = 83,03kg

              29tka má 10,5 + 70 + 3,23 = 83,73kg

              A pak bude tedy rozd9l 83,73/83,03. To je pod to 1%.

              A klidně jeden extrémnější případ. Řekněme, že kola se budou lišit o celý 1kg, z toho rotační hmotnost o celých 400g. A opět lehký jezdec. A i o něco těžší kola pro oba případy.

              A bude to na kole o 2kg těžším.

              26tka má 12 + 70 + 3,5 = 85,5kg

              29tka má 13 + 70 + 3,9 = 86,9kg

              A pak bude tedy rozd9l 83,73/83,03. Tady už jsem na 1,6%. Ale pro už dost velký váhový rozdíl.

              A opěný případ. Rozdíl jako moje kola, ale 95kg jezdec.

              26tka má 10 + 95 + 3,03 = 108,03kg

              29tka má 10,5 + 95 + 3,23 = 108,73kg

              A tady jsme zase už jen na 0,6%.

              A pořád všechna čísla pro čisté zrychlování, ke kterému to podle mě má při slušném šlapání ještě hodně daleko (a oproti rovnoměrnému pohybu se to skoro lišit podle mě nebude). Tohle bohužel jednoduše nelze určit.

              Proto je dobré operovat s těmi čísly pro zrychlování. A víme, že to může být jedině o chlup lepší (tedy rozdíl o něco menší).

              0 0
              • op  

                ted jsi to spocital malinko blbe.. nemuzes to secist a podelit. Musis vypocitat rotacni + doprednou energii pro jednu soustavu a pak pro druhou a pak to teprve podelit

                Ek=1/2mv2 (zde je m celkova hmotnost)

                Er=1/2mv2 (zde je m hmotnost na polomeru)

                (Ek2+Er2)/(Ek1+Ek2)

                tj. hmotnost na polomeru musim pocitat 2× – projevi se v Ek i Er

                nevim jak mas tezke plaste, rafky a vyplet, tj. to nemuzu spocitat. Pro rychlejsi vypocet jak pises, pripad 1.

                (3.23+83.73)/(3­.03+83.03)=1.01 (1%)

                Vysledek nebude vyrazne jiny, ale trochu ano.

                0 0
                • MlokCZ  

                  Samozřejmě hmotnost na obvodu 2× počítám. V těch 10,5kg je samozřejmě komplet vše včetně kol (tedy tam to je jednou + to ještě jednou přičtu).

                  Takhle bys už ji započítal 3×.

                  0 0
                  • op  

                    jj, uz jsem si taky vsiml, sorry

                    jeste k tomu zrychovani, terminologie neni dobra, ale myslel jsem ze to bude kazdemu jasne .. a=F/m (F nikdy neni nulova)

                    tj. „a“ je nenulove, tj. MATEMATICKY zrychlujes – musis dodavat energii (presne v tom pomeru jak jsme vyse vypocitali).

                    F je nulova prave v jednou pripade – jedes z tak mirneho kopce a takovou rychlosti, aby se prave vyrovnala dopredna slozka gravitacni sily se silou zpusobenou valivym a aerodynamickym odporem. Potom opravdu nezrychlujes a F je 0 – extremne zridkavy jev.

                    0 0
                    • MlokCZ  

                      Tedy pouze to rozděluješ na působení vnějších sil a jezdce.

                      U těch vnějších sil ale také už děláš v tom sjezdu výslednou sílu (z těch vnějších sil), která bude v nějakém konkrétním sklonu nulová pro konkrétní rychlost.

                      Já beru jen všechny síly působící, tedy jak vnější, tak jezdce a dělám to samé.

                      Takže je mi jasné, co jsme kdo mysleli. Ale není mi jasné, proč bych neměl rovnou uvažovat všechny síly.

                      V praxi ale stejně k drobounkým změnám rychlosti docházet bude i když jezdcem nepozorovatelným (jezdec to může registrovat tak akorát ze sedla v kopci zvlášť prudším a ještě lámaném na těžší převod, tam už tom je dost výrazné).

                      0 0
                      • op  

                        jezdec musi prekonavat tu vnejsi silu .. tady by uz bylo potreba mirne vyssi matematika

                        za cas delta t by bez pusobeni jezdce doslo k zpomaleni rychlosti o delta v. Doslo by k zpomaleni jak doprednyho pohybu tak rotacniho. Jezdec musi v case delta t dodat energii delta E aby dorovnal v do konstatny. A ted je otazka, jestli delta E bude stejna nebo jina pro 26 a 29 (nevim – Energie akumulovana v rotacnich castech 29" je vetsi o tech 10% (pro ten jeden konkterni priklad), tj. teoreticky by mohla 29" i zpomalit mene!!). Nakonec je potreba delta E zintegrovat v case po celou dobu jizdy.

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          Tohle je jasné (i když matematiku nepoužívám, tak přeci jen aspoň něco ještě si pamatuju nejen z analýzy 1 a 2).

                          Problematické bude ale právě určovat, jak moc nebo jestli vůbec jezdec nepůsobí tou správnou silou.

                          Při slušném kruhovém šlapání myslím, že bude ta síla jen lehce kolísat. Teď neberu ten extrém jízdy ze sedla do prudkého kopce, tam určitě i na nějaký čas přestane působit ta síla úplně.

                          Pokud to vezmu z praxe z nějakých známějších extrémů. Teď myslím třeba hodinovka na dráze a Sosenkovo extra těžké zadní kolo. Tak dle toho jak se vyjadřoval a jaké měl výsledky s tím speciálním kolem a bez něj, tak mi přijde že tady je ten vliv hmotnosti zadního kola zanedbatelný už úplně.

                          Tím jsem chtěl hlavně říct, že tenhle faktor (že ta jízda není 100% rovnoměrná i když se o to jezdec snaží) vůbec nemusíme řešit.

                          0 0
                          • Marskatin  

                            U pevných převodů je ještě jedna skutečnost a to ta, že roztočené těžší kolo(setrvačník) ti na rozdíl od volnoběžek pomáhá šlapat.

                            0 0
                            • MlokCZ  

                              Jasně, tam to bude ještě výraznější díky tomu. A stejně si sám nebyl jistý, jestli to extra těžké zadní kolo bylo nakonec dobře nebo ne.

                              0 0
                              • Marskatin  

                                Mám pocit, že ke konci už by si přál lehčí.

                                Když jsem to psal, tak mi hlavou ještě proběhla jedna myšlenka a to, jak se občas píše že težší kola jsou vhodnější na časovku atd. Podlemě je to celkem nesmysl.Šlapat ti to nepomůže, energie v nich je zanedbatelná proti setrvačnosti k zbytku kola a jezdce. (Kdo sjel z válců ví že moc daleko nedojel:)) Takže je tam klíčová spíše aerodynamika.

                                0 0
                                • MlokCZ  

                                  Jo to psal, že ke konci by si přál už lehčí.

                                  Na časovky se také cíleně těžší kola neberou nikdy. Pouze na rovinaté se může dát přednost aerodynamice před hmotností (ale i tak jsou ta kola dost lehká).

                                  A ono taky ty časovky nikdy nejsou 100% rovné, nějaký ten výškový metr tam vždy bude.

                                  K těm válcům. Nějaká energie tam je (i když hodně malá), na lehké propálení jednoho malého místa koberce stačila :-)

                                  0 0
                                  • Marskatin  

                                    jo, ale spousta lidí si myslí, že když sjede z válců, že se rozplácné na 5m vzdálené zdi.

                                    0 0
                    • MlokCZ  

                      V každém případě je nejdůležitější, že se shodnem na těch výsledcích.

                      A ať si každý udělá názor sám, jak moc je brutální rozdíl pod 1%.

                      A jestli tohle může někoho výrazně limitovat při hoby ježdění, tak to mu tedy vůbec nezávidím :-)

                      Já naštěstí ten rozdíl do 1% v praxi nedokážu ani poznat.

                      0 0
                      • vsn  

                        chtělo by spíš než hrubej výkon spočítat kolik 29" ušetří nebo neušetří celkově. Myslím menší drncaní, lepší najezdovej uhel, nadhazování kola, mín častý proklouznutí atd. Prostě kolik sily našetřím za jeden technickej závod na 26/29 :) Pokud v tom budou větší rozdíly tak to pak může ve výsledku dát možná i víc jak minutu na 100km :)

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          Tak tohle spočítat nikdy nepůjde, protože každá trasa je jiná.

                          Jinak tohle měřili v tom jednom testu pomocí wattmetru. A pro tu konkrétní trať a kola to vycházelo o pár sekund lépe pro 29tku (tedy vše dohromady, výhody větších kol na překážkách x vyšší hmotnost u 29tky).

                          Pro jinou trať a jiná kola to zase může být jinak.

                          0 0
                    • Marskatin  

                      děláš v tom guláš, pro jezdce platí jen výsledné síly a výsledná rychlost a zrychlení. Zova opakuji, pokud o někom žekneš , že zrychluje, tak musí růst jeho rychlost. Terminologie je tu od toho, aby se li di domluvili, nej iaplikovat chvílemi na části pak na celky.

                      Mimochodem tvé úvahy o síle odporu vzduchu jako F=m.a a uvažovat že a je nenulové je zcela zbytečné protože tato síla není závislá ani na hmotnosti ani na zrychlení. a valivý odpor taky není funkci zrychlení a.

                      0 0
              • Vegan  

                obcas mam pocit, ze jsem ma diskuznim foru nejake matematicko fyzikalni fakulty kde se resi domaci ukoly :) :P

                Obcas je to fajn clovek se toho spousty dozvi a premysli nad tim, ale obcassi trosku zaprehanite, vim nedelate to schvalne…… :o)

                jen technicka resite jeste stale kola nebo uz jen to kdo udela presnejsi vypocet ? :P

                0 0
                • MlokCZ  

                  Tím výpočtem se pouze zcela jasně ukázalo, že při 0,5kg rozdílu 29×26 (a z toho cca 200g na rotačních částech) a 70kg jezdci je rozdíl v jakékoliv situaci (tedy i při zrychlování) proklatě malý, tedy ani ne celé 1%.

                  K tomu ať už si pak udělá každý obrázek k příspěvkům typu, že je třba obrovský výkon pro 29tku nebo že je rozdíl hrozně znát, atd.

                  0 0
                  • Martin  

                    otázkou zůstává, kolik lidí tvrdících, že 29 nejede, to tvrdí, protože je to jenom jejich dogma a kolik z nich to fakt pozná

                    0 0
                  • op  

                    ono se i to 1% v kombinaci s jinym zprevodovanim muze jevit sujektivne jako dost

                    treba, ted ze zivota, ja mam ted o pul kila lehci kola a jezdim o vic nez 10% lepe .. asi jsem potrenoval :)) .. cesta do prace mi misto 35min trva do 31 min .. a to se za upgdare vyplati :)

                    jo mimochodem, za nejaky cas mozna rozvirim dalsi kontroverzni debatu .. full vs HT. Mam ted celkem tezky HT (ocel) a tak jsem na tom vahove HT/full skoro stejne rozdil cca 200g. Dale mam nova pekna kola a pekne plaste a bavi me na nich jezdit, takze si je vymenuju – tj. pouzivam identicka kola vcetne obuti na obou strojich. Delam si dlouhodobou statistiku cest do prace, casem to vyhodnotim.

                    0 0
                    • MlokCZ  

                      Klidně založ vlákno. Mám dlouhodobě na stejné trati (na které není ani kousek úseku, který by byl rozbitější a full tam díky odpružení mohl získat) hodně dobře ozkoušený rozdíl celopevňák x 140mm full, obě kola totožná osazení (samozřejmě až na rám a vidlici) včetně totožných plášťů. Trať je taková zvlněná (tedy ani rovina, ani extrémní kopce).

                      Tady hodím jen výsledek. Narozdíl od 26×29 tady je rozdíl i pro moje pomalé kochací tempo mnohem větší (s narůstající výkonností se může rozdíl o něco zvětšovat).

                      A to konkrétně 10%. Z toho je ale otázka, kolik dělá těch skoro 3kg rozdílu váhy těch kol. Při stejné váze by byl rozdíl o dost menší. Přijde mi ale ok to porovnávat s tím váhovým rozdílem, který tam pro srovnatelná kola v praxi je.

                      0 0
                    • MlokCZ  

                      A ty převody můžou subjetivně někoho slušně smást. Ty je třeba odfiltrovat a srovnávat na stejně těžkém převodu.

                      Já to mám třeba hodně podobné, na obou celopevňákách jsem měl (mám) 9-tku 22/32/44.

                      Na 26tce pak kazetu 11/32 a na 29tce 11/34. Takhle to vychází, že na 29tce jsou převody o malinku těžší pro stejný pastorek (rozdíl ale fakt minimální) až na jednu vyjímku a to nejtěžší převod. U toho je rozdíl samozřejmě větší protože tam je na obou kazetách 11tka.

                      Tím se to srovnává ještě lépe, když i ty převody mám skoro stejné.

                      0 0
                    • MlokCZ  

                      A k tomu rozdílu, který je u mě znát nebo není.

                      Loni jsem novější Stereo jezdil s NN/NN UST 2,4. A nebylo to tak hrozné, že by to jelo nějak drasticky pomaleji. Ale už to bylo znát.

                      Teď tam mám momentálně NN/RaR UST 2,25.

                      Když se mění valivý odpor, tak se to projeví dle rychlosti různě.

                      A rozdíl je v tomto případě přibližně (odhaduju dle rozdílů výsledku z měření valivých odporů) 5% pro rychlost 20km/h.

                      A zhruba 3% pro při rychlosti 10km/h.

                      Tohle už jsem registroval, ale nebylo to pořád nijak extra rozdíl.

                      0 0
                • op  

                  vdyz uz na zacatku pisu, ze to beru jako matematickou ulohu, ne ulohu ze zivota :)

                  0 0
    • op  

      spatne zarazeno

      0 0
    • Tina  

      Nové Stan´s No Tubes ZTR Flow 650B ráfky sú už dostupné. Skutočná váha cca 485g.

      0 0
    • Tina  

      Notubes má nové ľahké ráfky o rozmere 650b ZTR Crest

      Ešte sa k nim nejako rozumne dostať. Schwalbe Racing Ralph 650b (Tubeless Ready) konečne dorazili tento týždeň :)

      0 0
      • Zlatka  

        Ovšem to je super váha ! (na 27,5)

        0 0
        • MlokCZ  

          Naopak bych se té váhy pomálu bál. Udávaných mají 555g, takže je to extra lehký konkrétní kousek.

          A obyč verze RaR jsou děsné šlupky (hlavně boky) a mít ještě podvyživený kousek.

          Když ale snake skin verze není v tomhle rozměru k mání…

          0 0
          • Tina  

            jj, tento kúsok sa im podaril :) Druhý plášť váži 552g. Je to verzia tubeless ready takže by mali byť odolnejšie.

            Inak celý rok jazím RaR 26×2,1 s Notubes a úplne bez defektov. Fúkam na cca 1,6 – 1,8 bar. Aj kamenisté pasáže zvládajú zatiaľ v pohode hoci už pár krát dosadli až na ráfik.

            0 0
            • MlokCZ  

              TLR u Schwalbe nejsou odolnější ani o trošku. Liší se především patkou (těsnější než dříve + je pogumovaná) a pak mají ještě lehký zátěr. Odolnost je ale úplně stejná jako starší ročníky.

              Jinak je jasné, že někomu ta odolnost stačit může i když ty boky jsou šlupičky.

              Já mám občas slušně pořezená jak UST, tak snake skin verze. Vše zatím přežily, ale dost řezanců bylo tak tak (těsně nešly skrz).

              Obyč verze by byly dávno rozřezané.

              0 0
            • tonik666  

              Tak to si neumím představit…

              0 0
      • op  

        supr, skoda jen ze ZTR jsou dost drahe rafky pro ucely otestovani.

        0 0
      • op  

        Tak uz to jezdis? Zkusenosti?

        0 0
        • Tina  

          Ráfky ešte nedorazili. Mali by byť koncom tohto mesiaca.

          0 0
    • Tina  

      26" Cannondale Scalpel s kolesami 650B

      0 0
    • Tina  

      zapletené kola Tune 650B na sezónu 2012 na tohtoročnom Eurobike – 1.375g

      0 0
    • destr  

      Tak to budou nějaky cca 2cm, jakej to bude mět vliv na jízdu?

      0 0
    • mad john  

      Kdo poradí, jestli se vejde 650b do rámu RM Altid.? dle videí to vypadá, že jo..

      0 0
      • Tina  

        Pokiaľ môžeš fyzicky odmerať zadnú stavbu a máš tam miesto na koleso aspoň 356 mm tak by to malo byť v pohode. Priemer kolesa 650b je približne 702mm takže by si mal 5mm medzeru.

        0 0
        • op  

          ale s jakym plastem?

          0 0
          • Tina  

            op, tu nájdeš rozmery 650b plášťov aj s polomerom kolesa

            650b rozmery

            0 0
            • op  

              Dik. Nasadil jsem ted pokusne na Salsu (26" ram) tyhle kola: 29" + CX plaste (bude to odhaduji dost podobny vnejsi rozmer jako 650B+ 2.25 bikovy plast). Jede se na tom pekne, mirne zvyseny stred registruju, ale nevadi to moc. Tj., zda se, ze do 650B bych pokusne mohl na tomhle ramu jit. Na pokusy je ale cena ZTR prilis vysoka, mozna ten WTB by byl zajimavy, ale vaha je dost..

              0 0
        • mad john  

          Díky Tina, jinak pro další zvídavé odkaz na ráfek –

          http://www.cubebikes.cz/…-32-der.html

          0 0
          • Tina  

            paráda. Vidím, že už sa začínajú rozhýbavať aj ďalší výrobcovia. To je celkom fajn cena za ten ráfik.

            Ja som dnes dostala info, že moje Notubes sú už v ČR. Zajtra mi ich pošlú.

            0 0
            • mad john  

              no ještě poraď jaké dráty do toho a náboje?

              0 0
              • Tina  

                Dráty DT Swiss Revolution 2–1,5–2 alebo Sapim Laser 2–1,5–2. Cenovo výhodnejšie, ale o pár gramov ťažšie sú Ritchey 2–1,6–2 alebo pevnejšie Sapim Race 2–1,8–2. Náby podľa peňaženky. Ak sa potrebuješ dostať do ceny tak Shimano XT alebo ak chceš priemyselné ložiská kľudne aj American Classic a ja by som nepohrdla ani A2Z. Ak si môžeš dovoliť viac a použiješ ľahučké Notubes ráfky potom Tune, Chris King alebo Extralight ;)

                0 0
    • Tina  

      Dnešná pošta :)

      0 0
      • Zlatka  

        To je paráda.. :)

        0 0
      • Martin  

        váha luxusní, o tom žádná. a odhadneš výdrž/odolnost?

        0 0
        • Tina  

          Váha je lepšia ako som čakala. Vydrž/odolnosť teraz ešte ťažko odhadnúť. Až po pár jazdách. Avšak ZTR Crest sa v 26" a 29" rozmeroch jazdia pomerne dlho. Pokiaľ sa majitelia 29" ZTR Crest nesťažujú, tak tieto 650b by mali tiež niečo vydržať. Určite to však nebudú ráfky na Freeride ;)

          0 0
    • Tina  

      Priemer kola 650B s plášťom Schwalbe Racing Ralph 27,5×2,25" je 692mm. Takže ak máte priestor 346 + cca aspoň 5 – 6mm tak sa tieto kola zmestia do do vidlice.

      0 0
      • Georrge  

        nj to je tim, ze 26" jsou brany pro 2" plaste, ale 2,75 jsou brane pro 2,25", takze ten rozdil na prumeru je pri stejnych plastich jen jeden palec, a ne jeden a pul :)

        0 0
      • vili  

        Otevřel jsem tento dred s problematikou poprvé, tak mám dotaz. Pokud to chápu správně, tak dáváš do klasického mtb (tedy 26") kola o rozměru 27,5". Vzadu to teda závisí od konkrétního rámu a jak to je s předním kolem? Má někdo vyzkoušeno do kterých vidlic to nevleze a kde jo? Díky za objasnění. Přemýšlím, jestli by šlo změnit třeba jen přední kolo na větší rozměr…

        0 0
        • kubad  

          všechno je to jen hra čísel, záleží na plášti, 26" s pořádným

          2,4" balonem, může být vyšší něž podvyživená 2,0" 27,5"

          0 0
          • vili  

            Aha, takže je to pouze otázka toho, jakou maximální kombinaci pláště s ráfkem dokážu nacpat do vidlice aby to ještě bylo provozuschopné. Musím se mrknout kolik tam mám vůbec místa, jestli by to mělo smysl. Díky

            0 0
        • Vilém  

          A proc si to neomeris? Predpokladam, ze kvuli tomu sem postla ty cisla.

          0 0
          • vili  

            Protože sedím v práci. Šlo mně o to, jestli jsem dobře pochopil systém. A ten dotaz na vidlice byl spíš jen jestli o tom má smysl vůbec přemýšlet a nebo jestli tam nejsou okolnosti, které by tomu bránily. Toť vše.

            0 0
            • McBlacky  

              EDIT to mělo jít na root

              čistě teoreticky, pokud mám na 26" kola pláště 1,5" a pak je vyměním za 2,5" (reálný ne schwalbe, Rubena atd) tak by to skoro mělo dát rozdíl 26"vs27,5". Záleží jak moc balon to udělá. Stálo by to za pokus změřit :)

              na 650 nově bude dělat gramařský UST ráfky Kirk Pacenti.

              co se týče rozdílu 26", 29" daleko víc než pokusy o počty tady ve vlákně imho rozhoduje jaká je ve finále trasa. Byl by to super námět na diplomku. Napsat Kleinerovi ať poskytne dva powertapy, propojit to na garmina a otestovat třeba SJ 26 vs SJ 29. Tři trasy, tři jezdci, 6 pokusů…

              0 0
            • Tina  

              myslím, že napr. vidlice Fox a Lefty sú všetky kompatibilné…

              0 0
      • destr  

        No a jak to teda jede? Je to nějak trochu na jízdě poznat?

        0 0
        • Zlatka  

          Snad nám poskytne nějaké dojmy, také jsem na to zvědavá.

          0 0
        • Tina  

          Ako som písala minulý týždeň vo fotovlákne, mala som vykåbený prsteník. Príliš svedomitý a aktívny mladý chirurg mi ľavú ruku spolu s prsteníčkom a prostredníčkom zabalil do sadrovej dlahy, ktorá siaha až za zápästie :( Takže bohužiaľ nemôžem jazdiť a vyskúšať ako sa správajú 650b v teréne :(

          0 0
          • Tina  

            Ale kolesá vypadajú dobre. Racing Ralph v šírke 2,25" vo veľkosti 650b vôbec nevydajú široké.

            0 0
            • MlokCZ  

              To ale bude tím, že RaR 2,25 široké nejsou :-)

              0 0
              • Tina  

                na 26" kolesách však vypadajú opticky širšie…

                0 0
                • MlokCZ  

                  Mně to na 29tce tedy nepřijde, že by vypadaly užší než na 26tce (mám je na obojem).

                  0 0
              • Zlatka  

                Jak jsou pls široké ?

                0 0
                • Tina  

                  Zlatko, plášte majú šírku 52mm (v najširšej časti dezénu), t.j. menej ako 2,1"

                  0 0
                  • Zlatka  

                    Fakt jo ? Tak to jsem myslela 55–56mm, to je budu chtít také. Budu teď prodávat svého oře (neb se mi tam ta kola fakt nevejdou) a začnu to řešit.. Budu Tě potřebovat. :)) Dík.

                    0 0
                  • MlokCZ  

                    Tak už je jasné, proč vypadají užší. Je to proto, že užší jsou. Takhle úzký RaR 2,25 jsem nikdy neměl (nejužší jsem měl 53mm a to naštěstí jen ojediněle) a to mi tu prošlo už mraky kousků různých verzí (obyč, DD, snake skin, UST, 26 i 29).

                    Aktuální šířky nahozených mojich RaR 2,25:

                    • 2011 29" snake skin: 54,5 a 55,5mm při 25 a 30psi. Jeden 29" jsem tu měltaky užší, jen 53,5mm.
                    • 2011 26" UST: 54,5 a 55mm při 30psi (oba, mám je vzadu na různýchkolech)

                    Vše měřeno bez vzorku i když u RaR je to skoro jedno. Vzorek je tam zhruba široký jako samotný tělo pláště.

                    0 0
    • Tina  

      Dnes prvý malý testík. Bohužiaľ nebolo viac času ako na cca hodinku a pol jazdenia. Prvé dojmy sú však skvelé. Keby len nechýbala forma. Na bajk som sa dostala po viac ako 2 mesiacoch :(

      0 0
      • Zlatka  

        Paráda, jen by to chtělo víc fotek, detailů, pls pls :)

        0 0
        • Tina  

          Zlatko, budem sa snažiť viac pojazdiť a potom budem schopná napísať objektívnejšie hodnotenie.

          0 0
          • Zlatka  

            Nemohu se dočkat, díky. Ta germanka vypadá úžasně, vlastně celý bajk. :))

            0 0
      • mad john  

        taky se nemůžu dočkat recenze :)

        0 0
      • martin_bakov  

        mas hodne pekny a zajimavy kolo, rad si pak proctu recenzi

        0 0
      • op  

        bohuzel to neni moc dobry test i kdyz sam o necem takovem taky uvazuju. Smysl vetsich kol je, ze spravny ram na 29" nebo 650B ma vetsi BBdrop (snizeni slapaciho stredu oproti ose zadniho kola) nez klasicka 26", tj. jezdec sedi vice „mezi koly“ nez „nad koly“. To ma za nasledek vetsi stabilitu (vaha na klikach kolo narovnava do svisle polohy) a mensi nachylnost na zvedani pri vyjezdu (teziste se pozdeji dostane za svislici ze zadni osy).

        Pri napasovani vetsich kola na klasicky 26" se posune stred vyse, BBdrop zustane logicky stejny. Uhel hlavy zustane stejny, tj. se zvysi „trail“ – kolo by melo mene ochotneji zatacet. Tj. vyskousis jen tu mensi polovinu vlastnosti opravdove 650Bky – odvalovani kol a trakci. Ostatni jizdni vlastnosti se naopak s vyssim stredem spise zhorsi jak uz psal Mlok.

        Sam bych chtel vyzkouset, jestli by melo pro me smysl jit nekdy v budoucnosti do opravdoveno 650B, ale davat za to spoustu penez a vyskouset jen tu mene zajimavou polovinu vlastnosti se mi nevyplati. Osobne si ale myslim, ze myslenka proporcionality velikosti kol s velikosti postavy (a diky tomu prave posunout vyssiho cloveka vice mezi kola) je spravna a ze 650B by mohl byt smysluplny mezikrok mezi 26 a 29. Chtelo by to nejaky testride opravdoveho 650B, napr. KHS.

        0 0
        • Zlatka  

          Přesně tak, jen dočkej času, nejsme v tom sami, ledy se pohnou. Časem i roztají.

          0 0
        • MlokCZ  

          Na to není nic jednoduššího než si vyzkoušet pár 29tek, což bude jednodušší než někde sehnat na vyzkoušení 650B.

          A když Tě chytnou výhody 29tky, ale přitom už začnou trochu vadit její nevýhody, tak pak víš, že má smysl zkoušet/řešit 650B.

          0 0
          • op  

            Ja si pockam az nekdo priveze 650B na velofest nebo jak se to jmenuje a pak tam na 100% pujdu. V dohledny dobe bych mel mit moznost vyzkouset Niner EMD, tak to snad bude dobry 29er.. Zatim co jsem jel tak me nezaujalo.

            0 0
        • Tina  

          2op: To čo píšeš by mohlo byť síce teoreticky správne, ale IBA teoreticky :). Tvoja teória o horších jazdných vlastnostiach pri vyššom „BBdrop“ je veľmi zveličená a nemá v tomto prípade žiadny vplyv. Rozdiel v polomeroch kolies 26" a 27,5" je menej ako 15mm., t.j. šlapací stred sa použitím 650B kolies na 26" bajku zvýši iba o menej ako 15mm. Takýto rozdiel je úplne bežný pri rôznych špecifikáciách 26" hardtailov a nikto to nepozoruje ako zhoršenie jazdných vlastností.

          Uvediem príklad: Vezmi si dva totožné XC rámy, u ktorých výrobca udáva doporučený zdvih vidlice 80 – 100mm. Jeden XC rám je postavený s vidlicou Fox so zdvihom 80mm a obutý XC plášťami o rozmere 26×1,95". Druhý rám je postavený na úplne totožných komponentoch, ale vidla Fox je so zdvihom 100mm a kola sú obuté na plášťoch 26×2,25".

          Výsledok: Druhý bajk s vidlou so zdvihom 100mm a hrubšími plášťami bude mať oproti prvému bajku BBdrop vyšší cca o 15 – 17mm. Rozdielny zdvih vidlíc taktiež zmení uhol hlavy, t.j. mení aj „trail“.

          Otázka: Je teda ten druhý bajk nesprávne osadený? Ktorý s týchto dvoch bajkov majú tie správne jazdné vlastnosti, resp. ktorý z nich je správne osadený keď výrobca doporučil vidlu 80–100mm a hrúbka plášťov je na preferenciách cyklistu? ;)

          Nehovoriac o tom je celopéra majú BBdrop oveľa vyšší ako hardtaily. Znamená to, že majú horšie jazdné vlastnosti lebo jazdec sedí viac „nad koly“?

          0 0
          • op  

            Trochu to motas :)) (a nebo spatne rozumim slovenstine:)

            Pro doplneni/upresneni: VETSI BBdrop znamena ze slapaci stred je NIZ a tudiz jezdec sedi vic „mezi koly“.

            Pro nekoho hratky s geometrii mohou byt jen teoreticky problem, pro nekoho az zatracene prakticky: ty jsi pravdepodobne spis nizsiho vzrustu a treba to vubec nepoznas, u mych 189 a extremne dlouhych stehen (tj. na 26 sedim pomerne dost nad zadnim kolem) se kazdy cm k dobru pocita. Opravdu ani tak nejde o absolutni vysku stredu nad zemi (i kdyz to taky), ale o relativni pozici jezdce vuci osam kol.

            Nic z toho nemeni fakt, ze takovymto osazenim nezkousis 650B geometrii, pouze 650B kola.

            Mimochodem, jaky jsou tedy prakticky zkusenosti? :)

            0 0
            • Tina  

              Myslím, že čím vyšší jazdec tak je pomer rozdielu jednotlivých rozmerov viac zanedbateľný ako u menšieho jazdca. T.j. pre mňa ako nižšiu postavu (169cm) je 15mm väčší rozdiel ako pre teba ktorý meriaš 189cm. Pre názornosť uvediem príklad s rozdielnymi hmotnosťami činiek a váhami ľudí. Jeden človek váži 80kg a na lavičke vytlačí 100kg činku. Druhý človek váži 160kg a na lavičke vytlačí tiež 100kg. Keď si každý z nich zvýši hmotnosť činky o 10kg tak prvý človek to bude pociťovať ako zvýšenie o 1/8 jeho váhy a druhý človek zvýšenie iba o 1/16. To znamená, že k pomeru jeho vlastnj hmotnosti ide o menší nárast hmotnosti ako ako u ľahšieho človeka. Rovnaké pravidlo platí aj u výšky, ale keďže rozdiely medzi tvojou a mojou výškou nie sú dvojnásobné, vplyv bude menší.

              To, že na svojom bajku sedíš dosť nad zadným kolesom ukazuje iba to, že máš buď malý rám, alebo má tvoj rám špatnú geometriu ;)

              BTW. v čom sa líši geometria 650B od tej ktorú skúšam?

              Viem, že to čo si myslel pod pojmom „BBdrop“ je o koľko je nižšie šlapací stred od osy kolies. Ale to nemení nič na fakte, že táto vzdialenosť určuje ako vysoko je šlapací stred od zeme, t.j. kde je ťažisko bicykla. Nie je totiž možné vrámci snahy o „superzlepšenia“ jazdných vlastností bajku znížiť šlapací stred pretože by sa pri jazde zachytávalo kľukami o terénne nerovnosti. Takže súčasný rozmer „BBdrop“ nie ja ani tak výsledkom čo najlepšieho umiestnenia z hľadiska geometrie ako výsledok rozumnej vzdialenosti kľúk od zeme. Mimochodom, keby som do mojich predchádzajúcich úvah zahrnula aj to že niekto má dlhšie a niekto kratšie nohy, t.j. používa kľuky 170mm alebo 175mm, čo taktiež posúva ťažisko jazdca vyššie alebo nižšie, tak sa s toho nevymotáme :D

              0 0
              • op  

                uff

                budu komentova jen to, co se komentovat da

                To, že na svojom bajku sedíš dosť nad zadným kolesom ukazuje iba to, že máš buď malý rám, alebo má tvoj rám špatnú geometriu ;)

                Delka ramu pro tohle je irelevantni, co je relevantni (pro pozici sedla vuci zadnimu naboji) je delka zadni stavby, uhel sedlove trubky, BB drop, delka a pomer nohou, nic jineho. Nakresli si to. Jelikoz u XC ramu jsou tyhle rozmery a uhel vicemene stabilizovane (moc se nelisi u jednotlivych modelu), nerekl bych, ze mam spatnou geometrii. Neco o tom vim a volil jsem ram takovy, aby mi co nejvice vyhovoval, navic s posuvnymi patkami a tudiz si muzu i ladit delku zadni stavby. Proste 26" kola pro me maji tuhle nevyhodu.

                BTW. v čom sa líši geometria 650B od tej ktorú skúšam?

                Jak jsem jiz psal, hlavne se lisi v BBdropu (u 650B je vetsi, tj. jezdec sedi vic mezi koly) a uhlu hlavy, podobne jako u 29" je o neco malo strmejsi. Pak tam asi budou i dasi drobnejsi zmeny, nejsem ramar..

                0 0
              • op  

                jeste toto:

                Viem, že to čo si myslel pod pojmom „BBdrop“ je o koľko je nižšie šlapací stred od osy kolies. Ale to nemení nič na fakte, že táto vzdialenosť určuje ako vysoko je šlapací stred od zeme

                .. tato vzdalenost spolecne s velikosti kol urcuje jak vysoko je slapaci stred od zeme

                O to tu prave jde! Slapaci stred je u 26 i opravdove 650B stejne vysoko, coz je umozneno tim, ze u vetsich kol (tj. osy u 650B jsou vyse nez u 26) se da (a take se to dela) zvetsit BB drop. Tj. vyssi 650B kola posunou osy kol nahoru (vetsi polomer), coz je ale kompenzovano vetsim BBdropem, ktery posune slapaci stred zpakty dolu, do stejne urovne jako u 26. Vetsi BBdrop ma za efekt ty dalsi uz zminovany vyhody. Uz nevim, jak to lepe napsat, promin.

                0 0
    • šlapatko  

      Tohle vlákno sleduju a říkám proč ne.Myslím že všechny ty mylimetry moc řešíte.Pod 190cm se to stratí.Ptákoviny mohou řešit lidé menšího vzrůstu.Tam třeba kratší zadní stavba bude výhodou.

      0 0
      • op  

        kdo umi, ten nemusi resit. Kdo neumi, stejne mu nic nepomuze .. alespon muze zkouset pytloviny. Stejne se musi do kopce slapat tak jako tak :)))

        0 0
    • Tina  

      Siren Song SL 26" + Lefty 26" na kolach 650B … 10,2kg

      0 0
    • Tina  

      KHS tak ako Jamis má tiež pre rok 2012 5 modelov 650b. 1× full, 2× HT na karbonovom ráme a 2× HT na Alu

      0 0
    • DaSnail  

      Zlatka píše:

      "Ukáži Vám počátek našeho sporu, od té doby mne Bafoon pronásleduje avými nechutnými výpady a lži na mne.

      Bafoone já nejsem konfliktní typ, to ty jsi to vyvolal, vyprovokoval mne, tak špatného člověka jako jsi ty jsem v životě nepotkala !

      Nejvíce mi vadí, že ani lhát neumíš a to mi vadí na tobě nejvíce, jsi prostě jen špatný klaun s intelektem malého dítěte !

      Tady na b-f jsem založila vlákno na ložiska Double Taper ložiska Hollowtech II a v něm najdete tento příspěvek od Bafoona, kde na můj dotaz

      uvádí:

      máš skvělou paměť :-)

      měl jsem je cca 200km, jsou velmi citlivá na dotažení jak jsi psala, je to takový zbytečný (pravda nijak náročný) labor s tím. Musí se to vychytat, kdy je to dotažené aby osa neměla vůli ale ne přetažené – za mě zbytečné ******. Utěsnění ložisek nula nula nic, jen de facto vnější plastovokovová krytka která se mi po jedné domontáži vymáčkla ven a v podstatě to pak netěsní, i když jsem ji namáčkl zpátky. Kliky se točí výrazně tíž než při klasické HII, já se vrátil ke keramice od aerozine. A ještě jedno negativum – při utažení mi na Ripovi nedosedala osa XT klik v levé klice tak jak u klasiky nebo keramiky.

      za mě rozhodně NEBRAT!!

      Pak jsem od něho našla inzerát na tato ložiska na cyklobazaru.

      V inzerátu stálo, že jsou v perfektním stavu, zánovní a tak si říkám, že by snad v diskuzi lhal ??

      Vemu je od něj a uvidím zda je férový nebo jen lže..

      Přemluvila jsem kamarádku aby mu napsala, aby hned nevěděl, že o ně mám zájem já, asi by mi je neprodal..

      Email:

      Mám dotaz jestli to bylo rozebírané, dostala se tam voda, nevadila by

      dobírka nebo chcete peníze předem ?

      Bafoon:

      rozebírané to nebylo, chod je hladky ale oproti keramice takový tužší, jak na tom jsou ložiska atd na pohled vám neřeknu, musel bych to kuchnout

      dobírka nevadí ale budete to mít zbytečně drahé dobírka je tuším kolem 100–110kč, když to pošleme „přes účet“ bude to cca 50kč – jak chcete

      Když se mi dostaly do ruky, pot mne polil, byla jsem v šoku.

      Rozebírané musely být mockrát, normálně se mi rozpadly po vyjmutí z balíčku, navíc v nich byla nějaká tuhá vaselína jak starý pudink (aby to jako lepícím efektem drželo pohromadě) a pouzdro (guferko – vnější plastovokovová krytka jak uvádí bafoon..), které chrání ložisko před vnikem vody bylo poničené, zohýbané a vůbec již nedrželo v dané drážce, natož aby něco utěsnilo..

      Sice jsem je nakopila „levně“, ale záměrně lhal ! Proč ? Aby je vůbec někomu prodal ?

      Od té doby na mojí adresu postuje samé nesmysly a provokuje mne k nějaké té samé činnosti, ale nedokáži spadnout na jeho úroveň.

      Chová se divně, asi jako gay (?), tento příspěvek mne o tom ujišťuje."

      a bafoon furt len Obsah tohoto příspěvku byl blokován zakladatelem diskuse.

      a já septám proč?!?

      ;o)

      0 0
      • Vilém  

        At uz jde nekam! Rozhodne povazuji za vetsiho hulvata ji. Nemam uz silu to psat potreti, 2× jsem to zkusil a mezitim bylo vlakno zamceno, nebo zamcena reakce.

        Jako nenormalni mi tu opravdu prijde nekdo jiny a Nox ci Bafoon to nejsou.

        A ted do me, asi budu taky nazvan gayem, ale je mi to jedno, furt lepsi jak hystericka krava.

        0 0
      • Excel  

        Zaráží mě tato věc.

        Zlatka v threadu o těch miskách

        Já proti Tobě nic nemám a nechtěla jsem aby to vyznělo takto, naopak je s nimi nakonec spokojená. Prodal jsi je levně, o nic nejde. Jen si mne fakt pozlobil. zde

        Zlatka nyní

        „Když se mi dostaly do ruky, pot mne polil, byla jsem v šoku.

        Rozebírané musely být mockrát, normálně se mi rozpadly po vyjmutí z balíčku, navíc v nich byla nějaká tuhá vaselína jak starý pudink (aby to jako lepícím efektem drželo pohromadě) a pouzdro (guferko – vnější plastovokovová krytka jak uvádí bafoon..), které chrání ložisko před vnikem vody bylo poničené, zohýbané a vůbec již nedrželo v dané drážce, natož aby něco utěsnilo..“

        Docela radikální obrat.

        Přijde mi, že to tu směřuje k jistému banánovému konci. Lidé, které znám začínají být otrávení neustálým zaplevelováním fóra a je jen otázka času, kdy někdo založí prostou anketu, jestli takhle ano nebo ne a kdo za to může.

        0 0
        • Zlatka  

          Docela radikální obrat.

          Tehdy jsem se snažila záležitost zlehčit, něco jako přivázat vzteklého psa (Bafoona) k boudě.

          Pokárat jej a říct: slušně seď a nevyváděj. Neb začal být hnusný, vulgární a já to bohužel musela mazat.

          Od té doby se do mne naváží kdekoliv se mu zachce, hledá jak mne ponížit, zesměšnit, což Vám právě předvedl v přímém přenosu. Měla jsem si to nechat líbit ? Paradoxní zůstává kolik lidí ssebou strhl na stejnou úroveň, tedy napadat mne aby se za ně mohl skrýt.

          Což udělal i sám admin, nyní mám BAN mé IP a předpokládám, že do 10to sec. bude mít ban i tato lajna.

          A ttk to tady chodí, spravedlnosti se nedovoláš a vyvoláš pouze rozepře, když se chce člověk jen bránit.

          Tak to je asi vše co mám k této záležitosti, děkuji za dobré přání k narozkám, je to od Vás milé.

          0 0
          • Zlatka  

            Ukáži Vám počátek našeho sporu, od té doby mne Bafoon pronásleduje avými nechutnými výpady a lži na mne.

            Bafoone já nejsem konfliktní typ, to ty jsi to vyvolal, vyprovokoval mne, tak špatného člověka jako jsi ty jsem v životě nepotkala !

            Nejvíce mi vadí, že ani lhát neumíš a to mi vadí na tobě nejvíce, jsi prostě jen špatný klaun s intelektem malého dítěte !

            Tady na b-f jsem založila vlákno na ložiska Double Taper ložiska Hollowtech II a v něm najdete tento příspěvek od Bafoona, kde na můj dotaz

            uvádí:

            máš skvělou paměť :-)

            měl jsem je cca 200km, jsou velmi citlivá na dotažení jak jsi psala, je to takový zbytečný (pravda nijak náročný) labor s tím. Musí se to vychytat, kdy je to dotažené aby osa neměla vůli ale ne přetažené – za mě zbytečné ******. Utěsnění ložisek nula nula nic, jen de facto vnější plastovokovová krytka která se mi po jedné domontáži vymáčkla ven a v podstatě to pak netěsní, i když jsem ji namáčkl zpátky. Kliky se točí výrazně tíž než při klasické HII, já se vrátil ke keramice od aerozine. A ještě jedno negativum – při utažení mi na Ripovi nedosedala osa XT klik v levé klice tak jak u klasiky nebo keramiky.

            za mě rozhodně NEBRAT!!

            Pak jsem od něho našla inzerát na tato ložiska na cyklobazaru.

            V inzerátu stálo, že jsou v perfektním stavu, zánovní a tak si říkám, že by snad v diskuzi lhal ??

            Vemu je od něj a uvidím zda je férový nebo jen lže..

            Přemluvila jsem kamarádku aby mu napsala, aby hned nevěděl, že o ně mám zájem já, asi by mi je neprodal..

            Email:

            Mám dotaz jestli to bylo rozebírané, dostala se tam voda, nevadila by

            dobírka nebo chcete peníze předem ?

            Bafoon:

            rozebírané to nebylo, chod je hladky ale oproti keramice takový tužší, jak na tom jsou ložiska atd na pohled vám neřeknu, musel bych to kuchnout

            dobírka nevadí ale budete to mít zbytečně drahé dobírka je tuším kolem 100–110kč, když to pošleme „přes účet“ bude to cca 50kč – jak chcete

            Když se mi dostaly do ruky, pot mne polil, byla jsem v šoku.

            Rozebírané musely být mockrát, normálně se mi rozpadly po vyjmutí z balíčku, navíc v nich byla nějaká tuhá vaselína jak starý pudink (aby to jako lepícím efektem drželo pohromadě) a pouzdro (guferko – vnější plastovokovová krytka jak uvádí bafoon..), které chrání ložisko před vnikem vody bylo poničené, zohýbané a vůbec již nedrželo v dané drážce, natož aby něco utěsnilo..

            Sice jsem je nakopila „levně“, ale záměrně lhal ! Proč ? Aby je vůbec někomu prodal ?

            Od té doby na mojí adresu postuje samé nesmysly a provokuje mne k nějaké té samé činnosti, ale nedokáži spadnout na jeho úroveň.

            Chová se divně, asi jako gay (?), tento příspěvek mne o tom ujišťuje.

            0 0
          • ememem  

            nic v zlom ale napisem ti este raz co som ti uz napisal asi v troch tvojich threadoch a vzdy si to zmazala.

            chod sa uz niekde do ****** liecit. ked to rano otvorim tak prvych 20 threadov kde su neprecitane odpovede su „novinky“ od teba, povacsine uplne od veci. odpovede samu na seba, zmazane, zamknute, znovu odomknute, 50 riadkove ctrl-c ctrl-v s kdejakou chujinou, v cudzich threadoch ciste osobne psychovylevy takmer s kazdym pricom spor si vzdy ale uplne vzdy vyvolala ty ajedinu kto to vidi inak si ty sama. proste zahovnis kazdy jeden a nie len vlastny thread(tie uz ignorujem), mohla by si sa krotit. tvoje problemy uplne s s kym zacnes diskusiu, potazme problemy z ineho fora kde ti tiez vsetci ublizovali nikoho nezaujimaju a uz vobec nie v threadoch kde sa povodne zacalo s bicyklami.

            k narodeninam ti prajem vsetko najlepsie bez akejkolvek ironie (tymi 10kkm rocne si ma ozaj prekvapila) a bez akehokolvek pokusu o urazku skus sa zamysliet preco si tu drviva vacsina userov mysli…vies co, nechajme to radsej tak, hovno ma je do toho, to je tvoj problem.

            0 0
      • Bafoon  

        požádal jsem admina aby tenhle její příspěvek zablokoval/smazal, je to vytržené z kontextu a úmyslně poskládané k jejímu prospěchu. Stejně tak odkazované vlákno je problokováno tak jak potřebuje, vše je tam vysvětleno. Když budou kompletně rozkryty moje/její příspěvky – klidně se nad tím budu bavit dal. Takhle je to jen trapné.

        K tomu středu: po cca 200km (po třech vyjížďkách, třeba to bylo aj míň, rozhodně ne víc km) jsem se pro uvedené mínusy rozhodl střed prodat. Při demontáži mi zůstala jedna jeho krytka (nevím už která) na ose klik. Zamáčkl jsem ji zpět jak nejlépe šlo. Trochu toho prodejního lhaní si myslím máme za sebou každý, nevidím na tom v tomto případě nic nemorálního a už vůbec ne nějaké poškození kupujícího. Ten stav v jakém to obdržela-co popisuje je jednoduše lživý. Nic takového jsem ji neprodal, nejsem podvodník. Samozřejmě pohled prodávajícího/ku­pujícího je subjektivní, tady těžko o něčem přesvědčovat. Pravdu vím já a zlatka.

        celé toto mi přijde nanejvýš smutné. Uznávám svoji část viny na některých flame postech ale toto je už hodně za čáru. Nebudu ke Zlatce už nic postovat, max. jako nějakou takous svoji ochranu pro neznalé nové člený odkaz na to hádací vlákno s vysvětlením dole. Zároveň doufám, že mi přestane spamovat mail.

        Víc k tomu nemám, nechci to už dál rozebírat. Obrázek si uděláte sami.

        ps.:Díky že nemažeš ;-)

        0 0
        • Zlatka  

          Sprostě lžeš, myslíš si, že jsou tady snad všichni slepci ?

          Delej si laskavě lesbu ze své babičky prosím !

          0 0
          • kubad  

            napočítej si v klidu do 10…

            do problému nevidím, řešit nebudu, pokud by ode mě někdo z BF něco koupil s čím nebude spokojený není problém vzít zpět, myslím že by totéž udělal BAF kdyby ses měla snahu domluvit,

            pokud ne tak je něco špatně.

            tvoje vystupování na BF na mě působí vysloveně konfliktně s neustálou snahou o další a další zápletky, takhle to na mě působí, pokud máte problém vyřiďte si to mezi sebou a ne přes forum!!!

            0 0
          • Zlatka  

            Aby mohl postovat své nechutnosti, tak své zamčené téma odemkne, nacpe tam další vulgárnosti a soukromou koresponenci a hned zamkne abych se nemohla bránit. Stejně tak udělá zmatený a jím ovlivněný admin, který mne zabanuje aby tady Bafoon mohl psát své jako omluvy, které jsou jen další snůškou lží, které preferuje nad slušným jednáním.

            0 0
    • jecnak  

      Zlatko, Bafoone vyreste si prosim sve osobni spory mimo forum.

      DaSnaile, zamykam thread, mas moznost ho kdykoli odemknout, jen prosim zvaz, zda je to aktualne vhodne. Diky.

      0 0
      • DaSnail  

        zvážil som a odomykám.

        v prípade že niekoho zaujíma 650b nechce čítat kopu blbostí, stačí zablokovat si usera Zlatka

        vlákno je potom vpoho a sú tu zaujímavé info aji debata.

        odskúšané.

        kdo sa v chce v zlatkovinách rochnit, nech sa rochní.

        0 0
        • roman 3D  

          že by jedna baba co jezdí na kole a vidí budoucnost v 650B byla hrozbou pro celé BF – hovno, normální hon na čarodějnice zamindrákovaných rádobybikerů – jsou to prostě „ovce“

          0 0
      • Bafoon  

        Respektuju.

        Své jsem k tomu napsal, víc nemám co.

        Některé spory jsou neřešitelné.

        0 0
    • Tina  

      FRM zaradil do svojej ponuky ráf XMD 333 v rozmere 650b o hmotnosti 345g

      0 0
    • Tina  

      650b News :)

      • Fox vyvinul svoju novú 650b vidlu na platforme novej 29" vidlice pre rok2012 s klzákmi priemeru 34mm
      • Hayes Bicycle Group už má nejaký čas v ponuke ráfky Sun-Ringlé650b apre rok 2013 bude predstaví niekoľko modelov Manitou 650b vidlíc
      • Sram sa vyjadril, že ešte nie sú pripravení hovoriťo produktoch 2013,ale že sledujú trend 650b a môžme si vraj byť istí, že vzali do úvahy aj tento rozmer
      • DT Swiss plánujee predstaviť OEM aj aftermarket verzie 650b kolies preMY2013. Pravdepodobne začnú s 2 alebo 3 modelmi zapletených kolies a 4 typmi ráfkov v dvoch šírkach, ako zváraných tak aj so spojkou
      • Pacenti nedávno predstavil svoj 28mm široký 650b ráf
      • v súčasnosti má 650b plášte pre MTB v ponuke Kenda, Panaracer, WTB,Schwalbe a Pacenti
      • veľký záujem o presadenie 650b bajkov majú hlavne európske firmy.Údajne hlavne nemecké firmy na Eurobike mali o 650b veľký záujem. PreMY2013 by malo byť v Európe v ponuke 15 modelov 650b bajkovodeuróp­skych OEM
      • Specialized ani Trek momentálne neplánujú zaradiť 650b bajky do svojejponuky, Giant odmietol komentovať svoje plány ohľadne 650b
      • Norco bude mať pre MY2013 v ponuke minimálne jeden 650b model (naobrázku jeden s prototypov Norco 650b)
      • Ventana po informácii, že Fox bude robiť 650b vidlu, žačína pracovaťna kompletne novom 650b bajku
      • KHS má pre MY2012 5 modelov 650b
      0 0
      • Tina  

        ešte ten obrázok Norco :)

        0 0
      • vsn  

        Pokud se toho nechytne Spešl nebo Merida tak máte holky asi smůlu ;)

        0 0
        • Tina  

          Ja osobne nepotrebujem aby sa to nejako masívne rozšírilo. Mne stačí aby boli v ponuke tie plášte a ráfky čo mám teraz (Racing Ralh a Notubes). Nič iné som nejazdila ani na 26" :) Hodil by sa ešte Rocket Ron do mäkšieho terénu. Spešl do toho len tak ľahko nepôjde. Ten vsadil všetko na 29" a investoval nemalé prostriedky do PR. Výrobcovia rámov nemajú problém naskočiť do rozbiehajúceho sa 650b vlaku. Limitujúce boli hlavne vidlice. Teraz vstupujú obaja najväčší hráči Fox a Rock Shox a aj Manitou. Taiwanci Suntour a RST ako rýchli kopírovači rýchlo pribehnú tiež takže aj o low end modely nebude núdza. Scott na svojich bajkoch hodne používa DT Swiss a tak by som sa trochu čudovala keby tiež nepripravoval nejaké modely na tohtoročný Eurobike. Podľa mňa je Scott jedným s tých európskych OEM, ktorí o to budú mať záujem.

          0 0
          • ememem  

            ono to co som tu volakde pisal to tych x zlatkinych threadov o tom istom co bolo v BM asi na dvovh troch stranach bude zrejme prava. sice ze viacere firmy minimlane v nemecku s vynimkou speslu a treku pekne potichucky na 650B pracuju aby pre 2013 to mohli seriozne vypustit napriek tomu ze mala ankete medzi pretekarmi, beznymi uzivatelmi, testermi atd. celkom jednoznacne ukazala ze o to nikto ale vobec nikto nestoji nestoji, dokonca aj obchodnici boli velmi opatrni vo vyjadreniach. technicky je to zamorejme uplna, ale naprosto uplna blbost a marketingovo velmi riskantny krok ale amici(trek a spesl) zrejeme s 29 vypalili vsetkym ostatnym tradicnym vyrobcom rybnik a tak to zrejme skusia takto. jak to dopadne uvidime, ososbne si myslim ze to zakape.

            0 0
            • Tina  
              • Keby si sa v roku 1950 hocikoho na svete opýtal či potrebuje osobnýpočítač tak by ti každý bežný človek odpovedal, že nie a že ho aninechce.
              • Keď dostal Greg Lemond na svoj cesťák namiesto 6koliečka 7kolovú kazetutak sa pred nejakým novinárom vyjadril, že absolútne nevie ako más toľkými prevodmi jazdiť.
              • Keby si sa pred cca 7 – 8 rokmi spýtal najakého bajkera, či potrebuje29er tak ti povie presne to čo si napísal vyššie. Že je to úplná blbosť:) Len toľko :)
              0 0
              • ememem  

                neviem ci podstate rozumiet nechces alebo co lebo keby si chcela tak jej na rozdiel od jednej dalsej obhajkine porozumies bez problemov. v technike sa zvykne hovorit ze pokial nie je rozdiel cohosi voci comusi minimalne 6% tak je to akurat tak meratelne v laboratornych podmienkach, prakticky dopad je nulovy. (len tak mimochodom ked este neboli pocitatce a rozne numericke vypoctove metody sa kontrolovali rucne tak chyba do 2% znamenala ze vysledok je OK).

                aby sme si to ujasnili

                26 – 559mm

                2.7– 584mm

                29– 622mm

                oprav ma ak sa mylim

                cize rozdiel mezdi 26 a 650B je nieco cez 4% cize horko tazko trocha blizsie k tym 6% „poznatelnosti“ jak k tym 2% „zhodnosti“ . kebych ta posadil na bike a nevedela by si ze aky, tak to proste nemozes spoznat naprosto v nicom. preto tvrdim ze je to technicky nezmysel a ide iba o marketing ako reakci na uteceny 29 vlak s oznacenim trek a spesl.

                0 0
                • Tina  

                  Už som sa dobre tak dávno nezasmiala. Si fakt vtipný :D

                  • 2 + 2 = 4,079 (chyba v toleranci dokonca menej ako 2%) :D
                  • Rozdiel medzi kľukami s dåžkou 170mm a 177,5mm je cca 4,4%. Presne takýako je tebou udávaný rozdiel medzi 26" a 650b, t.j. podľa teba úplnezanedbateľný rozdiel a „merateľný iba laboratórnych podmienkach“keďže to nie je 6% :D
                  • a ver mi, že by som spoznala na aký bajk by si ma posadil a dokonca by somti aj povedala, či sú na ňom kľuky 170mm alebo 175mm (o 177,5mm aninehovorím) a ani by som to nemusela merať v laboratóriu :D

                  Myslím, že si sa s tvojimi 6% práve pekne strápnil.

                  Neviem čo je na tom nepochopiteľné­ho. Ja som vo svojom príspevku vyššie napísala iba holé fakty tak ako sa v minulosti naozaj stali. Nič nie je vymyslené.

                  0 0
                  • ememem  

                    trapna si akurat ty, som myslel ze volaco o matematike a technike tusis ale tvoje posty naprosto nespochybnitelne dokazuju ze si na tom asi rovnako ako zlatka. skoda dalsej debaty.

                    0 0
                    • Tina  

                      aj to je argument :)

                      0 0
                      • ememem  

                        argumenty su hore a ked niekto ako kontraargument napr. k spominanej numerickej zalezitosti uvedie deterministicke 2+2 tak dalsi debata je zbytocna.

                        0 0
                        • Tina  

                          OK. To 2+2 bol naozaj vtip. ale nedalo mi keď som videla že s chybou do 2% je výsledok OK :)

                          Teraz mi ale prosím ťa vysvetli ten rozdiel menší ako 6%. Myslím, že viac ako 99% bajkerov s BF by poznalo rozdiel medzi kľukami 170mm a 177,5mm a to presne taký rozdiel ako podľa teba medzi 26" a 650b. Bajker čo naozaj jazdí dosť pozná rozdiel v dåžke kľúk aj 2,5mm (menej ako 2%). Na toto by som rada poznala odpoveď.

                          0 0
                          • ememem  

                            to je tak desatrociami vybudovana empiria, nicim sice neni exaktne dolozena ani neni univerzalna ale pre drvivu vacsinu aplikaci proste plati a som presvedceny ze pri priemere kolesa na bicykli dokonale. naozaj si myslis ze v niecom spoznas rozdiel na priemere kolesa o 25mm? ked si to dosadis do tych smiesnych vzorcekov a obrazkov ktorymi dokazuju ze to ma lepsieu prejazdnost cez prekazky a pod.(a to teda je kua laboratorny priklad) tak zistis ze vysledna sila F je mensia asi o tolko jak keby si si pri 26 pomohla pri najazde prdom. v reale proste nula.

                            iny priklad – fotak ma 2mega alebo 2.03 mega. myslis ze to inac jak spocitanim pixelov ide poznat na realnej fotke?

                            a s tymi klukami – skoda ze tento test nemozeme urobit, tvrdim ze kebych ti zaviazal oci a nastavil pre obe kluky rovnaky posed tak nespoznas nic.

                            ja som tu raz s mlokom (nechce sa mi to hladat, ak chces najdi) rozoberal taketo pocity kontra moje uplne amaterske ako tak objetkivizovane merania pri plastoch kde teoreticke rozdiely (hmotnost, odpor, hrubka atd.) boli o dost vacsie jak 6% ale realne to vychadzalo obcas aj opacne jak by malo.

                            0 0
                          • ememem  

                            este mi to neda k tym 2%

                            skus si poriadne precitat co som napisal – ked este neboli pocitatce a rozne numericke vypoctove metody sa kontrolovali rucne tak chyba do 2% znamenala ze vysledok je OK.

                            ak mas s tym nejaky problem tak skus dobovu literaturu (tak 20–25 rokov spat) ci uz tehnicku alebo aplikovanu matematiku.

                            0 0
          • McBlacky  

            co se týče vidlic. Potřeba vývoje nula. Jen se upraví vnější monoblok. U většiny, ne-li všech, půjde použít i vnitřní nohy ze 26 modelů.

            Sady – tady nic 27,5 extra není třeba

            Ráfky – opět velmi jednoduché. Stroji je jedno jak dlouhý pás uřízne a to samé vrtání. Oboje je jen o nastavení robota.

            Takže zbudou rámy a pláště, kde je potřeba něco řešit.

            0 0
            • vsn  

              kola můžeš použít z Esky a ušetříš za ně :D … a nebo můžeš použít rovnou celou ESKU :D

              0 0
      • Smazaný účet  

        sodoma gomora

        0 0
      • Martin  

        nohy 34mm? tak trochu, ale jenom trochu, závidím :)

        0 0
      • Flegmatik  

        A co Author kol? Nic? :)

        0 0
      • Zlatka  

        :)

        0 0
    • Tina  

      Čo hovorí Tune na 650b? Podľa toho čo hovoria bol rozmer 650b používaný v MTB skôr ako 26" :)

      27.5 „or 650B was the first rim diameter in the early days of mountain biking. The former downhill bikes were held with those so called clunker at Mount Tampalais the first downhill race. They moved to 26-inch wheels and tires, since for this standard has had balloon tires that were on this site better. Technical characteristics of 650B: A 650B wheel is about 30mm longer diameter than a 26 inch wheel – thus obtained with a popular scene tire width of 50mm wheel circumference of 2147mm. Compared to a 26 inch with the same tires, a wheel circumference of 2069mm and a 29 inch 2267mm The benefits of 650B are: – Lighter and more torsional stiffness than a 29“ wheel set – accelerate Lighter than a 29" wheelset as the wheelset is lighter ( external rotating mass) – Improved smoothness of the bike – better rollover behavior as a 26 „wheel – The wheel is driving due to higher surface pressure at cornering stability (an advantage in tight, slow switchbacks) and 29“. The 650B wheel is not a compromise between 26" and 29". It combines the advantages of 26 inch wheels (weight, torsional rigidity and agility) with the advantages of the 29 "wheel (increased smoothness, rollover behavior, increased cornering stability). For all-mountain riders in the future! Compatibility: For the most popular mountain bike frame with wheels and tires 26Zoll freedom of up to 2.4 "are the 650b wheel retrofit. We assume that a tire width of about 2.1 inches with 52–584mm or ETRTO Standards. For wider / higher tire can cause compatibility problems (touching the fork crown, bridge or dip tube at the rear of the seat tube / seat tube). In such cases it is necessary to reduce the fork internally by approximately 10mm and are detrimental to mounting dimensions while maintaining a damper with less travel. Overall, it is easier, the geometry of resilient wheels to 650B adapt than 29 "(pedal kickback). available tires (January 2012): Kenda Nevegal (! available for TUNE) 2.1 and 2.3 inches (! available for TUNE) Schwalbe Racing Ralph 2 , 25-inch WTB Wolverine 2.2 inches 2.1 inches Neomoto Pacenti Pacenti Quaismoto 2.3 inch For further information on 650B just give us a call or send us an e-mail. Or take a look at our collection of knowledge TUNEPEDIA.

      0 0
      • DaSnail  

        no jako pokus o masírku nic moc. ten kdo si to prečíta celé a zapojí mozoček, by mohol na konci podozrievavo dvihnút obočie… ;o)

        0 0
    • Hnoj  

      Tak jen pro zajímavost, RMX představil pro nové kotoučové ráfky 650b…

      Takže už se dají hledat i levné…

      0 0
      • Tina  

        hm, zaujímavá info. O aký model sa jedná?

        Potvrdzuje sa, že Európa má momentálne väčší záujem na 650b ako Amerika.

        0 0
        • Vilém  

          Zajimave, ze te to najednou zajima. Kdyz jsem to psal aspon pred pul rokem, ze nevidim problem v zadani tohoto prumeru do vyroby z vybraneho profilu, tak jsi napsala neco ve smyslu „Co je to Remerx?“

          0 0
          • Tina  

            Viléme, si notorický rýpal a prudič. Nechápem, čo chceš týmto svojim príspevkom povedať. Nenapadá ma nič iné než rozpútať OT a zasrať vlákno nič nehovoriacimi príspevkami. Nechápem, prečo ti ležím tak v žalúdku.

            Ani táto infomácia, že Remerx bude mať v ponuke 650b ráfik nezmenila môj názor, že ráfky Remerx na svojom kole mať nebudem. Je to však zaujímavá informácia a prospešná pre tých ktorí si chcú postaviť sixfifty a nehodlajú utratiť 2K za Notubes ráfik.

            0 0
            • Zlatka  

              ..notorický rýpal a prudič. :)

              To je tady přece v normě.

              0 0
              • Vilém  

                Kdyz myslite holky:) Jen me prekvapila ta nazorova zmena. Neco co pred pul rokem nestalo za komentar, je razem zajimave.

                0 0
                • Zlatka  

                  RMX se chytíl za hlavu a udělal krok vpřed, normálka kluku. :)

                  0 0
        • Hnoj  

          Model DISC, ale hádám, že prostě přejmenovali MAGIC :-)

          Ale konečně vzali rozum do hrtsi a udělali normální polep…

          0 0
          • Zlatka  

            Rodinka se nám rozrůstá, že by mé úsilí přineslo žádané ovoce ? :))

            0 0
          • Tina  

            Myslíš, že toto budú oficiálne polepy? Nie sú iba pre účely tejto fotografie?

            Nemáš prosím ťa nejaké info o cene? Myslíš, že už sú dostupné a dajú sa objednávať?

            0 0
            • Hnoj  

              MOC ceny cca 700Kč/kus. Doszupnost nevím, ale když dodali fotku, musí mít ráfky už vyrobené, ergo dostupné.

              Polep asi bude jako na fotce.

              0 0
              • Zlatka  

                Super informace, nevím proč, ale myslela jsem si, že jsi proti 650B.

                0 0
                • Hnoj  
                  Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
                  0 0
    • alinceb  

      Nechce se mi číst tuny balastu (i když bych možná i našel odpověď) a dotaz bude směřovat na Tinu jako jediného známého majitele toho obskurního rozměru kol:

      Vejde se 650b obuté do nějakého normálního pláště do zadní stavby 26eru? Mohla bys kdyžtak změřit rozměry kola a nafotit zadní stavbu svého VN? Díky.

      0 0
      • Tina  

        Břéťo, kolo 650b obuté do RaR 2,25" má polomer 347mm.

        0 0
        • alinceb  

          No ono nejde jen o poloměr, ale i o šířku. Nemám na rámu profilované vzpěry zadní stavby, takže mi tam širší guma asi nevleze a nebo bude při rozcentrování brousit trubky…:( Popř. bych musel nechat zadní stavbu drobet roztáhnout a to by zas mohlo zkazit geometrii…:( Můžeš hodit fotku toho VN?

          0 0
          • Tina  

            Som teraz na Slovensku, ale keď sa vrátim môžem odfotiť nejaký 26er čo mám skladom. Na stránke mtbtires máš info o rozmeroch RaR. Píšu tu, že plášť má šírku vzorku 56,9mm ale ja som na mojom namerala max 54mm. Ešte by ťa mohol zaujímať rozmer od stredu osy kola po najširší bod dezénu, ktorý udávajú 339mm. T.j. Odmeraj si na súčasnom ráme od pätiek rámu 339mm a odmeraj akú máš širku v ráme v tomto mieste.

            0 0
            • alinceb  

              Tak sem to teď zašel změřit a nahrubo mi to vychází 55mm ve vzdálenosti 339mm od patky… to by byla hodně velká fousovka a při mírné osmě už by mi to drhlo…:(

              0 0
    • Tina  

      v novom cykloservise je údajne pomerne dosť veľký článok o 650b

      0 0
      • Zlatka  

        Nemá to už někdo ?

        Nemůže někdo tu stránku semka nafotit ?

        Není to jen z tohoto článku ?

        "Přichází doba MTB kol velikosti 27,5? Pravděpodobně ano…

        0 0
        • Kubiczech  

          Z nějakého záhadného důvodu nemohu reagovat na zakládající příspěvek, a proto svůj post s dovolením připíchnu pod tebe. (:

          Asi tu už někde bude, ale což… Suntour Axon Carbon 650b.

          0 0
          • roman 3D  

            takže olympiáda bude krásným vstupem 650B do širšího podvědomí a nástup bude asi rychlejší než u 29, pěkná vidlice

            0 0
          • alinceb  

            Hmmm, Axon Carbon vypadá solidně…:) Jen by mě zajímala cenovka. Aby to pak nebylo na úrovní DTswiss…

            0 0
    • Tina  

      Magura predstavila modely vidlíc 2013. Medzi nimi aj vidlice 650b s osou Maxle lite so zdvihmi 120/140/150 a 150LS.

      0 0
    • Tina  

      Prvý závod WC XC MTB a hneď prvé víťazstvo. Nino vyhral 1. kolo sveťáku na 650b kolách :) Nino na tomto bajku vyhral aj minulý víkend na tomto okruhu takže dve víťazsvá z dvoch štartov. Taký raketový nástup som teda nečakala :)

      0 0
      • op  

        pekne. Me mrzi, ze z toho bude za chvili mainstream :) Jinak komentatori o tom dost (pochvalne) mluvili, mimojine taky o proporcionalite velikosti kol k velikosti postavy, jmenovite XS,S – 26", XL –29", mezi 27,5" :)

        Zajimalo by me, na jakych jel plastich.

        0 0
        • Smazaný účet  

          galdy Dugast…

          0 0
        • Chiron  

          Celé tohle vztahování velikosti kol k velikosti postavy je imho pěkná blbost. Jasně, z estetického hlediska to vypadá líp a možná se na té 29" někdo cítí líp, ale furt tam zůstanou nevýhody 29". Kolo bych když už vybíral podle toho co a jak chci jezdit.

          0 0
      • Kubiczech  

        Už se těším na chvíli, kdy se spustí masírka jako v případě 29". Mnozí, poučeni z předchozích nezdarů, se budou bavit. Nino by vyhrál i na vratech od chléva, jen se na toho kluka podívejte. Asi lehce potrénoval. (:

        0 0
      • tonik666  

        Bohužel není měřitelné, jestli je to kolama, nebo formou.

        0 0
        • Tina  

          jasne, že hlavný podiel na víťazstve má vždy jazdec. Avšak, sixfifty dokázalo svoju životaschopnosť. 29er čakal na svoje prvé víťazstvo niekoľko rokov. A minulý rok Jarda sveťák na 29" celkom ovládol. Je však pravdepodobné, že by sa tak stalo aj keby jazdil na 26".

          0 0
          • blaf  

            stejne tak je pravdepodobne, ze by Nino vyhral na 26" :) takze to dokazalo velkej prd ;)

            0 0
            • maajkee  

              Ale vždyť to přeci není o tom jakej rozměr je nejlepší, tady nejde přeci o boj, tady jde o možnost výběru podle toho na čem se člověk nejlíp cítí.

              0 0
              • nox159  

                jde o boj samozrejme, spesl je v haji vsadil vsechno na 29er a tedka uz neni 29" NO.1. tak co tedka :D

                celkove me zajima jaka firma rozjede 27,5" fakt ve velkem…

                0 0
                • MlokCZ  

                  Tak ono je to zatím těžké rozjet ve velkém, když nabídka kol a plášťů je fakt mizerná (i když už něco k mání samozřejmě je).

                  Třeba Mavic tak trochu kašle i na 29tku, C29ssmaxy jsou staré, přepracované zatím nebudou a podle mě ani nebyly tak povedené jako 26tkové verze.

                  U Fulcrumu je to pro 29tku už dost slušné, i když pořád horší než 26tky.

                  27,5" nikde nic.

                  Pláště to samé, to je sem tam nějaký základní jeden kousek (jako třeba RaR) a to je vše, žádné další verze.

                  29tka je tady na tom už velmi slušně, tam chybí hlavně UST verze, ale ty asi nikdy nebudou kvůli váze (a ani nejsou potřeba při TLR snake skin verzích).

                  0 0
                  • Tina  

                    Nové Mavic 29er s červenými nábami sa práve testujú. Jazdí ich napr. Jaremiah Bishop s Cannonale Factory Racing vo verzii Lefty.

                    0 0
              • blaf  

                mi je uplne jedno kdo si na cem jezdi, jen mi prispevek, na kterej jsem reagoval prisel, ze tvrdi, ze 29er sice minulej rok vyhravalo, ale nebylo to v 29er, ale v jezdci, ale 27.5 vyhralo diky 27.5 a ne diky jezdci :) ja bych si to kolo urcite taky rad vyzkousel, abych mohl porovnat vlastnosti

                0 0
                • Tina  

                  Nikdy to nie víťazstvo iba zásluhou bajkera alebo iba bajku. Vždy je to jazdec a jeho bajk a ako sa bajker dokáže zladiť so svojim bajkom. Podľa mňa je forma a technická vyspelosť bajkera na prvom mieste, ale bez adekvátneho „športového náčinia“ sa víťazí iba veľmi veľmi ťažko.

                  0 0
          • mr.antik  

            tak ono jde i o to, jaké udělaj tratě… a jsem rád, že je nešijou na míru 29kám :-)

            0 0
      • DaSnail  

        to bol Ninov prvý závod WC XC MTB?

        šikovný klučina. a to mu ešte sponzor natlačil tie divné kolesá, ktoré sú ťažšie, menej tuhé a horšie akcelerujú jak 26ka a pritom viac drncajú, majú horšiu trakciu a prostupnost terénem jak 29ka.

        0 0
    • Tina  

      Vyjadrenie Toma Frischknechta ku závodným kolám Scott Scale 650b.

      „We had some tests here in South Africa in December when we had the 26, the 27.5, and the 29er all built up exactly the same with the same wheels and everything,“ Frischknecht told Cyclingnews just prior to the start of the race. „We tested them in a group of three pretty intensely over fourteen days and we came to the conclusion that in a lot of ways, the 27.5 feels like 26 in tight stuff in tight, technical, and slower stuff but it rides more like a 29er on faster singletrail and just basically gives you almost the same safe feel, almost like you get on a 29-inch wheel. Our conclusion after those tests was that it's not a compromise – it combines the best of both worlds and we're totally convinced this is the way to go.“

      Celý článok na cyclingnews

      0 0
      • Smazaný účet  

        řekne, co mu sponzor řekne aby řekl :-)

        0 0
        • Tina  

          Myslím, že tam veľmi pekne a logicky vysvetlil, že už od minulého roku testovali a porovnávali všetky 3 rozmery (26", 27,5" a 29") a 27,5" im vyšla ako najlepšia voľba. A sponzor je rád, že ich voľba prináša výsledky.

          0 0
    • Tina  

      Maxxis Crossmark 650b

      0 0
    • DaSnail  

      podla posledných poznatkov z praxe, vlastníctvo (reálne alebo virtuálne) kolies rozmeru 650B má neblahý vplyv na psychickú pohodu majitela. u niektorých žien boli pozorované záhadné zmeny osobnosti.

      zistite si o jakom rozmere sníva vaša žena!

      ;o)

      0 0
    • Tina  

      Víťaz Cape Epic 2012 Chrsitoph Sauser hovorí, že 29er je najlepší zo všetkých rozmerov. Podľa jeho názoru je 29tka vhodná pre 95% zákazníkov. V článku sa mimo iné píše, že všetci jazdci registrovaní v UCI, ktorí závodili tento rk na Cape Epic jazdili 29er.

      0 0
      • newbie  

        :-) to je ale hroznej reklamní blábol… (a to sám jezdím 29"), si tam Sauser sám nesmyslně odporuje… Spešl rve do podpory „bigger is better“ spoustu prachů, tak samozřejmě nechce mást a rozptylovat nakupující ovce dalším rozměrem

        0 0
      • Kubiczech  

        Ten Sauser, co jako poslední z „S“ skvadry vozil 26"? Aha. (: Nebo si to pletu s někým jiným?

        0 0
      • Peslezedirou  

        Slušná masírka. Škoda, že jim ty tlumáky na epicích nefungují :-)

        0 0
    • MlokCZ  

      Rozměr 650B se ještě ani pořádně nedostal na trh a už je tu nástupce v novém rozměru

      https://www.facebook.com/photo.php…

      0 0
    • PatrikL  

      alutech fanes 650b

      http://www.mtb-news.de/…-ueberblick/

      0 0
    • op  

      sotva clovek trosku pojezdil 27.5, uz je tu 27.5 PLUS :)

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.