• Jorje

    Ahoj všem, nevíte někdo o nějaké stránce o mazání běžek, respektive návodě jak namazat?

    0 0
    • scoty  

      Zdarec,

      že je do – 6 nejlepší modrá extra ví skoro každý… ale:)

      Co když je třeba – 4 a ví se že to půjde nahoru, jak to mícháte?

      0 0
      • MirosPikos  

        Modrej extra swix a pojedeš jako víno. Základ je zapomenout na skivo a užít si to venku. Ne každých 10km přemazávat. Maximálně vnitřně nebo mít v záloze fialový special.

        0 0
        • Jakobo  

          Jo, fialovy je fakt nepostradatelny. Pokud je cerstvy snih a kolem 0 tak funguje obstojne a asi jako jediny. Ja pouzivam jen Swix, s jinymi znackami zkusenost nemam. Nejcasteji V40, 45 a 50. Cerveny malokdy, pac jednoho dne se vetsinou naraz otepli a je to na klistr. Posledni dobou mam i nejake VR a i pres o neco vyssi cenu se vyplati. Ono taky zalezi na podminkach a lyzich. Posledni roky nejcasteji jezdim na horskych bezkach, ktere jsou mnohem mekci nez zavodni Hypersonicy, mohu jit v mnohem prudsim kopci a jeste nepodkluzuje.

          Pak snih a v tom je i vlhkost, teplota vzduchu a nevim co jeste. Prave se rika, ze kazda zeme ma vosky pro sebe (Rex, Swix, Røde, Toko, Start…). Ja lyzuju v Norsku tak pouzivam Swix, tady funguji bezchybne. Pracoval jsem 3 roky v jednom velkem vyzkumaku v Oslo a tam mel vyvojovou laborator Swix, zkouseli tam nove vosky, obcas jsem s nima kecal. Kdosi tady psal, ze pro ceske podminky s takovym tim srackovym snehem jsou dobre nejake ty terove vosky od Startu nebo co je to za firmu, to zase treba nema ten Swix. Obecne sucha zima, stary snih od –3 dolu funguje snad vsechno. Jsem mel minuly tyden v –0 °C V45 a uplne v cajku, mozna zbytecne moc ostry.

          0 0
          • Jakobo  

            Hovno, V45 v –10 samozrejme.

            0 0
          • Martin  

            ty seš taky pan rada… měkké běžky, protože to ještě v kopci nepodkluzuje

            a jak na tom pak jedeš po rovině?

            ekvivalent způsobu namazat si od hlavy až k patě, že?

            0 0
      • Japhy  

        Dám tvrdší na skluz a on bude nějak fungovat i když se o pár stupňů oteplí. Od té doby co výhradně bruslím mě alchymie kolem stoupacích vosků a klistrů a mohérů tak nějak míjí, doporučuju. ;-)

        0 0
      • petrx  

        Jsem teď zkoušel modrý Rex a přišel mě daleko skluznější při stejně tutovým odrazu oproti modrýmu extra od Swixu.(+ +Nelepil se sníh na skluznici ani při –10°C)

        0 0
        • plzakj  

          Mohu potvrdit. Oba modre rexy jsou super. Jedou jako deset certu (na rozdil od swixu) a drzi.

          0 0
          • petrx  

            Navíc jak jsem zjistil tak pro telefony s Androidem na google play je skvělá aplikace Rex ski wax (i v češtině!), kde na základě teploty a běžkařské zdatnosti(hob­by/sport/závod­ní), doporučí vhodné mazání pro dané podmínky, včetně postupu (což mimo jiné mohou velmi ocenit i nezkušení běžkaři), takže pro mě další velké + u této značky.

            0 0
            • plzakj  

              Takovou nejakou ma i swix, ktera umi i nacist pocasi podle połohy, ale zvrhla se v doporucovani bud predrazenych spreju k nicemu (pro mene zdatne) nebo VR/WX drahych vosku pro zdatnejsi. To ale nic nemeni na tom, ze ty Vckove swixy klouzou mizerne.

              0 0
              • obda  

                Ja su rad, ze klouzou mizerne, pouzivam je jako stoupaci ;)

                0 0
                • Martin  

                  no jo, jenže on, i když to zní divně, tak stoupací vosk má být kromě dobrého gripu i skluzný

                  0 0
                  • obda  

                    Ale jo, trochu trolim (byl tam smajlik) kolem nuly tam poznam rozdil i ja :) Na druhou stranu, pokud ti nejde o rychlost (nejedes zavod nebo s namakanejsimi kamarady :) ), tak potrebu mazat VR misto V moc nevidim. (Navic mi u V prijde jistejsi odraz pri ne uplne dobre technice, ale treba se pletu.)

                    0 0
                    • Martin  

                      na trénink určitě ne, ja je používám na závod v kombinaci s dokončením na VX, ev. na to prášek nebo speed

                      na trénink normálně V

                      dtto klistry, na závody Nera a na ně v případě extrémního namrzání gel Rex Hydrex

                      0 0
      • plzakj  

        S tou teplotou je to vselijaky. Treba dneska jsem vyrazel z perninku –1st ale napadal cerstvej prasanek, takze modrej (rex –2 –8).navic nahore bylo –5 a projela to rolba, takze ideal a nemelo to chybu.

        Na –4 s vyhledem teploty nahoru bych zacal s modrym taky a jel bych ho, dokud by to drzelo. Sebou fialovej a primaznout dle potreby a pripadne zas prekrejt 1 vrstvou tvrdy modryho.

        Vzdycky mazu ten tvrdsi na danou podminku a beru ho s sebou + treba 2 mekci s sebou podle vyhledu. Neni nic horsiho, nez namazat mekej a po 100m to sundavat.

        Hrozne zalezi na stari snehu a vlhkosti.

        0 0
        • scoty  

          Dělám to stejně. Dáváš jako poslední vrstvu ten stoupák s fluorem?

          U Rexu to doporučují…

          0 0
          • plzakj  

            Koupil jsem si G30 a davam ho na ty pevne vzdy. Jako posledni vrstvicku. Bez ohledu na teploty. Jinak mi to dost casto namrzalo. Od te doby s tim nemam problem.

            0 0
            • scoty  

              Aha, to by se třeba na extru mohla dát posledni vrstva z VR 40…

              0 0
              • Martin  

                ne, na finální vrstvy slouží od Swixu řada VX 43, 53, 63

                0 0
                • plzakj  

                  Jo, VX maji vic fluoru, nez VR.

                  0 0
                  • scoty  

                    ještě mě napadlo, jestli dávat VR taky ve vrstvách, nebo jen v jedné?

                    0 0
                    • Martin  

                      VR se dává normálně ve vrstvách, VX už pak obvykle jako jedna finální vrstva

                      0 0
                    • plzakj  

                      A ty uz jsi to VR poridil?

                      Ja ho nikdy nepouzval, ale co jsem videl, tak jak pise Trepi, stejna aplikace, jako V, akorat ma v sobe fluor. Takze idelne potrebujes ruzne druhy, vrstvit, kombinovat atd. To neni “coating”, jako s VX nebo 30g nebo. Taky jsem vsude cetl, ze je ten VR odraz takovy jaksi “vice zavodni”, take si o nem myslim, ze asi neni tolik tutovy a mimo zavod bych se ho nebal necim “pribrzdit” pro lepsi odraz. Nemelo by to sice ty vyhody lepsiho skuluzu, ale proti namrzani by to mohlo stacit.

                      Tot teorie. No, jestli mas jedno VR a premyslis, “kam s nim”, tak bych to proste zkusil nakombinovat s vrstvama Vcka. Kdyz das jen 1 vrstvu finalni, tak se ti mozna sjede jako prvni. Mozna ne.

                      Ja doat casto delam, ze si kazdou lyzi namazu jinak (jine druhy vosku) a zkusim to na par km. Vyhoda je, ze hned ziskam 2× tolik informace za stejny cas a vetsinou upravuju jen 1 lyzi, coz je rychlejsi. :-)

                      Takhle jsem si za 2 sezony udelal (zacinal jsem z 0) spreadsheet na googlu s poznamkama typu snehu, teplot, vosku a subjektivnich pocitu no a ted bych uz rekl, ze uz mam slusnou historii a uz dlouho mi nic neprekvapilo :-)

                      0 0
                      • scoty  

                        Mám asi 6× V, 3× VR a nějaké zbytky HF od Holmenkol…:)

                        S těmi VR nemám moc zkušeností, tak jsem se na to ptal. Časem vyzkouším tu řadu Rex.

                        Dík za info:)

                        0 0
                        • Martin  

                          fluorizované stoupáky obecně mají lepší skluz a nižší tendenci k namrzání, odraz plus mínus stejný

                          0 0
                          • scoty  

                            Tak ty moje obstarožní CRSa to moc nevylepší, ale aspoň se tak člověk nenadře:) Kopyto mám.

                            0 0
                • scoty  

                  ok, ale do vlhka tím tu extru trochu vylepším ne…?:)

                  0 0
              • plzakj  

                Ja tu G30 patlam i na Swix modrej/fialovej extra, abych se jich konecne zbavil a trochu to jelo, protoze mi je prijde lito vyhodit :-)

                0 0
    • Martin  

      máš toho plnej youtube, víc informací než lze vstřebat – tolik k postupu

      co se týká výběru vosků – zkoušet až dojdeš k určité zkušenosti

      k diskusi scoty a níž – píšete hlouposti, jedna věc je teplota vzduchu, druhá teplota sněhu a třetí (ta vůbec nejzákladnější) je druh sněhu a jeho stav, čili psát že na –4 tohle… je nesmysl, dtto že je lepší Rex než Swix nebo Swix než Rex, není, pouze jste nahodile vychytali vhodnější podmínky pro ten konkrétní vosk

      0 0
      • mr.antik  

        blbý je že třeba swix ani toko (ostatní nevim) neuvadějí, jestli ten teplotní rozsah je dle vzduchu nebo sněhu. A vlastně ani nevim, jaký teplotní rozdíl mezi vzduchem a sněhem třeba při ustálenějším počasí (jako třeba teď).

        0 0
        • novas752  

          Zrovna Toko uvádí jak teplotu vzduchu tak teplotu sněhu.

          0 0
        • Barak  

          Kromě jediného výrobce (snad Toko?) uvádějí všichni teplotu vzduchu.

          Jinak k tomu, co píše výše Trepifajxl, je opravdu nutné brát v potaz i druh sněhu. Např. je rozdíl, když ve stopě projede pár lidí nebo jde o magistrálu, kde za hodinu profrčí 200 kousků. Sníh je v obou případech úplně jiný a vosky budou v takovém případě taky jiné.

          0 0
          • mr.antik  

            Jasně plus vlhkost sněhu a typ sněhu…

            Včera byla celký den ustálená teplota, bedřichov parkáč ukazoval –1 (ok autoasi –5 :-), meteostanice prakticky všude cca –2 a takže jednoznačně na červený, ale reálně bylo cítit , že to chtělo studenější vosk.

            0 0
            • Barak  

              Právě v případě velkého počtu lyžařů jde třením skluznic teplota sněhu nahoru, takže i vlhkost a díky přeměně zrn se mění i typ sněhu. Každý zná určitě pocit, když je v v některém místě ve stopě nahrnuto trochu sněhu od bruslařů, že po najetí to díky jinému typu sněhu někdy smekne nebo naopak lépe drží. A nemyslím případy, kdy jsou tam nahrnuté zmrazky, které znemožňují kontakt komory se sněhem.

              0 0
              •  

                ještě že nejezděj na běžkách medvědi, to by byla panečku alchymie

                0 0
                • Jakobo  

                  Jako ze by sem tam nasrali do stopy? Jen ted nevim, jestli by to pozitivne ovlivnilo skluz nebo odraz.

                  0 0
                  •  

                    Že by ten sníh třeli ještě více a běžkaři by měli více starostí s mázou

                    0 0
                    • Martin  

                      naopak, starost o mázu by odpadla, protože každý bych chtěl nebýt medvědem sežrán, takže by upaloval pryč máza-nemáza

                      0 0
                    • BabbaJagga  

                      By to třeli, až by to teklo, pak už místo běžek kajak… K předchozím úvahám – nějak si nedovedu představit, kolik lyžařů a jakou rychlostí by muselo stopou za sebou projet, aby natolik ovlivnili její teplotu.

                      0 0
          • Jakobo  

            Hlavne tady na BF se ze vseho, ale hlavne z bezek dela hrozna veda. Na to smrdlani v podminkach ceske kotliny pro vetsinu takylyzaru aka pozitkaru je to uplne jedno. Kdyz jsem tady kdysi cosi psal o normal dlouhych lyzich a ze s nema bruslim, kdyz podkluzuje (zavodni na klasiku mam 210 cm, ale nejcasteji jezdim s horskyma Åsnes 215 cm), tak me tady vsichni malem ukamenovali. Na bezkach v sezonu jezdim obden a par roku jsem na nich musel jezdit i do prace. Borec, kamarad Nor ma doma jediny vosk blue extra, nic jineho neuznava, maze tim bez ohledu na teplotu a snih. Jezdime vsichni spolecne a neni problem. Kdyz podkluzuje tak brusli nebo holt makne rukama. Takze za me to moc neresit, nebat se neco namazat a hlavne vyrazit. Matka priroda nauci.

            0 0
            • mr.antik  

              tak je to sice jako jezdit na horskáči po silnici, ale jak řikáš, jde všecko.

              0 0
              • Jakobo  

                Rekneme si to na rovinu. Ty a par dalsich tady (mozna 10, 20 z celeho BF) se bezkam cilene venujete. Pak toto vlakno jak mazat neni pro vas. A ti, kteri maji dotaz jak namazat bezky (protoze po nekolika letech zase jednou nasnezilo) tak jim bude uplne jedno, jestli jezdi po silnici na horaku nebo na silnicnim kole (boha, ktere pako sem vcera nebo kdy dotahlo ten patvar horskac a uz se to jak vidim ujalo).

                0 0
                • Martin  

                  vlákno „jak mazat“ je o tom jak mazat a není vůbec relevantní psát v něm, že stačí mazat jedním modrým extra

                  to můžeme analogicky vlákno „galusky nebo pláště“ uzavřít konstatováním, že lze jezdit taky jen po ráfku

                  0 0
                  • mr.antik  

                    Na druhou stranu je potřeba mít ty limity… někomu stačí smejvač, korek a tři vosky, na druhou stranu, když koukám na tvé doporučení, resp. ceny materiálu, tak bych musel mít materiál v hodnotě pěkné karbonové silničky.

                    0 0
                    • Japhy  

                      Ále prd. Korek, plastová špachtle, kombi kartáč nylon/bronz a vyřazená žehlička nestojej majlant. Chce si to na začátku určit jestli chci jet na běžky nebo na choďky.

                      0 0
                      • Barak  

                        Pořádná žehlička, škrabky a kartáče jsou naprostý základ.

                        Řekl bych, že mr.antik měl spíš na mysli prášky na různé teploty, fluorové bloky, urychlovače, HF i LF parafíny na všechny teploty, možná od více výrobců atd.

                        0 0
                        • mr.antik  

                          já myslel to co vždycky píše Trepi. Jen minulý týden to byly vosky nebo kostky s nějakým základovým práškem, přes deset tisíc kroun :-) A to bylo bez kartáčů.

                          0 0
                          • Barak  

                            Jj, já to samozřejmě pochopil.:-)

                            Neříkám, že by se mi nelíbilo mít možnost sáhnout po takovém arzenálu a mít vždy možnost vybrat optimální lyže a na ně optimální variantu vosků. Ale taky nejsem ochoten do toho cpát tolik peněz. Už takhle moc nové spotřebák před přítelkyní neukazuju, protože má v tomhle relativně přehled.:-)

                            0 0
                            • mr.antik  

                              No já se tak nějak průběžně vybavuji, ale není prostě čas a kopyto (ať už kurňa začnou slevy). Lyže nastrukturované od nyče, takže ruční strukturovač leží ladem, HF taky nestíhám. Ale ty kostky nebo tekuté fluory jsou jako lákavé.

                              0 0
                              • Barak  

                                Já jsem teď o víkendu nějaké tekuté univerzální HF koupil, tak uvidím.:-)

                                0 0
                          • Martin  

                            to ano, ale to už si zase v opačném extrému

                            0 0
                        • Japhy  

                          Tak ono to bude jako obecně leckde jinde – Paretovo pravidlo, na 80% ideálního skluzu se dostanu s 20% nákladů a úsilí. Pro nezávodníky mi připadaj fluor a prášky jako zbytečný luxus, nicméně možná si třeba jednou taky vyhodím z kopejtka.

                          0 0
                          • duk  

                            Zase když už se dokopeš k tomu to vůbec mazat, tak LF je snad minimum, to máš jedno namazání max 20kč, dávat tam něco levnějšího jenom abys ušetřil už nemá význam. Ani to HF nevychází až tak draho, když si koupíš celou cihlu a ne ty pidi krabičky.

                            0 0
                          • mr.antik  

                            No dost dělaj taky struktury, teda aspoň si to myslím…

                            0 0
                            • Krov  

                              Tak to urcite. Struktura a konstrukce lyze jsou zaklad. Problem je, ze hobik zpravidla nema moc paru na vyber…

                              0 0
                              • mr.antik  

                                No a když má, tak stejně nebude na stadionu přemýšlet na trojema lyžema aby pak zjistil, že od Kristiánova je uprava uplně naprd a všecky jsou nevhodné :-)

                                0 0
                                • Krov  

                                  Ona uz jakakoliv moznost volby muze byt stresujici zalezitost. Svagr se mi smeje, ze resim, ktery si vzit na boboloppet. On ma jedny a je v klidu.

                                  0 0
                                  • mr.antik  

                                    No ja májen dvoje lepší, namažu je stejnym HFkem a zejtra je zkusim oboje projet, taky nevim…

                                    0 0
                                    • Krov  

                                      Jenze v sobotu ma byt uplne jinak. Zitra ti vyjdou studeny, ale jestli vyjde predpoved, tak to v sobotu bude chtit lepsi odvod vody a mensi stycnou plochu. I kdyz Jizerky umi prekvapit a nahore casto zustane jemne zrno mnohem dele.

                                      0 0
                                      • mr.antik  

                                        No já to mám komlikovaný – hardtrack jsou s uni strukturou a soft tracky s 9–6, takže jestli to bude vic uducaný tak mám z těch měkčich lyží celkem kotniky v křeči

                                        0 0
                                        • Krov  

                                          Vem na sobotu ty tvrdy a jestli se potvrdi predpoved do vlhka, tak jim pomoz jeste rucnim strukturovacem.

                                          0 0
                                          • mr.antik  

                                            No zatim se taky kloním k těm tvrdším, i když jsou starší, dobitější, kratší, těžší, horší vázání. Kdybych věděl, že bude taková zima, tak koupím nový (resp. zánovní).

                                            Mně to přijde, že když má člověk takhle míň lyží, tak je asi lepší se vyprdnout na broušený sktruktury a vždycky to poladit radši ručním strukturovačem dle podmínek.

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              broušená struktura je vždy základ a ruční již jen doplněk, ruční struktura rozhodně nenahrazuje broušenou, protože každá je něco docela jiného

                                              0 0
                                              • mr.antik  

                                                nj ale co s tím? To bych pak musel mít tak jeden pár studených soft tracků a k tomu tak tři páry normální s různými strukturami- aspoň teda v letošní sezoně by to tak stačilo

                                                0 0
                                                • Krov  

                                                  Když nejsi špičkový závodník, tak vždycky musíš zvolit nějaký kompromis. Stejně jako nebudeš mazat tím nejlepším, co existuje, bez ohledu na cenu. Ty dva páry, co máš, by měly na hobby úrovni stačit. Tou UNI pokryješ většinu podmínek, pro mokré sněhy jim pomůžeš tou ruční strukturou. Pak je dobré nějak pokrýt čerstvě padlý prašan, protože to jsou specifické podmínky, kde hodně lyží výrazně nejede a ztrácí – na to máš tu 9–6, ale musí tomu odpovídat i konstrukce lyže a to musíš odpozorovat – já mám teď prašanky z lyží, které byly původně od výrobce pluska. Další podmínky, kdy ti ty UNI asi moc nepojedou, bude suchý přemrzlý prašan (ten skřípající), ale na takovém sněhu nebudeš mít požitek ze skluzu na žádných lyžích a je skoro lepší vzít klasičky a běhat stříďák.

                                                  0 0
                                                  • Martin  

                                                    stačí struktury: 8, 9–6, UNI, 9–6G, MN1

                                                    pokud má někdo jen jedny lyže tak UNI

                                                    pokud dvoje tak 9–6 a 9–6G, ovšem nepojede mu to nikdy pořádně na přemrzlém prašanu a ve sračkách

                                                    0 0
                                        • Martin  

                                          soft track nejsou měkčí lyže, tvrdost, vztažena na váhu jezdce, je furt stejná, jen mají měkčí konstrukci ve špičkách a patkách

                                          0 0
                                      • Martin  

                                        menší styčnou plochu potřebuješ na přemrzlý prašan, na měkkém sněhu je to právě naopak

                                        0 0
                                        • Krov  

                                          No ale na hodne mokrem uz zase preci ne?

                                          0 0
                                          • Martin  

                                            tam je hodně vody pod skluznicí tak potřebuješ naopak plochu, hrubou strukturu na odvod vody a hodně fluoru

                                            u přemrzlého prašanu se voda netvoří, proto má fluor zanedbatelný vliv, tam jde o suché tření, čili co nejmenší styčná plocha a sníh pod skluznicí netaje, takže jemná struktura

                                            0 0
                                            • Krov  

                                              S temi strukturami a fluorem jednoznacne souhlas. Ale s tou stycnou plochou mi to vychazi trochu jinak.

                                              0 0
                  • BabbaJagga  

                    Potom ale pozor v létě, aby od ráfků odletující jiskry nezpůsobily požár vysušené přírody.

                    0 0
            • Barak  

              Z určitého úhlu pohledu máš jistě pravdu.

              Můj úhel pohledu je takový, že běžkování mám jako sportovní aktivitu, nikoliv primárně přemisťování z místa A na místo B. Chci tedy aby lyže jely, stoupaly a abych si jízdu užil a měl z ní dobrý pocit. Obávám se, že ten by se při neparafínování a vlastnictví jediného vosku asi nedostavil. Raději pojedu při skatu 1:1 místo pajdáka, v případě, že lyže nebude mít skluz nebo při klasice pojedu mnohem raději do kopce stříďáček místo chůze s bakulema sněhu pod botou.

              0 0
            • Martin  

              proboha!

              0 0
        • Martin  

          Swix vzduch, Toko sníh, ale směrodatný je stejně typ sněhu

          0 0
    • Hroch Peťas  

      Nejlepší je vlastní zkušenost, mažu sobě jinak než ženě. Jde o to kolik máš síly v rukou , jestli se umíš odrazit a držet rytmus atd.

      Ve všeobecnosti já na celou sezonu potřebuji modrý extra, červený special, fialový special a na jarní používám klistr v houbičce. Na mé už rekreační běžkování dostačující, mám Sporten Bohemia, žena Fischer kombi SC.

      Vosky používám Swix řady V.

      Pokud se nepletu tak na Bedřichově se pořádájí běžko „vyjížďky“ i s "kurzem mazání

      Změř si komoru ať víš odkud kam mazat, běžky polož na rovnou plochu , stoupni na ně a někdo druhý vezme list papíru a naznačí místa kde jsou běžky nad plochou.

      Pokud jsi nikdy na běžkách nestál , doporučuji lyže s protismykem, nemusíš mazat a z kopce moc nejedou /pro toho kdo neumí je to i celkem výhoda/. Dále mohou být s i s chlupem, stejné jako protismyk ale dolu jedou trochu lépe.

      0 0
      • Japhy  

        Jen ne šupináče, už takhle toho jsou plný krámy. O co líp to podkluzuje na ledu ve stopě, o to hůř to jede z kopce. A ten zvouček při sjezdu…

        0 0
        • Hroch Peťas  

          Pravdu máš , ale nejsou šupiny jako šupiny, kolega začínal na šupinách Rossignol Zynex a po dvou sezonách šel na hladké, spokojenost velká.

          Pro někoho kdo nestál nikdy na lyžích si myslím že cesta to je, alespoň na začátek

          0 0
          •  

            Jó šupiny jsou cesta jak si běžky znechutit.

            To že se něco tak odporného vyrábí je čistě marketingová záležitost.

            Šupky si může koupit jen ten kdo o běžkách neví vůbec nic a dá na rady prodavače který taky není běžkař.

            0 0
            • mr.antik  

              na backountry proč ne

              0 0
            • Hroch Peťas  

              Nejsem zastáncem šupin, ale na druhou stranu, učil jsi někdy rekreačního čtyřicátníka který na tom nikdy nestál a bojí se? Neví co mazat, neví jak se dostane z kopce?

              Já jo, několik let, proto se šupin pro úplného začátečníka nebráním.

              0 0
              • Japhy  

                Učil jsem rekreační čtyřicátnici a existenci šupin a mohéru jsem jí úspěšně zatajil. Pochopila že to bez kloudného skluzu je jen takové prachsprosté ťapání, takže už se s ní člunkovým během vcelku i projedu. Pak jí odstavím v hospodě, vemu z auta skejťačky a jedu se dorvat sólo.

                0 0
                • Hroch Peťas  

                  Tak to je super když se zadaří, zažil jsem několik lidí co byli schopni za dva dny jezdit jako vítr, ale většina musela nejdříve překonat sama sebe a to přeci jen chvíli trvá

                  0 0
                  • robb  

                    Tak to závidím, že se to podařilo. Já se to učím ve třiceti a je to hrozný problém, hlavně jet z kopce, když člověk nemá ani zkušenosti se sjezdov. lyžováním

                    0 0
                    • Hroch Peťas  

                      Jezdili jsme převážně na Zadov a sjezd jsme trénovali na sjezdovce v Nových Hutích, je tam spousta místa a hlavně to není prudké. Pak do Hutí na pivko a zpět přes Pláně na Zadov

                      0 0
            •  

              Proto my rekreační klasici přešli na mohér

              0 0
              • hawrda  

                Také jde použit rovnice-je po nulou(na horách),tak jedu na bezky,protože mi stačí modrý případně zelený vosk a je to v klidu.

                Je nad nulou,volim raději MTB.

                Jsou samo specifické podmínky,které do této rovnice nepasuji,napr. Ráno mrzne,ale pak třeba už koncem zimy hreje slunce,stopa měkne a včil babo rad:).

                Já pak vozim klistry a tech benzin v batohu sebou.Jeden nikdy neví.

                A nebo umět mazat lyže jako Trepi,pak si zalyžujes vzdy:).

                0 0
                • duk  

                  Já to řeším jednoduchou metodou:

                  • Jsou podmínky na modrej extráč – vybírám mezi klasikou a skate
                  • Nejsou podmínky na extráč – jdu bruslit :-)

                  Ale nejsem žádnej závodník, kór na klasice, spíš se chci vždy hezky projet :-)

                  0 0
                • Jakobo  

                  No jen k te posledni vete, tady neni o co stat. I kdyz kazdy to vidi jinak faktem u bezek zustava kouzlo jednoduchosti a radost z pohybu. V Norsku jsem slysel u starsi generace, ze bezky jsou sportem chudych. To uz dnes davno neplati. Ze sportu, kde i vrcholova vybava byla jeste pred 10 lety pomerne dostupna a spotrebak byl stejny jak pro turisty tak i zavodniky se pomalu stava snobsky sport podobne jako u sjezdu.

                  Proto tleskam kazdemu, kdo si hodi do batohu termosku s cajem, strci cokoladu do kapsy a klidne na starych bezkach se 75 mm vazanim a hlinikovyma holema vypadne na 4 hodiny lyzovat bez starosti, jestli bude moci posunout vazani v desce o 6, nebo, jaka hruza, jen o 4 polohy. Ac nekteri treba jezdi zavodne a ta termoska jde mimo ne, tak jak si vsimam ve vedlejsich vlaknech trochu skromnosti by neskodilo.

                  0 0
                • Martin  

                  brzdi, zrovna v neděli jsem to dceři mázou totálně posral závod

                  teda měl jsem lyže připravené dobře, VR 45 a navrch VX 43 a v záloze mikrokontakty, jenže před startem visely ve vzduchu všude kolem rady typu sádlo, klistr, že se to bude měnit, že to začne padat mokrý atd., až jsem ztratil nervy a napatlal na vyzkoušenou mázu narychlo VX 53, ani se mi to už nepovedlo pořádně rozetřít a výsledek byl tristní, lepilo to, drho to, smekalo to, prostě lyže získaly všechny vlastnosti kromě těch, které bych potřeboval, takže se pak protrápila padesátkou jako ještě nikdy

                  tohle se prostě stane, chce to jen si víc věřit

                  0 0
                  •  

                    V klídku, třeba brzo budeš dêdeček a nějakou nepovedenou mázu nebudeš muset řešit

                    0 0
                    • Martin  

                      to sotva

                      0 0
                    • Barak  

                      Chces k Trepimu do rodiny?:))

                      0 0
                      •  

                        Tak leda že bych byl jeho nevlastní brácha, sám hlídám jednu dorostenku akorát nedělá běžky ale dívčí sport co se jmenuje kopni někoho do hlavy nebo mu dej pěstí do bembeřice, dorostenky mě zajímaly v době spartakiády na téma poupata:-)

                        0 0
                  • scoty  

                    Tak neděle byla extrém. Na NM začal do stopy foukat jižní vítr, během hodiny to bylo v podstatě na klistrový podklad…

                    0 0
            • ememem1  

              ty budes na bezky asi rovnaky odbornik jak na favority.

              0 0
              • Martin  

                náhodou má pravdu, šupiny jsou fakt jen o vztek, vůbec nechápu, jak si někdo může běžky užít na šupinách

                0 0
                • ememem1  

                  vidis, ja som vyslovene rekreacny bezkar, beham len za domom par tyzdnomv do roka ked je sneh, tento rok aj vlani je, tak okolo 500–600 km dam a nic ine by som uz nechcel. ked vidim vosk je mi zle a akakolvek priprava lyzi je pre mna len strateny cas.

                  0 0
                  • Martin  

                    pak je ovšem otázka, proč vůbec lezeš do diskuse, která je o tom jak namazat běžky…

                    0 0
                    •  

                      Prostě si sem jde pokecat. moderovat si to má, může zakladatel tématu

                      0 0
            • Japhy  

              Pane, běžky já prodávám tři roky. A byl jsem dokonce dvě hodiny na školení. A úplně stejně dobře rozumím kolům, golfu a curlingu.

              0 0
              •  

                A už jste na těch běžkách někdy jel?

                0 0
                • Martin  

                  proč se vy dva hádáte u šupin, když na ně máte oba shodný názor???

                  0 0
                  • Japhy  

                    Tuším že se jednalo o hypotetickou odpověď zákazníka na hypotetickou samochválu prodavače. Předpokládám že nejsme vepři ve při. :-)

                    Šupináče nejsou žádná výjimka, odporných je mi v univerzálních sportovních obchodech mnohem víc věcí.

                    0 0
                    • Martin  

                      nejlepší je ten zvuk když „jedou“

                      a dost teda obdivuju morálku lyžníka na šupináčích, protože já bych na nich tedy třeba klasickou trať J50 prostě nedal, možná bych s pěnou u huby dojel na Rozmezí, ale crcat se pak na tom dolu po Kasárenské na to bych neměl morál

                      0 0
                      • Barak  

                        Ber to tak, ze nekteri pojimaji bezky jen jako vychazku na lyzich. Chteji se dostat napr. z Moriny na Smedavu, tam dat obed a zase zpet. To jim zabere pul dne. Zadne ambice na sportovni vykon, proste byt venku na vzduchu.

                        0 0
                        • Martin  

                          to je jasné, ale neznamená to, že si člověk pohyb musí znepříjemňovat a také to neznamená, že by tu neměla probíhat osvěta, nota bene když tématem je jak namazat

                          0 0
                          • plzakj  

                            Tak kdyz si nekdo neumi namazat ani ten modrej extra, nedej boze se mu dela spatne pri pohledu na vosk (asi byl v minulosti vystaven prilis intenzivnimu ucinku :-D), tak by si to mazanim rozhodne zneprijemnil vic. To zas chapu. Je to teda tema k mazani, ale k tomu jsou tady vseho vsudy tak 3 komentare.

                            0 0
                          • Barak  

                            Tak s tím znepříjemňováním je to relativní. Přiznám se, že jsem šupiny měl na noze jen jednou ze zvědavosti. Ale na základě této zkušenosti bych neřekl, že pro výše uvedenou skupinu lidí plus pro mnoho dalších (byla zde zmíněna např. jízda na neupravených nebo špatně upravených tratích), je to špatná varianta.

                            Nejede to moc z kopce, což může být někdy celkem žádoucí. Nejede to moc po rovině, což je horší, ale na turistiku je to asi jedno. Ale hlavně, drží to do kopce a to je asi pro některé to hlavní a podstatné.

                            Ano, pro mnoho uživatelů šupin je zde už lepší varianta a to jsou no wax lyže. Ale jede-li někdo 2× do roka na víkend, bude měnit lyže, když ještě slouží? Také bych řekl, že už jej potřeba mít trochu techniku, aby se člověk odrazil.

                            Trochu mi přijde, že jsi se trochu zasekl ve svém vysokém běžkovém levelu, nazveme-li to tak, a nejsi už schopen podívat se a hlavně pochopit „běžkaře“ na opačné části spektra.

                            0 0
                            • Japhy  

                              Jsou lidi co nedaj dopustit na feldu, na skládačku s rádiovkou na sedle, na kytáru z Cremona Luby, na kávy Jihlavanku a víš proč? Protože si nikdy nevyzkoušeli nic lepšího. S ohledem na roky s jednou z ex jsem na takzvaný mnětotakhlesta­čismus poněkud vysazený.

                              Tvrdím, že i blbě namazané běžky s jedním dvěma měkkými vosky a korkem v ledvince pro případ nouze si i začátečník užije víc než šupiny se skluznicí suchou jak troud, co vosk neviděla co vyjela z fabriky.

                              0 0
                              • Barak  

                                Myslím, že pro určitou skupinu lidí to tak prostě není.

                                0 0
                            • Martin  

                              nejde o žádný vysoký nebo nízký level (ostatně, ani si nemyslím, že jsem na vysokém levelu)

                              jde jen o ten príma pocit, když lyže jedou

                              jako soupažné roviny jet na šupinách ne, to bych radši ten sport úplně přestal provozovat, ale proč, když je to tak snadné, k průměrnému namazání stačí i průměrné schopnosti a toi že se to občas nepovede, jako třeba mě teď na Jil50 na věci nic nemění

                              0 0
                              • Barak  

                                Hele sorry, to fakt nemá cenu. Já tady mluvim o lidech, kteří jdou na lyžích na výlet, stojí na nich třeba dva víkendy v roce, jezdí po strojově neupravených tratích, lidech, kteří nemají fyzičku, rodiny s malými dětmi… a ty mi tady napíšeš o soupaži na rovinkách…

                                0 0
                                • Japhy  

                                  Jo, ty s artiskama v oteplovákách? Těch je mi upřímně líto, mají pocit že byli na běžkách a přitom si vlastně neužili co si mohli s minimem úsilí užít. A ještě se většinou neumí chovat ve stopě. Třeba se vypíčit pod prudkým kopcem přes celou cestu. Ale to je ten lepší případ, ty mají aspoň ve stopě lyže.

                                  0 0
                                  • Barak  

                                    Dej si hadr na hlavu. Bavíme se tady o běžkách a ty hned musíš plivnout nějaký hate o tom, kde se kdo vypíčí.

                                    0 0
                                  • mr.antik  

                                    nechci ti bráti iluze ale takových „turistů“ je dost velká většina. Stejně jako cyklistů na kolech do 15 tisíc.

                                    0 0
                                  • obda  

                                    Co víš, je dost dobře možné, že si to užili mnohem víc, než ty ;)

                                    0 0
                                  • Hroch Peťas  

                                    A co , tak jedou v teplákách na Artiskách, důležité je, že jedou a jsou spokojeni. Každý máme ten prožitek někde jinde. Mě osobně se rodinky na běžkách líbí, je super že děti k běžkám někdo vede a ne jen honit na kopce sjezdovky nebo prkno.

                                    Hold né každý si může třeba dovolit investovat desetitisíce do vybavení pro rodinku.

                                    0 0
                                    • duk  

                                      Že něco dělají je samozřejmě chvályhodné, ale je to trochu dvousečné. Třeba mě naši vedli k běžkování tímto turistickým způsobem na Artiskách s bakulema sněhu nalepenýma ve stoupací komoře a dokud jsem pak cca v 18 neokusil jaký je to stát na lyžích co opravdu jedou, tak mě to těžce nebavilo. Můj názor je, že dobře (nebo aspoň průměrně) připravenou lyži ocení každý, ať je turista sebevětší.

                                      0 0
                                      • Hroch Peťas  

                                        Souhlasím, měl jsem to „štěstí“ že tatík jezdil. já jsem potom postavil vlastní tříleté děti na šupiny a nechal je 2 sezony.

                                        Pak hlaďoury a dnes mají /je jim 16 let/ dohromady kombíčka, klasičky a dvoje skejty. A jsem ten co za nimi vlaje :-)

                                        0 0
                                  •  

                                    Já si právě myslím že ten turista s artiskama si užije výlet daleko víc,

                                    artisky jsem vždy považoval a pořád považuji za dobré běžky.

                                    Turisté se ve stopě chovají daleko ohleduplněji než ultra sportovci kteří neradi uhýbají neboť přicházejí o drahocenné skundy a přitom hulákají stopa jakmile se před nima kdokoliv objeví i v případě že jedou po běžkařské dálnici kde je mezi stopami 4ři metry široký pás na bruslení.

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      kolik si toho dnes vypil?

                                      0 0
                                      •  

                                        Já nepiju už několik let.

                                        0 0
                                      •  

                                        bohužel čím častější jev v jizerkách takže souhlas

                                        0 0
                                    • Japhy  

                                      Ale prd, přál bych ti se někdy svézt z vrchu Tří pánů zpátky směrem na Dlouhou Louku, kopec jak prase a dole vypíčených třeba 20 lidí a studují rozcestník. Kolikrát už jsem brzdil i očima.

                                      Je vtipné že i za běžky, co běžně vídám u popelnic, chce spousta lidí na bazoši klidně pětikilo.

                                      0 0
                                      • Vrci  

                                        Stejné u Rybárny. Sjezd od Tříjezerní slati je celkem svižný, ale dole na křížení stop pod kopcem je vždycky nějakej hlouček. Ideálně zády ke kopci.

                                        0 0
                                      •  

                                        Artisky se ale pořád vyrábějí.

                                        Turista občas i zastaví a podívá se ultrasportovec nesmí zastavit ani zpomalit .

                                        0 0
                                        • Japhy  

                                          Kdokoliv kdo jen trochu jezdí ví co se sluší a patří. Je to stejné jako že se na sjezdovkách nezastavuje ve zúžení a pod hranou, že se v bazénu neplave naštorc, že se na oválu neběhá v nejrychlejší dráze. Nepotřebuju milosti, nedělá mi problémy zpomalit, ale aspoň nudličku na soupaž, to bych si prosil.

                                          Artis, Favorit – budiž jim přáno. Jestli z nostalgie urvou nějakou tu kačku, jejich plus. Áčka maj taky svojí Mototechnu.

                                          0 0
                                          •  

                                            O nostalgii nejde jsou to slušné lyže,ale někdo tam musí mít napsané fischer a podobně.

                                            0 0
                                            • Japhy  

                                              Přesně tak, zrovna Fischerky dvoje mám. Ale nejde o značku, jen a pouze o poměr cena/výkon. Klidně bych je vzal sprejem po onucovsku kdyby na to přišlo. A vůbec – když všudenakole, jakto že se tak vyznáš v běžkách?

                                              0 0
                                              •  

                                                Protože všude neznamená v zimě. Cena výon u fischerek no nevím myslím že spíš u artisek

                                                a hlavně životnost.

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  všude znamená všude, nic míň

                                                  0 0
                                • Martin  

                                  jasně, pak ale nemá smysl vůbec žádná diskuse, nota bene když jsme ve vlákně, kde se tazatel ptá jak namazat, že?

                                  0 0
                                  • Barak  

                                    Na B-F bývá celkem zvykem, že se rozjede paralelní diskuze, to snad víš.:-) Alespoň je to celkem k tématu. A mimochodem, tazatel se tady od založení vlákna snad už ani neobjevil, tak je to stejně jedno…

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      to je fakt, ale možná právě proto se tu neobjevil

                                      no, alespoň že nediskutujeme třeba o hubení švábů…

                                      0 0
                                    • scoty  

                                      Tazatel jsem tady letos já kua..:))

                                      0 0
                                      • Barak  

                                        A jo, sorry, teď koukám, že zakládající příspěvek je z roku 2005.:-)

                                        0 0
                              • ememem1  

                                „a toi že se to občas nepovede, jako třeba mě teď na Jil50 na věci nic nemění“ – avotomtoje jak hovoril klasik, ber to tak, ze mne to pokazi celu chut do bezkovania ovela viac jak to ze idem z kopca trocha pomalsie (co ma mimochodom vobec nezaujima). jako ***** sa 100km niekam a potom sa ***** druhy krat na trati zo zle namazanymi bezkami – dovi dopo.

                                0 0
                              • R-A-D-I-U-S  

                                On má pravdu kolego. Už jen to, že o tom tady všichni diskutujeme nás posuvá na jinou úrověň (to nemyslím sarkasticky) a že navíc někteří i vědí vocogo (např. Ty), ten level posouvají ještě výše ;-)

                                0 0
                      • Japhy  

                        Vždycky když zabíjím čas v Sportissimu nebo Intersportu, dělám si pohmatem statistiku. Na jedny kombíky zhruba připadaj patery šupináče. Ale potisk maj pěknej, to zas jo. Škoda že potisk nejede.

                        0 0
                      • Hroch Peťas  

                        Tak koukám, že jsem tady se šupinami udělal zmatek a bohužel se to posunulo jinam kde to dotazovanému moc nepomůže.

                        Ale myslel jsem to dobře, a pořád si myslím, že to svoji klientelu turistů a začátečníků má. My co se umíme sklouznout, odrazit a jezdíme od mala, asi těžko pochopíme ty co začínají v pozdějším věku nebo mají běžky jako nástroj na výlet.

                        Znovu opakuji, nejsem zastáncem šupin viz. výše.

                        0 0
                      • Zdyn  

                        No mně přijde, že především tu všichni odpurci šupin řeší běžkování jen na upravených tratích. Ale když to vezmu třeba u nás (česká kanada), tak tady se v pěkně upravené stopě projedu jen vyjímečně, pokud teda nevezmu auto a cíleně nejedu někam dál. Osobně nemám běžky se šupinama, ale má je přitelkyně a zrovna tuhle zimu jsem ji je párkrát záviděl. Nikdy jsem s mazáním neměl žádný větší problém, ale letos to byl párkát boj. Naštěstí šlo dost často bruslit (at´už na zmrzlém sněhu na loukách a nebo na uježděných cestách).

                        0 0
                        •  

                          Na zmrzlý sníh jsou šupiny k nezaplacení.

                          0 0
                          • Hroch Peťas  

                            Jak stárnu tak taky měním priority, ale mohér asi lepší co jsem slyšel. Nikdy jsem na nich nejel, budu to muset zkusit :-)

                            0 0
                            • Martin  

                              vem si k nim ale nějaké klapky na uši nebo z toho řevu ohluchneš!

                              0 0
                              •  

                                F1 hadra.

                                0 0
                              •  

                                ale h…o, je vidět že jsi na tom nikdy nejel

                                0 0
                                • Martin  

                                  to nejel, ale jel jsem okolo… dost často jezdím kolem vrčáků a vlastně by ty klapky na uši potřeboval i míjející…

                                  0 0
                              • Smazaný účet  

                                mohér si zabzučí akorát na zmrzlý stopě, když nechá člověk váhu vepředu. spíš než to bzučení mě sere to jak se obrušuje.

                                0 0
                                • Hroch Peťas  

                                  Na kolik sezon myslíš vydrží při použití cca 15 víkendů za sezonu ? Orientačně bez kvality sněhu.

                                  A jakou běžku vyzkoušet , má někdo Sporten Perun Skin?

                                  https://www.sporten.cz/…un-pro-skin/

                                  0 0
                                  • Smazaný účet  

                                    těžko říct. jak píše roman, ono se to místy obrousí, ale zatím to výrazný vliv na funkci nemá. nejvíc to rasí zmrzlej tvrdej firn, na tom když někde musím zaplužit, tak si jenom řikám kolik toho ubyde. ale výměna není tak složitá.

                                    0 0
                                • Barak  

                                  Mohér jsem ještě nejel, chci to co nejdříve otestovat. Uvažuju, že bych si koupil jedny kobercovky na podmínky, na které je těžké namazat nebo, když je na mikrokontakt nebo se mi nebude chtít na jaře matlat klistry.

                                  Nicméně, měl jsem za to, že pokud vybereš lyže správně na svou váhu, stoupací pás je při soupaži nebo ve sjezdu s minimálním kontaktem se sněmem. V podstatě stejně, jako u mazacích lyží.

                                  0 0
                                  • Hroch Peťas  

                                    S tou komou by to tak mělo být, běžky jsou na váhu a jsem rád, že Peruny jsou i pro Hrochy :-) , taky bych zkusil.

                                    Je pravda ale, že si mažu menší komoru než mám naznačenou a stačí mi to.

                                    0 0
                                    • Smazaný účet  

                                      už jsem to psal v jinym vlákně, opravdu je nutno trefit tvrdost lyže a zvyknout si na to, že si komoru nepřizpůsobíš. mohér je pod špičkou, jakmile jdeš šoupačku po patách tak se chytá málo.

                                      já mám problém hlavně s tím, že když jedu ve vajíčku, jsem zvyklý jít s váhou na špičku, jako u sjezdovek. a v tu chvíli mi bzučí předek mohéru. musim stát víc na patách, abych to odlehčil.

                                      0 0
                                      •  

                                        tak tak, trošku váhu přenést na paty a z koce to jede jak šlak, mám už naučeno i když trepiho by z takovýho stylu asi jeblo kdyby mě viděl :-)

                                        0 0
                                        • mr.antik  

                                          to dělám ve sjezdu i na skejtech, věřím že to něco maličko přidá

                                          0 0
                                          • duk  

                                            Já mám teda pocit že na skatovejch lyžích to roli nehraje, jsou tužší a pak by nedávalo smysl, že delší lyže jede líp. Mnohem víc udělá poctivě se zbalit do vajíčka, nebo když je rovinka tak si přisednout do dřepu, ale to už se bavíme fakt o top speedech, ušetříš max pár vteřinek.

                                            0 0
                                            • mr.antik  

                                              jasně, je to možná jen pocit, nemám to nijak změřený. Možná podobný efekt, jako když jedeš z kopce po asfaltu na kole a stiskneš pořádně gripy, tak to taky pocitově jede rychleji :-)

                                              0 0
                                        • Martin  

                                          nejeblo, náhodou máš pravdu

                                          Madshus už na to reagoval vázáním, které lze za jízdy posunout dopředu a dozadu, čili do kopce si to jezdec hodí dopředu nad komoru a z kopce dozadu, čímž se vysune lehce z komory a běžky jsou skluznější

                                          0 0
                                          • Barak  

                                            A když si připlatíš, můžeš to mít i s dálkovým ovládáním přes tlačítko zabudované v poutku hůlky a motorkem ve vázání. Spojení přes Bluetooth.:-)

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              ty si děláš prdel, ale Madshus to fakt vymýšlí, mělo by se to ovládat přes sporttester

                                              a něco podobného existuje i ve formě brzdy na kolcích, zadní kolečko má kotoučovou brzdu a ta se ovládá na dálku přes bluetooth z madla hulky, místo klínku je tam vsazené tohle ovládání

                                              0 0
                                              • Barak  

                                                Nedelam, me o tom Prave Mara P. o Vanocich rikal.:)

                                                0 0
                                                • Martin  

                                                  a říkal, že se to bude ovládat z hůlky? já slyšel že z hodinek, no z hůlky mi to přijde logičtější

                                                  0 0
                                                  • Barak  

                                                    Jo, pry bude tlacitko v poutku a spojeni pres modry zub. Pres ty hodinky by to bylo asi trochu krkolomny, navic s rukavicema.

                                                    Ale sranda byla cena, napocital to snad pres 60 litru.:)

                                                    0 0
                                                  • Martin  

                                                    to je kraviny, celý ty kolce bržděný přes bluetooth v luxusním kufru stojí asi 20.000

                                                    0 0
                                          • Rorejs74  

                                            To je něco ještě jednoduššího než je ten systém od Fischeru ? Tam jen uděláš klip-klap a je to. Akorát teda musíš vyndat botu z vázání.

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              ano, tohle má kolečko před vázáním, jen se sehneš za jízdy a otočíš tím kolečkem, vypadá to hnusně, ale funguje to

                                              0 0
                                              • petrx  

                                                No ono to není vynález přímo Madshusu, ale Rotefelly(Rotefella move), nicméně tenhle posuvný plátek jde koupit ve varintách pro všechny desky, tj. krom NIS i na Fischerový IFP a na mezikus pro předvrtané Salomon/Atomic běžky, akorát ta cena mě přijde hodně vysoká, ale zase je to celkem novinka…

                                                0 0
                                    • scoty  

                                      Mám doma starší Peruny nikdy nejeté. Jsou ze serie s hladkou skluznicí, aby na nich šlo i bruslit. Cena velmi lidová:)

                                      0 0
                                      • ˘Ö˘ Krab  

                                        Peruny jsou nesmrtelné, máme doma už roky jedny archaické hladké, snad z úplně první série, jezdí na nich manželka.

                                        Výhody: nezničitelnost, šířka a z ní plynoucí stabilita, tuhost odpovídající těžším jezdcům/jezdkyním.

                                        Nevýhody: extrudovaná skluznice, která nedrží vosky na skluz; dost „kombi“ naladění relativně krátké lyže, určitě je příjemnější na nich bruslit než jezdit klasiku – zato bruslení zvládají i po hodně neupraveném povrchu.

                                        0 0
                                •  

                                  to obrušování sice nevypadá moc pěkně ale prozatím to na funkci nemá žádný závažný vliv, navíc výměna jednou za dva až tři roky zas tak moc nestojí, to si možná mezitím udělám radost něčím novějším

                                  0 0
                                • Martin  

                                  to ano, ale bavíme se o šupinách, nikoli mohéru

                                  0 0
            • obda  

              Zkus se na to podívat z jiné strany. Já mám klasické mazací běžky, vždycky jsem měl, a nějak namazat zvládám. Nicméně dětem i ženě jsem koupil šupináče. Proč? Na běžkách provozujeme turistiku (prostě dojet odněkud někam, ne kroužit na okruhu), takže často i nestrojovou stopu, sem tam prošlapáváme. Během dne se podmínky mění (začnu ráno, vylezu pár set výškovejch, zasvítí sluníčko, začne sněžit…) a já normálně třeba dvakrát přemazávám. U pěti párů lyží by se mi fakt nechtělo ;) Že to nejede z kopce je spíše plus, na rovině hold soupaže nejezdí (alespoň potrénují stříďák). Nejede to sice tak rychle, jak by mohlo, ale tragedie to taky není. Do kopce se dá jet/jít i bez dobré techniky odrazu a není potřeba tolik stromečkovat.

              Jedna nepříjemná vlastnost šupináčů je nemožnost měnit délku „mazací komory“. Takže je třeba je mít přesně na váhu, jinak to fakt zbytečně brzdí. Loni se mi dvě nejstarší ratolesti přetahovaly o ty delší běžky, protože ty kratší byly příliš měkké a jely o něco pomaleji. BTW běžky mají děcka rády a škemrají, kdy už zase pojedem.

              0 0
              • Paja  

                +1 kdybych mel krome tech 2 paru bezek (stejne pokud je moznost beru radeji skaty), mazat jeste dalsi 3 detsky, tak me jebne…

                …nejradeji maji bezky s dojezdem za svitu celovek, asi jsou po tatovi :D

                0 0
    • Jaarque  

      Přiživím se na tématu paradfínů… Má někdo porovnání Swix F4 a LF? Bavíme se o zazehlovacim, tvrdém parafinu. Opravdu se vyplatí brát parafíny podle teploty, nebo je to v zásadě jedno? U LF stejně skoro vždycky skončím u fialového, pokud to neni technický snih (modrý). Červený bych mazal případně až na jaře, až bude fakt teplo. F4 by prý mela být také fluorová, cenově vychází 180g cihla výrazně lépe.

      0 0
    • JimboJones  

      Já dneska mazání konečně vyřešil „tulením“ pásem :D Už mě to patlání se s vosky přestalo bavit!

      0 0
      • Barak  

        No, neřekl bych, že to bude spolehlivě fungovat. Pokud je to vystřižené ze std. skialpového pásu, bude dle mého názoru problém jak se skluzností (pás je tlustý a bude drhnout, i když bude kratší), tak se odlepováním.

        0 0
      • Hroch Peťas  

        Řekl bych že to máš zbytečně velké/dlouhé

        0 0
    • scoty  

      Hoši:) jak to děláte se stoupákama když třeba znovu razíte další den? Jde o to jestli jen přimažete, když je vosk čistý, nebo jestli škrábete a nanášíte celou vrstvu znova…?

      0 0
      • Hroch Peťas  

        Sportovně nebo turista ?

        U mě záleží s kým jsem na běžkách

        Sportovně to vyčistím a natahuji znova, jako turista záleží jestli je stabilní a neměnné počasí, pak jenom přimáznu.

        0 0
      • Barak  

        Když fakt nemám čas a jsou podmínky na tvrdé vosky, jen přemažu. To se ale stává fakt málokdy. Obvykle lyže vyčistím, dám parafín a nově namažu.

        0 0
      • obda  

        Su turista, takze pokud se vyznamne neochladilo, jen primaznu. Ale pokud bych mel davat tvrdsi pres mekci, tak starej vosk sundam. Bordel ocistim vzdycky.

        0 0
      • Martin  

        záleží na situaci a podmínkách

        0 0
      • plzakj  

        Modrej nechavam. Je. Ho znova rozkorkuju a pridam, dle potreby. U ostatnich jsou vetsinou dalsi den jine podminky, takze vycistit a znova.

        0 0
    • ratel  

      Nemenil nekdo skintec pas doma svepomoci? A nema nekdo zkusenost s pouzitim – vyrobou nahradniho kusu ze skialpove metraze? Nechce se mi dat 8 kilo za nove skintec pasy a mam doma plno starych pasu…

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.