SAKRA, MŮŽETE MI ŘÍCT NA JAKOU TEPOVKU JEZDÍTE V KOPCÍCH?

195 nepřečtených
  • reidyxi

    Jakou máte tepovku v kopcích? Já se při výjezdu pod 150 snad nedostanu!!!!!

    0 0
    • mar_tin1  

      na maximalni.

      0 0
      • Luka  

        ja i vejs :) vcera jsem na jednom vyjezdu v Kolodejich malem nechala dusi vcetne plic… hruza!…

        0 0
    • Matts.  

      Na to koľko máš rokov (2006 ako Matuzalen), niet sa čo diviť.

      0 0
    • Lister  

      to záleží jen na tom jak se honíš, já běžně mezi 140–160 nad to už následuje rychlá smrt.......

      0 0
    • sadre  

      To chce mit tak 210 tep/min pri 190 ot/min a budes frajer.Ne legrace,zalezi jak je ten kopec velky a jak dloho jedes.rekl bych,ze se kopece jezdi neco malo pod maximalku.

      0 0
      • JancA  

        no tak pokud bys jezdil neco malo pod maximalku, tak ses po druhym kopci KO

        0 0
        • MlokCZ  

          Ne, ne, třeba já bych byl mrtvý už během toho prvního, pokud by teda nebyl zrovna jen pár metrů a jel jsem ho pod minutu nebo pokud něco málo neznamená 20 a více tepů.

          0 0
    • JancA  

      ale kecičky, každej jezdí na jiný tepy, nech si změřit laktátovou křivku..já mám třeba ANP na 175 a kopce můžu jet na 130, když máš lehkej převod a jedeš pomalu:)..nebo taky hodinovej kopec a ANP a vůbec Tě to neunaví…no a při závodě klidně 190:)

      0 0
      • zirecek  

        Jedu dokud mi nedojde. Když mi sekne, tak ještě přidám, :-).

        0 0
    • rasto  

      no to je snad spravne, ne? pokavad bys mel 35 v klidu jako Indurain, tak by to bylo na povazenou :-)

      0 0
    • Palos  

      V sobotu jsem jel TB hned v tom prvním stoupáku jsem držel konstantních 196 až nahoru, ale myslím, že to byla dost možná i nervozita, jak jste na tom vy před vyjížďkou s číslem. Asi na ten budík nebudu tak čumět.

      0 0
    • Daf  

      To zalezi jestli jedu vytrvalost, nebo intenzitu. Muzu to jet na 160 ale i na 185 :) Tvuj problem je asi nedostatecnej vykon, ale taky zalezi jak mas hozeny prahy ;)

      0 0
    • ddd - andy  

      Tak zpomal.. :-)

      0 0
      • MlokCZ  

        To už třeba nemůže, protože by při tak malý rychlosti spad z kola :-)

        0 0
        • sadre  

          Nebo je i jine reseni,nekoukat se na tep,ale ridit se pocity.To je mozna nejlepsi:)

          0 0
          • Luka  

            pocit? no.. rada zajimava, ale ja cejtim dost presne, kdy tep vyskoci do anaerobna… siiiilene me boli svaly uz po par minutkach… takze bezpecne se drzim pod anp a prekracuju ho jen v nouzi :)) … ale na me nedejte, ja su lemra.

            0 0
            • sadre  

              Ja souhlasim,ale kdyz budes vedet,ze do kopce muzes mit tep napr. 170 a ty pojedes 160 a budes toho mit plne zuby,nebudes se citit,tak v ten moment se radeji budu ridit pocitem a ne hodinkama:)

              0 0
              • Luka  

                to se mi tak casto nestava … naposledy ted v sobotu.. proti vetru po 20km me tak bolely hnaty a vsechno, tep 150, hruza. no… ale volny den vsechno napravil :)

                jo… pozoruju zvlastni vec: po jednom pivu mi klesnou prumerny tepy… po dvou jeste vic… nevite nekdo, nestalo se vam to?… tudle jsem si dala po „treninku“ (nesmejte se prosim) pivko a jelo se.. a behem trenovani jsem mela tak kolem 160–170tepu, ale pak pri podobny rychlosti to bylo 150–155… je to mozny? Cim vic piju, tim nizsi tepy pak mam.

                0 0
            • lubos  

              moc jezdis .. potom Te boli nohy :)

              0 0
          • MlokCZ  

            Tak pro mě rozhodně ne. Tep je jediný údaj, který mě trvale na computeru zajímá. Od té doby co jezdím striktně podle tepů (i když nejsem žádný závodník), tak dojíždím delší švihy na pohodu, netrápím se, nemusím vkládat hodně moc dnů volna navíc. Po loňských téměř ročních zdravotních problémech je to ještě markatnější, teď bych bez sporttestru brzo dojezdil.

            A k těm nižším tepům při kterých to nejede a je člověk vyřízený a zadýchaný na mnohem nižších tepech než normálně, tak s tim problém nemám. Naopak už hned poznám, že mám příliš nízké tepy a že se nemůžu na vysoké vůbec dostat a okamžitě vím, že potřebuje odpočinek. A takovou vyjížďku rovnou zkracuju nebo jedu extra volně tak na vyjetí. Když bych to neudělal, tak bych pak akorát musel dát těch dnů volna ještě víc a nemoh jezdit. Jen by mě zajímalo, zda při takovém přetrénování se i posouvají prahy nebo ne. Protože v takovém stavu se zadýchám už cca o 20 tepů níže než obvykle, tak bych z toho logicky usuzoval, že i prahy budou o tu hodnotu v tu chvíli níže.

            0 0
            • lubos  

              Proto taky seriozni trenink zohladnuje vykon na pedal, ne tep. Prahy se meni. Meni si i podle toho jestli jedes v sedle nebo ne. A taky se meni podle kadence. A vubec, je to tak komplikovane, ze se tim neoplati zabyvat a proste jezdit :-)

              0 0
            • McBlacky  

              to by mě taky zajímalo, po těžkém závodě/tréninku se druhý den taky nedostanu na max. Někdy když jsem unaven tak 15–20 tepů pod max a víc ani tuk. Zajímalo by mě jak je to pak s vylučováním laktátu, protože výkon mám jasně nižší, ale vyřízenej jsem jako kdybych jel tepy normálně… snad jsem to nenapsal moc chaoticky

              0 0
              • lubos  

                V nedeli jsem si myslel taky, ze to nejde. Normalne mavam max. bud kolem 179, nebo kolem 173. A nemohl jsem se dostat pres 146. Ale jde to. Dostal jsem se na 172. Pote, co jsem zariznul silnicare v kopci :o)). Jinak si myslim, ze krome unavy je to hlavne dusledek nedostatku cukru ve svalech.

                0 0
                • Luka  

                  taky jsem zaznamenala podobnou vec… celou dobu se ne a ne dostat pres 145…(normalne tak 155–170) a pak prisel kopecek.. brutalni hnusnej kopecek, a tak jsem to vyfunela a ejhle, ukazalo o 178, a po chvili zase 130,140max.. a to jsem se neflakala..

                  0 0
                • jecnak  

                  …nedostatek glykogenu.

                  Rozhodne je ale kravina trenovat kdyz ma clovek odpocivat. Muzes samozrejme odpocivat aktivne – pokud mas najeto a dostanes se pod 120t, tak si dat cca 45minut na techhle tepech.

                  0 0
                  • lubos  

                    jj, vzdyt jsem taky ani netrenoval. Ale ten silnicar byl divnej a chtel nam ujet :o))

                    0 0
                • MlokCZ  

                  Tak u mě to při opravdu velké únavě fakt nejde. Už jsem to jednou zkoušel. Maximálku mám momentálně cca 190 a v extrémech se při odpočatém organismu dostanu tak na 185 (i když to už je málokdy, hlídám si tvale nepřekračování ANP na cca 170). Při testu jsem se přes 165 nedostal, dal jsem pár intervalů v kopci na úplný maximum, chvíli se držel na 165, zadýchaný jak normálně přes 180, víc to nešlo a přišel téměř kolaps. Musel sem sesednout z kola a 10 minut jsem se z toho vzpamatovával.

                  Když to na vyšší tepy jde ale špatně, tak únava není ještě tak velká.

                  A nedostatek cukrů ve svalech to až tak nebude (i když nemůžu vyloučit), protože se mi velká únava stala i po 2 dnech volna (když jsem před tím jezdil dlouho v kuse), během kterých jsem se pořád cpal. Cukry ve svalech už museli být dávno doplněný (i když kdo ví, do svalů si nevidim).

                  A mohl by se na to posouvání prahů při únavě někdo zeptat, až půjde na vyšetření do Casri.

                  0 0
                  • lubos  

                    Ja tam v patek jedu, ze bych se zeptal jmenem bike-fora ? :o)))

                    0 0
                  • lubos  

                    No treba letos jsem mel porad max. do 173, a tepy posunute dolu (vzhledem k W) a po Garde, co jsem se vratil, tak mam 179 a o tech cca 6–7 tepu vys na stejnej vykon. Po asi 6–7hodinach jizdy se mi taky tepy posunou niz pri stejnem vykonu.

                    0 0
                  • McBlacky  

                    mě to jde ale sakra to bolí a radši když nemusím to nedělám tuhle sobotu jsem si dal 3hodinky na AVG TF 174 (max někde okolo 195, ANP nevím, ale moc nad 174 to nebude) no a v neděli na XC jsem si dal 20 minut na 178, ale je fakt že přes 186 jsem se nedostal a bylo to znát

                    0 0
          • JP3112  

            moje řeč

            0 0
    • petebike  

      i dve kila, na tachometru jen v aute :-DDD

      0 0
    • Vrci  

      Koukni se na PP z Gira. Čísla pod 95 % z maxima tam moc často nebývají

      0 0
      • orca  

        kde prosím jsou tyhle tepy k nahlédnutí ??

        0 0
        • Vrci  

          Při přímém přenosu na Eurosportu se objevují. Graf vypadá jako otáčkoměr s vyznačením max, min, současného tepu, procenta z max a současné rychlosti. Většinou jde o domestyky tahající špici.

          0 0
    • Komi  

      Někdy mi přijde, že tak na 105% maximálky :-D

      0 0
    • Biker jak Pes  

      No tak já maximálku ani ne 190, takže se běžně pohybuju okolo 160, samozřejmě v kopcích… :))

      0 0
    • Blade  

      Ja mel loni max asi 204, letos sem se nedostal pres 195(a vubec bych rekl ze mam tepy posunuty o cca 9 tepu niz). Do kopce mam podle tempa: 160 je vylozene na pohodu, 175 se uz docela potim ale kopec bez problemu vyjedu, 185 to uz je fakt ostry tempo a nevydrzim ho dyl jak 2–3 minuty. no a tu maximalku si vzdycky zopaknu jen pri zavodech, ale to uz fakt plivu plice :-)

      0 0
    • mosquito  

      mam to spis jen tak otestovany ze kdyz se drzim do 175 tak je to fajn, ale uz sem videl lehce pres 200 a skoro me jeblo – hlavne z toho ze sem videl tu cifru :))

      0 0
    • pegal  

      .. ja jel tule zavod a hned po startu sem se dostal na 202 a jeste po 20 km mi to nekleslo pod 190 a nejnizsi co jsem byl 175 z kopce .. cim to? ..

      0 0
      • Biker jak Pes  

        Mi se stalo něco podobného letos na Chřibské 50. Hned po startu a asi ještě 20 min potom jsem měl tep nad 180. Vůbec jsem nechápal, normálně to mívám když jedu hoooodně dlouho do šíleného kopce… :))

        0 0
        • Daf  

          Nejspis spatne, nebo zadne rozjeti pred zavodem a k tomu asi malo natrenovano :)

          0 0
          • pegal  

            rozjeti si myslim dostatecny .. a najeto mam letos 3600 km vse na biku .. je to malo? ..

            0 0
            • Daf  

              Vzdycky se da trenovat lip :) Pokud ti tepovka pomalu klesa je to treninkem. Typl bych to ze nemas moc natrenovano v zakladni vytrvalosti. Jinak pred takovym kratkym zavodem kde se jede palba hned od zacatku to chce tak 30–60 minut rozjizdeni.

              0 0
              • PePu  

                A jak se „správně“ rozjet před závodem typu Malevil?

                0 0
                • lubos  

                  Den predtim taky Malevil .. nezavodne … to pomuze spolehlive.

                  0 0
                  • rasto  

                    neni to pozde, den pred zavodem? nemely by byt pred zavodem (maratonem) 2 dny volna?

                    0 0
                    • Daf  

                      Jak kdo. Zalezi jak rychle se dokazes zregenerovat. Kdyz jses slusne trenovanej, klidne muzes den pred zavodem jet lehkej trenink. Jinak ja se pred dlouhym maratonem moc nerozlizdim, protoze vetsinou kvuli brzkemu startu na to neni cas :) Ale aspon tech 20min to chce aby se telo moc rychle nezakyselilo hned v prvnim kopci.

                      0 0
                    • lubos  

                      No, mel tam bejt smajlik :), ale jinak je to fakt tak, jako pise Daf. Me se to taky obcas stane. Treba sobota … drtim pres 6hodin nejakou stovku, na relativne vyssich tepech a druhej den mi nic neni a muzu drtit dalsi stovku a ejhle. Tepy v prumeru o 5–6 nizsi pri stejnem vykonu. Tak nevim :(

                      0 0
        • McBlacky  

          na tom není nic zas tak divnýho když se jede řádná kudla :) na závodech do hodiny mám AVG TF přes 180 2–3 hodinky mám okolo 175 4–5 okolo 165

          max někde u 195

          0 0
    • Smepet  

      ANP mam 168 Kdyz jsem jel v sobotu TB , tak jsem jel cely zavod kolem 170 tepu, prvni kopec az ke 180 coz bych podle Dr. Martinka vzhledem k me sportovni historii [gaucink] mohl vydrzet tak 40 minut. No a ja to jel 3 hodiny. Nozicky bolely ale slo to, az jsem z toho byl sam prekvapenej. AVG TF v cili byla 166.

      0 0
    • rasto  

      malevil, dlouhy, prumerna tepovka 149, max tep 181, 52% z casu (5:18) nad 150 tepu.

      0 0
    • Andrea  

      To je normálka. Když je ten kopec navíc v terénu, mám 170 jen to fikne :-)

      0 0
      • bradek  

        Ahoj, navážu na toto vlákno. Zajímalo by mě, jestli se únava po vyjíždce skutečně odvíjí pouze od toho zda nepřekračuji nějaké prahy, ale je úplně jedno zda jedu třeba s lehčím převodem a vyšší kadencí nebo silovým šlapáním a pomalejší kadencí, pokud se přes ty prahy nedostávám ?

        Pak by mě ještě zajímalo, jestli na závodech jezdíte kopce naplno nebo se trochu šetříte, abyste měli síly do rovinek a tam mohli jet výrazně rychleji, než když se v tom kopci odvaříte. :-)

        0 0
        • marapara  

          Určitě se od toho odvíjí. Pokud pojedeš na pohodu 100 km v kopcích, kde budeš mít průměrný tep dejme tomu někde mezi 135–140 nebo pojedeš průměrně někde kolem 155–160, tak rozdíl bude zcela jasný.

          V prvním případě se druhý den může vydat na delší pojezd v podstatě bez nějakých větších bolestí, protože se ti nezakyselí svaly kys. mléčnou. V druhém případě pojedeš druhý den a všechny svaly tě budou bolet, protože budou podstatně víc zakyselené kys. mléčnou.

          0 0
        • McBlacky  

          nejmenší zlo napácháš pokud jedeš kadence v intervalu 75–95, průměrné tepy budeš mít ne o moc vyšší než AP a tvůj maximální výkon v průběhu vyjíždky nepřekročí ANP.

          po takovém dni jsi druhý den docela čerstvý.

          naopak při stejném průměrném tepu, kdy ale dáváš pár úseků na naprosté maximum a zbytek výrazně flákačsky, místy to lámeš na 50 kadence nebo točíš přes 110, tak po takovém dni tě budou bolet nohy.

          0 0
          • bradek  

            díky, me šlo spíš o to, pokud teoreticky pojedu celou vyjiždku rekněme na tepech 155, ale pojedu s vyšší kadencí na lehčí převod a další vyjíždku taky na tepech 155, ale silově, nižší kadencí, tak únava bude stejná, protože ta je závislá pouze na tepové frekvenci nebo bude větší únava při silovém šlapání i když ty tepy budou stejné

            0 0
            • MlokCZ  

              Nebude to úplně stejné. Zejména pokud bys jel kadenci v nějakém extrému a zvlášť pokud bys na ní nebyl vůbec zvyklý, tak už může být dost znatelný rozdíl.

              Pokud to bude v rozumném pásmu (klidně bych to rozšířil tak na 70–100) a jsi zvyklý jezdit celý ten rozsah, tak rozdíl bude zanedbatelný.

              Jinak z toho co psal McBlacky, tak nejvíce dělá to překračování ANP, to odvaří nejvíce.

              0 0
    • iron.hide  

      Průměrný srdeční puls má hodnotu kolem 75 úderů za minutu u mužů a okolo 82 u žen

      dalej, kazdy clovek ma urceny pocet tepov na cely zivot, preto sportovci ziju kratsie a budhisticky mnich aj 115 rokov.

      Ok, dost bolo srandy, co sa tyka mna, tak v kopci mam asi 190,

      a to slapem skor silovo. Budem coskoro asi mrtvy

      0 0
      • McBlacky  

        tohle jsem už někdy počítal a je to jasně ve prospěch sportovců vytrvalců :)

        neboť pokud si sportem snížíš tep pod 50, tak je jasný, že ty 1(hobík)-3(profík) hodiny sportu denně na 150 to bohatě vyváží

        0 0
    • nox159  

      snazim se na co nejnižši :)

      vetsinou pokud to teren a prevod dovoli 155–175 ( ANP 181) ale budu muset poridit 22/34 protoze mi chybi prevody pro nizke tepy :(

      ( a vidim ze je to nekolik let stare :D )

      0 0
    • pstasek  

      Do kopce 150–175, z kopce klidně 185 ;-)

      0 0
    • marco  

      Lidi děláte také něco jiného než jezdíte na kole. Já jsem 2× do roka testovaný na CASRI platí mi to můj zaměstnavatel MO. Po vyšetření vždy výjdou hodnoty tepů na průměrné trénovaného jedince. Celkové hodnocení fyzické kondice je na 72 procent což je lehký nadprůměr.

      Múj kolega zahodil pulsmetr a řídí se podle svých pocitů a má lepší výsledky než když se striktně řídil pulsmetrem a hlavně když se držel těch zaručených návodů co vychází v těch různých časopisech dokonce i tachometer zahodil. Pustí si GPS v mobilu a na konci dne se podívá jak je na tom jaké hodnoty měl kudy běžel atd.

      Proto nehleďte na to co je napsáno v časopisech a jezděte pro radost ono stresovat se kvůli takové kravině, že mám o pár tepů víc než je někde napsáno je zbytečné pokud jste něčeho chtěli dosáhnout ve sportu tak jste měli v páté třídě víc zabrat.

      0 0
      • ememem  

        s tym sa da docela suhlasit. mam kamosa co chodi potapat a je do vsetkych moznych budikov a ich sleodvania uplny fanatik a ked sa ho clovek opyta ze co pod tou vodou vlastne videl tak zisti ze nic lebo furt cumel na cifernik. ked sa radost z danej cinnosti meni na sledovanie budikov tak okrem toho ze je to o nicom tak aj „treningovy efekt“ je vzhladom na psychicku nepohodu nizsi (aj ked o tom by sa dalo diskutovat).

        0 0
      • JakeF  

        To celkový hodnocení kondice máš z běžeckýho trenažéru?

        Podle mě tepák smysl má a mě s ním i baví jezdit. Když se chce člověk pár minut držet okolo ANP, tak se tepák sakra hodí, to z hlavy neodhadneš. Stejně tak AP v delších kopcích a ve větru. Taky poznáš, kdy už tělo má tý intenzity dost a je rozumnější už radši zůstat v nižších tepech. Ale fakt je ten, že nemá smysl jezdit jen podle čísel na tacháči, ale hlavně si tu jízdu užívat a tepák mít jenom pro orientaci a občas jako motivaci nebo naopak zkrocení.

        0 0
        • McBlacky  

          a druhý fakt je, že po pár letech ježdění už nepotřebuješ, snad jen hodinky, abys věděl kdy máš frčet domu :)

          Pokud teda si neplatíš plán, vyšetření 2–3× do roka a jsi smířenej s tím, že dřeš a cílem jsou závody.

          0 0
          • MlokCZ  

            I když jezdím s tepákem už snad 15 let a svoje tělo znám slušně, tak bez něj zdaleka ne vše poznám správně.

            Tepák mi po vyjetí okamžitě odhalí, když některý den nejsem zcela ok, subjektivně se ale klidně cítím dobře a výrazně se to zhorší až třeba po hodině jízdě. Když se ale takový den hodně šetřím v nízkých tepech už od začátku, tak i za hodinu to může být úplně ok.

            Okolo ANP to přesně nepoznám a když pak jedu více úseků hezky jen těsně pod ANP s tepákem nebo bez něj ANP každou chvilku o kousek překročím, tak je to další dny sakra velký rozdíl s únavou.

            A ani když se pohybuju mezi prahy, tak bez tepáků nepoznám moc dobře kde přesně se nacházím. Tepy AP a ANP mám poměrně rozdílné, takže je tam velký prostor.

            A opět je to další dny při dlouhé vyjížďce hodně rozdíl, kde přesně jsem se mezi prahy pohyboval.

            V postatě jediné, co umím bez tepáku slušně je jet ± základní vytrvalost s občasným lehkým překročením AP a to ještě pouze v den, kdy jsem ok.

            S tepákem se vždy hlídám podle potřeby, tedy zejména podle toho jak mám v plánu další dni na kole a jak dlouhé vyjížďky.

            Bez tepáku by se mi jezdilo mnohem hůře a musel bych dávat o dost dní více volna. Tedy jezdit bych mohl méně než bych chtěl.

            0 0
            • ememem  

              Tepák mi po vyjetí okamžitě odhalí, když některý den nejsem zcela ok – to zistis jak pises okamzite ako?

              0 0
              • roud  

                třeba když máš klidovou tepovku o 30 vyšší než normálně ?

                0 0
                • ememem  

                  to bych asi spoznal aj bez tepaku aj ked je otazka ze comu bych to prikladal a zas nejkaych 10 hore dole ktore subjektivne necitis nehovori o nocom, par pohybov navyse a mas ich tma. to by si musel naozaj v klude merat tak cca 5min a vzdy za rovnakych podmienok. zato sa pytam ze jak sa to da z tepaku viac menje rychlo a spolahlivo spoznat.

                  0 0
                  • Ricci  

                    by ma zaujimalo,ako bez tepaku zistis,ze mas tep o 30 vyssi ako bezne,ja to napr. hned necitim a zistim tom,az ked poriadne zaberiem a hned fucim a skapinam…

                    0 0
                  • MlokCZ  

                    To právě většinou jen tak nepoznáš.

                    Pro ten případ vylezení před barák tepu v dost velkém rozsahu pro různé dny dle stavu organismu.

                    Klidně v rozsahu 75–110 tepů. A už tenhle první údaj mi z velké části napoví jak na tom daný den jsem.

                    Vůbec tu nejde o klidový tep vyžadující opravdu pořádné zklidnění. Ale tep v dané situaci, která je pokaždé stejná. A nejde ani jen o jen ten aktuální tep, ale rychlost změny, kam se za třeba za 20s stání před barákem ustálí (během toho zapínám gpsku, nuluju, zapínám tepák, apod.).

                    A dále jak vyjedu, tak opět dle stavu organismu se velmi liší rychlost změny a kam se ta změna dostane.

                    Klíčem je dobře znát své tělo a jak reaguje na kterou situaci tep a pak prostě hned víš.

                    0 0
              • MlokCZ  

                To zjistím tak, že se za těch 15 let s tepákem dobře znám a vím co v jaké situaci dělá tep a co to pro moje tělo přesně znamená.

                Vím přesně, co mi dělá tep, když třeba lehce zrychlím a jsem odpočatý a 100% ok, trochu unavený, hodně unavený (pokaždé se tep zachová jinak).

                Něco zjistím už jen jak vylezu před barák a zapnu tepák. A zbytek do 2–3 minut po vyjetí dle chování tepu.

                Stručně řečeno, když jsou tepy moc nízké na danou situaci, tak je problém. To jsem zjednodušil, pro ilustraci to stačí. Detailněji nemá cenu popisovat, protože to co platí pro moje tělo, tak nemusí vůbec platit pro někoho jiného.

                Bez toho tepu to ale nepoznám. Třeba hned tu první informaci, tedy klidový tep po vylezení s kolem před barák, tak hodně často jen del pocitů neodhadnu (někdy ano, třeba když jsem hodně dobře odpočatý, ale když je to na hranici, tedy nejsem ani dobře odpočatý, ani příliš unavený, tak to často nepoznám).

                0 0
            • McBlacky  

              pokud chodíš na laktát a máš to změřené přesně – nejlépe vícekrát za sezonu, tak to máš větší smysl.

              já to beru tak, že když si někdy naložím, tak prostě další den to je znát a jedu volněji přirozeně :) typicky na akcích na 3 a víc dní. Základ je nejezdit na vyjíždce podlahu a když přijde výjezd, který prostě musí být na max, tak se nedá nic dělat

              0 0
          • JakeF  

            Prosimtě, kde se tak zhruba pohybuje W/kg na ANP u špičkovejch jezdců? A o kolik se tak může lišit hodnota naměřená na jaře během najíždění ZDV a v sezóně během nejlepší formy?

            0 0
            • McBlacky  

              hodnoty na ANP se určitě mění v průběhu ZDV přípravy a v plné sezoně. Určitě je reálné je posunout o 0,5w/kg, možná i víc, přesně ti to neřeknu.

              5w/kg na ANP je minimum u horších jezdců Elite. Hodnoty přes 5,5 rozhodně nejsou nic extra. K přesným číslům se těžko dostaneš to je jasný.

              0 0
              • JakeF  

                Díky :). Holt budu muset ještě pár let trénovat a shodit pár kg z kola, ať aspoň to celkový číslo v součtu W/kolo+jezdec není tak špatný :D.

                0 0
                • ememem  

                  tiez som sa to v poslednom case snazil vylepsovat takto ale moc velky efet to nema, zato na penazenku znacny :-)

                  0 0
              • nox159  

                pokud zhubnu 15kg tak budu horší eliták :D a to se vyplati :)

                0 0
              • ELx  

                Tak to ti budu trošku oponovat. Na jaře jsem se na testech na Casri bavil na toto téma s Martinkem, který mi říkal, že naši nejlepší(Kreuziger, Raboň) mají tak 5,5W/kg ANP.

                0 0
                • McBlacky  

                  a píšu něco jinýho?

                  on se ptal na špičkové jezdce, ne na české špičkové jezdce.

                  a ještě je k úvaze, zdali XC jezdci a cyklokrosaři nejsou na ANP silnější než silničáři, zase budou ztrácet v aerobnějších režimech.

                  0 0
                  • ELx  

                    aha, takže bejt 10. na tour tak už nejsi špičkový jezdec? :-)

                    0 0
            • duk  

              U těch fakt dobrejch je to tak 5w/kg. Podle mě se jarní hodnoty w/kg na ANP od hodnoty ve formě liší dost výrazně, teda aspoň u mě to tak letos doufám bude, před jarním vyšetřením jsem jezdil většinu objemu na lyžích, na kolo jsem nebyl příliš adaptovanej a na jarních výsledcích v CASRI na ergáči to bylo dost znát :-)

              0 0
            • Tomahomo  

              Hruška

              0 0
            • Tomahomo  

              Tady je zajímavý článek.

              0 0
              • JakeF  

                Zvláštní, že maj poměrně nízký kadence. V těch nástupech bych to ještě pochopil, když jdou ze sedla, ale celkovej průměr mi přijde dost nízko, pokud se do toho průměru teda nezapočítává i čas, kdy nešlapali vůbec. Jinak ty výkony, to už ani nemá cenu nějak řešit, tohle ani nejsou lidi, co bych se k nim snažil co nejvíc přiblížit :D.

                0 0
                • Internaut  

                  Výkon 5–6W/kg se dá. Stačí trochu zhubnout – třeba u mne asi 70 kg.

                  0 0
                • McBlacky  

                  mě se to zase tak unreal nezdá. Vezmeme-li v úvahu, že to je světová top špička.

                  Ta nízká kadence je imho daná kadencí ve stoupání, kdy je efektivnější šlapat nižší.

                  Co se týče výkonů na úsecích 5sec, 1 min atd tak to jsou určitě výkony při neustálém záběru.

                  Váhy jezdců jsou 75kg u JV a 63 u CAS

                  Průměr etapy tedy na 4,17w/kg pro JV a 3,87w/kg CAS, což je finále znamenalo 13minut rozdílu…

                  jiná věc je to, že to jedou v rámci 3týdenního etapáku + ve vyšší nadmořské výšce. To dělá z těhle čísel opravdu peklo.

                  0 0
                • McBlacky  

                  ještě mrkni na tohle http://bike24.cz/…srm-4-etapa/

                  rozborka odpočinkové etapy. CH a RP jeli totální šudlačku. Větší wattový výkon jedeš i na svižným výletě. I ten nástup Voighta přes 1000w není z říše snů. Přes 1000w v okamžitém nástupu dají i top hobíci -od nás z teamu na powertapu Ota Zima.

                  0 0
        • marco  

          To celkové zhodnocení kondice je soubor laktátu, běžeckého trenažeru, spinoergonometru, měření váhy, tuku měření svalstva, ohebnosti prostě jim z toho vypadne takový 10 ti stránkový elaborát s grafy a na závěr je doporučení jak dál pro udržení případné zlepšení kondice.

          Samozdřejmě také používám pulsmetr údaje jsou pro mě jen informační ono každý den při stejných časech na oblíbené trati se sem tam liší. Programy na trening, které jsou součástí těch pulsmetrů jsem nepochopil a používám jen puls, čas, průměr pulsu a čas v jednotlivých zonách.

          Před pořízením pulsmetru jsem večer vždy vypadal na zhroucení. Po zjištění, že někde něco přeháním jsem skutečně zvolnil a na druhou stranu, že občas bych mohl bezpečně zrychlit aniž by to tělu nějak uškodilo jsem zrychlil. Hlavní je jak píšete jízdu na kole si užívat a nebýt otrokem njakých čísilek které jsou užitečné lidem s ambicemi stupnů vítězů.

          0 0
          • JakeF  

            Mě zajímá, jestli to celkový hodnocení kondice je jenom z běžeckýho trenažéru, protože v mým „elaborátu“ jsem právě takový číslo nikde nenašel :).

            0 0
            • marco  

              No upřesním zůčastňuji se metodiky testování wellnes : http://casri.cz/web/index.php… a z toho vyleze takový elaborát. Mám vyzkoušenu i metodiku zátěžové diagnostiky – laktátová křivka ale vzhledem kto mu že sportuji pro radost a nepotřebuji honit výsledky tak je pro mě AEP a ANP jen orientační pro přesnější nastavení pulsmetru. Příští rok si půjdu ověřit jestli se to nějak nemění. Přeci jen v 35 letech už potřebuji občas protáhnout přes něco víc než preventivní roční prohlídku u doktora.

              0 0
    • vlasto  

      120–140

      0 0
      • Ricci  

        stastny clovek

        0 0
        • funkatron  

          ono sa to da…ja som bol v nedelu s kamosom na vyjazde na jeden 11km dlhy kopec a pri dodrziavani kamosovho tempa som mal priemerny tep 136…stupanie v priemere 7%

          (ze som skoro spadol z biku na bok je druha vec:) )

          0 0
          • MlokCZ  

            Pokud to není těžší výjezd v terénu, tak je to vždy jen o tom mít dost lehký převod a nestydět se dostatečně plazit.

            0 0
    • roud  

      v kopcích jezdim 170–180

      0 0
    • Smazaný účet  

      do kopce se snazim nechodit pres 170-ani nepotrebuju tepak, proste vim kdy uz jedu moc a po chvili to neudycham…druha vec, ze moje tempo v kopcich je vrazedne pomale:)))

      0 0
    • funkatron  

      mna by skor zaujimalo, ako daleko od AP mavate priemerny tep z vyjazdov…

      ja mam AP na 162 ale 162 som este asi nikdy nemal priemerny tep…ked mam okolo 145, tak uz dost citim nohy po 3 hodinach

      mistr ondra mi odporucil roviny na priemerke 135 a kopce na 165…ale hlavne tie roviny sa mi zdaju nejak nizko

      0 0
      • McBlacky  

        záleží jestli to je závod nebo vyjíždka. Nemám problém jet 100km bikový maraton nad 160. Na vyjíždky nevozím tepák, ale pocitově do 140 víc nejezdím.

        135 na rovince to je docela málo, záleží jakou máš na tom watáž :) aby to alespoň trochu jelo a nenudil by ses k smrti

        0 0
        • funkatron  

          vyjizdku som myslel

          tych 135 sa aj mne zda dost malo aj pocitovo

          a kde mas AP? aby som vedel, k comu vztahovat :))

          0 0
          • McBlacky  

            změřený to nemám. Max mám kolem 190. ANP tipuju 176±. AP záleží i na průběhu křivky, než na hranici laktátu, to netuším. Ani mi to pro mě nepřijde důležitý. ZDV tréninky nejezdím a když jedu na vyjíždku tak jedu tak aby mi to bylo příjemný (pokud to jde) a to je více méně ideální definice dlouhodobé vytrvalosti.

            0 0
        • Lada,s  

          135 to je tak na jarní vytrvalostní tréninky

          0 0
      • MlokCZ  

        Tohle se nedá říct tak jednoduše.

        Taková delší vyjížďka (4h+) s průměrným tepem +5 tepů nad AP může být jak slušná odrovnávačka, tak i ještě celkem v pohodě.

        Tím myslím, že v jednom případě to celé odjedu třeba v pásmu od AP-20 tepů do AP+20 tepů (AP+20 tepů je u mě pořád pod ANP) s tím, že většina bude lehce nad AP a vyleze z toho ten průměr AP + 5.

        A v druhém případě pojedu mnohem více času pod AP, tedy v základní vytrvalosti, ale současně tam budou náročné pasáže nad ANP. Průměr to může hodit stejný, v tom druhém případě ale můžu být úplně ko a v tom prvním budu celkem v pohodě.

        Tedy průměrný tep ještě sám o sobě neřekne nic.

        0 0
        • funkatron  

          no len ako som pisal, AP mam 162 a keby som mal ist priemer AP + 5, tak po hodine som odrovnany…mam tym padom slabu kondicku? lebo take vysoke AP naznacuje dobru zakl.vytrvalost

          0 0
          • Biker jak Pes  

            To asi ne. Je to hodně individuální. Já mám AP a ANP od sebe pouze 8 tepů, takže jet delší dobu v tomto rozmezí by mě asi taky hned vyřadilo. :-)

            0 0
          • McBlacky  

            záleží na kolika mmol to AP máš, často se to uměle snižuje z důvodů vhodnosti pro trénink. Pokud máš 162 na 2mmol tak ti už AP+5 na hodině slušně naloží, o tom nepochybuju

            0 0
            • funkatron  

              jj na 2mmol

              AnP = 186 na 4mmol

              0 0
            • MlokCZ  

              Taky je možné, že já mám AP o něco výše než si myslím.

              Každopádně to pro mě není podstatné, podstatné je, že vím, co se mnou jaký konkrétní tep dělá a je fuk, jestli to je zrovna AP + 5 nebo AP + 15.

              0 0
            • JakeF  

              Proč se to vlastně takhle dělá? Já mám určenou AP v tepech, kde dávám cca 1mmol, ANP na 4mmol. Je fakt, že by mi to na 2mmol posunulo ZDV do závratných výšin, ale myslel jsem, že to má nějaký opodstatnění metabolicky, co se týče zpracování tuků/cukrů.

              0 0
              • McBlacky  

                to už se mě ptáš moc. navíc už jsem viděl i ANP stanovený na 3mmol a ne jednou.

                Podle mě to záleží na celé křivce ne jen na laboratorní tabulkové hodnotě.

                0 0
                • JakeF  

                  Ajo, máš pravdu. Něco mi tam k tomu ukazoval ve změně kolísání tepu při konstantní zátěži.

                  0 0
    • thesecond96  

      Podle toho jak prudký kopec, a jak dlouhý. 160–180, ale když chci tak i 150.

      0 0
    • vasek80  

      … chybně zařazeno

      0 0
    • vasek80  

      Máte někdo zkušenost s pusmetry (hodinkami) od Sigmy? viz – http://www.kupkolo.cz/…/seradit_4a/

      Chtěl bych je kvůli mobilnosti a možnosti používat př spiningu, běhu atd…

      0 0
      • JakeF  

        Sigma Onyx, na léto na kolo použitelný, v teplotách pod 5°C problémy se signálem, běhat jsem s nim zkoušel asi 2*, ale snadno se rozhodil a ukazoval nesmysly.

        0 0
        • vasek80  

          A jaké jsou v tom použité baterie? Abych neměl třeba po sezoně problém s jejich výměnou.

          0 0
          • JakeF  

            Netuším, ale v hodinářství s tím neměli problém :). Ale fakt Onyxu bych se vyhnul, psali tu lidi o PC15 docela dobrý zkušenosti, tak bych spíš bral ten, já teď mám Ciclosport tacháč s tepákem a spokojenost, ale na běhání to asi nebude ideální, byť to má i mód na použití bez kola.

            0 0
            • vasek80  

              Mě se nejvíc líbaly tyto http://www.kupkolo.cz/…10_4992.html

              0 0
              • vasek80  

                kua líbily

                0 0
                • Pavel.ct  

                  Sigmy 25.10 používám, spokojenost. Jediná vada z mého pohledu je, že si to pamatuje jenom poslední trénink, takže každý další ten starší přepíše. Takže paměť je nutné zkouknout po každém tréninku

                  0 0
                  • vasek80  

                    To by pro mne bylo dostatečné. Já ani paměť nepotřebuji, jde mi o to zjistit svá maxima a limity ve kterých se můžu pohybovat a jak dlouho. Zatím jsem si tep měřil jen na běžícím pásu ve fitku.

                    0 0
              • vasek80  

                Ještě jsem koukal na ty PC 15 v popisu mají víc funkcí jak 25.10 a jsou levnější. Nevysvětlil by mi někdo hlavní rozdíl mezi nima. Sám se v tom neorientuju.

                0 0
                • marco  

                  Je to nastupce hodinek PC 15 Mám Onyx Pro a také mohu říci že se předchudci Fit watch nevyrovnají. Upřimně mě to vcelku zklamalo za tu cenu kolem 2000 jsem při priplacení mohl mít víc vymakanej strojek např PC 1209 ke kde i senzor na vzdálenost

                  0 0
                • raceman  

                  konstrukcni chyba diky ktere muze prasknout uchyceni pasku a nejde to opravit… sel bych do 25.10

                  0 0
                  • marco  

                    Potvrzuji můj původní několk let starý dosud bezchybně fungující Sigma Fit Watch rok 2006 musel být vyměněn jen kvůli pásku, který nejde vyměnit. Ptal jsem se u dovozce a ten mi řekl, že se nepředpokládá, že by to někdo používal tak dlouho a že mají nové modely v nabídce.

                    Mám ty hodinky v šuplíku a používám na kole kde je to hozeno na pevno. Bohužel na ruku to už dát nejde. Pásek se začal loupat a potom se utrhnul prostě ten plast začal potem a stářím praskat. Nový Sigma Onyx Pro předchudce PC1209 vypadá svěle funkcí má kvanta, jen je problém, že než se dostanu k prvnímu údaji s tepovkou tak se mohu umačkat než projdu mezi všechny ty menu, podmenu a podpodmenu. To stejně když chci z měření odejít ty hodinky jsou ještě horší než system Windows. 50× se ptají jestli chci opravdu skončit a každý krok zpět dvakrát potvrdit. Po doběhnutí ty hodinky přestanou měřit až po několika sekundách než stihnu zcela na pokraji sil měření ukončit a dostat se k recovery a následně k uložení výsledku.

                    0 0
    • Joseph de Sax  

      naposledy jsem měl v kopcích 238/min při 440W…

      0 0
      • McBlacky  

        kardiostimulátor chiptuning ?

        0 0
        • JakeF  

          Při jeho věku už bych to spíš viděl na realita*2, jak u wattáže, tak u tepů.

          0 0
          • thesecond96  

            Nebo realita na2 :)

            0 0
          • McBlacky  

            440w samo o sobě není údaj. Pokud je to krátkodobý nástup v řádu desítek sekund může ho zvládat i trénovaný jezdec kategorie 60let+.

            tepy jsou pochopitelně out, leda abnormalita v kategorii nasypaných mladších žákyň :)

            0 0
        • Mirouss  

          tak to je pecka :-) z toho neusnu! ROFL ale jako vážně!

          0 0
      • newbie  

        …když do tebe uhodil blesk

        0 0
    • JP3112  

      nevím, neměřím pokaždé si připadám jak před infarktem, spolíhám na to že v mým věku by to bylo nepravděpodobný :)

      0 0
      • AsiJura  

        Tak to asi jezdíme podobně:) Ale začal jsme teď jezdit s klukem co tepák má a snaží se jezdit v nějakém rozmezí tepů, takže do kopce jezdíme pomaleji, a celkem mi to vyhovuje, vysvětlil mi že ty infarktové stavy ničemu nepomůžou, tak s ním jezdím klidněji.

        0 0
    • Meluzina  

      jak mám nad 170,tak používám dýchání, které náš učili na józe a dostanu se pod 160… musí se to ale učit:-)

      0 0
      • funkatron  

        popri tom, ako sa sustredis na joga dychanie, ale urcite aj spomalis tempo, nie?

        0 0
        • Meluzina  

          než jsem se to naučila pořádně i v tempu, tak ano, ale za čas ti to přijde normální, používáš to dýchání automaticky a z tempa už nevypadneš…

          0 0
          • martin_bakov  

            a jak spravne dychat ? hraje v tom roli nos nebo jen pusou ?

            Me tohle na joze teda neucili a to uz tam chodim tak pulrok…

            0 0
            • funkatron  

              nosom davat kopce, to by som chcel :)))

              0 0
            • Meluzina  

              dobrá cvičitelka tím musí začínat… takhle virtuálně se to stejně asi nenaučíš: nadechuješ se pomalu plynule nosem do břicha, ne do plic, během nádechu pomalu počítáš do pěti, v břiše dech chvíli podržíš a začínáš vydechovat ústy, ale jen jako mělce, říká se tomu hlasovou štěrbinou – jakobys syčel, důležité je, že výdech trvá cca dvojnásobnou dobu jako nádech..

              0 0
              • martin_bakov  

                jo tohle, do kopce s dechem trochu improvizuju :) mozna to nekdy zkusim ale moc tomu neverim

                0 0
              • Tomahomo  

                V mládí jsem jógu dělal, ale srazit tepy o 10 při výkonu je IMHO blbost. Krátkodobě, v řádu vteřin, nepatrně tep(2–3) snížíš, ale to je tak všechno.

                0 0
                • Biker jak Pes  

                  Když jedu a nadechnu se fakt zhluboka, tak mi ten tep třeba 5–7 tepů spadne během pár vteřin, ale praktikovat tohle běžně mi přijde nereálné. Bych se překysličil. :-D

                  0 0
                  • Tomahomo  

                    OT – Před pár dny jsem viděl někoho v Lipníku nad Bečvou v „tvém“ legendárním dresu Discovery :o)

                    0 0
                    • Biker jak Pes  

                      Kolem Lipníku občas zabrousím, ale tentokrát to asi fakt byla jenom konkurence. :-D

                      0 0
                • McBlacky  

                  asi tak.

                  při výkonu a kterém má smysl mluvit ti to nepomůže.

                  0 0
                  • Tomahomo  

                    Samozřejmě, bavíme se o oblastech nad AP, ne o lidech kteří se potápějí na rekord a snižují si už tak nízký tep při „nulovém“ výkonu.

                    0 0
                    • McBlacky  

                      Moji oba rodiče dělali cvičitele jogy ještě před převratem (při Spartaku Praha, pod Miluší Kubíčkovou – dnes sdružení Zdravý životní styl). Dechové cvičení má svoje využití, ale jinde než v cyklistice nad AP.

                      Mylně to může být zaměněno s blbou pozicí a špatným šlapáním, kdy soustředění na dech pomůže s celkovým soustředěním na správnost úsporné práce a celkový efekt může být i k těm 10tepům, ale to je extrém proti situaci „dělám to úplně blbě“ a „dělám to efektivně“.

                      0 0
                      • op  

                        hmm, to jsi mel paradni prilezitost se ucit .. Ja musel zacinat s jogou po 30citce sam. Trochu me mrzi, ze ne driv.

                        Mimochodem, jednou jsem zkousel pri meditaci mit tepak, kdyz jsem pak zjistil, ze mi klesl tep pod 35, prestal jsem to merit.. Takze verim, ze dech-tep se budou ovlivnovat i pri jizde, ale nikdy jsem to nezkousel.

                        0 0
              • Joseph de Sax  

                jo, cvičitelka vždycky zaříná na jednu dírku…ale až to rozdýchá, tak může klidně použít i tu druhou…

                0 0
    • Frostty  

      co to dá :D

      0 0
    • Joseph de Sax  

      tak zkus se naspít nosem z bidonu slivovice a uvidíš, že to pak pomůže…

      0 0
    • vasek80  

      Zkoušel jsem si po víkendovém hobby sranda závodě na svůj 1050m kopec na co nejnižší tepy. Ani na 22/42 se mi v nejprudších pasážích kolem 10–12% stoupáních nedařilo dostat se pod 150.

      Pro mne zajímavé je, že 160 je u mě ještě pohodová frekvence do kopce při které dokážu relativně v klidu dýchat nosem a 186 je moje max. Kopce jezdím většinou během krátkých 30–40km vyjížděk 170 a chlup. Nejezdím to moc vysoko vzhledem k maximu?

      0 0
      • nox159  

        Ani na 22/42 = 22/32 ? ;-)

        0 0
        • vasek80  

          Tak

          0 0
          • nox159  

            jinak za me je 170tep/min moc kdyz mas max nekde kolem 186 jak pises…

            ale ja tomu nerozumim a je to individualni…

            0 0
            • vasek80  

              Právě to bylo první mé zděšení při nasazení tepáku, jeli jsme s klukama a tak se trochu špičkovali a já chodil od 170–182 kopce. Budu se snažit zvykat na nižší tepy do kopců a začnu trénovat trochu klidněji. Jen mě nikdo nesmí předjet, pak půjdou všechna předsevzetí k ledu :-)

              Ta nedělní vyjížďka byla první, kdy jsem se krotil.

              0 0
    • martin_bakov  

      sakra okolo 160 a kdyz jde do tuhyho tak i vic ;)

      0 0
    • malamala  

      Záleží na délce kopce. V průměru se ale držím okolo 165 t/min. a to se mi jede nejlépe. Ideální délka kopce co mi vyhovuje je do 20 km s cca 12% stoupáním.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.