• Lišák

    Chtěl bych se zeptat, jestli někdo neví, jak je tvrdá standardně montovaná pružina co této vidle a kde je Manitou-servis v Brně. Mám 75kg a i při největším předpětí pružiny se vidle na můj vkus dost zanořuje a má lineární charakter zdvihu-raděj bych měl čím větší zanoření, tím větší odpor. Vyhovuje mě, když přehodím zdvih na 80, ale to je podle výrobce určeno jen pro výjezdy :-(

    0 0
    • Lišák  

      To tu vidli fakt nikdo nezná? :-( Ani ten servis?

      0 0
      • RomanH  

        Blacka nemam a neznam, ale u me Z3 s otevrenou olejovou lazni toho lze docilit vyskou oleje. Jinak by jsi musel mit rogresivni pruzinu.

        0 0
        • Lišák  

          Mám regulovatelný tlumení, tak myslím, že pokud víc přitlumím, tak je to jako olej s větší viskozitou, ne? Ale to není to, co potřebuju potřeboval bych spíš tlumič komprese, ale můj Comp ho nemá :-( Spíš by se mě asi hodila ta progresivní pružina. Myslím, že orig. Manitou budou mít asi všechny stejnou charakteristiku, akorát jinou tvrdost. Dá se někde nechat navinout? A myslíte, že je možný, aby zkusili tvrdost té stávající a trocu přidali?

          0 0
          • Pá-dlista1  

            Progresivitu muzes poladit jednak tou progresivni pruzinou. Tu by ti asi nekde navinuli. Nebo pridej olej jako se to dela u Marzocchi, ktera driv taky pouzivala progresivni pruziny (a mozna se jeste daji samostatne koupit), ale zrejme prisli na to ze je to zbytecne a ladi se to vyskou hladiny oleje. Ted me tak napada, ze Black je vlastne mazanej vazoskou, tagze ten olej je uzavrenej v patrone a pak nema jeho hladina na progresivitu vliv. Tagze jestli se nepletu tenhle bod odpada. Nerikal si ty, ze ti vyhovuje kdyz ji stahnes na 80mm ? Pak totiz zvetsis predpeti a pruzina driv prituhne (a zhorsi se citlivost). Stejneho efektu docilis i tvrdsi pruzinou.

            0 0
            • blue  

              problem snizenyho zdvihu u manitou je (a priznava to samotny pan Manitou), ze to neni dobry pouzivat na dlouhodoby jezdeni, ale pouze nouzovka na vyjezdy a tak

              0 0
            • Lišák  

              Jo. O tom snížení sem to psal já, ale jak píše blue a pan Manitou-nedoporučují to tak používat stabilně. Citlivost se sice sníží, ale furt je dostatečná (bere i malý nerovnost). Neřešil bych to, kdybych věděl, že se to nepo*ere. Další vidlu za desítku by můj rozpočet asi nezkousl :-(

              0 0
              • Pá-dlista1  

                No ale to hlavni co sem tim chtel rict, ze stejneho efektu docilis i tvrdsi pruzinou. Coz jste nejak nepochytili :) Takze jestli ti to vyhovuje, staci ti koupit tvrdsi pruzina. Jestli ovsem problem neni nekde mezi riditky a sedlem (ne neni to horni ramova trubka:). Jestli ti spis nevyhovuje nizsi zdvih nebo jestli nejsi jeden z tech co chce po odporuzene vidlici v prvni rade, aby nepruzila. Proste jestli ji neprorazis pak asi funguje tak jak ma a to ze vyuziva 9,5cm sveho zdvihu vsude kde ma, to neni nevyhoda. To je jeji spravna funkce. K tomu byla vyrobena. Par takovych lidi znam osobne a na bikeforu jich je (aspon podle meho odhadu) vetsina. Chteli by vidlice aspon 100–130mm, ale aby to chodilo maximalne 3cm a jeste jenom gdyz tomu poruci. Tem doporucuju podlozky pod predstavec. Docili stejneho efektu mnohem levneji.

                0 0
                • Lišák  

                  Je asi fakt, že ten problém neni v kole:-) Ale mě by fakt stačilo 80 progresivních a byl bych spokojenej. Jo a taky mě vůbec neva, že nemá zavírání, páč nejsem závodník :-) Jen a? pruží, ale ne po celé délce zdviho lineárně!

                  0 0
                • blue  

                  no podle myho nazoru to chovani vidlice pri snizenym zdvihu neni tak uplne totozny s chovanim tvrdsi pruziny, ale to je v tomhle pripade asi nepodstatny

                  0 0
    • blue  

      mam blacka 80–100 2001, puvodni pruzina byla na muj vkus a vahu (cca 64) naopak prilis tvrda, tak jsem vymenil za mekci… standardne tam je stredni tvrdost, tusim, ze modra, kdyz si vzpomenu, podivam se doma

      0 0
    • scret  

      Presne tak, standardne montovana pruzina je stredni tvrdosti. Muzes koupit tvrdsi a cena je tusim 1000,–

      0 0
    • vasil  

      z výroby je tam střední pružina-asi tak na tvou váhu, pokud ti nevyhovuje, musíš koupit u progresscycle (dovozce) tvrdší, možná by pomohlo trošku přitlumit kompresi=dát olej 7,5, standartně se lije 5, jinak black je určený k tomu aby citlivě pružil-což dělá, není to tvrdá xc vidle o tom, že by vidli vadilo trvalé snížení na 80 nic nevím, měl jsem ji několikrát rozebranou a nevím, čemu by to vadilo, jinak náhradní díly jsou u dovozce progress…, praha, můžou ti je objednat i dobří prodeci manitou ínak sám ezdím marz. mx-comp coil a ppřipadá mí tvrdší, pro tebe by asi byla lepší vzduchová vidlice=progres. pružení

      0 0
      • Lišák  

        Vzduchovka byla moje druhá vidla po RST 381. Bohužel to byla Suntour XC-PRO-SL :-( Po mnohatýdenním laborování s množstvím a viskozitou oleje, věčným rozebírání, čištění a mazání (a pak stačilo pár brodů na Bílým potoce a byla úplně tvrdá), mě došla trpělivost a řekl se DOST-koupím pružinovku a nebude od Suntouru! Mě se na Blackovi líbí, že je citlivá a bere malý nerovnosti, ale vadí mě že je stejně citlivá i k rygólu jak kráva! (když do něho teda nedopatřením vletím, aniž bych si všiml… :-) )

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Jen mimochodem, ten problem u SLka nebyl v systemu. Ja vozim i NSko a je to to same :( Podle me mas opravdu jen mekou pruzinu. Nebo ti snad vadi, ze vidlice hladi nerovnosti svym zdvihem? K tomu tam je. Jestli nechodis na doraz, tak je to v poradku. Takovy pocit maji vsichni co se svezli na prvni fungujici vidlici. SLko ani 381 to neni :) Protoze jsou tvrde a nevyuzivaji cely deklarovany zdvih. Maximalne tak pri nejakem fatalnim prurazu. Nerikam, ze Black je zlatej, ale rozdil tam je. Vis co bych ti poradil. Podle me pro tebe nejlepsi a nejlevnejsi reseni. Dej si tam o 2 nebo 3 cm delsi negativni pruzinu. Pripadne nejakou 2cm dlouhou trubicku (pozor na tloustku steny, aby se mela o co oprit). Tim docilis bezpecneho a staleho snizeni zdvihu na 80mm, pritvrzeni charakteristiky a budes Happy.

          0 0
          • Hrabě  

            K tý progresivitě. Chci letos měnit vidli a uvažoval jsem o Black Elite s LO a v parametrech je jakási možnost změny komprese. Chci se zeptat, jestli se tím mění progresivita nebo ne. Nyní mám vzduchovku, která je sice nádherně progresivní, ale zato málo citlivá na první náraz a to mě vadí.

            0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.