• poiko

    Porad mi nejde jizda po zadnim kole. Poradte mi. Chapu, ze to je pri jizde na nic, ale obcas se hodi zamachrovat na kole:)

    0 0
    • BuboBubo  

      Trénovat, trénovat, trénovat.

      0 0
      • poiko  

        No jasne , ale jak mam vubec tak nejak zacit,

        0 0
        • fousac  

          zvednout kolo na zadni a snazit se na nem udrzet balanc.. ;)

          0 0
      • Vilém  

        Presne tak,trva to dlouho.Hlavne to chce prst furt na zadni brzde,nekdy je dobry stale lehce brzdit a tim rugulovat naklon.Nejhorsi je odbourat tu psychologiskou zabranu,ze hodis zada:)

        0 0
    • widlicka  

      A trenujete to v sede alebo v stoji?

      0 0
      • caesar  

        lehci je to v sedle. Nicmene (taky mi to moc nejde, nemam cas a naladu se to ucit) dycky me potom vecer desne bolej zada. Ne ze bych na ne padal,ale to zvedani 15kg kola proste nekde znat je.

        0 0
        • Brouček  

          to se nekdo ma, kdyz jezdis na detsky hracce (ber to s nadhledem :o) ).. co ja bych dal za 15kg :o) kazodpadne ta jizda, dle meho je to individualni. Nekdo si prbrzduje predni, jinej zas ne. Nekdo sedi jiny „stoji“ Tak treba ja, ja radeji jezdim ve „stoje“ bez pribrdovani. Jen z kopce je to nevyhnutelne :o) Vyvazuji posouvanim teziste !

          0 0
    • -b-n-x-  

      ja teda zas tak moc dobre po zadnim nejezdim, ale snad ti nejake postrehy pomuzou.

      1. zadni brzda musi jit brzdit jednim prstikem. To bylo pro me revolucni zjisteni, po kterem mi to uz jakztakz slo.
      2. cim rychleji jedes, tim se lip udrzuje bocni rovnovaha
      3. siroka riditka = lepsi stabilita
      4. udrzovani bocni rovnovahy koleny
      5. urcite nepouzivej naslapy ani kosiky. Aspon ne pri uceni
      6. taky se lip uci do mirneho kopecku
      7. kdyz je bocni vitr nema to cenu
      8. sedlo co nejniz
      9. trenuj s kamarady. Jde to rychleji. Muzete vzajemne frajerit.
      0 0
      •  

        jeste teoreticky dodatek: musite se dostat do bodu kdy už vam kolo přepadava dozadu a v tom bodě to držet, pak něni potřeba síla na držení kola ve vzduchu, šlapáním popř. přibrzďováním se to koriguje, teorie mi de :)

        0 0
      • myc  

        sedlo ne co nejniz, se pak blbe drzi balanc

        0 0
      • hanz  

        jo ale na to nejdůležitější si v těch 9-ti bodech zapoměl. i když todle všechno budeš dělat tak ti to pujde uplně na hovno když nebudeš mít stále natažený ruce takže základem je mít co nejvíc natažený ruce

        0 0
        • Pá-dlista1  

          ..abys mel co nejvic rozevrene vecko a mohl snaze vyvazovat. Ale to nemusime resit tady. Kvuli tomu odbornici sestavuji weby, toci videa, pisou knihy.....

          0 0
        • -b-n-x-  

          dekuji za doplneni. Na to sem fakt zapomel :-). Jinak teda jeste co nejvic zkouset, zkouset,zkouset, ale to uz tady psali.

          0 0
        • Hanz_Zlin_CB  

          trenuju dnem i noci pockej a prijedu do CR tak to budou zmeny :DD

          0 0
        • Hanz_Zlin_CB  

          trenuju dnem i noci pockej a prijedu do CR tak to budou zmeny :DD

          0 0
    • climber  

      Taky mi to nejde a kašlu na to

      0 0
      • duk  

        musíš se šlapáním dostat co nejvíc dozadu nad zadní kolo a kdybys přepadával tak přibrzdi zadní brzdou. Nezkoušej to s véčkama protože ptřebuješ vysokej brzdnej výkon a taky musíš mít cit aby ti přední kolo nešlo při přibrždění k zemi.

        0 0
        • Bodo  

          Takze bez kotouce na zadnim kole se nemuzu naucit jezdit po zadnim…:-( to je skoda.

          0 0
          • Shadow Walker  

            ale prt de to i s veckama sice slozitej ale de musis proste vychytat to dobrzdovani

            0 0
            • Bodo  

              :-))) sem si delal srandu

              0 0
              • Pjoter  

                Brzdy jsou jen to nejmenší… Hlavní je balanc :)

                0 0
                • JakeF  

                  Tak dobře že jsi mu poradil… Všimnul sis, že reaguješ na příspěvek z doby, kdy jsi navštěvoval druhou, maximálně třetí třídu základní školy?

                  0 0
                  • -b-n-x-  

                    No ty woe. Me teda tim, ze to takhle aktualizoval, dokonale zmatl. Asi deset minut jsem hledal, kde ze je ten novy prispevek :-)

                    0 0
        • hanz  

          muhehe..chudáci trialisti…ba naopak, slabá brzda je přínos protože se bude líp dávkovat a když si přibrzdíš tak to s vidlí hned nepleskne spátky na zem.

          0 0
          • enjoy  

            taktak,je to prinos:-).neubrzdis to a rozbijes si drzku.zato s poradnou brzdou to aspon vratis zpatky.

            0 0
            • hanz  

              že to říká zrovna ten co pořádnou brzdu má ale je línej si jí dát do kupy.....a mimo jiné, při jízdě po zadním tě dokáže ubrzdit snad aj síla vůle…:-)

              0 0
              • -b-n-x-  

                No tak to já nemám takovouto zkušenost. Zase tak moc po zadním neumím, ale když mi brzda brzdí málo, docela to vadí. Ale na to už asi bude mít každý jiný názor. Teď jsem si vzpomněl na jednu věc co mi říkal kámoš. Týpci v u-rampě prý vůbec brzdy nepoužívají a přesto dokáží jezdit po zadním i předním. Nevíte někdo jestli je to pravda? Pokud to tak fakt je, tak tedy smekám :-)

                0 0
                • Pá-dlista1  

                  Vetsinou se nevozej na flatlandu. A tam si pojezdis v manualech asi vic nez na rampe.

                  Nebrzici brzda je naprd kazdopadne, ale pribrzdovani na zadnim kole se s vykonama co podava predni brzda ve sjezdu srovnavat neda.

                  0 0
                • hanz  

                  já neříkal že nebrzdící brzda je super, jen jsem reagoval na toho navrchu že potřebuješ na jízdu po zadním kotvu.....to právě vůbec nemusíš a jestli chceš jen jezdit po zadním tak ti stačí kantíky.

                  0 0
              • enjoy  

                linej nevim,ledaze by byli liny i v programcy­clu.tobe tenhle kram nic nerika,to je jasny. a myslim ze neni moc stastny radit z pozice cloveka ktery to treba umi stylem:vlastne ti stacej uplne nefunkcni brzdy.. clovek kterej to neumi by asi rad mel brzdy ktery ho dokazou vratit zpatky a ne takovy ktery fungujou tak malo ze slouzi tak maximalne k doladovani jizdy po zadnim.ja jsem v pozici cloveka ktery potrebuje ucinny brzdy:-)

                0 0
                • hanz  

                  jasně že jsou slabý brzdy nahouby, todle celé vlákno je ale reakce na názor že musíš mít dobrou kotoučovku aby smohl jezdit po zadním…no a naopak se slabou brzdou se jezdí líp(po zadním)…toho línýho jsem myslel obrazně to si neber doslovně a programcycle mi fakt nic moc neříká.......k té jízdě po zadním, člověk by se měl nejdřív naučit přepadávat dozadu…jednak se naučí z kola bezbečně sesednout když to převrátí a za druhé se naučí kde je bod kdy už se kolo začne převracet dozadu.

                  0 0
                  • McBlacky  

                    a za třetí si pekelně párkrát nabije :) když to bude zkoušet s spd, tak i víckrát

                    0 0
                    • hanz  

                      jestli se to bude učit s vytaženou sedlovkou a spd tak si tu držku opravdu rozbije

                      0 0
                  • enjoy  

                    tak ten bod kdy se kolo zacne prevracet dozadu je sakra hodne poznat:-) a taky se sedlem nahore a spd,hmm…:-)).jo na tohle jsem opravdu linej abych si treba jenom zasunul sedlovku:-))

                    0 0
                    • hanz  

                      no tak ten je delší než bys myslel, ale s vytaženou sedlovkou se to fakt blbě učí

                      0 0
        • o.t.  

          A to o těch brzdách jsi vyčetl v který pohádce?

          0 0
          • zirafon  

            na xc sa mi jazdit na zadnom kolese prilis nedari, ale na bmx-ke to celkom ide. moj nazor je, ze prave jazda na zadnom kolese je jednym z dovodov, preco sa na bmx-ky davaju U-brake a nie V-brake. brzdny ucinok je tak plynulejsi. a k samotnej jazde na zadnom kolese na bmx – zhupnem sa dozadu a vystrem ruky aj nohy (akoby som sa snazil bike odkopnut) a som na zadnom – potom je dobre drzat nizko tazisko a uz to ide. ale na xc biku toto nie som schopny spravit..

            0 0
          • duk  

            No nemusí bejt kotoučová ale rozhodně aspon když pužíváš nášlapy je lepší, kdyz ta brzda je ostrá ale citlivé dávkování rozhodně při jízdě po zadním výhoda je.

            0 0
            • duk  

              Každýmu asi vykovuje trochu jinej styl.

              0 0
              • Shamick  

                Konečně na to někdo přišel…S timle se dá docela těžko radit.To je jako když přídu s threadem jak mám skočit dabl…Pro informaci,osobně jezdit po zadnim neumim,mám problémy se zádama a po půldni zkoušení manuálů seru magi v kostkách…Možná je to bikem(20kg)nebo mám holt slabý záda…

                0 0
    • Brouček  

      Nevim jesli se o tom, psalo.. cetl jsem nepozorne :o)) ..ale kdyz zacinas, tak by sis mel dat sedlo vys. A kdyz se to naucis, snizuj ! Jinak to jake mas kolo, na tom nezalezi. Borci to daj treba i na skladacce… :)

      0 0
      • misj  

        No ja nevim me to na skladacce slo, ale ma mtb neujedu ani 2m.

        0 0
    • admxx  

      jojo..zamachrovat:-))) davej bacha protoze ve chvili kdy si budes myslet ze to stopro umis tak se vysekas pekelnym zpusobem…a aby toho nebylo malo tak te uvidi spousta lidi…to je zakon dzungle:-))

      0 0
    • -b-n-x-  

      Jeste bych vyjadril vyhrady k tomu, ze jizda po zadnim slouzi jen k machrovani. Vetsinou se to tak bere, ale me se ted jezdi v terenu o hodne lip, kdyz umim trochu po zadnim. Mnoho prekazek se takto lip prejizdi a to uz nemluvim o necem, kdy je potreba z neceho seskocit. Nebo naopak naskocit, preskocit, atakdale. To jiz sice souvisi spise s bunnyhopem, ale ten se dela prave ze zadniho kola. Sorry, ze se tady k tomu furt vracim, ale mam ruku v sadre a tak nemam co delat :-)

      0 0
      • wroum  

        je to presne tak. taky proto spousta krosaru, kteri maj mizernou techniku vypada v terenu tak vtipne a ztezujou si na kdeco. treba ze se jim moc nori vidle kdyz jedou pres koreny, je to jen otazka polohy teziste. nic vic.

        0 0
        • Pá-dlista1  

          Jsem si pripadal hodne vtipne, kdyz jsem jel ted XCko a zkousel se dostat dolu se sedlovkou nahore. Takova bezmoc, kdyz vis kde mas mit telo a misto neho trci z ramu kus trubky s analnim kolickem (velmi nepohodlne prusvitne krosove sedlo).

          0 0
          • McBlacky  

            ale, pán neumí jezdit na krosových kolech?

            0 0
            • Pá-dlista1  

              Asi jako vsichni, ale jsem zvyklej na horsky a tyhle trekingy mi nedelaj dobre :)

              0 0
              • PePu  

                Jsem si rikal, na ktery stavbe jim budou chybet lesenovy trubky :), kdyz jsem ty vase kola videl (ze jste to byli vy, jsem zjistil az po shlednuti fotky, kterou jsi uvedl tady v jinem threadu, myslim kolo vs polovicka). Ty sedlovky musi mit aspon 60 cm, ne?

                0 0
                • Pá-dlista1  

                  40cm, ale do idealniho posedu mi kousek chybi. Zas je vic mista na manevrovani, ale ne tolik, aby se na tom dalo jezdit… da se na tom vozit.

                  0 0
                  • PePu  

                    V kazdym pripade to musela byt pekna makacka do kopcu na takovych kolech (uz jenom z pomysleni na tlaceni 15–18kg stroje me boli ruce). BTW nechystas se zase nekdy do Lbc? Bych se konecne mohl (a chtel) naucit bunnyhop.

                    0 0
    • robero  

      mozna ti pomuze tohle… www.spaceman.cz/…e2/skola.htm c. 11 – manual) jinak kdybys sehnal nekde Skolu kola od Pepy Dresslera, je to tam vysvetleny pomerne dobre… jinak zkouset zkouset a zkouset… :-)

      0 0
      • Kreten  

        nevies nahodou ci je ta skola kola na internete? davat za to 5kilo sa mi zrovna nechce(to radsej nasetrim na vidlu)

        0 0
        • myc  

          skolu kola mel dressler na webu, ale ted to ma nejak predelany a uz jsem to tam nenasel.

          0 0
        • pos3k  

          nekde na dc to lita

          0 0
    • mosquito  

      vim jak to urcite nejde … sedet pred tim v hospode :)) sem si dal 4 pivka a pak tak chvili blbnul – slo to dobre do doby nez sem citil schodiste pod zadama … auauauauau :-/ :)) dneska se uz smeju ale tejden sem se nemohl narovnat

      0 0
    • Leo  

      Děkuji všem za cenné rady. Po přečtení příspěvků jsem dostal chu? na to opět vyzkoušet jízdu po zadním kole (kdysi jsem to zkoušel, trochu se to dařilo, ale nic moc) :-). Překonal jsem strach z toho, že se převrátím dozadu a při jedné zkoušce jsem hodil záda :-(. Dopad byl docela mírný, ale kolo ?uklo selem o zem a to se ulomilo v sedlovce. 20km domů jsem jel bez sedla :-0.

      P.S. Na vině byl moc dlouhý chod zadní brzdy (ten jsem si mazaně před pokusem prodloužil) a při cestě na záda jsem nevypnul moc rychle SPD. Až se trochu vzpamatuji a koupím novou sedlovku, tak to zkusím znovu.

      0 0
      • wraftler  

        skusat to s velmi vysunutov sedlovkou a SPDckami 20 km od baraku, to si veris:)

        0 0
      • -b-n-x-  

        kdysi se mi to s tema spd stalo taky, ale u baraku. Na uceni to rozhodne neni vhodne :-)

        0 0
      • McBlacky  

        tak to nasere…

        0 0
      • enjoy  

        ale nehadali jsme se tu kvuli ucinnosti brzd,ze jo hanzi:-)

        0 0
      • cukr.dva.nula  

        Presne tak, i kdyz uz ma clovek pocit, ze mu to jde, tak ho neco vyvede z omylu. Trenuju manual ze schodu a kdyz uz sem si byl jistej, ze me nejaky schody (pokud nejsou zrovna nejak hloupe dlouhy a mirny) jen tak nerozhodej. A bylo to u metra pred plno lidma, krasne sem odroloval dolu, jenze sem mel teziste moc nad zadnim kolem a uplne dole sem to pretah a sel historicky vubec poprve na zada pri manualu/manualu ze schodu. Narazena kostrc, uz je to 14 dni a jeste porad nevim, jak se mam posadit aby to nebolelo. Nastesti v sedle to neboli vubec :)

        To samy s dropem z nulovy rychlosti, neco jako pedal kick drop off, ale bez poskakovani po zadnim. Mockrat sem to z vejsky lehce nad metr dal a pak sem si dal jednou tak na koule, ze ted mam blok podhoupnutim zvedat predek i z pitomyho obrubniku … :)

        0 0
    • ryllos  

      Zdar,ja jsem se to naučil tak,ze jsem nahodil na zadní víc než bys měl.Pak lehce přidržel zadní brzdu a v sedě šlapal a zaroveň brzdil.Rovnováhu jsem udržoval kolenama a dopředu dozadu šlapáním nebo přibržďováním větším nebo menším..Každopádně mi to trvalo 2 týdny každodenního zápolení......

      0 0
    • Rybnik  

      Trénovat a trénovat…Zapomen na SPD, aspon pokud se to nenaucís. Jako maly kluk jsem se to ucil s odrazem o nízky patník nebo desku…V okamziku nájezdu na prekázku zatáhnout za riditka a slápnout do pedálu. Nejdrív jsem se to naucil ve stoje, ale to clovek daleko nedojede. V sede je to lepsí a hezcí na efekt. Taky je dobré se ze zacátku naucit to umyslne pretáhnout a nacvicit dopad na nohy. Uc se to do mírného kopce – nepotrebujes zadní brzdu a pri prepadnutí dopadnes na nohy. (to uz umís a je to reflex). Jízda v sede – sedlo nech normálne! Mozná kosek níz, ale ne o moc! Ruky natazené a nebát se toho. se ucit se ucit… a nebude ti delat problém casem zvednout ruku a zamávat… Tak at se ti darí.

      0 0
      • enjoy  

        hmm,to zni vsechno hrozne hezky,hlavne s tim zamavanim:-),to je pro me hudba daleky budoucnosti:-). je fakt ze to nijak zvlast netrenuju,ale jizdu po prednim taky nijak zvlast netrenuju a dostanu se po prednim dal nez po zadnim.rikam si ze jsem na jizdu po zadnim asi lama:-).samozrejme mam SPD a sedlo nahore,proste vsechno spatne,ale chci se to naucit s horsima podminkama. je mozny ze se to nikdy slusne nenaucim a to bude znamenat ze neumru spokojenej a smirenej:-)

        0 0
        • -b-n-x-  

          v tomto stavu bych ovsem umrit nechtel :-)

          0 0
          • goofy  

            Hmm. Tak to doufam ze este dlouho poziju, nebo se budu rychle ucit. :o) OT: Jak to vypada na Ropici? zkouskove se pomalu konci… ;o) Sem ted mnel jet v patek do Reky, ale kdyz sem se vecer chystal, sem zjistil, ze mi fotrik hodil lyze do servisu… Ja si snad letos nezalyzuju…

            0 0
        • Rybnik  

          No vidíš, mě to zase nejde po předním. Každému jde něco. Těžím jen z toho co jsem se jako malý kluk naučil. Co se v mládí naučíš… né že bych byl starý.

          0 0
    • blaza84  

      Jak to jde, už to umíš? Jestli ne, tak vydrž, to chce čas :)

      0 0
    • Marcipánek  

      Exhumuju vlakno a mam dotaz. Jak dlouho vam to trvalo? Ja uz tri dny nedelam nic jinyho a zadna slava teda. Mam problemy jak s predozadni tak s levopravou rovnovahou. Vetsinou padam uz pri tretim slapnuti. Jedna velka chyba asi co? Nebo lama a nechat byt…

      0 0
      • jaja01  

        „nazdar kluci a holky!“ … navod zde ;-)

        0 0
        • k3nyL  

          Slusna exhumace .. Mno mozna hlavni problem dnesni doby je v tom, ze kazdej cumi na naky video tutorialy. Lidi maj pak pocit ze jim staci videt video a tim se to nauci… zrovna u jizdy po zadnim neni potreba koukat na videa.. ale trenit trenit… za rok to pude o kus dal a za dva to umis… jakmile najdes sweetspot, tak je to uz jenom o jeho udrzovani… pri jizde ze sedla pomaha hejbnout se sedlovou.. podle sweetspotu

          0 0
      • -b-n-x-  

        3 dny neni nic. Musis vydrzet.

        0 0
      • JakeF  

        Už celý 3 dny a ono to nejde, no to je překvapení… Pokud nemáš výborně vytrénovanou rovnováhu z jiných sportů, tak to trvá měsíce až roky dle intenzity tréninku, než posílíš hluboký stabilizační svaly a získáš cit jak v práci s brzdou, tak v práci s těžištěm.

        0 0
        • -b-n-x-  

          Presne tak – az roky tvrde driny. Tady borec zakladatel vlakna to uz 11 let pilne trenuje :-)

          0 0
      • -b-n-x-  

        Jinak jeste za me trochu serioznejsi informaci.

        Prvnich mozna tak 10 let na mtb jsem to moc netrenoval. Jenom obcas zkousel a neslo mi to. Kdyz jsem to zacal cilene trenovat, tak nez jsem se naucil nejak jakztakz jet po zadnim, tak to mohlo trvat cca 2–3 mesice. Letmo si pamatuju, ze to porad moc neslo neslo a pak najednou behem jednoho tydne jsem citil ze nastala zmena. Nejdrive jsem ujel 10–20m, ale potom uz i nekolik set a hlavne ziskaval vetsi vetsi cit pro rovnovahu. Ale jinak nemuzu rict, ze bych na zadnim umel nejak moc.

        0 0
        • Pedro404  

          Jak vypadal ten cílenej trénink? Jako že třeba hoďka denně? Víc? Míň?

          0 0
          • -b-n-x-  

            No asi tak. Jak byl nějaký čas tak jsem vzal kolo a snažil jsem se tak nějak trialovat.

            0 0
      • martic  

        Já se snažím tuhle dovednost trénovat určitě víc jak 3 roky a stejně mi to nejde podle představ. Takže nějaké 3 dny vůbec nic neznamenají. Chce to hlavně vytrvat :-)

        0 0
      • Marcipánek  

        Diky za reakce… Nestezuju si, ze „uz“ tri dny a porad nic. Jen jsem nevedel, jakou se sebou mit trpelivost. Na stary kolena si zacinam s kolem hrat a ne jen pocitat dalkovy, vyskovy a hodiny. Vim, ze neni rovnovaha jako rovnovaha, ale stojky na kaspara, kdy uz clovek ridi zadkem a ne rukama, jakes takes davam. Takze budu se snazit dal no. Jeste me napada jedna otazka… Nejaka optimalni rychlost na uceni? Vim, ze pri vetsi se lip drzi bocni vykyvy, ale o to vic to pak boli :)

        0 0
        • -b-n-x-  

          Az se naucis (pokud uz to neumis) vcas a citlive pouzivat zadni brzdu, tak by to nemelo bolet nijak :-). S tou rychlosti tezko rict. Ano, ve vetsi se lip drzi bocni rovnovaha. Zase, pokud to chces postavit na zadni, tak to udelas spise jen prenesenim teziste do manualu. V male rychlosti to postavis proste akceleraci na nejaky lehci prevod. Asi se da rict, ze oboji je na neco dobre.

          0 0
        • JFtryall  

          Dobry je hlavne se naucit perfektne stat na miste. To hodne pomuze i pro jizdu po zadnim.

          0 0
          • Tendru  

            A jezdíte v sedě či ve stoje? Třeba delší manuály asi ve stoje ne?

            0 0
            • wilda81  

              Neplést si manuál a jízdu po zadním ze sedla. Zatímco manuál využiješ v terénu dost často, to druhé je dobré leda na machrování na parkovišti.

              Pro učení manuálu je lepší jezdit spíš z kopce. Pro jízdu po zadním naopak do mírného kopce.

              0 0
              • martic  

                A není to s tím využitím právě spíše naopak? Mě třeba manuál absolutně nejde a nenapadá mě, kde byl vyloženě nutně potřeba (i když bych se ho strašně rád naučil). Zato jízdu po zadním ze sedla pro překonání nějaké překážky využívám docela často.

                0 0
                • Pedro404  

                  Neni to naopak. V tý poslední větě myslíš akorát nadhození předního kola, ne? Jízda po zadnim vsedě je v terénu k ničemu, protože nemůžeš odlehčit zadní kolo.

                  Manuál využiješ minimálně na projetí louže nebo na pumpnutí mezi dvěma hupama.

                  0 0
                  • wilda81  

                    A taky je manuál základ k bunny hopu. Využiješ ho ještě i při predhozu, ať pak bouli/lavici projedes ve větší rychlosti bez skakaní.

                    0 0
                  • martic  

                    No, myslel jsem spíš třeba přejetí nějaké nerovnosti (větev, kámen, schod, díra atd ) při pomalé jízdě v záběru (stoupání), tak aby byl člověk schopen nohama vytlumit nerovnosti, nenatloukl si zadek a udržel trakci atd.(hlavně na HT). S tím manuálem na projetí louže nebo pumpnutí souhlasím, ale na to já právě možná zase spíš jen tak nadhodím přední kolo, protože skutečný manuál (více metrů) neumím.

                    0 0
          • Marcipánek  

            Stat na miste byl muj prvni level. Kdybych se mel skolsky ohodnotit, mam to za 1-. Skoro se nehnu, ale socha to neni…

            0 0
          • honhav  

            myslis perfektne se naucit stat na miste na zadnim? :D

            0 0
    • Kosta  

      A mně to furt nejde…

      0 0
    • Smazaný účet  

      To se už nenaučíš.

      Tvůj mozek je už moc starej na to se to naučit.

      To musíš začínat už tak v 15cti letech aby se ti v hlavě a vnitřních uších vytvořilo propojení pro vnímání rovnováhy (kdy zrychlit aby si zas nepadnul na přední kolo a kdy zpomalit aby si nehodil záda).

      A o boční rovnováze ani nemluvě.

      0 0
      • Radek Broz  

        Takový to komunistický myšlení, co?:)

        0 0
        • Smazaný účet  

          Ne. Pokud se člověk nenaučí hlavní dovednosti v době puberty, tak to do tý hlavy nedostane.

          0 0
          • honhav  

            no to je zas moudro…

            0 0
            • Smazaný účet  

              Zato ty si letadlo.

              Vidim to u hokejistů každej den. Kdo jak bruslí, jaký má pohyby jestli křečovitý a podle vzorníku nebo to z něj jde samo a umí improvizovat s rovnováhou.

              A docela i poznam, že ten začínal na rybníce v deseti letech a kdo začal z hecu ve 30ceti.

              0 0
          • Franta  

            lol

            0 0
        • Smazaný účet  

          Tak sem se ptal trenérů s Áčkovou licencí jak je to s tou rovnováhou.

          S tim věkem 15 let sem se trochu seknul. Ideální je 6–10 let (někdy se říká 8–12 let)

          Ale i tak byla moje teorie o tom, že se musí člověk učit ještě jako dítě správná.

          Má to i odborný název- Zlatý věk motoriky

          A teď k těm komunistům-budu trochu ostřejší.

          Di do ****** ty čůráku zkurvenej a neser komunisty do témat se kterýma to vůbec nesouvisí!

          0 0
          • honhav  

            V podstate se mi na tebe nechce reagovat, ale jen aby nekdo nevzal tvoje reci jako realitu – to co tu tvrdis je mimo. Naucit se lze temer vse v jakemkoliv veku (pokud nemas nejaka zdravotni omezeni), jen doba uceni se vyrazne prodluzuje. Ten odkazovany popis vyvoje deti je sice prima, ale naprosto mimo uceni dospelych. Mimochodem zcela jiste tam nepisou ze se dovednosti nelze naucit v pozdejsim veku…

            0 0
          • Carloss  

            uznávám, že to bude těžší a bude to trvat mnohem dýl než se to naučit v dětství.. ale to že to není možný se naučit je trochu přehnané.

            0 0
            • Smazaný účet  

              Je učení a učení. Rovnováha je něco jinýho než se učit latinu.

              0 0
              • MichaelSimek  

                ja se rovnovahu na kole zacal ucit po 30 a celkem ujde, jaka poucka na to je?

                0 0
                • Breakpain  

                  Nechci nic říkat, ale přijde mi, že na tohle máš „buňky“ ;-) …

                  Já se rovnováhu také učím a soudě dle výsledků si myslím, že budeš vždy o kus napřed … :-).

                  Chce to brát průměrnou populaci, Ty tam podle mě nezapadáš, jsi krapet talentovanější bych to viděl ;-).

                  0 0
                  • MichaelSimek  

                    ja vubec, ja byl vzdycky asportovni ajtak, a zacatky byli dlouhy, jasne trvalo me to dyl nez kdyby me bylo 8 ale rict ze to nejde ala Pavka je blbost…jinak ja ani dlouho neumel na kole jako dite

                    0 0
                  • JakeF  

                    Ne že bych chtěl Michala nějak podceňovat, ale taky si myslím, že to není úplně „buňkama“ a má to celkem vydřený, to vidíš vždycky na vyjížďce, všichni svačí a odpočívaj a Michal opodál poskakuje s předním kolem na lavičce :).

                    0 0
            • Petr L2  

              Možná se vám to nemusí líbit, ale opravdu některé věci se dospělí již opravdu dobře nenaučí a rozdíl mezi tim, kdo se naučil pracovat s rovnováhou jako dítě a ten, kdo až jako dospělák prostě znát jsou. Chyby, nebo absence některých dovedností se s člověkem nesou celý život. Každý se vyvíjí v nějakém prostředí a tělo si vypracje stereotypy, kterych se pak těžko zbavuje. Vidim to na svém okolí. Ať se takřka všicni ve sřednim věku nakonec z nějakého důvodu dali na sport, je na člověku vidět, jestli začal jako dítě, nebo jako dospělák. A když to není vidět na pohybu, je to vidět na způsobu jak padají.

              0 0
              • Smazaný účet  

                Díkes pane.

                0 0
              • Tomínos  

                A tak něco na tom je, pokud něco takového začneš dělat ve třiceti, už se asi nevypracuješ na mistra světa v trialu, ale naučit se to hodně dobře se pořád určitě dá a určitě to není tak jak vyzněl Pavkův komentář, z kterýho to vypadalo, že může kolo zrovna zahodit, protože je úplně bez šance.

                0 0
          • zderes  

            Také jsem nechtěl reagovat, protože komunismus a vše s ním spojené nesnáším. Ale přece. Možná to úplně nesouvisí, ale v 35ti letech jsem se naučil na motorce jezdit po zadním, docela dobře. Je to ale podobný jako na kole s tou rovnováhou a zadní brzdou. Před tím jsem to nikdy neuměl. Na kole mi to moc nejde, ale pravda je, že to moc nezkouším. Kdybych to zkoušel, tak mám pocit, že by to šlo. Tak nemůžeš napsat, že se to někdo už nikdy nenaučí.

            0 0
            • Smazaný účet  

              Možná základy, ale nikdy to z tebe nepude tak přirozeně aniž by ses na to nemusel soustředit.

              A to je ono. To ježdění po zadním musí jít samo jako když máš nádech a výdech.

              0 0
          • Spider_29  

            Ach tahle vseobecne platna moudra…

            Jezdit po zadnim jsem se naucil po tricitce…

            0 0
      • -b-n-x-  

        Motas dve veci dohromady. Jedna vec je nejaky obecny cit pro motoriku a rovnovahu a druha je aplikace do konkretni dovednosti. Pokud se nekdo bude od mala venovat tem vecem, kde se nauci tu rovnovahu, tak potom i ve starsim veku se celkem dobre muze naucit i neco co nikdy predtim nedelal. Takze tvrzeni „to uz se nenaucis“ je uplne mimo, protoze toho tazatele neznas. Mohl delat desitky sportu, kde se vyborne naucil s rovnovahou, ted sedne na kolo, a pokud je jeste i talentovany, za par dnu to klidne muze umet.

        0 0
        • Smazaný účet  

          Necháme se překvapit.

          0 0
        • Spider_29  

          Naprosty souhlas ;-) .

          0 0
        • Breakpain  

          Pavka to podal moc tvrdě ;-).

          Vydřít se dá hodně věcí :-) … ale je pravda, že pokud to někde drtí od mala, má většinou jiný level. Pokud nejsi talent od přírody nebo nemáš jiný základ z ostatních sportů, jak jsi zmínil.

          Jsem krásný příklad – sice jsem dělal více sportů, ale defakto žádný nebyl moc na vnitřní stabiltu – respektive jsem to vždy „ošulil“ silou, ne tak jak by se to mělo dělat (nevědomky). Takže teď jsem, co se stability týče docela poleno a doháním to horko těžko. Zlepšení jsou znatelná, ale věřím tomu, že kdybych to dělal správně, tak jsem už někde jinde ;).

          Každopádně si s tím zase tak hlavu nelámu … :-)

          0 0
    • Marcipánek  

      Na tom neco bude, ale zatim to nevzdam. Videl jsem nejakej dokument, ze biologicky vek cloveka jde jednoduse zjistit podle reakci vnitrniho ucha pri balancovani na jedne, slabsi noze a zavrenych oci. Kazdy muze vyzkouset, ale da se natrenovat, takze mate dva pokusy… :)

      0 0
      • JakeF  

        Pavkovo kecy neber vážně… Pokud zvládneš stát na místě, tak se naučíš i po zadním. Jen prostě chvíli trvá, než získáš ten cit v práci s brzdou/plynem a těžištěm a ještě to spojit dohromady. Když si představíš, jak malá je styčná plocha zadního kola a jak vysoko máš těžiště, tak je jasný, že tu přesnost to chce opravdu velkou.

        0 0
    • Marcipánek  

      Jste se tady ale pekne rozdiskutovali teda, az budu mit ted strach, ze nekoho zklamu :-P Jenze jeden stary vul neni dostatecny vzorek pro to, aby se po nejakym case dalo nekomu za pravdu. Musite tudis sehnat par typku, kteri maji pres ctyricet a chut se naucit jezdit po zadnim. Me tady maji za peknyho exota, ja asi nikoho nesezenu :-D A po roce to muzeme rozseknout… ;-) Ja dam vedet. Mejte se fajne…

      0 0
      • Petr L2  

        Jako kluci jsme jezdili po zadnim na skládačce a ani ta zadní brzda k tomu nebyla potřeba. Od te doby uběhlo skoro 40 let a nikdy jsem potřebu zkoušet, jestli mi to ještě jde neměl, tak to zkusím a uvidíme :-)

        0 0
      • Flector  

        Zajímavé, zajímavé. Jsem pro každou ,,špatnost". Na kole jsem začal jezdit asi tak před třemi měsíci po dvacetileté odmlce. Před chvíli jsem přijel z 8Okm vyjížďky a začíná mě vadit, že nepřeskočím překážku – musím pěkně zastavit nebo se vyhnout. Stát na kole také neumím a o jízdě na zadní se mě může jenom zdát. Krapet mě to omezuje a tak zkusím tyhle nedostatky odstranit svou drzostí a odmítáním se zaškatulkovat mezi takzvané seniory. To označení jen tak pro sebe považuji až za sprosté. Takže , také se ozvu.

        0 0
        • -b-n-x-  

          Hehe, doufám že se to naučíš :-)

          Jinak, teď jsem si vzpomněl na jednoho kamaráda, který začal jezdit dh někdy po 50 letech. No a během dvou let proháněl mladé kluky v bikeparcích. Celkem běžně dával 6m dropy. Ale jestli uměl po zadním to nevím.

          0 0
          • 123J  

            Po zadním to jde ale ten banán nedám. Když zvednu zadek, předek jde prudce k zemi.

            0 0
        • Pepe72  

          Ja ted jezdim furt v betonovych uličkach a občas jsou tam potoky chcanek, kdybych musel vzdy prenaset kolo tak si to neuziju. Make makej na sobe – pak tě to potěši.

          0 0
    • wladeq  

      Měli by jste si holky trochu zopakovat hantýrku, páč to co ukazuje dresler na videu není manual ;-)

      Edit: nahovno jsem reagoval na zakládající

      Edit2: esi to co je v tom videu někdo zkouší ze sedla…tak u toho vypadá jak úplný mámrd

      0 0
    • Radek Broz  

      Od zamyšlení nad komunistickým mindsetem: „Nic nejde, protože…“ zpet k tématu. Jako jednoznačně nejlepší návod beru tohle: https://www.ryanleech.com/wheelies/

      0 0
      • jaja01  

        nekup to, za ty prachy

        0 0
        • Radek Broz  

          ?

          0 0
          • matbiker  

            No RadkuBroži, na mě též vyskočilo, že naučení se jízdy po zadním stojí 30 doláčů.....

            0 0
            • honhav  

              no a v cem je problem? Radek poslal odkaz na podle nej nejlepsi navod… A ze je placenej? Predpokladam ze kdyz neco umis, tak taky za svoji praci beres penize…

              0 0
            • Radek Broz  

              Sorry, zapomněl jsem, že tady lidi radši během pracovní doby pár hodin obkreslujou blatník, aby ho nemuseli koupit.

              0 0
              • matbiker  

                Neříkám , že by mělo být vše zadarmo, to ani náhodou. Jen, žes tam dal odkaz na něco, co si jaksi nemůžeme zkontrolovat. Co třeba, že jsem to úplně stejně zkoušel a nenaučil jsem se to.

                0 0
    • puka  

      Zdravím, potřeboval bych trocha poradit. Je lepší když mám řídítka výš nebo níž? Když bych si dal spacery nad představec, tak bych měl přesunout váhu při jízdě po zadním trošku dozadu.

      0 0
      • Strakááč  

        koukni na trial, který jsou vlastně pořád na zadním, tak maji dlouhej představec – hodně supňů, plus vyšší zdvih řidítek.. takže bych natočil rodla lehce víc dopředu a dal je lehce vejš.. máš v nich jakoby větší páku a asi se to i snáž drží a koriguje :D

        0 0
        • puka  

          To je pravda, ale já mám těch pár cenťáků zdvihu. Navíc mají kratší řídítka, kvůli bar spinům, takže s trialem to srovnávat nemůžeš.

          0 0
          • Strakááč  

            na trialu netočí barspiny :D to je jen hopsadlo :D srovnávám to s tím, protože to kolo je z 90–95% za jízdy na zadním kole a celkově máš větší páku a dost je znát kratší zadní stavba a poloha středu (vejš) ale tohle neřeš.. našoupej pod představec kroužky tím se ti zvýší kokpit a ještě naklop jen opravdu maličko rodla víc nahoru a bude se ti podle mě líp jezdit, já když jsem naklopil rodla blíž k sobě tak se mi všechno přes zadní dělalo zvláštně blbě :D

            0 0
            • puka  

              Měl jsem na mysli street trial – např. Fabio Wibmer. Navíc mně jde spíš o wheelie a ne manual, který že sedla na trialu asi neuděláš. Polohu rodel a brzd teď hodně řeším, kvůli bolesti rukou z vnitřní strany.

              Původně mi šlo jen o to, jestli by představec o cm níž měl nějaký pozitivní vliv. Kašlu na techniku, budu se snažit dokud se to nevypiluje :D

              0 0
              • Strakááč  

                u wheelie ti je délka představce i rodel skoro k ničemu, tam to tolik nepoznáš, jako třeba víc nebo míň zataženou sedlovku… to co jsem psal se týká manuálu :) sám jsem lempl a manuál neumím, já nevim mám tam nějakej blok, jakmile bych měl vyvažovat předozadní rovnováhu, tak to hned zabiju zadní brzdou.. ale je to tím, že se k manuálu moc nemám a nemám moc snahu se ho učit.. bunnyhop jsem zkoušel fakt dlouho a furt dokolečka.. až teď od října chápu, jak se to má dělat a že to celkem trvalo.. ale furt je co vylepšovat.. :)

                0 0
                • puka  

                  Čekám na lepší počasí ať můžu trénovat na měkčím a sušším povrchu. Kvůli zranění jsem na kolo nesedl pár měsíců a navíc si zvykám na širší rodla.

                  Co jsi dělal špatně u bhopu celou dobu? :D

                  0 0
                  • Strakááč  

                    prostě jsem nedokázal zkombinovat všechny ty „škuby“ správně.. uplně zezačátku jsem uměl hop.. to jsem uměl prostě hned.. pak jsem se naučil hop s dřív zvednutým předním kolem pak jsem se naučil vyhodit přední a hned potom zadní a furt to bylo podobnýž hopu a skákal jsem si tak 20cm průměrně… takhle to bylo pak celkem dlouho.. a začal jsem vždycky dělat vyjížďky na půl hodiny.. a to jsem furt v kuse skákal jednoho bunnyhopa za druhým… a furt jsem to dělal blbě.. a ono to tak nějak přijde samo zvlášť když se snažíš vyskakovat na pevný vyšší překážky, kde se fakt snažíš a ten pohyb se i zvláštně prizpůsobí… a najednou to jde.. přitom na rovině to pak zas nešlo :D je to zakopanej pes celkem… nakonec jsem na to prostě přišel..

                    skusím ti vysvětlit, jak to má bejt (slovně a v porovnání s hopem)

                    jedeš… a pak je důležitý zvládnout v jednom okamžiku kterej je u hopu začíná skrčením se v kolenech a odrazit se nahoru, podebrat pedály a přitáhnout a pak jen dopad… kdežto u bunnyhopu se lehce přihrbíš, nemusíš u kol který maji vejš sedlovku to ani nejde, přihrbění pomáhá odrazu.. po skrčení se začneš jakoby odrážet a přitom táhneš na řidítka celkem silou což udělá páku a taky to přidá na odrazu a snažíš se při odrazu jít tělem s nataženýma rukama co nejvíc nahoru a uplně se přitom narovnáš, že tvoje tělo s nohama je kolmo k zemi.. a to je první fáze která je nejtěžší. důležitý je si uvědomit, že zvedenutí na zadní a stání na pedálech, je hned tělo těžištěm vejš k tomu odraz kolmo nahoru a narovnání těla zase zvýší těžiště s kterým pracuješ a ovlivňuje vejšku výskoku…

                    přechod z prrvní fáze do druhý je škubnout rodlama odspoda nahoru a dopředu… podebereš pedály a vemeš zadek kola ssbeou kterej jste vlstaně sám odsebe díky tomu škubnutí rodlama.. pak přitažením za pedály, se to dá ještě zvýšit… ale já se díky tomu tahání za pedály blbě učil.. doporučil bych ti chrániče holení a pedály, který skoro vůbec nedrží.. protože tě to nebude pitomě nutit tahat za pedály což je až úplně to poslední.. a pak už je jen dopadnutí což někdy doháním stržením rodlama dolů abych dopadnul obouma najednou :) nejvíc mi pomohla moje představivsot spojená se zkoušením a zkoumáním týpků na videu, detailně každej pohyb.. a hlavně to jak na tom kole byli..

                    tomhle videu to podle mě vysvětluje uplně perfektně a to s tou kolmostí těla při výskoku mi právě dalo tohle video :D

                    0 0
      • JakeF  

        Při normálním rozsahu nastavení je to úplně jedno. Jde hlavně o ten cit těžiště nad zadním kolem držet a když se to naučíš, tak rozdílná pozice řidítek je o pár vteřinách zvykání, protože řidítka prakticky k ničemu nepotřebuješ.

        0 0
    • Doomek  

      Já na sjezďáku když chytnu dobrej úhel, tak manuál třeba km ale po zadním jak na dh tak na xc max 10m

      0 0
    • Doomek  

      Jinak manuál mě učil dlouho týpek co má neskutečně v ruce bmx, což znamená půl km manuál to 360 to manuál atd. Já jsem se ho naučil tak že dřív jsem měl vzadu 2,7"-3" hodně měkký plášť a šlo to samo z rozumného kopce :-) wheelie je stejně k hovnu, jen nechápu jak to dělají top rider's jako ratboy atd že má v manuálu ruku dole :-()

      0 0
      • puka  

        Někteří dělají manual a dotýkají se kola prakticky jen prdelí.

        Najdi si na instagramu třeba @wynmasters. :)

        Možná zkusím trošku změkčit, ale teď mi to bude k ničemu, když nechci se zabít na blátě a jezdím si jen po asfaltu

        0 0
      • Breakpain  

        „Cit“ a luxusní vnitřní stabilizační systém bych se domníval :-).

        0 0
        • puka  

          Když jsem si dal představec níž, tak mi to pomohlo. Zatím to tak nechám minimálně pro dobrý pocit a aero. :)

          Možná seříznu řídíta (teď 780) o 2 cm na každé straně. Na mých 185cm to je asi moc. Navíc na ht k vyblbnutí.

          0 0
          • puka  

            ..třeba mi to zlepší nějaké „vnitřní systémy“.

            0 0
          • Strakááč  

            jééžiš marjá nic nekrať !

            děláš blbost jaromíre.. nekrať ty řidítka… :D :D

            0 0
            • Doomek  

              Jo jo neřezat manuál jsem se tenkrát učil na 68cm pak přišli 72 a teď 80 a ta stabilita je mnohem lepší s 8kilama už se mi občas podaří i říznout zatáčku ;-)

              0 0
              • Strakááč  

                a i kdyby.. nejde jen o manuál.. kvůli manuálu mít širší nebo užší rodla je blbost… široký rodla celkově vylepší řízení.. :D takže pokud se chystá manuálovat nebo bunnyhopsat nebo dělat jiný blbosti.. tak se mu širší rodla budou strašně hodit..

                zase nerozumím tomu, že si na ně nemůže zvyknout.. já jsem si nahodil na XCčko 770mm a normálně vozím 710mm na dirtu a hned jsem cítil zvláštní ale příjemnej pocit.. po projížďce jsem šáhnul na ty 710 na dirtu a přišlo mi to strašně úzký.. já si na široký rodla zvyknu prostě hned…

                0 0
                • JakeF  

                  Zas bych to nehrotil, je to do velký míry o zvyku a když nepůjdeš do extrému, tak spíš o pocitu, než o reálným vlivu na jízdu. Široký jsou super do bikeparku nebo obecně na traily, kde máš hodně prostoru. Když je pak někde těsnější sekce mezi stromama, tak jsi na širokých pomalejší, protože tam s nima máš míň prostoru nebo se tam rovnou nevejdeš. Znám kluka, co takhle před závodem řezal nový ENVE, protože by jinak v těsným průjezdu uličkou prostě neprojel :D.

                  0 0
                  • Strakááč  

                    kvůli prostoru mezi stromama a nebo kvůli těsnej uličce bych rodla fakt neřezal, radši bych se tomu vyhnul… ale tak samozřejmě že kdo to jezdí, tak si vystačí i s užšíma.. jak říkáš, je to spíš jenom pocit… já bych úzký uličky moc rád nejezdil… protože ty pády jsou pak pěkne hnusný :D :D

                    0 0
                    • JakeF  

                      Tak v závodě si moc nevybereš…

                      0 0
                    • LM  

                      Tak mne baví jezdit ůzký pěšinky, který jsou většinou celkem slušně zarostlý, protože tam moc nechodí ani pěší, natož cyklisti :-). Se širokejma (760mm) je tam potřeba kličkovat, překlápět kolo ze strany na stranu, podjíždět kmeny, větvě a dávat bacha ať o něco nezavadíš. Kdo jednou zavadil ve vyšší rychlosti jednou stranou řidítek o něco co neuhlo ale naopak nečekaně stočilo řidítka, už si příště dá pozor :-)

                      Blbý je akorát když tam jsou dva stromy vedle sebe s mezerou menší než šírka řidítek. Tam je potřeba zpomalit a opatrně se „proplést“. Případně pokud jsou stromy výš dál od sebe (nerostou úplně rovně) to projet po zadním, ale tak daleko s technikou ještě nejsem. A v jednom místě by to stejně nepomohlo, protože tam jsou oba stromy vodorovně až nahoru (takže past ať uděláš cokoliv).

                      0 0
                • puka  

                  Mno. Na třešničce (trekový přestavovaný na silničku – jo dá se nazvat i fitness) mám 660mm + rohy a zvykl jsem si celkem rychle z 780mm.

                  Každý má jiné proporce a nemůžeš použít přímou uměrnost na velikost řídítek ku ovladatelnosti. Já si je asi opravdu seříznu, protože mě z nich bolí ruce z vnitřní strany a protože most po kterým jezdím každý den je celkem o hubu.

                  0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.