Integrovaná osa - co vám vadí?

97 nepřečtených
  • Trojci

    Zdar bajkeři.

    Poohlížím se po novejch klikách a chtěl bych nějaký s integrovanou osou a s těma ložiskama vně rámu. Hlavně kvůli tuhosti. Sem tam se na nějakym threadu vyskytne zmínka o tom, že to konstrukční řešení je blbý (třeba u LX). Relevantních argumentů je ale poskromnu.

    Při té příležitosti bych byl moc rád i za konkrétní rady. Jezdím XC a cena by měla být menší než 3500,– korunek.

    Anketa: Co vy na kliky s integrovanou osou?

    0x
    0%
    0 0
    • Vrci  

      Příliš malá ložiska, nevěřím že vydrží.

      0 0
      • Trojci  

        Takže ty myslíš, že ideální řešení je osa na čtyřhran? Tam jsou ložiska podstatně větší..

        0 0
        • Trojci  

          I na octalinkovejch a podobnejch osách jsou mrňavý..

          0 0
        • marapara  

          Čtyřhran moc nevydrží. Sice i Hollowtech II jsou menší ložiska, ale podívej se, jak jsou ložiska daleko od sebe. Tím je menší síla na to, aby se udělala vůle. Čím blíž jsou ložiska u sebe (čtyřhran) tím větší je na ně záběr. Oska se kroutí při zašlápnutí do pedálů víc než u Hollowtech. Tam se mi nekroutí vůbec – tzn. řetěz mi neškrtá při šlapání o smyk. U čtyřhranu jo. Podle mě je integrovaná osa dobré řešení, lepší jak čtyřhran. I když jsou ložiska měnší, než u čtyřhranu vydrží víc, protože nedostávají takový záběr. Nemám důvod tomu nevěřit. Jezdím LX Hollowtech II od března a spokojenost. Zatím jsem na nich natočil skoro 3000 km a bez problémů. Když jsem měl minulý rok čtyřhran a kliky Deore, tak jsem každý měsíc musel měnit osku, protože se vyvaklala. Až oska Kinex mi vydržela do konce sezony – asi půl roku bez problémů.

          0 0
          • marapara  

            … ještě jsem zapoměl napsat – nemluvě o řetězové lince. U LX nemám problém seřídit smyk, ale u čtyřhranu a Deore jsem měl docela problém seřídit jej tak, aby dobře chodil a neškrtal.

            0 0
          • Trojci  

            Mluvíš o Hollowtech, ale to je označení pro kliky a ne pro osu. Jsem zmaten.

            0 0
          • Vrci  

            Na čtyřhranu co mám, jezdím od června 2002 cca 5 – 6 kkm/rok. Neni důležitý systém, ale výrobce.

            0 0
            • marapara  

              Jasně, že je důležitý výrobce. Ale kamarád – cyklomechanik mi každý měsíc musel měnit osku, asi 3×, pokeždé jinou. Jedině Kinex mi vydržela déle než měsíc – rok. Ale hlavní nešvary čtyřhranu zůstávají tj. řetězová linka – problém se seřízením přesmykače a při záběru škrtání řetězu o smyk. Také přenos síly je o něco lepší. Navíc mi po roce a něco rupla klika – ta bez převodníků. Měl jsem Deore Hollowtech – duté. Přejížděl jsem silnici, zprava kamion, zleva osobák, tož jsem se do toho trochu víc opřel a rup! Málem jsem sletěl z kola pod kamion. Jen doufám, že se mi to nestane na LX.

              0 0
              • Vilém  

                retezova linka = problem 4hranu?? nechapu,spis problem int. osy,kde si na rozdil od 4hranu nemuzes vybrat delku osy

                0 0
            • arcco  

              Ehm, před pěti dny jsem měl ještě čtařhran Kinex a kliky Deore Hollowtech. Nyní, XT Hollowtech II- tohle se nedá vůbec srovnávat.

              0 0
      • Orbis  

        vydrží:-) kložiska tak malý zas nejsou:-) mluvim o XT

        0 0
      • Gorgov  

        Snad nechces srovnavat ctyrhran a integr. osu, to bys me rozesmal:)

        0 0
    • Lister  

      stejný dilema, jdeš mi do rány. Taky potřebuju nový, Shim nechci, FSA, se prý kazí, teď jsem viděl v servisu servaný střed od Truvativu, nevím jak je na tom RF.....tak mě to silně nahlodává, navíc mi dutá klika v kombinaci s 4hranem zatím vždy stačila, navíc lepší výběr k úpravě řetezový linky. Asi koupím zase něco na 4hran případně ISIS.

      0 0
      • Trojci  

        No, já sem zatím nic jinýho než čtyřhran nepoznal..

        pravda je, že řetězová linka se tam řeší snáze. Ale mě na tom hlavně vadí, že při silovém šlapání se ty kliky na čtyřhrané ose děsně (!!!) moc kroutí. Přeci jenom mám sílu jak bejk :))

        0 0
        • Lister  

          tohle neřeším, jezdím zásadně švihově nidky silově, točím standartně přes 70/min.

          0 0
          • Trojci  

            No, já si dávám docela rád kopečny vestoje – a to je někdy jak když šlapu po pytli plným koček :o))

            0 0
          • Mamut  

            70 == svihove??

            svihove > 100

            0 0
          • Vrci  

            Švihově jezdil Armstrong 115/min. O Ulrichovi se říká, že jezdí silově cca 95/min. S tímhle kmihem jezdí babky s nůší na ukrajině.

            0 0
            • wbiker  

              Takovej amatérskej dotaz, jedno šlápnutí je, když se noha jednoho pedálu dostane zase do stejné pozice (pedál opíše 360°) nebo počet kmitů obou kolen (pedál opíše 180°)?

              0 0
            • Lister  

              ono přes 70 je široký pojem, rovinky jezdím kolem 90 a kopce kolem 110–120, asi tak :o)

              0 0
      • Lister  

        když jsem u toho, nemá někdo zkušenost s těmahle: bagbike.cz/?cmd=1251

        Převodníky bych dal na kliky Deore co má na letňáku a tuhle kliku se starýma převodníkama bych dal zase na zimáka.

        Neví někdo jaký tam sou převodníky, prostřední a malý je 100% ocel, ale ten velký vypadá, že by mohl být dural.

        Chtěl jsem koupit jen převodníky, ale to se prostě nevyplatí navíc jsem je nikde na webu neviděl, jen FSA na trinity.

        0 0
        • Trojci  

          No, na tu cenu vypadaj pěkně – já sem o nich taky před časem uvažoval – ty převodníky jsou všechny ocelový (a to je dobře – vydrží 3× tolik co hliník).

          0 0
          • Lister  

            asi je vezmu a než je sjedu tak aspoň našetřím na pořádný, po letošních úpravách, které krvavě zasáhly moji peněženku, už moc peněz nezbylo, ale ty převodníky už potřebuju, nový řetez na nich ošklivě skáče :( Stejný případ je kazeta.

            0 0
            • dzabo  

              presne preto ich mam aj ja pokial nenasetrim na lepsie, zatial su v pohode, mal som ich teraz dole asi po 500km a vyzeraju nedotknute, jazdim silovo ale v sede

              0 0
        • Lister  

          jen dotaz pokud tomuhle někdo rozumí – měli by tam být IG převodníky, může to dělat nějaký potíže s HG řetezem ??

          0 0
          • Trojci  

            Ne, pokud nejsi závodník a neřešíš řazení v plným tahu.

            0 0
          • Peslezedirou  

            :o)) Myslí, že problém nebude. Třeba řetěz IG líp nabíhá a HG má zase větší životnost, aspoň se to tak říká. Jezdil jsem různé kombinace a nikdy jsem rozdíl nepoznal.

            0 0
            • Lister  

              no moc se nesměj :o))

              ale jinak díky. Asi do nich fakt půjdu jako dočasný řešení to myslím není špatný :o)

              Jen si budu muset dávat bacha při tom řazení, dlouho jsem tvrdil že prostřední Deore se nadá ohnout, ale pak se mi to velmi lehce povedlo. Mimo jiné taky proto potřebuju nový převodníky, ale dávat 2500 jen za ně se mi nechce to radši koupím tyhle kliky.

              0 0
              • Peslezedirou  

                Chi chi, já Alivia budu jezdit taky. Holt teď nejsou prašule a zároveň se modlím aby řetěz s kazetou ještě vydrželi :o)

                0 0
                • Lister  

                  a to budeš mít na tom svojem Bluru – teda pokud se nepletu :o))) Tak to si je na to svoje klidně pověsím :o)

                  0 0
                  • Peslezedirou  

                    Blura nemám, Superlighta :o) Potřebuji nějaké kliky na takové MTB silniční kolo. Kliky budou Alivio stejně jako řazení a šaltr, tož tak.

                    Podle mě kliky alivio nevypadají zle…

                    0 0
    • Trojci  

      Konkrétně jsem hodně zvažoval ty LX – hlavně kvůli ceně.. Ale snad se tu najdou ti lidé, co na ně nadávají a rezmluví mi to – přeci jenom bych nerad koupil nějakej šit.

      0 0
    • Veeteck  

      Me se ty novy kliky s loziskama vne ramu moc nelibi, hlavne kvuli nalisovani jedny z klik na osu, to muze delat problemy. Idealni kombinace by pro me byla osa FSA Platinum Megaexo ISIS ( vokolek-import.cz/zbo­zi.php?zb=180 ) a nejaky ISIS kliky, nejlip RF. Ta osa je ale docela tezka… Truvativ ted zacal delat neco podobnyho – Howitzer, ale jenom na DH/FR modelech. Ja pred sezonou resil Styla vs RF Next, mam RF Next a osu FSA Platinum Pro. Az na problemy s levou miskou, na ktery jsem strhnul zavit, jsem 100% spokojenej, ta osa ma uplne uzasne hladkej chod.

      0 0
      • Trojci  

        O jakých problémech to mluvíš? Můžeš být konkrétní? :)

        Já se ISISu trochu bojím hlavně kvůli údržbě – prej mají tendenci děsně skřípat a vrzat – stačí jen minimální množství špíny (to mi řekli už ve třech obchodech v Pilznu)..

        0 0
        • Veeteck  

          U RF Deus se obcas uvolnovala leva nalisovana klika, ale myslim, ze uz to maj vyreseny. Ale stejne uz z principu se mi to nelibi, srouby jsou srouby. Ja mam navic takovou uchylku, nemam rad redukce vseho druhu, takze me silene irytuje davat mezi misku a ram podlozku pri domecku 68mm :)

          0 0
          • Orbis  

            s isis jsem zažil jen problémy… trochu bordelu a vrzali, skřípaly… atd.-)

            0 0
        • Stancek  

          Ja oddelal ISIS osu truvativ po par stech kilaku, ale bylo to tim ze jsem zanedbal udrzbu a zustala mi voda v ramu a spina a voda se mi dostala do levyho loziska a v jednom miste mi to strasne skripalo a drhlo. Uhral jsem to na reklamaci, dostal novou a obcas vyleju vodu co natece kolem sedlovky a pri montazi jsem tu osu poradne zaplacal vazelinou a ted to jede jak pila, tak lehce mi jeste nesel zadnej stred. Sice zatim jen okolo 1000, ale snad to bude OK.

          0 0
    • Vrci  

      tak teď s tim přišla i campa :-( www.procycling.be/index.php?…

      když se dá na čtyřhranu vyhrát MS, tak nebude zas tak špatnej

      0 0
      • Veeteck  

        Tak tohle se mi nelibi ani trochu, skoro bych se toho i bal. Ale asi nejsou takovy jelita, aby do sveta pustili neco, co poradne neotestovali.

        0 0
        • Lister  

          mě to náhodu přijd efunkční, jen nevím jak se ty dva díly k sobě stahujou???

          0 0
          • Jarda  

            Vnitrnim sroubem. Tenhle spoj se pry pouziva nekde u motoru v autech, tak by to snad melo drzet. Me spis neni jasny, jak se to vymezi, aby nebyl na loziska velky tlak ze strany.

            0 0
            • Lister  

              u hlaovky to děláš stejně a taky se točí, i když je pravda, že tam těch pohybů bude míň :o)

              0 0
              • Jarda  

                No u hlavovky si to stahnes podle potreby, ale u tohodle to musis stahnout na fest, aby ty zuby do sebe zapadly, ne?

                0 0
        • Vrci  

          aspoň to nemá tak škaredou levou kliku jako shimano

          0 0
      • Trojci  

        Mě se to náhodou líbí – ale už vidím tu cenu.. :/

        0 0
    • smallbrother  

      já to vidím jako 100% přínos. Včera jsem měl kliky i osu (XTR) rozdělaný a byla to radost montovat. :) Předtím sem měl RACEFACE a měla na můj vkus brzy vakl.

      0 0
      • Trojci  

        Jako v ložiskách?

        Ehm, radši ani nezmiňuj cenu XTR – to je trochu mimo mě..

        0 0
        • smallbrother  

          ložiska jsem nevyklepával, to by asi zas tak pěkná práce nebyla. :) Cena je druhá věc, ale co je dneska levný…

          0 0
    • kovar  

      nemám rád, když mi někdo něco diktuje (třeba řetězovou linku :-), proto některé věci ignoruju. Asi budu za exota, ale jsem zcela spokojen s oktalinkem, příští kliky a střed budou opět toto.

      0 0
      • Lister  

        nejsi exot, jak jsem psal výše tak já mám ještě 4hran a taky u něj asi chvilí pobudu :o)))

        0 0
        • Mamut  

          Skladam teraz novy bike a tiez by som rad ostal pri 4hrane, lenze nikto nevyraba 4-hran osy na 73mm stred. Takze som musel ist do integrovanej osy od Truvativu. ISIS som po vsetkych skazkach tu na BF radsej nechcel.

          0 0
          • Lister  

            no počkej, právě prolízám net a viděl jsem jich dost na 73mm, ale nevím jestli by ti vyhovovyli kvalitou.

            0 0
          • náčelník  

            Já koupil XT tady: www.velotrade.cz/index.php?… Sice je to dva roky, ale v nabídce je i dnes.

            0 0
            • Mamut  

              A do prcic. Najprv som nevedel, ze novy ram mam 73mm, tak som pozeral po Kinexe (mam s nim iba vyborne skusenosti) a Sh. som nechcel, kvoli plastovej miske a ciastocne kvoli utesneniu (pred 6 rokmi som vyhadzoval Alivio osu, pretoze sa do nej dostala voda a loziskove drahy boli v haji, ale mozno sa to uz odvtedy zmenilo). A ked som zistil, ze chcem 73mm stred, tak som sa uz nejak ku Sh. nevratil, nejak ma nenapadlo. Videl som Stronglight, ale ten stoji 1600, co mi prislo uz vela. Uz je to jedno, uz mam 3 dni doma Truvativ Firex s integrovanou GXP osou. Snad ta integrovana nebude tak cvakat ako Truvativ ISIS.

              0 0
              • Lister  

                a jak se ti pozdávají, kdybych kupoval integrovanou osu tak jedině tyhle – a máš černý převodníky nebo stříbrný, černý jsem neviděl.

                0 0
                • Mamut  

                  Take strieborno-sive. V ruke vyzeraju normalne. Nemam to s cim porovnat, doteraz som jazdil 5-rokov stare Sachs Centera. Nez ich odskusam, tak prejde aspon 10 dni. Mam len 2 dni dole z nohy ortezu (natrhnuta slacha v koleni), takze som rad, ze chodim. Na bike to bude najskor dalsi vikend, ale mozno az neskor.

                  Vyzeraju celkom lahke. Sranda, ze nie su dute, myslel som, ze uz vsetky kluky sa dnes robia dute. Je to taky vykovany I-profil. Smutne je iba to, ze najvacsia placka je 44z. To je na mna vela. Potom to skoro nikdy nemozem pouzit a o to viac rasujem tie zvysne. Keby sa chcel najst niekto, kto chce kvalitnu 44z placku z AL-7075, nech sa ozve. Kupil by som si potom asi 42z CNC Gebhardta.

                  0 0
      • Pospa  

        Mám Race Face Deus XC již 2 roky. Maximální tuhost při záběru.Sundáš je i nasadíš jenom s inbusem. To je paráda. Měl jsem jeden problém a to po loňskén Drásalovi jsem musel koupit nové ložiska, protože v tom příšerně skřípalo, ale loňský Drásal bylo peklo. I tak si myslím, že ty ložiska jsou náchylnější na nečistoty.

        0 0
    • jecnak  
      • tuhost, odolnost, jednoducha montaz, neni nutno zkoumat pri koupi co mam za rozmer stredu, ramu atd., nikde nic neskripe
      • blby loziska, u neshimano reseni moznost povolovani a kripani

      = vymeni loziska za neco poradne utesnenyho bajk.cz/web/gfx/­download/tom/tem­p/lozisko.jpg

      O vikendu snad napisu postup jak postupovat pri vymene, tak sem pak hodim link.

      0 0
      • Trojci  

        Great – přesně o tohle mi šlo! Díky za příspěvek.

        0 0
        • Trojci  

          To ložisko vypadá jako ******* :o))

          0 0
        • jecnak  

          BTW LX kliky – po 2000 odesel prostredni prevodnik (vymena za Gebhardt), po cca 8000 levy lozisko (vymenenno za SKF – viz. vyse). Ted tak 12000 a zatim klid. Na zavodaku mam ted XT, ale najeto 00 nic.

          0 0
    • Daf  

      Mam FSAcka a jsem spokojenej. V pvnich dnech jsem musel neustale silneji dotahovat loziska protoze tam vznikala vule. Z toho jsem byl dost rozladenej. Ted uz jsem na to nekolik mesicu nemusel sahnout a je to OK. Najezdil jsem s tim asi 7000km a pozitiva prevladaji. Snad jen jsem cekal ze nejlepsi FSA prevodniky budou vetsi drzaky. Snazsi montáž/demontaz klik i stredoveho slozeni je taky plus. Akorat to chce mit ten klic.

      0 0
    • Lister  

      když jsem tak procházel nabídku obchodů tak jsem nenašel Truvativ kliky GXT s černýma převodníkama, dělají se????

      0 0
    • Glum  

      Presel jsem kvuli celkovymu ojeti prevodniku ze ctyrhranu (osa BB UN-52, kliky XT) na integrovanou (LX). Tu integrovanou jsem oddelal (vakl) za 8 mesicu (5600 km). Oprava stala kolem litru. Zapouzdrene ctyrhranove osy UN-52 jsem predtim menil po 17400 a 18600 km, ta druha skoro nema vakl a jde docela hladce. Uznavam, ze kvalitnejsi kliky/osy jsou mozna utesnenejsi (FSA, XT?), ale LX moc kvalitni neni.

      0 0
    • Jane  

      Tak já jezdím XTéčka s integrovanou osou… Tuhost klik super, ložiska zatím drží, s řetězovou linkou problémy nemám. Navíc je jednoduchá montáž. To vše je v pohodě. Akorát by Shimano mohlo trochu zapracovat na designu a navrhnout nějaké jiné převodníky. Teď jsem měnila původní XT převodníky za TA Specialites Chinook a je to nebe a dudy. Na kolo se dostanu asi tak ve středu (možná), tak uvidím jak to bude řadit. Tak třeba zde by se mohlo Shimano inspirovat, navíc všechny tři placky jsou z Al 7075 T6 CNC. Cena převodníků 2247 Kč (bez šroubů)… Někde na webu se mi podařilo vyhrabat obrázek XT klik s převodníky Chinook, takže můžete mrknout, jak to vypadá – viz obr.

      0 0
    • rasto  

      mozna zkus shimano hone? je trosku tezsi nez lx, melo by byt levnejsi ale odolne jako pra.e.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.